Дослідницька робота проведена з метою сформувати теоретичні знання гуртківців про особливості росту лимона та вплив різноманітних природних факторів на його розвиток, а також виховати в учнів вміння спостерігати за проростанням насіння лимона.
Матеріали
на конкурс експериментально-дослідницьких робіт з природознавства «Юний дослідник»
на тему:
Спостереження за проростанням насіння лимона під впливом різних зовнішніх чинників.
Підготували
вихованці гуртка
«Юні друзі природи»
Лановецького районного
комунального будинку дитячої
та юнацької творчості
еколого натуралістичного напрямку
Керівник гуртка: Гаврилюк О.С.
Актуальність теми: інтерес дитини до спостереження за змінами, що відбуваються в проростанні насіння лимона під впливом різних зовнішніх чинників (температура, світло, вода).
Вид роботи: дослідницька.
Завдання:
- сформувати теоретичні знання гуртківців про особливості росту лимона та вплив різноманітних природних факторів на його розвиток.
- активізувати знання і практичний досвід дітей у різних видах діяльності.
- виховувати допитливість, інтерес в учнів до експерименту, а також вміння вести спостереження за проведеною роботою.
Учасники: вихованці гуртка «Юні друзі природи»
Очікуванні результати: доступність, систематизованість зібраних матеріалів дозволить мати можливість творчому підходу до їх впровадження; «відкриття» кожної дитини розвиватимуть природну допитливість, інтерес до оточуючого, бажання використовувати набутті знання.
Термін роботи: 15.10 2016р. – 20.02 2017р.
Вступ.
Багато видів цитрусових непогано ростуть в домашніх умовах. Але як з кісточки виростити лимон, який би не тільки прикрашав кімнату темно-зеленим листям, але і родив? Від моменту посадки до цвітіння кімнатного лимона проходить від 4 до 7 років. І все ж отримати лимон з кісточки – це захоплююче заняття.
Підготовка кісточок для вирощування лимона
Збираючись виростити лимон з кісточки, вихованці гуртка запаслися терпінням і деякими теоретичними знаннями.
Перші кроки учасників проведеної роботи:
Крок 1.
Вихованці гуртка опрацювавши додаткову літературу, дізналися про один спосіб як підвищити швидкість і якість проростання насіння. Вирішили використати даний спосіб у своїй роботі.
Крок 2
Виконуючи даний процес, потрібно бути дуже уважними і обережним. Невірний рух загрожує псуванням сім’ядоль або ніжного зародка, і тоді лимон з кісточки точно не з’явиться.
Крок 3
Крок 4.
Крок 5
Насіння загортають у зволожений грунт на глибину близько двох сантиметрів. В одну ринку діти садили відразу кілька насінин. Для одних саджанців гуртківці створили сприятливі умови (достатня кількість світла, тепла і води), а для інших менш сприятливі. Таким чином спостерігали як відбувається проростання насіння лимона в різних умовах. Не варто забувати, що всі цитрусові теплолюбні, тому виростити лимон можна лише за дотримання певного температурного режиму.
15.10 2016р.
Догляд за саджанцями лимона з кісточок
Сіянці не рушать в зростання, якщо в приміщенні повітря і грунт будуть холодніше +18 °C. Оптимально, якщо проростання насіння і подальший ріст проходить при температурі від 22 до 25 °C, при постійно підвищеної вологості, відсутність протягів і інших негативних факторів. Дотримання нехитрих правил, як виростити лимон з кісточки, дозволяє отримати сильні дружні сходи.
В середньому від посіву до моменту появи паростків проходить від тижня до місяця. За цей час грунт у горщику можна акуратно обприскувати, а ось поливати слід тільки при очевидних ознаках пересихання.
Дослід №1
Дата: 15.10 2016р.
Температура: 22
Освітлення: світле сонячне приміщення (східне вікно),
Полив: учні здійснювали більш помірковано, в міру того як підсихає верхній шар грунту, слідкували щоб грунт не був перезволожений (від застою води в субстраті гниє коріння і рослина може загинути).
Вологість повітря: достатня.
02.11 2016.
28.12 2016р.
15.02 2017р.
Дослід № 2
Дата: 15.10 2016р.
