Відро́дження, або Ренеса́нс
(фр. Renaissance - «Відродження») - культурнофілософський рух кінця Середньовіччя - початку Нового часу, що ґрунтувався на ідеалах гуманізму та орієнтувався на спадщину античності.
«Божественну комедію» називають енциклопедією середньовічного світогляду.
З давніх-давен існує одна дивовижна легенда . Якось глибокої ночі,коли навколо панувала тиша,у браму одного монастиря гучно постукав блідий, змучений подорожній. Брязкіт заліза пролунав у гарячому повітрі. Воротар запитав хто стукає і що йому треба. На що незнайомий відповів коротко і глухо: «Миру!». Виявляється цим подорожнім був Данте. Не тільки для себе він хотів миру і спокою, а й для батьківщини,що терзалася безкінечними чварами, війнами й міжусобицями.
Під іменем Данте увійшов у літературу майбутній всесвітньо відомий поет, який скоротив дане йому на честь діда ім'я Дуранте. Усіх відомих письменників і поетів ми називаємо за прізвищами. Імена ж здебільшого фігурують у Святому Письмі.- Петро, Павло... Поряд з ними постав і Данте, який створив "Комедію" (1307-1321).Поема написана від першої особи, її герой - сам Данте - подорожує від Пекла через Чистилище до Раю. 100 пісень, з яких складається "Комедія", викликали захоплення у літературного дослідника Боккаччо, і він додав епітет захоплення "Божественна!"У скарбницю літератури Данте увійшов і як автор сонетів про кохання. Цикл віршів він присвятив Беатріче Портінарі, яку в 9 років побачив на одній з флорентійських вулиць. Рання смерть Беатріче породила скорботні вірші. Беатріче увійшла в свідомість людства як символ прекрасного, незайманого, піднесеного кохання.
@momoteducation.ua
Все життя поет Данте Аліг’єрі був закоханий у Беатріче, яка жила по-сусідству. Але розмовляли лише двічі.Вперше 1274 року, коли йому було 9, а Беатріче - 8. Це сталося на святковій вечірці у будинку Портінарі, куди був запрошений батько Аліґ’єрі, який узяв із собою сина. Данте закохався у Беатріче з першого погляду.Друга їх розмова відбулася через 9 років. Данте зустрів Беатріче на вулиці, де вона йшла, вдягнута в біле. Беатріче обернулася і привіталася з поетом. Це наповнило Данте радістю, він повернувся додому, думаючи про неї, а коли заснув, то побачив сон, який став сюжетом першого сонету з La Vita Nuova. У цьому сні перед Данте з’явилася могутня фігура, яка сказала поетові: «Я - твій Господь». В руках фігури була спляча Беатріче, вкрита червоним. Фігура розбудила дівчину і змусила її з’їсти палаюче серце поета.Після того він написав такий вірш про неї:Хто Беатріче в колі пань спізнає -Той знайде шлях до вищої мети;Хто ж їй під ласку зможе підійти -Хай в небо той подяку посилає.Її красу чеснота захищаєВід заздрості і чаду суєти,А це любов примушує цвістиI віру, і надію окриляє.В її поставі скромно чепурнійЧесноти, повні лагідного сяння,З її принад беруть зачарування.I як нема її в юрбі гучній,Ті, що думки пошлють наздогін їй,Зворушені, зітхають од кохання.Переклад М.Вороного
Схема Пекла за Данте
@momoteducation.ua
Історія написання. Поему «Комедія» Данте писав 14 років, розпочав писати в 1290 році, переробив у 1313 році, а закінчив 1321 року. Твір написаний на тосканському діалекті.
Назва твору. Данте назвав свою поему «комедією» за усталеними середньовічними канонами: так називали тоді твори, які починалися сумно (пекло), а закінчувалися щасливо (рай), а стиль не «високий», а «середній».
Згодом перший біограф Данте Джованні Боккаччо дав назву «Божественна комедія» “Divina Commedia”. Слово «божественна» означає і високу оцінку твору, і те, що «твір про Бога та його оточення». Під такою назвою - «Божественна комедія» - твір був опублікований у 1555 р. у Венеції. Мова комедії - народна, «vulgare». Твір написаний італійською мовою, народною «vulgare», бо вона призначалася широкому загалу читачів, що могли й не володіти латиною Жанр. Ліро-епічна поема, в якій розповідь про зовнішні події переплітається з ліричними та філософськими роздумами автора. Написана у жанрі християнського видіння, вона водночас продовжує лінію античної літератури (в Аїді вже «побували» Одіссей і Еней).
Тема «Божественної комедії» – зображення уявної мандрівки поета у потойбічний світ. Супутником Данте виступає римський поет Вергілій, пізніше Данте супроводжує Беатріче, що уособлює милість Божу.
Ідея – відвернути людину від гріха і навести її до праведного життя. Врятувати людей від ганебного стану й привести їх до щастя». Письменник мріяв про духовне спасіння людини й усього світу.
Мета поеми - звільнити людей від стану гріховності й привести на шлях блаженства, тобто висловлена морально-релігійна думка про звільнення від гріха як шлях до щастя.
Концепція світу в «Божественній комедії»
Пекло. У Північній півкулі розташована глибока вирва Пекла, має вигляд воронки, яка утворилася внаслідок падіння Люцифера-ангела, що був вигнаний із раю Центр її - у середині Землі. У дев’яти колах Пекла страждають душі грішників. Це всеосяжна картина людських вад і пороків.
Чистилище. У Південній півкулі розташована гора Чистилища, оточена з усіх боків океаном. Разом із Передчистилищем і Земним Раєм тут також дев’ять кіл. У Перед-чистилищі очищуються душі померлих, не примирених із церквою, недбайливі, такі, що померли не своєю смертю.
Рай. Навколо Землі рухаються Сонце і планети. Вони також утворюють дев’ять кіл, на яких розташований небесний рай, де живуть у вічному блаженстві душі праведників.