М Е Т О Д И Ч Н А Р О З Р О Б К А
логопедичного заняття
на подолання ФФНМ
в учнів молодших класів
«Буква Ї для позначення звуків [йі]».
Розроблено: вчителем -
логопедом Білоцькою Т.Ю.
санаторної школи І-ІІ ст. №20
Шевченківського району
міста Києва
Лексична тема: Моя Батьківщина.
Граматична тема: Диференціація схожих графем.
Мета: закріпити знання учнів про букву Ї та її звукове значення; вдосконалювати вміння будувати речення за поданими словами, робити звуко-буквений аналіз слів, ділити слова на склади; розвивати фонематичний слух, усне мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, дрібну моторику рук; виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання: Образ букви (ї), ілюстрації столиці України м. Києва, кросворд, сюжетний малюнок, схеми слів, дидактичні картки.
Приблизний план заняття з хронометражем.
I етап: Організаційний момент - 1 хвилина.
II етап: Постановка мети і завдань заняття - 3 хвилини.
III етап: Актуалізація раніше отриманих знань - 2 хвилини.
IV етап: Розвиток звукобуквеного аналізу та синтезу слів - 13 хвилин.
V етап: Фізкультхвилинки - 1 хвилина.
VI етап: Робота зі словосполученнями - 7 хвилин.
VII етап: Робота з текстом - 7 хвилин.
VIII етап: Підведення підсумків заняття - 1 хвилина.
Хід заняття
І.Організаційний момент.
Логопед. Добрий день, діти! Сьогодні на занятті ми будемо працювати за таким девізом:
Ми будемо вчитись,
Ми будемо трудитись,
Щоб правильно писати
І звуки вимовляти.
ІІ. Постановка мети і завдань заняття.
Ми з вами уточнимо знання про ще один йотований звук, позначення його буквами на письмі, удосконалюватимемо навички розрізнення схожих звуків
(ї-і).
ІІІ. Основна частина.
Вчитель. А зараз я вам запропоную загадку, яку треба відгадати.
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?...
(Їжачок)
- Поділимо слово на склади (ї-жа-чок).
- Який перший склад у цьому слові – (ї).
- Які звуки ви почули в цьому складі – ([й,і]).
- А якою буквою треба буде позначати ці два звуки в зошиті (буквою ї).
- Отже, скільки звуків позначає буква ї? (Два [й,і]).
- Зверніть увагу, чуємо два звуки [й,і], а пишемо одну букву ї.
ІV. Робота над сюжетним малюнком.
1.Подивіться на малюнок, у яких словах ви чуєте в окремому складі два звуки
[й,і].
2. Складіть речення із цими словами (Їжак та їжачиха їли їжу).
3.Якою буквою ви позначали два звуки [й,і] (ці два звуки ми позначали однією буквою ї).
V. Закріплення.
1.Робота із схемами.
(Вчитель-логопед називає учням слова, у яких є склад із двох звуків [й,і], а діти показують відповідну схему:
П П________ ______П П ______ _________П П
Їдальня поїзд конвалії
Їхати українка змії
їзда клеїти мрії
доїдати трамваї
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд.
2. Відгадування кросвордів разом з вчителем-логопедом.
|
К
|
|
||||
и
|
||||||
У |
к |
р
|
а |
ї |
н |
а |
|
в
|
|
Загадка:
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов,їна.
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься... (Україна)
- В який рядок запишемо цеслово?
- Як ви гадаєте, чому саме це слово ми сьогодні відгадуємо (бо у слові треба написати букву ї, яка позначає два звуки [й,і].
- Що ви можете розповісти нам про нашу державу Україну? (Короткі розповіді дітей про Україну).
3. Розповідь вчителя-логопеда використанням ілюстрацій про столицю нашої держави – Київ. (Діти пояснюють, в якому стовпчику і чому треба записати у ребусі слово Київ).
4. Складання і запис словосполучень:
Україна (яка?)
Київ (який?)
5. Самостійна робота з дидактичними картками.
І варіант. Завдання: списати і замість графічного зображення звуків написати
букви ї або і. Мета: закріпити уміння позначати звуки [й,і],
попередити змішування графем ї [ = *] та і [ * ].
Я – укра[ = *] нець. Ти – укра[ = *] нка. Ми – укра[ = *] нці.
Наша р[ * ]дна мова – укра[ = *] нська. Наша Батьк[ * ]вщина – Укра[ = *] на. Наш[ * ] велик[ * ] поети – Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Укра[ = *] нка.
Слава Укра[ = *] ні!
ІІ варіант. Вставити пропущені букви ї або і.
Пере...хати, к...но, га... , д...ти, конвалі... , л...то, к...т, до...сти, мрі... , змі... , наді... , до...ти, музе... , б..гати.
VІ.Підведення підсумків заняття.
Перед вами дві картки.
Червоне яблуко: На уроці було цікаво! Я все зрозумів.
Зелений листочок: На уроці було цікаво, але я зрозумів не все.
Л І Т Е Р А Т У Р А
1.Дяченко К.Г. Інновації в корекції писемного мовлення молодших школярів.- Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2010.-320 с.
2. Журавльова А. Є., Федієнко В. В. Домашня логопедія: Книга для батьків, які хочуть навчити дитину правильно вимовляти звуки.-Харків: Видавництво «Школа» 2010.-48 с.
3.Савченко М. А. та ін. Буквар: Підруч. для підготов.- перших кл. шк. Для дітей з важкими порушеннями мови / М. А.Савченко, Л.С. Калатало, А. А. Колупаєва.-К.: Форум, 2001.-175 с.
4.Хребтова Н. П. Вчись говорити правильно! Цікаві завдання на виправлення вад мовлення дітей 4-8 років.- Харків: Вид. група «Основа», 2010.-128 с.
5.Федорович Л. О. Формування правильної вимови у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Метод рек. Та дидакт-й мат-л для логопедів шкіл і дитячих садків.- Кременчук : Християнська Зоря, 2011.- 348 с.
6. Чередніченко Н.В. Початковий курс навчання української мови молодших школярі в із тяжкими порушеннями мовлення (ТПМ). Навчально-методичний посібник (курс лекцій) 2012, Категорія:Інклюзивна освіта
7.Ярош Т. О. Подолання дисграфії в учнів початкових класів: посібник.-Мандрівець, 2012.-192 с.
ДОДАТОК 1
ІДЕ
|
||
|
|
|
ЇДЕ
|
||
=
|
|
|
ДОДАТОК 2
ЇЖАЧОК
|
|||||
=
|
|
|
|
|
|
ДОЇТИ |
||||
|
|
=
|
|
|
ГАЇ |
||
|
|
= |
ДОДАТОК 3
І варіант
Я – укра[=] нець. Ти – укра[=] нка. Ми – укра[=] нці.
Наша р[]дна мова – укра[=] нська. Наша Батьк[]вщина – Укра[=] на. Наш[] велик[] поети – Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Укра[=]нка.
Слава Укра[=] ні!
ІІ варіант
Вставити пропущені
букви ї або і.
Пере...хати, к...но, га... , д...ти, конвалі... , л...то,
к...т, до...сти, мрі... , змі... , наді... , до...ти, музе... , б..гати.