Людяність – в людині головне. В. Сухомлинський "Горбатенька дівчинка".

Про матеріал

Даний урок навчає учнів розуміти текст, виділяти в ньому головне, аналі­зувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб; формує вміння визначати головну думку твору; поглиблює знання дітей про загальнолюдські моральні якості; удосконалює читацькі навички; розвиває зв'язне мовлення, критичне мислення, вміння висловлювати власну думку; виховує доброту, чуйність, людяність, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків.

Перегляд файлу

Дудар Л.М. НВК «Голованівська ЗШ І-ІІІ ст. імені Т.Г.Шевченка-гімназія»

Тема. Людяність – в людині головне. В. Сухомлинський "Горбатенька дівчинка".

Мета. Вчити учнів розуміти текст, виділяти в ньому головне, аналі­зувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору; поглибити знання дітей про загальнолюдські моральні якості; удосконалювати читацькі навички. Розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, вміння висловлювати власну думку. Виховувати доброту, чуйність, людяність, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків.

Перебіг уроку

І. Емоційне налаштування

1. Психогімнастична вправа

Я посміхнулася вам, а ви посміхніться одне одному і подумайте про те, як добре, що ми сьогодні всі разом!

Ми спокійні, лагідні, привітні. Глибоко вдихніть на 1-2-3 і на 4 видихніть повітря. Вдихніть свіжість зимового повітря, тепло сонячних променів.

Бажаю вам гарного настрою, активної колективної праці.

2. Мовна розминка Розчитування

 Вправи на розширення кута  зору.

 Зосередьте свій погляд на лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа. Прочитаймо їх.

 

            Ц     Е                                     УЧ    НІ

         Щ        О                                КО          ЛИ

      Н                І                           ВО                 НА

   Ї                       Й                   ВІ                           ЧІ 

 

                                    ДВЕ       РІ

                 СИ                                             ДІВ

                 ШКО                   ЛА

             ПО                             ДИВ

ІІ. Актуалізація знань

Хто зображений на портреті?

1. Складання сенкану

Хто?     Педагог, вчитель,директор, письменник.

Який?  Відомий, розумний, добрий, красивий.

Що робив? Навчав, писав, любив.

Речення. Навчав дітей добра. Писав цікаві твори для дітей.

1.Гра «Математичні вузлики»

Що означають ці числа в житті письменника? Зєднати числа з подією.

(працюємо на інтерактивній дошці)

1918             народився

35                 працював педагогом

52                 прожив

47                 написав книг

100               будемо святкувати вцьому році

17                   почав працювати в школі

1500               написав казок для дітей

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку.

1. Кросворд

1. Людина, яка з усіма дружить. (Дружелюбна)

2. Почуття сильної прихильності, любові до когось. (Любов)

3. Людина, яка робить добро іншим.(Добра)

4. Як називають того, хто памятає про зроблене йому добро і вміє віддячити. (Вдячний)

5. Той, хто говорить завжди правду. (Чесний)

6. Той, хто завжди пожаліє. (Жалісливий)

7.Людина, яка завжди поспівчуває. (Співчутлива)

8. Людина, яка виявляє доброзичливість, привітність. (Привітна)

9. Як називають людину, яка любить працювати? (Працьовита)

Яке слово заблукалое? (любов) Чому? А решта слів?

Яке слово заховалося у кросворді?

Наш урок ми присвячуємо творчості В.Сухомлинського і познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». Через оповідання  автор хоче сказати вам, що людяність – це головне  у людини.   А ми в свою чергу  прочитавши дане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.

- А що таке людяність?   Може хтось з вас зможе пояснити?

Людяністю називають дбайливе  ставлення до інших людей. Це здатність на  співчуття і готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину.

Людяність у сукупності - це любов, благородство, доброта, скромність, чесність, щирість.

ІV. Створення навчальної ситуації

1. Словникова робота

-В цьому тексті вам зустрінуться нові слова

- Прочитайте сходинки слів «рибкою», потім «луною» за вчителем.

п'ять                                                               іспит

благав (просив)                                          лагідно

живенько (швидко)                                          насмішки

чорноокий                                                     полегшено

пустотливих  (грайливі, безтурботні)          горбатенька

2. Інтерактивна вправа «Кероване читання з передбаченням»

Після читання кожної частини учням ставляться запитання. Пропонується зробити передбачення стосовно того, що буде далі. А після читання наступної частини це передбачення аналізується, перевіряються (справдились чи не справдились очікування).

