Заняття на тему:
«Диференціація звуків[с] –[ш]».
Дисграфія зумовлена ФФНМ – 2 клас.
Лексична тема «Зима».
Мета
Обладнання: дидактичний роздавальний матеріал, кошики, малюнки, комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Логопед.
Доброго дня, сонце золоте!
Доброго дня, небо голубе!
Доброго дня, всі люди!
Доброго дня, мої учні!
А зараз, діти, на урок старання не забудьте взяти. Сідайте рівненько за парти, будемо працювати.
Діти, сьогодні ми підемо на прогулянку. А куди, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
«Навесні веселить, влітку тінню холодить,
Восени засинає, взимку під білою ковдрою спочиває.
А ще – це місце не просте, воно дрімуче і густе».
(Ліс)
Так, молодці! Це ліс, а отже подорожуємо по зимовому лісі.
(слайд 1 – ліс у різні пори року)
Яка зараз пора року? Вірно, це зима.
Зима – чудова пора року! Вся природа поринає у глибокий сон. Єдине, що нагадує про те, що природа жива, - це птахи та тварини, які звеселяють холодний пейзаж.
(слайд 2 – птахи й тварини в зимовому лісі)
Зима
«Одяглися люди в шуби,
Натопили тепло груби.
Білки гріються в дуплі,
Миші в норах у землі.
Сплять ведмеді в теплих лігвах,
Сосни в інію застигли».
Н. Забіла (слайд 3 – зимова галявина, С-Ш)
ІІ. Основна частина
Логопед
Подорожуючи по зимовому лісі, ми потрапляємо на галявинку «Промовлянка». Я промовлятиму скоромовки, а ви послухайте і скажіть, які звуки у них зустрічаються найчастіше.
«Сидів горобець на сосні,-
Заснув – і упав, уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні».
«Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу».
(слайд 4 – горобець, дівчинка шиє)
(Відповіді дітей)
Як ви уже здогадалися, ми сьогодні будемо говорити про звуки [c]-[ш].
Логопед.
Діти, давайте пригадаємо характеристику звуку [c].
(слайд – 5 профілю артикуляції [c])
А тепер пригадаємо дружно вмить:
як змія сичить? (с-с-с-с)
як працює пилосос? (с-с-с-с)
як накачує насос? (с-с-с-с)
як під ноги стелиться заметіль-хурделиця? (с-с-с-с)
( слайд 6 – змія, пилосос, насос, хурделиця)
Пригадуємо характеристику звуку [ш].
(слайд профілю артикуляції [ш] 7)
А тепер пригадаємо дружно вмить:
як пшениченька шумить? (ш-ш-ш-ш)
як шумлять у птаха крила? (ш-ш-ш-ш)
вітер з гаєм розмовляє? (ш-ш-ш-ш)
поміж листячком гуляє? (ш-ш-ш-ш)
(слайд 8 – пшеничне поле, птах, вітер, дерева гнуться)
Логопед
Продовжуємо нашу подорож зимовим лісом. Погляньте, що за пташка сидить на сосні?
(слайд 9 – сорока на сосні)
На яку букву починаються слова сосна і сорока ? Правильно: «еС».
На хвості сорока звістку принесла: «Невідома буква у буквар прийшла!» Засміялось сонце з висоти небес: «Дивна незнайомка – це буква еС».
Ми з вами пам’ятаємо , що вона позначає звук [c].
(слайд 10 – писана Сс)
Діти, погляньте, а що за пташка довбе шишку?
(слайд 11- шишкар довбе шишку)
На яку букву починаються слова шишкар і шишка? Правильно: «Ша».
У лісі дерева шумлять: шу-шу-шу –
Букву я нову пишу.
Три стовпці, внизу межа –
Ось і вийшла буква «Ша».
Ми з вами пам’ятаємо, що вона позначає звук [ш].
(слайд 12 – писана Шш)
Логопед
А тепер перевіримо, які ви уважні. Пограємо у гру «Спіймай звук». Я називаю слова, а ви маєте плеснути в долоні, коли пролунає звук [c].
(слайд 13 – сани, заєць, ліс, сова, шишка, лисиця, горобець, сніг, ведмідь, хвіст)
Я знову називатиму слова, але ви маєте плеснути, почувши звук [ш].
(слайд 14 – шарф, шапка, лижі, шишки, вовк, миша, ялина, сніжинка, шуба, машина).
Ви молодці, уважні, супер!
Логопед
Діти, а тепер попрацюємо у зошитах. Розгорніть їх та запишіть число, тему уроку. ( Запис на дошці )
Учні прописують велику та рядкову букви Сс, Шш
(слайд 15 – таблиця складів)
са-ша |
ас-аш |
аса-аша |
со-шо |
ос-ош |
осо-ошо |
су-шу |
ус-уш |
усу-ушу |
си-ши |
ис-иш |
иси-иши |
се-ше |
ес-еш |
есе-еше |
Запишіть склади в зошит. Логопед диктує склади вроздріб: са, аш, со, ус…
Погляньте, діти, хто з’явився в нашому зимовому лісі! Це дятел.
