Ольгинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Інтегрований урок на тему:
«Материки Землі.
Закріплення множення багатоцифрових чисел
на одноцифрове»
Вчитель початкових класів
Пастушук А. В.
Тема: Материки Землі. Закріплення множення багатоцифрових чисел на одноцифрове
Мета: збагатити знання учнів про материки Землі, закріплювати уміння учнів розв`язувати приклади та задачі, які містять пройдені випадки письмового множення багатоцифрових чисел на одноцифрові (коли у першому множнику є кілька нулів, або коли він закінчується нулями); перевірити рівень знань учнів з вивченого матеріалу; розвивати пізнавальний інтерес, увагу, пам'ять, логічне мислення; виховувати старанність і працьовитість, бажання вчитися
Тип уроку: інтегрований
Вид уроку: урок-подорож
Обладнання: фізичні карти, геометричні фігури, предметні картинки тварин, пакети із завданнями, презентація, мультимедійна система.
Хід уроку
Тренінгова вправа «Настрій»
- Сьогодні у нас багато гостей на уроці. Будь ласка, поверніться до них, привітайтесь, даруючи всім свою посмішку. Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте один одному посмішку.
• Погляньте на смайлики і оберіть той, який відповідатиме настрою нашого уроку (Діти обирають малюнок настрою).
Даю хвилиночку маленьку, щоб кожний з вас переконався,
Чи він готовий розпочать урок. Усі на місці? Все в порядку?
Книжка, ручка, зошит? Чи всі правильно сидять?
Впевнена, що кожний з вас хоче лиш високий бал! Так?
Ну тоді для цього треба бути активними і творчо працювать.
А за кожну правильну відповідь будете отримувати сніжинки.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності (4,5 хв)
1. Розповідь вчителя
- Наш урок незвичайний, ми поєднаємо знання з двох наук математики і природознавства. Як говорив англійський філософ Роджер Бекон «Той, хто не знає математики, не може дізнатися інші науки і не може пізнати світ». (слайд 1)
- Я сподіваюся, ви любите пізнавати світ?
А найкращий спосіб пізнання світу - це подорож.
2. Підсумок фенологічних спостережень.
(Синоптик у зошиті відмічає позначками погоду і коментує для всіх:
– стан неба;
– t° повітря;
– сила і напрямок вітру;
– опади;
– інші явища природи.)
- Розгорніть свої робочі зошити і запишіть дату нашої подорожі.
3. Розшифрувати назву (слайд 2)
- Діти, а щоб дізнатися, куди ми з вами вирушимо, потрібно обчислити приклади і за кодом розшифрувати назву подорожі
Р |
(320 + 40) : 4 – 20 |
70 |
А |
(300 + 200) * 2 – 400 |
600 |
Е |
(640 – 120 + 80) : 3 |
200 |
К |
(240 + 320 ) : 8 : 7 |
10 |
Т |
460 – 30 * 2 |
400 |
И |
23 * 3 – 40 + 5 |
34 |
М |
10 * 1000 – 1 |
9 999 |
9 999 |
600 |
400 |
200 |
70 |
34 |
10 |
М |
А |
Т |
Е |
Р |
И |
К |
- Складіть слово, розставивши числа в порядку спадання
- Що називається материком? Скільки їх?
- Відгадайте материк по контурам (слайд 3)
- Розглянемо їх на карті півкуль (слайд 4)
IІІ. Повідомлення теми і завдань уроку (0,5 хв)
- Тема нашого уроку: «Материки Землі. Закріплення множення багатоцифрових чисел на одноцифрове». (слайд 5)
Ми пройдемо слідами великих першовідкривачів. На нашому шляху зустрінуться складні приклади та задачі на множення багатоцифрових чисел на одноцифрове.
ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (28 хв)
1. Подорож на материк Євразія
- На якому материку ми живемо?
- Отже, перша наша зупинка на материку Євразія? (слайд 6)
- Що ви знаєте про цей материк?
Євразiя - найбiльший материк на земнiй кулi. Це єдиний материк, що омивається чотирма океанами i об’єднує двi частини свiту — Європу й Азiю. В Євразії знаходиться i наша прекрасна, квiтуча, рiдна Україна.
- Знайдіть на цьому великому материку нашу Батьківщину
150907
* 4
603700 (км2)
- А яка найбільша річка в Україні? Але Дніпро протікає не тільки на території України, а й Росії, Білорусії.
- Вам, мабуть, цікаво, яка довжина р. Дніпро? Щоб дізнатися, розв’яжемо з вами задачу. (слайд 7)
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Човен |
38 км/год |
32 год |
? |
Теплохід |
82 км/год |
12 год |
Моторний човен плив по Дніпру територією Росії і Білорусії 32 години зі швидкістю 38 км/год. А теплохід «Метеор» на території України плив 12 годин зі швидкістю 82 км/год. Яка загальна довжина річки Дніпро?
Молодці! Ви справилися із завданням і ми продовжуємо свою подорож.
2. Подорож на материк Африка.
- Наступна наша зупинка на материку Африка. (слайд 8)
а) Що ви знаєте про цей материк?
