Методична розробка повторювально - узагальнюючого уроку на тему «Княжа Русь-Україна»

Про матеріал
Методична розробка повторювально - узагальнюючого уроку на тему: «Княжа Русь - Україна». Мета:  повторити та закріпити вивчений матеріал, набуті уміння й навички;  узагальнити знання учнів з теми, закріпити основні пояснення й терміни, виявити прогалини у знаннях з метою їх усунення;  підготуватися до тематичного оцінювання;  розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу;  удосконалювати уміння, набуті в процесі вивчення теми;  використовувати набуті знання та вміння для виконання завдань уроку;  виховувати в учнів любов, патріотизм до своєї Батьківщини, повагу до історичного минулого;  розвивати інтерес до вивчення історії своєї держави;  вчити поважати надбання української історії;  дбайливо ставитись до пам’яток історії та культури.
Перегляд файлу

Методична розробка повторювально - узагальнюючого уроку                               на тему: «Княжа Русь - Україна».                                                                                                                                                                                                

Мета:

  •      повторити та закріпити вивчений матеріал, набуті уміння й навички;                                                    
  •      узагальнити знання учнів з теми, закріпити основні пояснення й терміни, виявити прогалини у знаннях з метою їх усунення;
  •      підготуватися до тематичного оцінювання;
  •      розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу;
  •      удосконалювати уміння, набуті в процесі вивчення теми;
  •      використовувати набуті знання та вміння для виконання завдань уроку;
  •      виховувати в учнів любов, патріотизм до своєї Батьківщини, повагу до історичного минулого;
  •      розвивати інтерес до вивчення історії своєї держави;
  •      вчити поважати надбання української історії;
  •      дбайливо ставитись до пам’яток історії та культури.                                                                                     

Очікувані результати: напередодні проведення повторювально – узагальнюючого уроку учні матимуть уявлення про рівень своїх знань за вивченим матеріалом.                                                                                                                                      Обладнання: настінна тематична карта «Княжа Україна», атлас, картки з іменами князів, дошка, папір, маркери, підручник.                                                             

Епіграф                                                                                                                                                                 Де стоїть тепер наш Київ,                                                                                                                     Там була сама гора,                                                                                                                                                                        Жив там перший Кий з Хоривом,                                                                                                       Щек та Либідь – їх сестра …                                                                                                                Олександр Олесь

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь, навичок.                                                       Форма уроку: урок – КВК.                                              

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ                                                                                                                    ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ                                                                                                                     Повідомлення теми та мети уроку.                                                                                                      

  •      Завдання учням

-Як ви розумієте зміст епіграфа уроку? Про яку подію в ньому йдеться?                                                                                             Учні висловлюють свою думку.                                                                                                                                                           Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо, чи добре ви засвоїли вивчений матеріал з історії Київської Русі. Під час заняття ми маємо приділити увагу питанням, які залишились не до кінця зрозумілими. А вдома необхідно буде повторити матеріал теми, зміст понять, термінів, тлумачення яких у вас викликає труднощі.                                                                                              

       Учитель повідомляє учням, які завдання вони виконуватимуть на уроці. Учні розділяються на дві команди, вибирають капітанів.                                                                           ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ                                                                                                                                                                   

  •      Проведення гри КВК                                                                                                                                                  

Привітання команд.                                                                                                                                                                                                                    Орієнтовні назви команд: «Русичі», «Тризуб», «Князі», «Бояри».                                                                                                          Пояснення назви, девізу, емблеми.                                                                                                          Випереджувальне завдання учням пропонується заздалегідь.                                                                                                 

  •      Розминка у вигляді гри «Чи знаєш ти?»                                                                                                  

