Тема: «Склад числа 9. Порівняння чисел у межах 9. Вимірювання і порівняння довжини відрізків. Написання вивчених цифр.»
Мета:
Розглянути різні випадки складу числа 9, продовжувати формувати вміння порівнювати числа, вдосконалювати навички усної лічби, продовжувати вчити розрізняти геометричні фігури за їх властивостями; розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, математичну мову; виховувати бажання вчитися, приходити на допомогу.
Обладнання: макети ракети, планет, лічильний матеріал, індивідуальні лічильні картки, смайлики, зірочки, геометричний матеріал, картки для складання прикладів, підручник «Математика».
Хід уроку
I. Організаційний момент. Створення психологічного настрою класу.
– Прислухайтеся до порад у вірші.
Вони стануть у нагоді нам на сьогоднішньому уроці.
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко всі відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм
І в дорогу вирушаєм.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
- Наш урок буде незвичайним. Ми здійснимо дуже цікаву подорож. А ось на чому ми відправимося у подорож ви дізнаєтесь, коли розв’ яжете приклади
Гра «Шифрувальник»
3+3=
2+6=
1+2=
5+2=
4+1=
2+2=
3
4
5
6
7
8
К
А
Т
Р
Е
А
-Правильно. Ми полетимо до далеких планет, у космос на цій чудовій ракеті.
Загадковий сяє Марс.
Може, хтось живе там?
Понесе у космос нас,
Мов стріла, ракета.
-Космос – простір для нас невідомий, тож в дорозі може все статися. Будьмо готові до всього.
2. Вправа «Очікування».
-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Щоб усі наші сподівання збулися, будемо працювати наполегливо, старанно. Для цього ми з вами проведемо усну лічбу, каліграфічну хвилинку. Обчислимо приклади, відпочинемо, розв’яжемо задачі, повторимо геометричні фігури, зробимо підсумок уроку. За гарну роботу я буду давати ось такі зірочки.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
- Перед польотом нам необхідно провести тренування.
Математична розминка ( Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»)
• Як називається геометрична фігура у якої три кути ?
• Який день настає після суботи?
• Скільки сторін у квадрата?
• Скільки місяців триває осінь?
• Як називається лінія у якої є початок і кінець?
• Закінч речення: тиждень триває…
-Молодці!
• Назвати числа в порядку зростання.
• Назвати числа в порядку спадання.
•Назвати числа від 5 до 10.
• Назвати числа від 8до 2.
•Назвати парні числа.
•Назвати непарні числа.
•Полічити трійками, четвірками, п’ ятірками.
-Молодці!
Гра «Мовчанка»
• Яке число наступне до числа 6?
• Яке число є попереднім до числа 10?
• Яке число на 1 більше за 8?
•Яке число на 3 менше, ніж 6?
• Покажіть сусідів числа 4.
-Молодці!
ІV. Закріплення вивченого.
- Молодці, дітки. Ви дуже гарно впоралися з завданнями, а тепер можна відправлятися в політ.
І перша планета, яку ми зустріли на нашому шляху «Каліграфічна»
1. Каліграфічна хвилинка.
- Перша планета, що зустрілась на нашому шляху, - цифрова. Вона надсилає нам сигнал SOS. На неї напали космічні пірати. Щоб врятувати планету, треба провести каліграфічну хвилинку. Правильно написати цифри.
Щоб цифри правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба почати.
Цифри пишу рівнесенько,
Щоб були гарнесенькі.
Вправа «Запали зірочку»
Діти вибирають найкращі цифри і позначають їх зірочками.
Але це не всі умови космічних піратів. Вони вимагають, щоб ви показали свої вміння записувати цифри під диктовку.
2. Математичний диктант
Записати цифру 9.
Записати цифру 7.
Записати число, яке передує числу 6.
Записати число, яке є результатом виразу 4+3.
Записати числа сусіди числа 3.
Які цифри ви записали?
V. Фізкультхвилинка.
- Ми врятували планету від космічних піратів і відправляємося далі. І ось ми напланеті «Відпочивальна»
Сірий котик міцно спав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
Та чистенько умиватись.
Порозчісував він вуса
Довгі – довгі, русі-русі.
Зуби й кігті нагострив
І за мишкою побіг.
Буде мишку полювати
І добре оберігати.
Ми, як котик , відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
-Відпочили дуже гарно. І полетіли далі. На нашому шляху планета «Пізнавальна».ЇЇ мешканці дуже люблять математику , але не знають склад числа 9. Допоможемо їм?
1. Вивчення складу числа 9.
Гра «Чарівні кружечки» . (показує вчитель)
Водночас діти працюють з індивідуальним роздатковим матеріалом.
2. Розв’язування прикладів за малюнками ( з коментуванням)
- Щоб потрапити на другу планету, нам потрібно провести деякі розрахунки.
3. Робота з підручником.Ось ми потрапили на планету «Порівняльна».
Робота в парах.
4. Розв’язування задачі
- Тепер ми долітаємо до планети, на якій живуть чоловічки, які весь час запитують: «Скільки? Чому? На скільки?» Це планета «Задачна».Ці чоловічки пропонують нам скласти та розв’язати задачу.
БУЛО ПРИЛЕТІЛИ
VІІ. Фізкультхвилинка (пальчикова)
І ми знову на планеті «Відпочивальна»
Раз, два, три, чотири
Ми у космос полетіли.
Раз – Меркурій,
Два – Венера.
Три – Земля,
Чотири – Марс.
Знає кожен вже із нас.
VІІІ. Геометричний матеріал.
- Ну що ж, ми відпочили, а тепер в політ. І слідуюча планета – «Геометрична».Ой, подивіться в космічному просторі ми не одні. Поруч з нами летить ще одна ракета.
- Ця машина ой незвична,
Тут фігури он які.
Подивись на них уважно.
Скільки більше і яких?
Порівняння довжини відрізків.
Креслення відрізків.
- Тепер ми повертаємось додому.
Океани й континенти,
Гори, ліс, міста й поля –
Діти, наша це планета.
Називається Земля.
До нашої планети 9 умовних сантиметрів. Накресліть відрізок цієї довжини.
Х. Підсумок уроку.
Рефлексія.
- Ось і завершилася наша космічна подорож. Давайте поділимося своїми враженнями від неї. Чи сподобалась вона вам?
Вправа «Мікрофон»
- Чого ми навчилися на уроці?
- Що було для вас найважчим? Найцікавішим?
- Що найбільше сподобалося?
-Підніміть, хто отримав сьогодні зірочки.
- Погляньте, скільки зірочок засяяло на нашому небосхилі. Нехай же вони сяють завжди і поповнюються новими зірочками.
-А зараз покажіть, з яким настроєм ви закінчуєте урок.
- Дякую всім за співпрацю. Молодці!
-Урок закінчено.