(слайд 16 – дятел)
Він вистукує своїм довгим дзьобом по деревам для нас із вами слова. А нам треба їх прочитати і визначити, який склад є спільним у кожному ряду.
(слайд 17 – чистомовки)
Читаємо разом і визначаємо:
Ой, які ви молодці! Всі склади визначили правильно!
(слайд 18 – дятел летить)
Куди ж це наш дятлик полетів? Він вирушив на пошуки своїх друзів птахів та тварин, що живуть у лісі. Хочете дізнатися кого він зустрів? Тоді доведеться прочитати слова.
Ой лишенько, подув сильний вітер і здув окремі букви. Спробуємо відгадати, яка ж буква зникла й познайомитися із лісовими мешканцями:
Слова записані на дошці. Учні виходять до дошки й вставляють правильну букву. Потім записують у зошити. Підкреслюють букву С синім, а Ш коричневим (шоколадним) кольоровими олівцями.
« Сніжинки над нами кружляють,
Сніжинки на землю лягають.
Вони з височини злетіли,
Сніжинки кружляти хотіли ».
Логопед
Діти, погляньте, а хто це ще до нас завітав? Так це ж Зайчик-Загадайчик.
(слайд 19 – Зайчик)
Він просить нас відгадати загадки і визначити місце звуків [c]-[ш] у відгадках.
Він легкий неначе пил,
З неба він летить без крил.
Наче мох, м’який-м’який,
І холодний, і близький.
(сніг)
Вогнева стріла пролітає,
Ніхто в світі її не піймає.
(блискавка)
Плине він, біжить, минає,
Нам його не вистачає.
Щойно осінь – вже зима,
Ось він був, а вже нема.
(час)
З какао цукерка ця і з молока,
Буває солодка, буває гірка.
Буває начинка: ізюм чи горіх,
Поділимо плитку велику на всіх!
(шоколад)
Книжечки маленькі,
Аркуші біленькі.
В них вчимося ми писати,
І читати, й рахувати.
(зошити)
Землю рити я допомагаю,
Замість тисячі лопат
Я один копати рад.
(ківш)
(слайд 20 – сніг, блискавка, час, шоколад, зошити, ківш)
Молодчинки! Добре, що ви вмієте відгадувати загадки і визначати місце звуку в слові.
Давайте запишемо слова-відгадки у зошит в три стовпчики
С, Ш … |
…С, Ш… |
…С, Ш |
сніг |
блискавка |
час |
шоколад |
зошити |
ківш |
Логопед креслить таблицю на дошці. Учні по черзі виходять і записують слова.
Підкреслюють букву С синім, а Ш коричневим (шоколадним) кольоровими олівцями.
Логопед
Наша подорож зимовим лісом продовжується. Аж ось назустріч до нас прийшов Лісовичок.
(слайд 21 – Лісовичок)
Ой, а він чомусь засмучений? Я зрозуміла чому: побачив ось таку таблицю зі словами, а з’єднати їх у словосполучення не може. Допоможемо?
(слайд 22 – таблиця)
мишка |
хитра |
лисиця |
сіра |
шишка |
швидка |
сова |
соснова |
сорока |
мудра |
Лісовичок дякує вам за допомогу. А тепер запишіть подані словосполучення в зошити. Підкресліть букви С, Ш кольоровими олівцями.
Діти, Лісовичок завітав до нас із вами не з пустими руками. Погляньте, він приніс два кошики і багато різних картинок. Давайте разом допоможемо правильно розкласти їх. В один кошик покладемо картинки зі звуком [c], а в другий зі звуком [ш].
( Картинки: автобус, веселка, миска, самокат, аркуш, мішок, сопілка, каша, шабля, шорти ).
Учні виходять і складають картинки в кошики. Чітко називають їх.
Діти, Лісовичок із назвами деяких малюнків склав для вас речення.
(слайд 23 із реченнями)
Але, щоб вам було цікавіше він сховав букви С і Ш. Як ви гадаєте, яка буква ховається за сніжинками? Правильно, еС. Чому? Тому що, слово «сніжинка» починається на букву «еС». А яка ж буква сховалася за шишками? Правильно,
«Ша». Чому? Тому що, слово «шишка» починається на букву «Ша».
Давайте разом прочитаємо ці речення. Запишіть у зошити.
Логопед
Здається, що Лісовичку час повертатися до лісу. Та й нам із вами час закінчувати урок.
ІІІ. Заключна частина
От і дійшла кінця наша подорож зимовим лісом. Всі ви молодці, добре працювали на уроці. Вам вдалося виконати всі завдання.
Які звуки ми розрізняли? Чи цікаво було? Що сподобалося найбільше?
Дякую за увагу! До нових зустрічей!