Учитель зачитує учням запитання, а учасники команд відповідають, піднімаючи руку. Ведучий на дошці записує результативність.                                                                                                                        1. Як називали себе наші предки? (Русичі)                                                                  2. Назвіть ім’я братів, які княжили в Києві до приходу Олега. (Дір, Аскольд)                                                              3. Хто прибив щит на воротах Константинополя? (Князь Олег)                                                                                                                                        4. З якої династії походив князь Ігор? (Рюриковичі)                                                                    5. Назвіть ім’я князя, який загинув від рук древлян. Вкажіть дату його загибелі. (Князь Ігор)                                                                                                                                                  6. Ім’я княгині Київської Русі. (Княгиня Ольга)                                                                            7. Який князь загинув у битві з печенігами? (Князь Святослав)                                                                                       8. Хто і коли запровадив релігію православних на Русі? (Князь Володимир у 988 р.)                                                                                                                                            9. Як називається перший збірник законів на Русі, хто його автор? («Руська Правда», Ярослав Мудрий)                                                                                              10. Хто і коли остаточно розгромив печенігів? (1036 р., князь Ярослав Мудрий)                                                                                                                     11. Назвіть ім’я доньки князя Ярослава Мудрого, яка стала королевою Франції. (Анна)                                                                                                                                   12. Якого року вперше в літописі вжито назву «Україна»? (1187 р.)                                                                                                                                           13. Хто об’єднав галицькі і волинські землі в одне князівство? (Князь Роман Мстиславович)                                                                                                                              14. Хто був автором «Повчання дітям»? (Князь Володимир Мономах)                                                     15. Як називалась річка, поблизу якої у 1223 р. відбулася перша битва русичів з татарами? (Калка)                                                                                                                       16. Як називався вищий правитель монголо – татар? (Чингісхан)                                                          17. Як називалась столиця Золотої Орди? (Сарай-Бату)                                                                  18. Назвіть ім’я українського короля. (Данило Галицький)                                                                                                  19. Як називалася держава у східних слов’ян? (Київська Русь)                                                                                20. Назвіть спадкоємицю Київської Русі. (Галицько – Волинська держава)                                              

  •      Вправа «Хронологічна гра»                                                                                         

       Команда обирає сильного учасника, який отримує завдання у конверті. Завдання виконується біля дошки або за окремим столом на аркуші паперу.                                                 Із запропонованих цифр визначити дату і назвати подію, з якою вона пов’язана.

  1. 288 (882 р. – Олег захопив владу в Києві).
  2. 495 9945 р. – розправа древлян над князем Ігорем).
  3. 889 (988 р. – хрещення Русі).
  4. 5011 (1051 р. – перша письмова згадка про Києво-Печерський монастир).
  5. 9191 (1199 р. – утворення Галицько – Волинської держави).
  6. 1402 (1240 р. – захоплення монголами Києва).
  7. 1523 (1253 р. – коронування Данила Галицького).
  8. 3140 (1340 р. – кінець існування Галицько – Волинського князівства).
  •      «Конкурс капітанів»                                                                                                                                                           
  •      Вправа «Швидко і правильно»                                                                                                                       

       Учитель роздає капітанам команд картки з іменами князів, а вони намагаються якомога швидше розташувати у хронологічній послідовності.                                                                                       (Олег – Ігор – Ольга – Святослав – Володимир Великий – Ярослав Мудрий – Володимир Мономах).

  •      Вправа «Заморочки з бочки»

1.Цей предмет використовують для гри в більярд, а окремо це слово – один із князів Київської Русі. (Кий)                                                                                                                               2. Жанр твору, а окремо слово – князь, засновник Галицько – Волинського князівства. (Роман)                                                                                                       3. Як правило, це приміщення для тварин, а в кочівників – завойовників – назва столиці. (Сарай)                                                                                                                   4. У природі – цар звірів, а окремо слово – син Данила Галицького, на честь якого князь заснував місто. (Лев)                                                                               

  •      Вправа – гра «З літери – слово»                                                                                                   

       Пропонується три варіанта слів «Собор», «Поділ», «Орда» (на розсуд вчителя вибрати команді по 2 слова, що складаються з 5 букв, по слову команді або одне назвати на швидкість).                                                                                                         На дошці записуються вертикально кілька букв. Підібрати по 1-3 слова з теми на кожну букву. Зараховувати так: скільки слів, стільки й балів.                                                                                                          Приклад виконання завдання                                                                                                          1. С – Святослав, срібники, слов’яни;                                                                                                              О – Орда, окраса, околиця;                                                                                                                   Б – бояри, башта, битва;                                                                                                                     О – одяг, обєднання, ординці;                                                                                                           Р – релігія, Русь, «Руська правда».