Африка — другий за розмiром материк на Землi. Це найтеплiший материк, тому що майже весь лежить у жаркому поясi. В Африці знаходиться найбiльша пустеля земної кулi — Сахара, яку перетинає найдовша на планетi рiчка Нiл.
б) Перетворення іменованих чисел (слайд 9)
Давайте попрацюємо з іменованими числами.
- Яка найдовша річка в Африці? (Ніл) Її довжина 6671 км.
6671 км = ... м (6 671 000 м)
- Яка найвища тварина? (Жираф) його довжина 6 м 10 см.
6 м 10 см = ... см (610 см)
- А яка найважча наземна тварина? (Слон) Його вага7 т.
7 т = ... кг (7 000 кг)
Молодці!
3. Подорож на материк Антарктида (слайд 10)
а) Чи не правда — що кригою i холодом повiває вiд цiєї назви?
Антарктиду називають: королева «холоду», «безлюдний континент», «край землі»... Це велетенська льодова пустеля. Уся поверхня Антарктиди вкрита потужним шаром льоду. На цьому материку колоніями живуть пінгвіни.
б) Фізкультхвилинка (слайд 11)
- З якою порою року асоціюється у вас Антрактида? А які свята наближаються?
- Давайте, уявимо, що ми пінгвіни і разом з ними поринемо у свято Нового року.
4. Подорож на материк Америка
- На який наступний материк ми вирушимо?
- Хто відкрив Америку? (Христофор Колумб) (слайд 12)
- Вам цікаво в якому році Христофор Колумб відкрив Америку? (в 1492 році).
- Скільки років минуло з часу відкриття?
|
2 |
0 |
1 |
4 |
|
1 |
4 |
9 |
2 |
|
|
5 |
2 |
2 роки |
- Хто бажає, поділитися інформацією про Пд. Америку? (слайд 13)
- Ось перед нами Південна Америка найзагадковiший материк на сучаснiй картi світу. Понад третину його територiї займає зелена пляма Амазонiї. Це — найголовнiший материк на Землi. Тут знаходяться найвищi на Землi вулкан та водоспад, найсухiша пустеля і найповноводнiша рiчка Амазонка.
- Як називається найбільша річка світу? (Амазонка)
- Давайте розв’яжемо рівняння і дізнаємося довжину Амазонки.
х : 8 + 1327 = 2127
х : 8 = 2127 – 1327
х : 8 = 800
х = 800 * 8
х = 6 400 км
- Тепер ми відправимося в Північну Америку (слайд 14)
- Що вам відомо про Пн. Америку?
- Це третiй за величиною на Землi материк. Тут найродючiшi у свiтi ґрунти. Рослина, яка зустрiчається тiльки в Північній Америцi, — дерево-гiгант секвойя, а тварина — бiзон.
5. Материк Австралія
А тепер ми відправимося на найпосушливіший і жаркий материк.
- Про який материк йдеться?
Ось ми і в Австралії. (слайд 16)
- Що ви знаєте про Австралію?
Австралiя — найменший i найвiддаленiший вiд iнших населених материкiв куточок Землi. Це материк, де все «навпаки»: у липнi тут зима, а у сiчнi — лiто. Австралiя — найсухiший материк, пустелi займають близько його половини.
б) Робота в парах
- Уявіть, що ви учасники наукової експедиції. У вас на партах лежать пакети із завданнями. Розкрийте пакети. Ваше завдання, виконати приклади і розмістити тварин на материки їх проживання. Виконуйте завдання.
|
|
Тварини |
|
Птахи |
|
Риби |
|
Європа |
351 462 |
Бурий ведмідь |
175 731*2 |
Фазан |
117154*3 |
Короп |
58577*6 |
Африка |
57 876 |
Жирафа |
14469*4 |
Пелікан |
28938*2 |
Кларієвий сом |
8268*7 |
Пн. Америка |
123 400 |
Бізон |
24650*5 |
Гага |
15425*8 |
Морський вугор |
30850*4 |
Пд. Америка |
65 706 |
Броненосець |
21902*3 |
Тукан |
10951*6 |
Піранья |
32853*2 |
Австралія |
262 560 |
Коала |
32820*8 |
Ему |
65640*4 |
Шишечник |
52512*4 |
Антарктида |
8 268 |
Тюлень |
1378*6 |
Пінгвін |
2067*4 |
Косатка |
2756*3 |
V. Узагальнення та систематизація знань (2 хв)
Ось і завершилась наша подорож (слайд 17)
Гра «Мікрофон»
VІ. Підсумок уроку (2 хв)
- Ми відвідали всі материки Землі, а тепер час повертатися додому. Щоб швидко і успішно повернутися, потрібно оцінити свою роботу самостійно.
У вас на партах лежать сніжинки, підрахуйте їх.
Ось наш корабель, повний знань, повертається додому.
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Над чим ми сьогодні працювали?
- Куди б хотіли вирушити у подорож наступного разу?
VII. Домашнє завдання (1 хв) (слайд 18)
Природознавство – с. 45 – 49
Математика - № 455, 456