Лабораторно-практична робота №4 Тема роботи: Розкроювання гіпсокартону.
Мета уроку: Сприяти первинному усвідомленню учнями правил розкрою та обробки плит з гіпсокартону,
навчити правильно робити розмітку листів, сприяти розвитку
практичних навичок при роботі з ГКП;
розвивати вміння працювати в групі, творче мислення, увагу,
самостійність при виконанні робіт; виховувати відповідальність за раціональне використання матеріалів, ініціативність, уважність та повагу до інших.
Тип уроку: Урок застосування знань та удосконалення професійних навичок.
Вид уроку: лабораторно-практична робота.
Форма організації діяльності: робота в малих групах.
Прилади, обладнання і матеріали: листи ГКП; ніж для розрізання; пилка з
дрібними зубцями; рашпіль шліфувальний чи рубанок; лінійка, рулетка, кутник, олівець.
МТЗ:інструкційні картки, роз даткові картки, інструкція з виконання роботи Короткі теоретичні відомості:
Розкрій та обробка гіпсокартонних плит
Залежно від вимог до точності обробки ГКП можливі такі способи обробки:
1) просте розкроювання за допомогою лінійки, метра, трикутника і різання ГКП на столі з рівною поверхнею ножем для різання ГКП або різака малого (для відрізання смуг завширшки до 120мм) або різака великого (до 630мм).
2) точне розкроювання за допомогою ножівки з вузьким полотном та дрібними зубцями або ручною дисковою електропилкою.
Різання картону ГКП здійснюють з лицьового боку ножем.
Надрізаний ГКП укладають на край столу і здійснюють надлом нерозрізаного гіпсового осердя.
Після цього ножем для різання ГКП розрізають картон на зворотному боці плити.
Утворена кромка підлягає обробці обдирним рубанком так, щоб кромка була рівною і не мала зламів.
До шпаклювання фаску знімають під кутом 450 на ⅓ товщини (шпаклювання з армованою стрічкою); під кутом 22,50 на ⅔ товщини ГКП (без армованої стрічки).
Хід роботи.
1. Організаційний момент:
-перевірка присутніх; перевірка спецодягу і готовності до занять; - формування 4 бригад.
2. Інструктаж з охорони праці.
3. Виконання практичної роботи
Зміст роботи.
1. Опрацювати завдання для логічного мислення (додаток 1).
2. Дати відповіді на запитання бліц-опитування. (додаток 2).
3. Ознайомитися з теоретичними відомостями, алгоритмом дій при розкрої та обробці гіпсокартону та інструкційною карткою (додатки 3-5 ).
4. Виконати тренувальні вправи (додаток 6).
5. Дати відповіді на запитання.
1. Залежно від вимог до точності обробки ГКП які можливі способи обробки.
2. Які засоби індивідуального захисту вам необхідні при виконанні робіт?
3. Яким інструментом здійснюють різання ГКЛ?
4. З якої сторони ріжуть ГКЛ?
5. Чи достатньо при простому розкроюванні ГКП утворену кромку обробляти обдирним рубанком?
6. Яких вимог охорони праці необхідно дотримуватися при різанні ГКЛ?
6. Зробити звіт.
7. Висновок.
Звіт про виконання практичної роботи.
1.Назва роботи (тема):
2.Мета роботи: ____________
3. Порядок виконання роботи:
4. Дати відповіді на запитання.
1.Залежно від вимог до точності обробки ГКП які можливі способи обробки.
2.Які засоби індивідуального захисту вам необхідні при виконанні робіт?
3.Яким інструментом здійснюють різання ГКЛ?
4.З якої сторони ріжуть ГКЛ?
5.Чи достатньо при простому розкроюванні ГКП утворену кромку обробляти обдирним рубанком?
6.Яких вимог охорони праці необхідно дотримуватися при різанні ГКЛ? 5.Відповіді : _____________________________ Висновок:
Додаток 1
Картка - завдання |
||
Оберіть необхідні для виконання тренувальних вправ на уроці засоби індивідуального захисту із тих, що надані. Обґрунтуйте вибір. |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 2 бліц – опитування:
№ |
ПИТАННЯ |
ВІДПОВІДЬ |
1. |
Які існують види робіт по обробці ГКП залежно від вимог до точності виконання робіт? |
(просте і точне)
|
2. |
Чи можна точно розрізати ГКП за допомогою різака малого або великого? |
(ні, це простий розкрій)
|
3. |
Чи достатньо при простому розкроюванні ГКП утворену кромку обробляти обдирним рубанком? |
(так, достатньо)
|
4. |
Під яким кутом треба зняти рубанком фаску перед шпаклюванням з армованою стрічкою? |
(450 на ⅓ товщини ГКП)
|
5. |
Під яким кутом треба зняти рубанком фаску перед шпаклюванням без армувальної стрічки? |
(22,50 на ⅔ товщини)
|
6. |
За допомогою якого інструменту можна обробити кромки ГКП |
(обдирним рубанком, шліфувальним рашпілем) |
7. |
За допомогою якого інструменту та пристрою утворюють круглі отвори? |
(проколювальний пристрій та фреза) |
8. |
З якими кромками випускають ГКП?
