МЕНТОРСЬКА ПРАКТИКА У ЗЗСО. МЕТОД «4 КРОКИ»
Василенко Наталя Сергіївна
Магістр, учитель історії та правознавства
Дружківської гімназії «Інтелект» Дружківської міської ради
Донецької області, Україна
Анотація:
В світі сучасної педагогіки замало бути лише учителем з певної дисципліни, також необхідно бути вмілим та ефективним наставником- ментором, який допоможе та навчить застосовувати компетентності, набуті шляхом навчально- виховного процесу. Метою даної роботи є дослідження менторингу в ЗЗСО, опис розробленого методу на основі власної менторської діяльності.
Методологічну основу дослідження становить опрацювання наукової літератури й періодичних видань та аналіз власної менторської практики.
Практичне значення дослідження полягає в тому, що результати та висновки можуть бути використані та надані як допомога учителям у плануванні й коригуванні своєї менторської діяльності.
Ключові слова: менторинг, ментор, менті, теоретик, практик, наставник.
Менторство або менторинг — це процес взаємодії більш досвідченої в певній сфері людини з менш досвідченою, при якому відбувається передача знань, навичок, умінь. У певні моменти життя ментором для людини можуть бути рідні, більш досвідчені друзі, викладачі, колеги, а іноді навіть і незнайомі люди. Різниця лише в тому, що у взаємодії з ними людина отримує тільки якісь певні сторони менторства, а коли мова йде про взаємодію із досвідченим ментором — той здійснює цю діяльність комплексно та професійно [1].
Менторство не є стандартною роботою, яка передбачає сталий графік та фіксовані вихідні дні. Менторство — це місія, яка вимагає самовіддачі та любові до своєї роботи. Ментор повинен брати активну участь у навчально-виховному процесі, власним прикладом мотивуючи учнів. Це стосується всього: постійне відвідування позакласних і позашкільних заходів, активна участь у шкільному житті чи волонтерстві.
Ментор не є вчителем чи викладачем, це радше наставник чи вихователь, який допомагає учням зростати особистісно і соціально. Результат роботи ментора вимірюється, в першу чергу, рівнем якісних змін у розвитку дітей. Саме тому основну частину свого часу ментор проводить безпосередньо з менті, організовуючи персональні бесіди з кожним учнем, які допомагають визначити цілі та розставити пріоритети на час навчання в гімназії, а ментору — краще зрозуміти емоційно-психологічний стан дитини та попередити кризові явища. Ментор проводить щотижневі рефлексії з групами, а також великі аналізи-обговорення мандрівок, реалізованих проєктів, значних подій тощо [6; 84].
Протягом року ментор повинен проходити курси професійних тренінгів, які допомагають їм у роботі зі школярями. Це психологічні, педагогічні, організаційні воркшопи, вебінари, семінари, тренінги тощо. Крім того, ментори займаються постійним саморозвитком і багато читають [3; 45].
Менторинг у школі передбачає два види роботи – індивідуальну та групову. Індивідуальна робота - це розвиток в учня за допомогою ментора особистісних та вузько спрямованих якостей. Групова робота ведеться на базі групи не більше ніж 10 учнів [3; 205].
У процесі вивчення та аналізу різних методик коучингу в бізнесі та наставництва в педагогіці, була розроблена власна форма менторської діяльності - це метод «4 кроки», який поділяється на чотири етапи роботи з учнем.
І Етап. «1 КРОК». Рефлексія з метою стимулювати учня до самоусвідомлення своїх компетентнісних потреб. Робота з питаннями:
ІІ Етап. «2 КРОК». «Теплий душ/холодний душ». Цей прийом дозволяє ментору (учителю) розкрити передбачуваний потенціал менті (учня).
ІІІ. Етап. «3 КРОК». Базовий. Ментор та менті працюють над надбанням певного практичного досвіду та отриманням результатів.
Задача наставника:
Під час роботи ментору і менті рекомендовано дотримуватись наступних правил:
Ці правила допоможуть учневі швидше перетворюватись на самостійного практика. Адже лише самостійно розв’язана задача, без підказок ззовні, дасть максимально позитивний ефект та досвід [5].
ІV Етап. «4 КРОК». «Розкажи. Покажи. Зроби» - етап, на якому менті випробовує свої набуті менторські компетентності, як наставник, працюючи в групах [6; 86].
Практичне застосування методу «4 кроків» довело, що працюючи за цим методом учні досягають високих результатів, не дивлячись на загальну успішність у навчанні та особливі освітні потреби. Встановлено, що набуті в процесі менторингу компетентності широко застосовуються учнями: допомагають визначитися з майбутньою професією, застосовувати власну обдарованість у навчально-виховному процесі, розкрити особистісні якості.
Список літератури
1. Аткинсон М. Пошаговая система коучинга: Наука и искусство коучинга [Текст]: [пер. с англ.] / М. Аткинсон, Р.Т. Чойс. – М.: Альпина Паблишер, 2013. – [Електронний ресурс] Режим доступу: https://f.ua/alpina-pablisher/dostijenie-celey-poshagovaja-sistema-9785961417562.html#read_81694
2. Горук Наталія. Коучинг як ефективна технологія формування самоосвітньої компетентності студента / Н. Горук// Проблеми підготовки сучасного вчителя .- 2015-№ 11- с. 99-104.
3. Дауни М. Эффективный коучинг: уроки для коучей / М. Дауни; Пер. с англ. – М.: Добрая книга, 2008. – 288 с.
4. Пивовар А. С. «Вчитель-коуч як основа успішності учня» - [Електронний ресурс] Режим доступу: - http://conf.zippo.net.ua/?p=194
5. Подоба Віталій. « Як працювати із ментором і чим відрізняється наставництво від курсів?» - [Електронний ресурс] Режим доступу: - http://www.vitaliypodoba.com/2014/12/how-to-work-with-mentor/
6. Романова С. М. Коучінг як нова технологія в професійній освіті / С. М. Романова // Вісник Нац. авіац. ун-ту. Серія : Педагогіка. Психологія. – 2010. – Вип. 3. – С. 83–86.