Вона була горбатенька.

І зупинка

   -  Кого привів у клас директор?

   -  Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?

  - Що означає вислів   очі впилися? (уважно придивлялись, почали  розглядати)

  -   Як ви думаєте, що трапилося далі?

Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.

 ІІ зупинка

  • Чого боявся вчитель?
  • Як сприйняли діти дівчинку?
  • Що означає вислів   затамував подих (заціпенів, завмер, затримав дихання)
  • Як ви думаєте, що трапилося далі?

Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит.

  ІІІ зупинка

  • Що означає вислів  перевів дух (спокійно видихнув)
  • Який іспит витримав клас?
  • Як ви вважаєте, чи правильно вчинили діти?

3.Читання «Дощиком» (на кого впаде крапелька)

4. Вибіркове читання

-Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.

-Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учитель дивився на своїх учнів.

-Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учні зустріли дівчин

-Як почувався вчитель?

-З якою просьбою звернувся директор до дітей?

 Прочитайте, як діти відгукнулися на це прохання.

 5. Робота над змістом. Вправа «Квітка Блума».

Учні відповідають на питання, які написані на пелюстках квітки.

1 пелюстка  Що? Де? Коли? (прості питання). Де відбулася подія?

Що робили діти?

2 пелюстка (уточнюючі питання) Чи правильно я зрозуміла, що вчитель хвилювався?  Чому?.

3 пелюстка  Чому навчає? (головна думка). (Ніколи не можна сміятися над вадами інших дітей; потрібно бути терпимим до чужого горя; не залишати наодинці немічних, інвалідів.)

4 пелюстка (творчі завдання) Що було б, якби в дитячих очах дівчинка побачила насмішку?.

5 пелюстка  (оцінка суджень) Що добре? 

6 пелюстка (зв’язок з життям)   Як треба ставитися до таких людей? 

Які діти навчалися в цьому класі? (підібрати прикметники)

Добрі, чуйні, співчутливі, привітні, дружелюбні.

-Вони проявили людяність?

-Погоджуємося із Сухомлинським, що людяність у людини головне?

Який ви для себе зробили висновок? (треба бути людяним)

4. Творче завдання «Доповни прикметниками з оповідання»

Хлопчик­­­­­­­­_________ чорноокий.

Дівчинка_________маленька, горбатенька.

Учитель__________спокійний.

5. Інтерактивна технологія «Піраміда»

Відновити послідовність подій за словами.

Розвязували, постукав, відчинив, зайшов, впилися, дивився, перевів, витримав.

6. Робота в групах

 Пропоную вам прочитати  деформовані прислів’я.

       дяЛюність родожча аз все.

      еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.  

   Людяність дорожча за все.

   Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було  такого.

Хто іншим добра бажає, той і собі  має.

          Як ви розумієте дані прислів’я .

         Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.

V. Робота в парах

Стратегія «Навчаючись-учусь»

1. 1.Поділити на частини (3).

2. Скласти план.

-Зустріч дівчинки.

-Людяність дітей.

-Іспит складено

3. Записати заголовки, використавши компютери.

І. Рефлексія

1. Інтерактивний метод «Займи позицію»                                

 

                                    «Людяним потрібно бути, щоб» 

 

тебе похвалили дорослі                                                                   дарувати людям добро   

                                               взамін отримати винагороду

 

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть думку:

На уроці:  я вчився…                  я дізнався… 

        я зрозумів…             я хотіла б…

Мені сподобалось, як ви працювали. Дякую за роботу.

Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду.  В народі кажуть: «Життя  прожити -  не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб  ви запам’ятали сьогоднішній урок на все життя і росли  дійсно  Людьми з великої букви.

Сьогодні святковий день і ми традиційно даруємо валентинки у формі сердечок. Я хотіла б. щоб ви вписали в свої, власноруч  виготовлені сердечка почуття, які завжди повинні бути з нами. (Ніжність, чуйність, доброту, милосердя. Одним словом людяність)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 6
Оцінки та відгуки
  1. Опалюк Руслан
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Янюк Лілія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Солончук Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Ткач Любомир
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Збінська Наталья
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Антон Мухарский
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 3 відгука
docx
Додано
19 лютого 2018
Переглядів
2413
Оцінка розробки
5.0 (6 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку