Комунальний заклад «Станція юних техніків»
Кам’янської міської ради
Методична розробка майстер – класу з соломки
«Пташка»
Виконала: Керівник гуртка «Народна творчість»
Толстоброва С.К.
2017
Мета: навчитися власноруч виготовляти солом’яну пташку. Розвивати фантазію,
уяву для створення солом’яних виробів.
Обладнання: експонати солом’яних виробів, світлини робіт з житньої соломки,
світлини робіт народного мистецтва.
Матеріали:
Тип заняття: формування нових знань та вмінь.
Хід майстер – класу
Соломоплетіння – одне з найдавніших народних ремесел. Воно почало розвиватися в той період, коли виникло землеробство. З злаків пшениці, ячменю, жита виникла солома – яка знайшла своє місце в житті селян. Після збору врожаю і обмолота зерна соломи завжди було у достатку. Снопами обмолоченої соломи покривали дахи, виготовляли матраси, набивали соломою подушки, вигодовували домашню скотину. Солома служила підстілкою тваринам, а у неврожайні роки її навіть підмішували у хліб. Солома взувала й одягала селянина, служила йому постіллю і утепляла будівлю. Із соломи люди навчилися виготовляти брилі, кошики, половиці та інші господарські речі.
Землеробські народи наділяли стеблі зернових рослин особою силою, вірили, що в них живе дух житнього поля. Тому всі речі зроблені саме з соломи злакових рослин – вважаються сильними народними оберігами. Тому не дивно, що жито – це життя, пшениця та ячмінь – достаток у родині, овес – багатство.
Сьогодні я пропоную на нашому майстер – класі виготовити з житньої соломки – соломьяну квітку.
Теплий сонячний матеріал буде мати велику магічну силу. Той, хто вперше спробував переплести соломинки вже не зможе випустити їх з своїх рук доки не сплете витвір народного мистецтва.
Інструкція по виготовленню солом’яної пташки.
Спочатку беремо 10 трубчастих соломин довжиною 20 см. Перев’язуємо зверху на відстані 1 см. короткою ниткою.
Потім беремо одну соломину та згинаємо її утворюючи клюв для нашої пташки. Утворений клюв фіксуємо другою короткою ниткою на відстані 1 см.
Тепер беремо трубчасті соломинки довжиною 15 см. Викладаємо їх на стіл та перев’язуємо по центру ниткою. В нас утворилися крила.
Беремо нашу утворену заготовку та перев’язуємо через кожну соломинку никтою довжиною 50 см з обох сторін. Перев’язуємо до тих пір поки нитка не закінчиться.
Повертаємось до нашої пташки. Беремо коротку нитку та від утвореної голови зав’язуємо нитку на відстані 5 см.
Розгортаємо наші соломинки по п’ять в обидві сторони. Вкладаємо наші утворені крила між розгорнутих соломин та щільно зв’язуємо короткою ниткою.
Тепер залишилося зробити пташці хвіст. Розгортаємо наші соломинки та перев’язуємо кожну довгою ниткою, до тих пір поки нитка не закінчиться. Обрізаємо наші соломинки по краю, таким чином оформлюючи наші крила та хвіст. Кріпимо нашу пташку на нитку.
СОЛОМ’ЯНА ПТАШКА ГОТОВА!