Тема уроку. Людина красна не словами,а добрими ділами.
В.О.Сухомлинський. Сьома дочка. Мета уроку: активізувати та розширити знання дітей про життя і творчість
видатного українського педагога й письменника
В.О.Сухомлинського, вчити розуміти текст, виділяти головне;
аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб;
розширювати уявлення про добрі вчинки; розвивати образну
уяву, увагу, пам'ять; виховувати повагу та любов до матері,
бажання творити добро.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, виставка книг,картки для
творчої роботи дітей, матеріал для роботи в групах.
Хід уроку
- Діти, погляньте мені в очі. Подивіться один на одного, усміхніться. Із цих
промінчиків добра, що заіскрились на ваших обличчях, ми розпочнемо урок. Спочатку сідає краса (дівчатка), а потім-сила (хлопчики).
- На уроці буде багато завдань, де ви повинні проявити себе, як учні, які
добре вміють читати, говорити, думати,творити.
- Я чекаю від вас старанності, працьовитості.
- А тепер підготуємось до читання.
б) артикуляційні вправи:
Гра «Слухняний ротик».( Читання групи слів на одному диханні).
в) Робота над скоромовками. Гра «Слово називаю , скоромовку
промовляю.
Пік біля кіп картоплю Прокіп.
Росте липа біля Пилипа.
Бобер на березі з бобренятами бублики пік.
Стриб – стриб - стриб – підстрибує по стерні рідня: перепілка, перепіл, перепеленя.
Летів горобчик, сів на стовпчик. Прибіг хлопчик, утік горобчик.
Їде мишка долиною Морквяною машиною.
Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх, упав на поріг.
- На березі річки « Нових знань» стоїть школа під голубим небом. Сюди
приходять учні, щоб стати працьовитими, добрими, мудрими, сердеч-
ними людьми.
- Хто учитель цієї незвичайної школи? - запитаєте ви.
- Спробуйте відгадати:
( « Як Наталя у Лисиці хитринку купила»)
- А що об’єднує ці твори? ( Відповіді дітей )
- Як звати автора цих творів?
- Ось він перед вами. ( Показ портрета Василя Сухомлинського).
« Група літераторів » :
Учень 1 . Василь Сухомлинський - відомий педагог.
Народився 29.09.1918 р. у селі Василівка на Кіровоградщині.
Учень 2. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але
зошити, фарби можна було придбати за лікарські рослини.Тому хлоп-
чик часто літом пропадав у лісі.
Учень 3. Понад 12 років працював учителем і 23 роки директором
школи. Він вів щоденник, у якому записував свої спостереження за
поведінкою дітей.
Учень 4. Василь був талановитим письменником. Написав майже
півтори тисячі творів для дітей.
Учень 5. Вийшли збірки його оповідань і казок для дітей: «Гаряча квіт-
ка», «Куди поспішають мурашки», «Пшеничний колосок», «Казки шко-
ли під голубим небом», «Чиста криниця».
Учень 6. Василь Сухомлинський просто добра людина. Він мав друж-
ну родину і двоє дітей Сергійка та Олю, яким говорив: « Людина
народжується для того, щоб залишити на землі добрий слід.»
учитель письменник
добра людина Сухомлинський директор
4. Робота над прислів’ям . Роз’єднати слова.
- Насонцітеплоабіляматерідобре
- Прочитати в порядку зростання числа.
1. Нема 3. краму 5. купити
2. того 6. маму 4. щоб
( Нема того краму,щоб купити маму)
- Як ви розумієте прислів’я?
- А чи завжди бувають діти вдячні своїм батькам? Чи вміють вони до-
помагати їм, любити так, як вони люблять вас?
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Про це ми дізнаємось, прочитавши оповідання В.О.Сухомлинського
« Сьома дочка».
дочка мама повернулась скучали
v. Опрацювання оповідання «Сьома дочка».
- Перевірте своє передбачення, прослухавши текст.
- Чи справдилось воно?
- Слухайте уважно бо буде тестування.
1. Читання оповідання вчителем.
2. Перевірка первинного сприймання. Тести:
-Що з двох правильне:
б) сім доньок і син;
б) через день
а) про те, яка вона гарна;
б) про те, як вони скучили за нею.
4) Сьома дочка нічого не сказала:
а) дала мамі їсти;
б) зняла з мами взуття і принесла їй води.
- Скільки дітей було у матері?
VI. Фізхвилинка
3. Словникова робота.
Промовила скучила
Щебетала маківка
Троянда ждала
Ждала- чекала, промовила- сказала, щебетала-говорила.
4. Читання учнями оповідання мовчки.
5. Бесіда за прочитаним:
- Кого поїхала відвідувати мати?
- Скільки часу вона пробула в гостях?
- Хто з доньок по справжньому любив матір?
- Чому ви так думаєте?
6. Повторне читання твору «ланцюжком».
7. Вибіркове читання
- Як доньки говорили про свою любов до матері? Перша? Друга?
Третя? Четверта? П’ята? Шоста?
- Прочитайте ті слова автора, що стосуються сьомої дочки?
- Чому вона не розказувала мамі, як вона скучила?
- Хто з цих дочок найбільше любив матір?
8. Читання в особах.
9. Переказ оповідання за малюнковим планом:
Маківка
Суха земля
Маленьке пташеня
Бджола
Троянда
Вишневий садок
10. Бесіда-дискусія
- Діти! Знайте матуся- найдорожча на світі людина. Це ясне сонечко
це ластівка, це бджілка, яка летить до вас у будь яку хвилину. І скільки б
вам не було років: п’ять, п’ятнадцять або п’ятдесят, вам завжди потріб-
на матуся.
- А якими лагідними словами ви називаєте свою матусю?
( нене, матінко ,мамулічка, мамусенько, сонечко, люба, мила).
11. Слухання пісні про маму «Рідна мати моя».
12. Робота в парах. Скласти і прочитати прислів’я про маму.
Дитина плаче, а дитя-матері.
Мати однією рукою б’є, а матері боляче.
У кого є ненька, а другого гладить.
Птах радіє весні, в того голівка гладенька
13. Індивідуальна робота (Напишіть, яка ваша мама).
14. Складання міркування
- Я люблю свою маму…….
- Я вважаю, що мама……
VI. Висновок.
- Чи завжди ви вдячні своїм батькам?
1.Самооцінка роботи на уроці.
2. Рефлексія уроку.
3. Які враження від уроку?
4. Які почуття викликав урок?
- Я хочу побажати всім-дорослим і дітям-завжди пам’ятати про тих, хто дав нам життя, цінувати їх, бо життя їхнє не вічне, щоб не довелося потім карати себе за те, що не сказав лагідне слово, чи не зробив добре діло.
- Бережіть батьків, будьте їхньою опорою, надією.
- Бажаю вам всім: любові від батьків, поваги від дітей, а щастя і здоров’я
від Бога.
VI. Домашнє завдання.
Намалювати портрет матусі.