Математика. Таблиця множення числа 3. Приклади і задачі на дії різного ступеня

Про матеріал

Мета. Вивести разом з учнями таблицю мно­ження числа 3 шляхом дослідження і застосувати її під час розв'язування задач та прикладів на дії різно­го ступеня. Формувати в учнів уміння і навички са­монавчання, самоконтролю й самооцінювання. Ви­ховувати свідомого громадянина, який шанує тради­ції українського народу.

Перегляд файлу

Тема. Таблиця множення числа 3. Приклади і задачі  на дії різного ступеня. .

Мета. Вивести разом з учнями таблицю мно­ження числа 3 шляхом дослідження і застосувати її під час розв'язування задач та прикладів на дії різно­го ступеня. Формувати в учнів уміння і навички са­монавчання, самоконтролю й самооцінювання. Ви­ховувати свідомого громадянина, який шанує тради­ції українського народу.

Обладнання:

  • план уроку у вигляді віночка;
  • демонстраційна таблиця з різнокольоровими многокутниками;
  • індивідуальні картки для виведення таблиць множення числа 3;
  • індивідуальні картки для самостійної роботи;
  • демонстраційна схема до розв'язання задачі;
  • індивідуальні картки "Квітка успіху";
  • індивідуальні картки:                                    .

 

 

Хід уроку

 

І. Стимулювання та мотивація навчально-пізна­вальної діяльності

Перший етап базової моделі: створення мотивації та спільне визначення мети для планування майбутньої діяльності.

   У дитинстві я полюбляла плести ві­ночки. За українськими народними традиціями віно­чок — це символ краси й молодості. (Учитель відкри­ває план уроку, який записано у вигляді віночка).

— Сьогодні ми будемо вплітати у віночок нашого уроку стрічки математичних завдань. Тому і план уроку записано на стрічках.

   Учитель повертає стрічки, на яких з іншого боку написано етапи уроку, і погоджує план з учнями.

   На початку уроку вчитель попереджає, що кожен учень вирощуватиме свою "Квіточку успіху" (така ро­бота проводиться з метою розвитку в молодших шко­лярів умінь і навичок самоконтролю та самооціню­вання своєї навчальної діяльності).

ІІ. Актуалізація оплрних знань

1. Усні обчислення

— Поєднайте вирази праворуч із їх значенням лі­воруч.

   Завдання записане на дошці. Його виконання ор­ганізується в робочих зошитах, де діти пишуть значення виразів і показу­ють учителеві. Разом із дітьми вчитель виконує зав­дання на набірному полотні.

1) 2 + 2                       16

2) 2 • 7 - 5                   15

3) 2 • 9                         9

4) 2 • 8                         8

5) 2 • 5 + 5                   4

6) 2 + 2 + 2 + 2           18

                                     6

— Яке число залишилось без виразу? (6)

— Добутком яких чисел є число 6? (Чисел 2 та 3).

— Які знання повторили під час виконання цього завдання?

2. Бліц-турнір

 

1) Скільки крил у чотирьох горобців ?

 

2) Скільки ніг у п'яти страусів ?

 

3) Скільки вух у шести мавп ?

 

4) Одне яйце вариться 5 хвилин.

Скільки хвилин варитимуться 2 яйця?

 

   Учитель читає задачу, а діти записують вираз до неї на листочках. Особливу увагу слід звернути на розв'язання четвер­тої задачі.

— Хто виконав без помилок?

— У кого одна помилка?...

— Які знання повторили під час виконання цього завдання?

ІІІ.  Вивчення нового матеріалу

Етап уроку, де учні здобувають основну інформацію щодо теми уроку.

1. Хвилинка  каліграфії.

— Напишіть цифру 3 стільки разів, скільки вам років.

2. Пояснення вчителя. Цифра 3 складається з двох елементів: верхнього меншого й нижнього більшого правих півовалів. Починаємо писати так, як і двійку, нижче середини верхньої сторони клітинки; заокруг­люємо у правому верхньому куточку клітинки, не до­водячи трохи до її середини, пишемо більший піво­вал, доводячи до середини нижньої сторони клітин­ки, не зачіпаючи правої. Пишемо без відриву ручки від паперу.

