Розширити знання учнів про обереги українського роду, про історію створення ляльки - мотанки, її види. Залучити їх до мистецтва виготовлення мотанки. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів, виховувати повагу до оберегу українського роду. Формувати естетичний смак, позитивне ставлення до результатів виконаної роботи.
ЛЯЛЬКА-МОТАНКА – ОБЕРІГ УКРАЇНСЬКОГО РОДУ
МАЙСТЕР-КЛАС
Мета: Розширити знання учениць про обереги українського роду, про історію створення ляльки - мотанки, її види. Залучити їх до мистецтва виготовлення мотанки. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів, виховувати повагу до оберегу українського роду. Формувати естетичний смак, позитивне ставлення до результатів виконаної роботи.
Наочні посібники, інструменти та матеріали:
Хід заняття
Перевірка присутності учнів та наявності необхідних матеріалів
Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, які збагачувалися протягом багатьох століть. І Україна не виняток. Вона має безліч прекрасних і цікавих традицій та обрядів. Візьмемо хоча б виготовлення ляльки мотанки. Ніхто точно не знає коли і головне, де вперше з`явилися ляльки-мотанки, чи то у стародавньому Єгипті, чи то у Китаї.
В Україні мотанки робили у кожній хаті де були діти. У мотанки не було обличчя, замість нього з ниток викладали хрест. Такі ляльки служили дітям не лише іграшкою, але й оберегом. А ще, мотанки замовляли, і тоді вони ставали магічними. Викликали чи зупиняли дощ або забирали на себе хворобу. Лялька-мотанка традиційно робилася не з нових тканин а з старих(зі старого одягу). Наприклад: якщо ляльку робили на одужання, то основною умовою було робити з ношеної тканини. Мотанка є домашнім оберегом, символом роду. Довга коса символізує довге і щасливе подружнє життя.
Існувало три типи ляльок-мотанок:
За призначенням вони були різні. Наприклад:
«Берегиня»- це лялька з піднятими руками, виготовляється на щасливе життя, збереження ладу в сім`ї, на жіноче щастя.
«Кормилка»- робиться з великими грудьми, які символізують щасливе материнство.
«Травниця»-наповнюється особливим збором трав; виготовляється на міцне здоров`я або одужання.
«Зернушка(крупниця)»- наповнюється зернятами жита, пшениці, рису, гречки, гірчиці тощо. Це оберіг достатку.
«Нерозлучники»- у них одна спільна рука, на яку згодом, з народженням дітей, підвішуються лялечки-дітки. Таку ляльку прийнято виготовляти на весілля як оберіг на довге і щасливе подружнє життя.
Цікаво, що найбільшу ляльку- мотанку встановили у місті Львові біля Ратуші, 1 травня 2011року. Це був встановлений новий рекорд України. Її розмір сягнув 3м.
Попередній рекорд України був встановлений у Харкові і становив 2м 15см.
2.Демонстрація виготовлених видів мотанок.
3.Інструктаж з техніки безпеки, санітарії та гігієни.
Учениці виготовляють мотанку з вчителем, який пояснює кожен етап виготовлення.
Етапи виготовлення:
Для виготовлення ляльки знадобляться: клаптик тканини для голови і спідниці (32x32 см), сінтепон (можна використати нарізані шматочки непотрібної тканини), два клаптики для грудей (20x20см), для рук (20x16см), хустинка, фартушок, стрічки та нитки.
Інтерактивна вправа « Мікрофон »
Виготовлення оберегів завжди було одним із улюблених та пиширених різновидів народної творчості. Ці чарівні ляльки-мотанки – світ краси і вашої фантазії. Вони стануть у пригоді вам.
Дякую всім за увагу і старанність.
Учасники майстер-класу “ Лялька-мотанка” на VII обласному фестивалі гумору “ Веселі копачі”