|
(скошені; прямокутні; поздовжня з фаскою; заокруглена поздовжня; напівкругла; скошена по довжині; напівкругла поздовжня кромка)
|
Додаток 3 Стислий конспект для учнів із завданням
Увага! Не забудь підготуватися до наступного уроку: |
• Уважно прочитай стислий конспект. • Склади схему видів розкрою, форму схеми обери самостійно. • Підкресли однією лінією загальні правила розкрою. • Зроби схеми фасок за наведеним текстом та познач кут зрізу. |
Розкрій та обробка гіпсокартонних плит Залежно від вимог до точності обробки ГКП можливі такі способи обробки: 3) просте розкроювання за допомогою лінійки, метра, трикутника і різання ГКП на столі з рівною поверхнею ножем для різання ГКП або різака малого (для відрізання смуг завширшки до 120мм) або різака великого (до 630мм). 4) точне розкроювання за допомогою ножівки з вузьким полотном та дрібними зубцями або ручною дисковою електропилкою. Різання картону ГКП здійснюють з лицьового боку ножем. Надрізаний ГКП укладають на край столу і здійснюють надлом нерозрізаного гіпсового осердя. Після цього ножем для різання ГКП розрізають картон на зворотному боці плити. Утворена кромка підлягає обробці обдирним рубанком так, щоб кромка була рівною і не мала зламів. До шпаклювання фаску знімають під кутом 450 на ⅓ товщини (шпаклювання з армованою стрічкою); під кутом 22,50 на ⅔ товщини ГКП (без армованої стрічки).
|
УВАГА! При монтажі гіпсокартону використовуйте цільні аркуші скрізь, де можливо. Відрізайте лист гіпсокартону так, щоб кінець листа заходив на опорні балки, поперечини, стійки або косяки. |
|
|
|
Розмічайте лист за допомогою лінійки |
Надріжте лист гіпсокартону |
|
|
Зруште надрізаний лист і надломіть його |
Надріжте лист зі зворотньої сторони |
|
|
Тонкою пилочкою проріжте отвори довільної форми |
Круглі отвори проріжте фрезою |
|
|
Надрізати кромку, обробити рубанком |
Рубанком для обробки країв зняти фаску |
|
|
Додаток 5
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА |
|
||
ПРОФЕСІЯ:робітник з комплексного ремонту та обслуговування будівель. |
|
||
ТЕМА ПРОГРАМИ : розкрій та обробка плит з гіпсокартону. |
|
||
ТЕМА УРОКУ: різання гіпсокартону на смуги, обробка кромок. |
|
||
|
ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ |
ІНСТРУМЕНТ,МАТЕРІАЛИ, ЗАСТОСУВАННЯ |
ОХОРОНА ПРАЦІ |
За допомогою лінійки або рулетки зробити розмітку, відкреслити смугу олівцем по розміточному контуру. Різання картону ГКП здійснюють з лицевого боку спеціальним ножем. Надрізаний ГКП укладають на край столу і здійснюють надлом нерозрізаного гіпсового осердя. Після цього ножем розрізають картон на зворотному боці плити. Утворену кромку обробляємо шліфувальним рашпілем, або ножем. |
Листи ГКП; ніж для розрізання; пилка з дрібними зубцями; рашпіль шліфувальний чи рубанок; лінійка, рулетка, кутник, олівець.
|
Перед початком робіт перевірити робоче місце, робочий інструмент. Отримати інструктаж. Учні повинні виконувати роботи в спецодязі і мати засоби індивідуального захисту. Під час роботи слідкувати за справністю інструментів, не захламляти робоче місце. По закінченні робіт прибрати робоче місце, почистити і помити інструмент, скласти в спеціально відведене місце. |
Додаток 6.
картки – завдання для виконання тренувальних вправ
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 1 |
Виконайте розкрій та обробку запропонованої плити гіпсокартону на смуги розміром 50х30 мм з обробкою кромок шліфувальним рашпілем.
|
Інструмент: рулетка, олівець, ніж для різання ГКП, рашпіль, шаблон.
|
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 2 |
Виконайте розкрій та обробку плит гіпсокартону на смуги розміром 50х30 мм з обробкою кромок наждачним папером.
|
Інструмент: рулетка, олівець, ніж для різання ГКП, рашпіль, шаблон.
|