3 3 3 3 3 3 3 3   24

   Учитель дописує в кінці рядка число 24.

— Як з'явилося число 24 у цьому рядку? (Число 24 — це сума записаних чисел).

— Чи однакові доданки в цій сумі? (Так).

— Якою дією можна замінити суму однакових до­данків? (Множенням).

— Що означає перший множник? (Число, яке повторюється).

— Що означає другий множник? (Скільки разів це число повторюється).

— Назвіть вираз, який утворився. (З • 8).

— Ось ми і підійшли до теми нашого уроку: "Таблиця множення числа 3. Приклади і задачі на дії різного ступеня." (учитель зні­має з віночка стрічку з темою уроку і вивішує на дошці).

   Учитель повідомляє навчальну мету уроку і звер­тає увагу учнів на наступні завдання, які допоможуть її досягти.

3. Виведення таблиці множення числа 3 проводить­ся методом дослідження.

— Прочитайте, будь ласка, вірш на картці.

(Учитель у цей час вивішує таблицю з геометрич­ними фігурами).

Один учень читає вголос.

                                        Жили на вишиваночках

                                        Фігури кольорові:

                                        Трикутники, квадрати.

                                         Ромби та ще й кола.

                                         Бабуся вишиваночку

                                         Онучці вишивала.

                                         Наталочка периметри

                                         Уважно обчисляла.

   Ось такі фігури вишила бабуся на вишиваночці для своєї онучки. (Учитель звертає увагу на дошку, де зображено геометричні фігури). Такі ж самі інди­відуальні картки із зображенням геометричних фігур отримують учні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Як можна назвати всі ці фігури? (Многокутники).

— Які ознаки многокутників? (Це фігури, які ма­ють сторони, кути, вершини).

— Як називаються ці многокутники? (Трикутник, чотирикутник, ...).

4. Робота в  парах.

— Виміряйте лінійкою довжини сторін многокут­ників.

— Яка довжина кожної сторони? (З см).

— Що можна сказати про всі ці многокутники? (Що довжини їх сторін однакові).

— Запишіть у середині кожної фігури кількість її сторін.

— Наталочка виміряла периметри многокутників. Підкажіть їй, як знайти периметр?

— Візьміть прості олівці і на картках обчисліть пе­риметр спочатку додаванням, а потім множенням. (Так у кожного на аркушах з'являється таблиця множення).

Діти виносять свої картки і вивішують на дошці.

Перевірка.

— Який спосіб обчислення раціональніший?  (Множення).

— Для чого ми використовуємо раціональні спо­соби обчислення? (Щоб зручніше було розв'язувати приклади та економити час).

  • Яку таблицю ми з вами вивели під час дослід­ження?
  • Яких чисел немає у нас в таблиці? (2, 7, 9)
  • Давайте запишемо ці приклади

ІV. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок

   На цьому етапі відбувається поступове осмислення нової інформації. Завдання 1.

   Спочатку кожен учень мовчки повторює таблицю множення числа 3, потім один учень вголос читає таблицю, далі читають ланцюжком, сусіди по парті один одному.

Хвилинка здоров'я.

Дівчинка в українському костюмі читає вірш:

                                         Піду у гай зелений я

                                         І назбираю квітів.

                                         З тих квіточок сплету вінок,

                                         Покличу я подружок.

                                         І будем ми співати,

                                         І будем танцювати

                                         Та неньку – Україну

                                         Щиро прославляти.

  • Зараз пограємо в народну гру «Подоляночка» (Діти водять хоровод).
  • Бачу, всі в нас добре вміють співати, хоровод водити.

 

Вправи  на релаксацію.

   Учитель показує дітям певні точки на обличчі, і вони разом роблять по 3 оберти за і проти годинни­кової стрілки у вигляді масажу, щоб покращити іму­нітет під час застуди.

Завдання 2 (на вибір).

Легко

Вставте потрібне число.

       •2 = 12                       • 3=15                                         • 7 = 21

 

       • 3 = 12                       • 3 = 18                                      • 3 = 9

 

 

 

Неважко

Порівняйте вирази.

 

З • 4        З + 4                                      3 •  7          З • 8

 

З • 5        З • 9                                       3 + 3 + 13         З • З

 

Важко

Із записаних виразів складіть чотири інших вира­зи зі знаком >.

