У презентації подано інформацію про історичний розвиток цитології: від відкриття клітин до формулювання клітинної теорії, а також описані основні методи дослідження клітин.
Відкриття та перші дослідження клітин. Клітину відкрив Роберт Гук — англійський фізик, який удосконалив конструкцію мікроскопа й дослідив з його допомогою різні об’єкти, зокрема кору коркового дуба. Розглядаючи корок з допомогою мікроскопа, Гук побачив комірки, які нагадали йому монастирські келії, і назвав їх англійським словом cell («камера», «клітка», «клітина»).
Номер слайду 3
Відкриття та перші дослідження клітин. Наступний етап формування цитології як науки пов’язаний з голландцем Антоні ван Левенгуком, який працював наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Він відкрив одноклітинні організми, еритроцити, сперматозоїди та інші клітини.
Номер слайду 4
Клітинна теорія та виникнення цитології1827 року Карл Бер відкрив яйцеклітину ссавців. 1831 року Роберт Броун описав ядра рослинних клітин. Карл Бер. Роберт Броун
Номер слайду 5
Клітинна теорія та виникнення цитології1839 року Теодор Шванн, порівнюючи клітини рослин і тварин і спираючись на висновки Шлейдена, сформулював клітинну теорію. У той самий період Маттіас Шлейден довів, що всі рослини складаються з клітин. Матіас Шлейден. Теодор Шван
Номер слайду 6
Основні положення клітинної теорії
Номер слайду 7
Клітинна теорія та виникнення цитології1859 року Рудольф Вірхов довів, що клітини виникають лише з клітин-попередників. Це все зумовило виникнення наприкінці XIX ст. окремої науки про клітини — цитології.
Номер слайду 8
Методи дослідження клітин
Номер слайду 9
Методи дослідження клітин
Номер слайду 10
Методи дослідження клітин
Номер слайду 11
Домашнє завдання. Опрацювати §9**Підручник: Біологія: підруч. для 9 кл. закл.заг.сер.освіти / Задорожний К. М.– Харків: «Ранок», 2017.