Мета: формувати розуміння способу утворення двоцифрових чисел із десятка і кількох одиниць
Дидактична задача: вчити утворювати , лічити та називати числа другого десятка, формувати вміння розв'язувати задачі на знаходження суми; розвивати уміння аналізувати та застосовувати знання на практиці, виховувати охайність, старанність, впевненість та увагу.
Тема. Числа другого десятка
Мета: формувати розуміння способу утворення двоцифрових чисел із десятка і кількох одиниць
Дидактична задача: вчити утворювати , лічити та називати числа другого десятка, формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження суми; розвивати уміння аналізувати та застосовувати знання на практиці, виховувати охайність, старанність, впевненість та увагу.
Обладнення :малюнок Сови, геометричні фігури, арифметичні штанги, палички для рахування, фішки- пазли, презентація
Хід уроку
| Організаційна частина ( 1 хв.)
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Стали всі рівненько. Посміхнулися один одному, подарували мені свої добрі посмішки . Починаємо урок.
Перевірка готовності до уроку.
||Мотивація
Сьогодні на уроці, діти, ми з вами продовжуємо подорож по країні Математика. І побуваємо на телепередачі «Що? Де? Коли?» Завдання нам приготувала Мудра Сова.. Де під час гри ми познайомимося із числами, в яких поряд із десятками є окремі одиниці. Вам цікаво що це за числа? Тоді вперед
Нагадую, що перед вами лежать фішки, які ви будете класти собі за правильні відповіді.
III Актуалізація опорних знань( 5 хв.)
Отже, гра починається. Мудра Сова приготувала вам перше завдання.
|
|
За правильну відповідь – фішка.
Усна лічба. Продовжуємо гру. Дайте відповідь.
Увага! На екран – СЛАЙД
10
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Той, хто дав правильну відповідь - фішка.
IVФормування нових знань.( 15 хв.)
Ми можемо продовжити нашу гру «Що? Де? Коли?» .
А зараз Мудра Сова підготувала для вас завдання «Загадкові числа».
Якщо ми справимося з цим завданням,то дізнаємося « таємницю» утворення чисел другого десятка.
1. Ознайомлення зі способом утворення , назвами та записом чисел другого десятка
А) Практична робота з дидактичним матеріалом (палички)
Зараз ми працювали з паличками, а їх можна замінити смужечками – арифметичними штангами. У вас лежать на парті ариф. Штанги. Повторюйте як я.
Б) Робота з арифметичними штангами (демонстрація на дошці)
Розглянемо, як одержали числа за допомогою арифметичних штанг.
На арифметичну штангу «10» поклали штангу-«1» Ми одержали число 11
Розглянемо як цю дію виконати з картками з числами:картку кладу на картку , причому так, щоб 1 лежала на 0 . Тепер не усі одиниці зв’язані у десяток. Синя цифра 1, що знаходиться зліва означає десяток, а червона1,на другому місці, що в числі одинадцять - 1 одиниця
В) Продовжуємо спостерігати як утворюються числа за зошитом. с. 35№2 Прокоментуйте, як одержали інші числа.
Коментар:
*ми штангу 2 поклали на штангу 10.Одержали число 12.Синя цифра означає, що в числі 12 -1десяток , а червона -2 одиниці.
*ми штангу 3 поклали на штангу 10.Одержали число 13.Синя цифра означає, що в числі 13 -1десяток , а червона -3 одиниці
* ми штангу 4 поклали на штангу 10.Одержали число 14.Синя цифра означає, що в числі 14 -1десяток , а червона -4 одиниці і т.д.
Г) Наступне завдання Мудрої Сови «Практичне завдання із штангами»
Хто бажає до дошки?
д) Робота у парі. За допомогою арифметичних штанг складіть числа 17,18, 19 і позначте їх картками з числами.
Перевіряю. Молодці, справилися з завданням.
Фізкультхвилинка ( музична) «Ялинка» ( 1 хв.)