2    2               3 •   5               3   • 7

3    6               3    4               3    8

Завдання 3 (на вибір).

Неважко

Виберіть серед записаних задач тільки ті, які мож­на розв'язати дією множення.

Задача 1. На 3 тарілки розклали пиріжки, по 8 на кожну. Скільки всього пиріжків поклали на тарілки?

Задача 2. З першого дерева зібрали 18 кг слив, а з другого — у 2 рази менше. Скільки кілограмів слив зіб­рали з другого дерева?

Важко

Виберіть серед записаних задач тільки ті, які мож­на розв'язати дією множення.

Задача 1. На 4 тарілки розклали пиріжки, по 3 на кожну. Скільки всього пиріжків поклали на тарілки?

Задача 2. 8 пиріжків розклали на тарілки, по 2 на кожну. Скільки було тарілок?

Луже важко

Склади і розв'яжи свою задачу на множення числа 3.

Перевірка розв'язання завдань (легко, неважко, важко, дуже важко) здійснюється в зошитах, де учні їх виконували.

Завдання 4. Розв'язання задач.

Задача. Господиня заготовила сік у 5 банках, по 3 л в кожній, та 7 л у сулії. Скільки всього літрів соку за­готувала господиня?

 

 1. Учитель (або учень) читає задачу.

2. Діти читають задачу мовчки.

3. Учитель робить повний аналіз задачі (аналітич­ним способом).

4. Після такої роботи діти приступають до самостійного розв'язання задачі.

1 варіант.

Дайте сигнал, хто може розв'язати задачу са­мостійно.

Розв'язати задачу виразом.

2 варіант.

Кому потрібна підказка?

Учитель дає картку-підказку.

1)                 ;

 

2)      +      .   .

3 варіант.

Кому потрібне додаткове пояснення?

Ці діти підходять до дошки, і вчитель ще раз їм пояснює задачу, а потім вони самостійно записують розв'язання у зошит.

Перевірка розв'язання задачі.

1 варіант.

— Із двох виразів виберіть той, який підходить до розв'язання задачі.

3 • 5 + 7                           3  • 5 - 7

2 варіант.

Із двох схем виберіть ту, що підходить ло розв'язання задачі.

 

а)                +          ;

 

б)                 -          .

 

V. Домашнє завдання (на вибір)

Учитель коментує, як раціонально його виконати.

Легко

Вибери у підручнику на с. 119 завдання, яке сто­сується множення числа 3, та виконай його.

Важко

Вибери у підручнику на с. 119 задачу, подібну ло розв'язаної у класі, та розв'яжи її. 

VІ. Підсумковий етап уроку.

Завершальний етап уроку, його мета — узагальнен­ня й рефлексія.

Яку таблицю вивчали на уроці?

— Розкажіть один одному таблицю множення числа 3.

  • Де ми її використовуємо?
  • Чи всі таємниці таблиці множення нам відомі?

Завдання 5.

Учитель пропонує учням завдання, яке розраховане на пошук закономірностей таблиці множення числа 3 у прикладах першого, другого і третього стовпчиків.

3    1 = 3            3  • 4 = 12                   3 • 7 = 21

3    2 = 6            3  • 5= 15                    3 • 8 = 24

3    3 = 9            3  • 6 = 18                   3 • 9 = 27

— Чому дорівнює сума цифр добутків 1, 2 і 3 ряд­ків? (З, 6, 9.)

Учитель дає дітям час, щоб оцінити себе "Квіткою успіху". (У кожного учня, залежно від того, як він працював, буде своя кількість пелюсток).

— Чи вдалося нам виконати план уроку, тобто до­сягти мети?

— Яке завдання було найцікавішим? Найважчим?

— Де згаяли час?

— Які будуть пропозиції до наступного уроку? Діти виходять до дошки і демонструють "Квітки успіху". Учитель завершує урок словами:

               Дякую вам, діти,                                      Виростили "Квіточку

              За ваші старання                                       Успіху" чудову,

              І прийміть від мене                                   Будете ви мати

              Гарні побажання.                                      Міцні знання нові.

1

 

doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
25 листопада 2018
Переглядів
3294
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку