Учні поділяють слова на склади, вимовляє звуки в словах відповідно до правил орфоепії; користуються словником наголосів; помічають і виправляють орфоепічні помилки, керуючись вивченими правилами.
1. Що називається складом?2. Від чого залежить кількість складів у слові?3. Який склад називається закритим, а який відкритим?4. Який склад називається наголошеним?
Номер слайду 3
Спостереження над мовним матеріалом. Скласти прислів’я, знайти трискладові слова.1. Пшениця Миколи після поле вкриє.2. Блищить сонце мороз а тріщить.3. Снігу багато хліба багато.4. Зима як дров страшна нема.
Номер слайду 4
Склад — це частина слова, яку вимовляємо одним поштовхом видихуваного повітря. У слові стільки складів, скільки в ньому голосних звуків. Склад утворюється тільки з голосного звука або поєднанням голосного з одним або кількома приголосними. За кількістю складів слова бувають односкладові, двоскладові та багато-складові: яр, зи-ма, я-ру-га. Склад, що закінчується голосним звуком, називається відкритим: ме-ло-ді-я. Склад, що закінчується приголосним звуком, називається закритим: аб-зац.
Номер слайду 5
Запишіть слова, поділіть їх на склади. Підкресліть відкриті склади однією лінією, закриті - двома. Місяць, хурделиця, січень, свято, студень, лютий, сім’я, Різдво, арія, ожеледь, сільський.
Номер слайду 6
Гра «Знайди зайве»Поділити слова на склади і знайти «зайве» слово в кожному рядку.1. Гуска, курка, півень, гусеня, качка.2. Ромашка, волошка, троянда, лілея, мак.3. Коза, кінь, свиня, кицька, вівця.4. Березень, квітень, травень, червень.
Номер слайду 7
Гра «Шифрувальник»Закодувати слова відповідно до кількості складів: 1 – односкладові, 2 – двоскладові, 3 – багатоскладові. Дзьоб, льон, знання, життя, нагороджений, країна, район, безмежний, далекосяжний, бджілка. КОД: 1 1 2 2 3 3 2 3 3 2
Номер слайду 8
Хто про себе так говорить?Я всесильний, я могутній,Хай дізнаються присутні,Що в крані фонетичній. Я на службі довговічній. Славний радник Королеви. У палаці кришталевім. Словам значення міняю. Словоформи обираю. Буде мука чи мука -Визначить моя рука. Води є, нема води. Розберись й розсуди. Чи важливий я чи ніВ фонетичні стороні.
Номер слайду 9
Наголос — це виділення посиленням голосу певного складу в слові. В українській мові наголос вільний, тобто наголошеними можуть бути різні за порядком склади.Існують слова з подвійним наголошенням. У словниках наводять обидва наголоси, наприклад: з. Авжд. И, п. Ом. Илка. Логічний наголос — це виділення посиленням голосу та підвищенням тону найважливішого в реченні за змістом слова або сполуки.
Номер слайду 10
Вправа «Постав наголос»Простежте, чи змінюється місце наголосу при зміні форми слова? Зима – зими, сніг – сніги, вікно- вікна, голуб – голуби, стіни – стіни.
Номер слайду 11
Правильне наголошування – один із показників культури усного мовлення. Оскільки наголос в українській мові вільний і рухомий, часто виникає потреба перевірити його за словником.
Розподільний диктант. Розподіліть слова у три колонки: І – наголос на першому складі, ІІ –наголос на другому складі, ІІІ –наголос на третьому складі. Туга,червоний, міліметр, русло, посмішка, бюлетень, столяр, подруга, олень, чотирнадцять, алфавіт, кулінарія, батьківський, читання, завдання, кілометр, одинадцять.