Мета: Розширювати уявлення про основні ознаки речення та його
оформлення на письмі. Закріплювати знання про види речень за метою
висловлювання та інтонацією, про головні і другорядні члени речення.
Розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, складати речення за
опорними словами. Формулювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань.Розвивати орфографічні навички, мислення. Збагачувати словниковий запас учнів.Розвивати вміння утворювати поетичні рядки, вдосконалювати усне мовлення учнів. Виховувати любов до природи, розвивати естетичний смак,почуття прекрасного.
Мандрівка до осінньої берізки
Тема: Закріплення знань про речення.
Мета: Розширювати уявлення про основні ознаки речення та його
оформлення на письмі. Закріплювати знання про види речень за метою
висловлювання та інтонацією, про головні і другорядні члени речення.
Розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, складати речення за
опорними словами. Формулювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань.Розвивати орфографічні навички, мислення. Збагачувати словниковий запас учнів.Розвивати вміння утворювати поетичні рядки, вдосконалювати усне мовлення учнів. Виховувати любов до природи, розвивати естетичний смак,почуття прекрасного.
Обладнання:роздаткові картки, перфокартки, опорні схеми, таблиці.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Повідомлення завдань уроку.
а) Вітання:
Доброго ранку, красуні-берізки!
Доброго ранку, рідні поля!
Хай промінь ласкавий і спів солов'я.
Щиро прилине до нас іздаля.
б) Діти, сьогодні на нашому уроці ми помандруємо чарівними стежинами
осіннього лісу. Під час мандрівки ми будемо закріплювати знання про речення.
А хто запрошує нас до лісу відгадайте:
Маю плаття золотеньке,
гнучкі, ніжні піти.
Кору білу, стан тоненький
Як я звуся, діти ? ( береза )
Так, це осінь-чарівниця так гарно прикрасила ніжні віти берізки золотим
вбранням.Зручно сідайте біля осінньої берізки, прислухайтесь до чарівного
шелесту їх листя. Пригорніть опалі листочки до себе, вслухайтесь у їх тихий
шепіт. Що вони вам нашіптують ?
Діти: (Берізка розповіла про свій чарівний осінній танок;
про сум через те, що скоро прийде зима,
про радість за те, що навесні берізка буде ніжно-зеленою).
Гляньтеяк красиво танцює свій танок жовтий листочок, який щойно відірвавсявід гілки. Це він танцює свій прощальний вальс.
Діти, берізка прислала нам свої листочки, на які написала завдання. Ми
будемо виконувати завдання і уявлятимемо ніжний танок осінніх листочків.
Звучить музика вальсу.
II. Перше завдання - Каліграфічна хвилинка.
бебрубіберізка
Гра «Букви заблукали!»
+ Л...хтя, осі...лй, віт…рець, в...ресень, в…рбова, д...рев'яний, узлі..я, кл ... нові,б…резова, шелесті…я.
Записування речень із роздаткових карток-листочків.
Сяє красою осені ніжна берізка. Легенький вітерець розчісує віти берези. Золотіметелики з дерева летять. Кружляє у танку золотий листочок. Осінь прибралаліс в золоті шати. Я люблю милуватись осінніми барвами. Палахкотять жовтимполум'ям віти берези і клена. Завітала золота осінь в ліс. Лагідний вітерецьголубить довгі коси берези.
- Діти, ви написали речення про осінню берізку. А чому це речення ?
(Речення виражає закінчену думку.)
-Діти, знайдіть в реченні граматичну основу. А що таке граматична основа
речення ?
(Це головні члени речення - підмет і присудок)
III. Актуалізація опорних знань про речення.
Діти, берізка хоче, щоб ми їй розповіли:
1. Які бувають речення за метою висловлювання?
(розповідні, питальні, спонукальні)
2. Які є речення за інтонацією?(розповідні, окличні) (Діти працюють за
опорними схемами)
3. Яке речення відповідає даній схемі ?
…
На небі з'явились хмаринки.
Синіє небо над осіннім гаєм.
Восени берізка одягла золоте вбрання.
IV. Систематизація вивченого матеріалу.
а) Робота за перфокартами.
Поширення речень.
б) Фізкультхвилинка за пісню " Падає, падає листя"
в) Поетична хвилинка.
Білокора і вродлива,
Віти-коси по землі.
Де вона - й земля щаслива,
Вся в святковому вбранні.
Зітха берізка по тихеньку,
Останні падають листки.
Вітерець не віє вже тихенько,
Жене похмурії хмарки.
г)Гра «Доповни рядки вірша»
Вітерець легенький (повіває)
І листячко з берези (опадає)
І тихо падають листочки
На стежку, на траву й (грибочки)
Осіннє листячко летить
І під ногами (шурхотить)
І колір листя розмаїтий
Теплом і сонечком (зігрітий)
Підберіть до слова розмаїтий синоніми ( різнобарвний
різнокольоровий ). Запишіть ці слова.
д) Робота за підручником.
Читання тексту "Дуб і Берізки" - впр. ст.
У першому і другому реченнях визначте підмет і присудок, усно
встановіть зв'язок між членами речення за допомогою запитань. ( за
опорними схемами )
е) Робота в парах. Завдання на роздаткових картках, (див додаток 3)
Складання речень за опорними словами. Записування складних речень.
Визначення підмета та присудка в цих реченнях.
ж) Кросворд "Речення".
1. Член речення, який вказує, що говориться про підмет, (присудок)
2. Речення, в якому про щось розповідається, (розповідне)
3. Речення, вимовлене з особливим почуттям, (окличне)
4. Як називається речення, в кінці якого ставиться знак питання?
(питальне)
5. Назва речення, яке спонукає до дії. (спонукальне)
6. Як називається слово, що вказує до кого звертаються? (звертання)
|
1. |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Е |
|
|
|
||||
|
3. |
|
|
|
Ч |
|
|
|
||||||||
|
|
4. |
|
|
|
Е |
|
|
|
|||||||
|
5. |
|
|
|
|
|
Н |
|
|
|||||||
|
|
|
6. |
|
|
Н |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
Я |
|
||||||
з) Складання тексту-казки із окремих речень.
1. На галявині росла білокора берізка.
2. Одного осіннього вечора сіли на узліссі відпочити журавлі.
3. Притулились журавлі до берізки та й тужливо закурликали.
4. Вранці вони полетіли в теплі краї.
5. Берізка прислухалась до їхнього курликання.
6. Вони розповіли їй, як не хочеться їм летіти звідси далеко-далеко, як
сумно їм залишати рідний край.
7. Вона погладила їх довгими своїми вітами і тихо заспівала пісеньку
про весну.
(Шифр: 3,2,1,5,6,7,4)
V Підведення підсумку уроку.
VI Домашнє завдання: завдання на роздаткових картках.