Температура: 15-16
Освітлення: недостатнє (про що свідчить вигляд листкової пластинки, ріст паростка відбувався дуже повільно).
Полив: учні здійснювали недостатній полив рослини (про що свідчить колір листків).
Вологість повітря: недостатня.
02.11 2016р.
28.12 2016р.
15.02 2017.
Як я вирощувала лимонне дерево!
спостереження вихованки гуртка
«Юні друзі природи»
Скакун Марта
Моя мама дуже багато часу приділяє нашому дому. Усі ми пишаємося нею; завжди чисто, самчно, красиво і затишно. А ще вона встигає працювати на своїй основній роботі! Звісно, ми намагаємось допомагати їй. І от якщо навести лад у своїй кімнаті я можу досить легко, прибрати теж можу, то піклування про хатні квіти мені ніяк не вдається. А квіти в нашій оселі – це окрема тема, їх дуже багато. Тут і кактуси, і великі рослини, і маленькі, і квітучі, і просто зелені з великим листям. Мама просто обожнює квіти. Вона знає усі їхні назви, розуміється на тому, чого кожна квітка потребує. Мабуть, моя мама вже могла б видавати енциклопедію із домашнього садівництва. Але коли вона просить взяти на себе частину домашньої роботи щодо квітів – це просто біда: я не можу запамятати, які квіти як і скільки треба поливати, постійно забуваю про них. Вона пояснює знову і знову, але я не дуже цікавлюся квітами, тому їй доводиться повторювати.
Одного разу мама , бачачи мої скептичні погляди, спрямовані на її дії, сказала мені: «Ти думаєш, усе це так просто? Думаєш, я надто багато часу і сил приділяю кожній квітці? А ти спробуй щось виростити сама, не доглядати дорослу рослину, а виростити, створити з нуля, з кісточки…» Ц я фраза зачепила мене і навіть тронула своєрідним вкликом. А що? Отак візьму і вирощу із кісточки. Зрештою, кісточки на те і призначені, аби з них щось виросло. Природою все передбачено, а з кісточки виростає рослина. Тому все це не є складно. Так я собі міркувала. Треба було щось вигадати, щось обрати. Увечері за чаєм я подумала, що добре було б виростити лимонне дерево – взяти кісточку з лимона і виростити. Я спитала у мами, чи виростають лимони з кісточок, вона сказала, що згідно із законами ботаніки – так, але це дуже примхлива рослина і навряд чи я досягну успіху. Це ще більше мене надихнуло. Я вирішила будь-що виростити лимонне дерево.
Спочатку, я недовго думаючи, взяла кісточку з лимона і посадила її в горщик з землею, але нічого особливого не відбувалося. Тоді я поворила свій дослід ще раз, але перед тим як садити я на кілька годин кісточку лимона потримала у воді, а тоді саджала в грунт – я бачила, що так колись робила мама з іншою рослиною. Але і цього разу нічого не відбулося. Я серйозно загорілася цією ідеєю. Я купила кілька лимонів і уважно вибрала із них найкращі кісточки – непошкоджені, великі усі їх я поклала у воду, згодом побачила, що одна з них луснула і появилося щось схоже на росточок. На даний час у мене на підвіконні стоїть маленький горщик, у якому проріс маленький паросток мого майбутнього лимонного деревця. Я постійно бігаю дивитися на нього, поливаю його, мені весь час мариться, що йому холодно або спекотно на підвіконні, що світла замало або забагато, одним словом, я сильно переймаюся – воно й недивно , мені такою ціною дісталася ця маленька рослинка!
Нарешті я зрозуміла мою матусю, чому вона так переймається квітами, чому вона ображалась, коли я забувала їх поливати на її прохання, зрозуміла, скільки праці, уваги та любові потрібно вкласти в кожну рослинку. Я сподіваюся, що паросток лимонного деревця розвиватиметься й надалі, і колись я зможу похвалитися своїми успіхами у цій дивній справі, яка дозволяє людині не тільки створити красу і затишок у помешканні, а й відчути себе творцем.
Мої перші успіхи
Висновки.
На основі даного спостереження вихованці гуртка дійшли висновку, що кожна рослина адаптована до певних зовнішніх факторів навколишнього середовища і змінювати їх не доцільно.
Поради гуртківців щодо подальшого росту і розвитку лимона: