Тема :Ділення складених іменованих чисел
Мета :формувати вміння учнів ділити іменовані числа, узагальнивши знання отримані на більш ранніх етапах навчання; правильно виконувати запис; вдосконалювати вміння аналізувати і розв’язувати задачі на зведення до одиниці , розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати любов до народних традицій.
Обладнення: картки із завданням на урок, таблиця «Алгоритм ділення складеного іменованого числа», картки для усного рахунку.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І Організаційний момент
Встаньте , діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться до гостей,
Привітайтесь «Добрий день»
Тож і ми часу не гаймо,
Урок починаймо
Дві хвилини зробили одну добру справу,
десять хвилин зробили п’ять добрих справ.
А скільки добрих справ можно зробити за цілий урок?(20)
Я бажаю вам сьогодні зробити багато добрих справ.
II Актуалізація опорних знань.
1.Усний рахунок
Перш ніж почати урок пригадаємо народні свята. Які свята називаємо народні? Яке з цих свят наближається?
Благовіщення-36
Масляна-28
Стрітення-15
Пасха-34
Для перевірки вибору відповіді скористайтеся блок-схемою.(треба розв’язати вираз, а результат є ключем до відповіді)
16х6:8х7:3= (28)
-Що означає це свято?(Проводи зими. Прихід весни)
-Скільки днів святкується?(7 днів, 1тиждень, 7 діб)
-А годин? (168 год)
-Як називаються ці числа?( 7 діб , 168 год)(іменовані)
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Постановка проблеми (на основі раніше вивченого матеріалу)
-Що таке іменоване число?(число, що супроводиться назвою одиниць міри.)
-Які одиниці виміру ви знаєте?(міри довжини, часу, маси, площі, вартості)
Які дії можемо виконувати з ними?
Спробуйте виконати
10см:2см= ( Чому отримали просте число?)
1000г: 100= ( Чому отримали іменоване число?)
48хв:2хв=
120м:2=
1м2дм:3= ( Можемо поділити? Де ви взяли 12?)
-Розв’язання якого виразу у вас викликав труднощі ?Чому?(бо це складне іменоване число)
-Як будемо міркувати при розв’язанні цього виразу? ( Даю слово підказку «перетворити».)
-Так як же поділити складене іменоване число ?
Складемо алгоритм наших дій:
1.Перетворити складене іменоване в просте іменоване
2.Виконати дію
3.Записати відповідь , перетворивши у складене іменоване
2.Постановка теми уроку
-Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати навички ділення складених іменованих чисел.
-Подивиться, як правильно оформлюється розв’язання таких виразів.(користуючись алгоритмом прочитаємо) Пам’ятка ділення:
56м28см:6=2814 см= 28м 14см
56м 28см=5628см
5628:2=2814
-Що спочатку зробили ?
-Наступний крок ?
-Як краще записати відповідь?
Повторення алгоритму
3.Закріплення вивченого матеріалу .
-Закріпимо отримані знання, виконавши перше завдання.
-Хто спробує біля дошки розв’язати цей вираз?
1) З коментуванням біля дошки
6 кг 375 г :5=1275г=1кг 275г
19т656кг:9=2184кг
40м86см:3см=13м62см
2)Самостійна робота(2 учня біля дошки)-2 хвилини.
1 варіант 7км 380м:4 м=1845
2 варіант 5т 448кг:4=1362кг
3)Перевірка.
-Подивіться на дошку. Є зауваження до розв’язання і відповіді першого виразу? У кого така сама відповідь? Хто допустив помилки? Сподіваюсь, що надалі ви будете більш уважними.
4.Фізкульхвилинка
Більшість з вас виконали правильно вирази . Тож ..
Який настрій? Ось такий!
Як встаєте? Ось так!
Як біжите ? Ось так!
Як пустуєте ? Ось так!
Як сідаєте? Ось так!
5.Розвиток математичних умінь учнів.
-Так яка тема сьогоднішнього уроку?(Ділення складених іменованих чисел)
-Повторіть алгоритм ділення іменованих чисел.
- Де і в яких випадках знання, отримані на уроці (ділення складених іменованих чисел), можуть стати в нагоді в житті? (В магазині ділення на які одиниці вимірювання?Вартості ,маси , об'єму)
Давайте і ми спробуємо використати ці знання в розв’язанні життєвих ситуацій.
1) Розв’язання задач
а)Читаємо задачу
Для святкування Масляної з 19м 50см пошили 6 однакових костюмів. Скільки метрів тканини пішло на 4 костюма?
-Що відомо?(на 6 костюмів пішло 19м50см)
-Про що треба дізнатись?(Скільки метрів тканини пішло на 4 костюма)
-Можемо зразу відповісти на запитання ?(Ні )
-Чому? (Спочатку треба дізнатись скільки метрів йде на 1 костюм.)
-Як про це дізнатись ?(Треба довжину всієї тканини поділити на кількість костюмів.)
-Скільки дій в цій задачі ?(Дві.)
19м50см-6к.,по ? м
4к.-?м
1)19м 50см:6=3м25см-на 1 костюм
2)3м25смх4=1300см=13м
в)Що люблять їсти на це свято ? Млинці
Для випікання млинців на свято привезли 34ц16кг борошна. Його розсипали у пакети по 8 кг. Скільки взяли пакетів?
-Що відомо в задачі ?(Всього 34ц16кг борошна розсипали по 8кг)
-Що треба дізнатися? (Скільки взяли пакетів)
-Можемо зразу відповісти на питання ?(Да. Треба загальну масу борошна поділити на масу борошна в 1 пакеті)
Розв’язати самостійно
34ц16кг:8=4ц27кг
IV. Рефлексія.
1.Заключна бесіда.
- Наш урок дійшов кінця.
- Над якою темою ми сьогодні працювали?(Ділення іменованих чисел )
- Назвіть алгоритм ділення іменованих чисел.
-Хто спробує прочитати цей запис?
а кг: в кг=с (загальне уявлення про всі іменовані числа)
а кг: в =с кг
2.Оцінювання праці учнів на уроці.
Оцініть наш урок, продовживши висловлювання
Закінчи речення:
• Найбільше мені запам'яталось ...
• Мені сподобалось ...
• Найважче було ...
• Треба ще працювати над ....
• Вдома я розповім про ....
- Хто задоволений своєю працею на уроці, віддайте свій млинець Весні.
- Хто не дуже задоволений- Зимі. Чому?
VIII Домашнє завдання
- Вдома ви ще закріпите знання по цій темі, розвиваючи обчислювальні навички і розв’язавши задачу .