З вами продовжує грати Мудра Сова і пропонує прочитати числа
СЛАЙД
Оди-на-дцять Шіст-на- дцять
Два-на- дцять Сім- на- дцять
Три-на- дцять Вісім- на- дцять
Чотир-на- дцять Дев’ят-на- дцять
П’ят-на- дцять
Мудра Сова хоче, щоб ви зробили висновок
Висновок: таким чином числа другого десятка пов’язані з діями , які ми виконували при одержанні цих чисел: ми на десяток накладали певне число. Перша частина цих слів позначає кількість одиниць які ми поклали на десяток, а остання частина позначає 1 десяток.
СЛАЙД
11, 12,13,14,15,16,17,18,19
- Як можна назвати ці всі числа? ( числа другого десятка)
- Скільки у кожному числі десятків?(один десяток)
- А скільки одиниць? (1,2,3, …)
Молодці. Ви гарно працювали і дізналися таємницю як утворюються числа другого десятка і як правильно називаються.
VI Закріплення (10хв.)
Граємо далі. З нами грає Мудра Сова . Вона підготувала для вас завдання « Допоможи повернути числа на свої місця» с.36»№3
За допомогою олівця відтворити послідовність чисел першого десятка.
За аналогією - числа другого десятка.
- Прочитайте числа у кожному ряді.
- На скільки наступне число більше,ніж попереднє?
- Як одержати наступне число?
- Що спільного у чисел 1 і 11?
- Чим відрізняються?
- На скільки число у нижньому ряді більше, ніж у верньому?
Мудра Сова приготувала вам загадку
2. Самостійна робота .№5( домалюйте стільки шпильок, щоб кількість відповідала числу)
ПЕРЕВІРКА Скільки домалювали шпильок?
1мал.- 2,
2мал.-5,
3мал.-4.
Доведи. В числі 12 – 1 дес. 2 один.
Я й Сова задоволені , що ви всі впоралися із завдання. Не забувайте за правильне виконане завдання покласти фішку.
Фізкультхвилинка
А зараз давайте уявимо що ми кравчині і пошиємо одяг для мавпочок
В руку голку всі візьмем.
Разом шити ми почнем,
Всі ми шили, всі трудились,
Наші пальчики втомились.
А щоб гарно шити,
Пальцям треба відпочити!
Наступне завдання Мудрої Сови « Розв’яжи задачу»
3. Формування вмінь розв’язувати задачі. с. 37 №10
Читають задачу.
- Про кого йдеться в задачі?
- Виділіть ключові слова.(яблука, банани)
- Яке числове дане відноситься до слова яблука?(так -70кг)
- А груш?(30 кг)
- Яке запитання задачі?(Скільки всього кг фруктів)
- Покажіть опорну схему задач.( на знаходження суми)
Увага ! Правила « правильно сиди за партою», культура запису у зошиті
- Складіть короткий запис.
За коротким записом поясніть:
- Що означає число 70?
- Що означає число 30?
- Що є шуканим числом?
- Складіть схему.
- Якою арифметичною дією будемо розв’язувати задачу?( додаванням)
- Запишемо розв’язання задачі.( 30+70=100)
- Назвати відповідь.( 100 кг)
За охайність – фішка.
3.Формування замінювати більші одиниці вимірювання меншими
С. 36 №6(1 стовпчик - колективно, 2- біля дошки ( вставляють числа у прикладі), 3-самостійно)
- Скільки одиниць у 1 десятку?
- Скільки см у 1 дм?
Перевірка. За правильні відповіді – фішка.
4.Формування вміння змінювати менші одиниці вимірювання довжини більшими.с.37 №7 (1 стовпчик - колективно, 2- біля дошки( вставляють числа у прикладі), 3-самостійно)
- Скільки одиниць складають 1 десяток?(10)
- Скільки см у 1 дм?(10)
«Знайди значення виразів»
6. С.37 №9 Самостійна робота
Перевірка. Нагорода – фішки.
VII Рефлексія(1 хв.)
Діти, наша телепередача «Що? Де? Коли?» на сьогодні закінчується
Я і Мудра Сова задоволена вами.
Порахуйте кількість фішок , які ви отримали за свої правильні відповіді .
Але це не просто фішки,вони з секретом.
За допомогою них ви зможете скласти подарунок , який вам приготувала Мудра Сова, за гарну роботу на уроці.