Мета: пояснити сутність та події «Великого терору»; дослідити наслідки репресій та боротьби радянської влади з українською політичною еміграцією; охарактеризувати діяльність партійних діячів в СРСР; проаналізувати послідовність подій, які відображають репресивну політику радянського тоталітарного режиму щодо громадян УРСР; висловлювати та аргументувати власні судження щодо порушення прав людини в умовах тоталітарного режиму
Урок Тема: Масові репресії в радянській Україні
Мета: пояснити сутність та події «Великого терору»; дослідити наслідки репресій та боротьби радянської влади з українською політичною еміграцією; охарактеризувати діяльність партійних діячів в СРСР; проаналізувати послідовність подій, які відображають репресивну політику радянського тоталітарного режиму щодо громадян УРСР; висловлювати та аргументувати власні судження щодо порушення прав людини в умовах тоталітарного режиму
Основні терміни та поняття: понять «тоталітарний режим», «ворог народу», «чистка», «націонал-ухильництво», «Великий терор», «безбожна п’ятирічка», культ особи, СВУ, ГУЛАГ
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
В 20-30-х роках ХХ століття разом з реалізацією форсованої індустріалізації і колективізації, разом із зростанням обороноздатності країни, подоланням економічної відсталості, виник і надзвичайно зміцнів безоглядно деспотичний режим, який власне вів війну зі своїм народом.
На попередніх уроках ми з вами познайомилися з першим політичним судовим процесом в СРСР.
Бесіда за запитаннями
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1.Судовий процес над «СВУ»
2.«Великий терор»
3.Нова Конституція СРСР
1. Перші прояви масового терору. «СВУ»
Одним із перших кроків до масового терору стала кампанія боротьби зі «шкідниками» та «саботажниками».
Першим судовим процесом проти української гуманітарної інтелігенції став розгляд справи «Спілки визволення України» («СВУ»), що відбувся у Харкові в березні 1930 р. Він мав на меті дискредитацію української інтелігенції: на чолі цієї міфічної спілки нібито стояв один із керівних діячів Української революції, віце-президент ВУАН Сергій Єфремов.
Перегляд відео: «Сергій Єфремов» https://www.youtube.com/watch?v=cI2c074IK8M
Робота з таблицею
|
мета |
звинувачені |
звинувачення |
вирок |
Справа СВУ
(березень 1930 р.) |
дискредитація української інтелігенції |
української наукової та церковної інтелігенції (45 осіб) |
СВУ ставила собі завдання визволення українського народу на всіх просторах його етнографічної території й заснування самостійної української республіки, з широким правом громадян на приватну власність. |
З 45 підсудних: 4 засуджено на 10 років ув'язнення, з суворою ізоляцією, 6 — на 8, 3 — на 6, 10 — на 5, 21 — на 3 й 1 на 2 роки; з них 10 дістали умовні вироки і були негайно звільнені, ще 5 були помилувані за кілька місяців. Частину засуджених заслано на Соловки. |
2.«Великий терор»
Варіант І.
Розгляд матеріалу відбувається під час перегляду відеофільму та його обговорення після перегляду
https://www.youtube.com/watch?v=ud5R31eBS8A
Бесіда за запитаннями:
Робота з підручником
Опрацювавши матеріал підручника, визначте наслідки політичних репресій 1930-х рр. в радянській Україні:
Орієнтовні відповіді
Варіант ІІ.
Робота в групах
І група – «Великий терор»
ІІ група – «Жертви репресій»
ІІІ група - Наслідки політичних репресій 1930-х рр. в радянській Україні
Орієнтовні відповіді
І група – «Великий терор»:
ІІ група – «Жертви репресій»
ІІІ група - Наслідки політичних репресій 1930-х рр. в радянській Україні
3.Нова Конституція СРСР
У лютому 1935 р. відбувся VII з’їзд рад СРСР, а проект Конституції УРСР, яку було приведено до відповідності до Конституції СРСР затверджено опубліковано у січні 1937 р.
Робота з таблицею «Зміни у новій Конституції СРСР»
Юридичні |
Фактичні |
|
|
V. Узагальнення
1. «Чужинець запитує радянського громадянина: “Як поживаєте?” - "Як пасажири в автобусі...” - “???” - “Одні сидять, а інші трусяться”».
2. «Сталін загубив люльку й подзвонив в НКВС, щоб знайшли. Через якийсь час люлька знайшлася, і Сталін телефонує до НКВС, мовляв, не треба шукати, бо люлька є. Звідти повідомляють, що за люльку арештовано вже десятьох осіб. - "Випустити”, - наказує Сталін. “Не можна”, - відповідають у НКВС. “Чому?” - питає Сталін. - “Усі десять зізналися, що вкрали вашу люльку”».
3. «На сцені висить портрет Сталіна. Доповідач говорить про Сталіна. Хор співає пісні про Сталіна. Артисти декламують вірші про Сталіна. Що це таке? Відповідь: вечір, присвячений пам’яті Т. Шевченка».
VІ. Домашнє завдання