2. П – печеніги, половці, пам’ятка;                                                                                           О – освіта, отрок, осередок;                                                                                                            Д – древляни, Данило, дослідник;                                                                                                      І – Ігор, Іскоростень, ікона;                                                                                                                                      Л – літописець, Лев, лихоліття;                                                                                                                    3. О – онук, Олег, опір;                                                                                                                      Р – Рюриковичі, реставрація, Роман;                                                                                             Д – дитинець, держава, десятина;                                                                                                      А – Аскольд, абетка, Анна.

  •      Вправа – гра «Секрет – сюрприз»

       Капітани команд отримують складений аркуш паперу із завданнями для своїх учасників. Кожна команда на швидкість виконує завдання.                                                                                      Треба відтворити слово з наведених літер та пояснити зміст цього поняття.                                                          1. Т, О, Я, Н, Ч, З, И, В, И, У.                                                                                                          Язичництво – обожнення сил природи.                                                                                                    2. Я, Р, Х, И, В, Т, И, С, Н, О, С, Т.                                                                                                           Християнство – віра в Ісуса Христа.                                                                                            3. А, Д, Н, А, Н, И.                                                                                                                          Данина – сплата населенням податку князю збіжжям, хутром, медом, воском тощо.                                                                                                                                                                    4. И, Б, О, Р, Я.                                                                                                                                                            Бояри – княжі дружинники, яким було надано землю за виконання певних військових обов’язків.                                                                                                                            5. Ь, Ц, И, Д, И, Н, Е, Т.                                                                                                                     Дитинець – центральна укріплена частина міста (замок).                                                                                                                   6. С, К, Ф, Е, Р, А.                                                                                                                                                           Фреска – малюнок, виконаний по вологій штукатурці.                                                                       7. А, З, К, М, О, А, Ї.                                                                                                                          Мозаїка – зображення, виконане з камінців або шматочків кольорового скла.                                  

  •      Вправа – гра «З чиїх вуст звучав вислів?»                                                                                                   

1.«Хай Київ буде матір’ю містам руським». (Олег, після захоплення влади в Києві)                                                                                                                                                   2. «Якщо внадиться вовк до овець, то перетягає все стадо, якщо не вб’ють його; так і тут, якщо не вб’ємо його, він нас всіх погубить». (Древляни про Ігоря, що вирішив зібрати повторну данину.)                                                                             3. «Ти, княже, чужої землі шукаєш й захищаєш, а свого полишив …». (Кияни князю Святославу під час навали печенігів).                                                                               4. «Йду на ви …». (Святослав, ідучи на ворога).                                                                                5. «Старих шануйте, як отця, а молодих – як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться». (Володимир Мономах)                                                                           6. «О, страшніше за лихо ти, честь татарська». (Данило Галицький)                                     

  •      Вправа «Подорож машиною часу на кораблі «Либідь»

Ведучий. Шановні учасники команд! Уявіть собі, що ви на кораблі «Либідь» пливете Дніпром. Ви умовно мандруєте теренами Київської Русі, милуєтеся чарівними краєвидами могутньої на той час держави.                                                                                         

  •     Запитання для 1-ої команди                                                                                                              

-Ви – посол, що прибув із Візантії до Києва у 988 р.. Хто з руських князів вас зустрічатиме? Про що ви могли дізнатися від нього? Що ви могли побачити в Києві і що вас найбільше вразило?                                                                                              

  •     Запитання для 2-ої команди                                                                                                                                

-Ви подорожуєте Київською Руссю у 1240 р. Свідками яких подій ви стали? Розкажіть про них.

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ                                                                                      

       Учитель підбиває підсумки. Слово надається журі, яке було представлено на початку уроку. На розсуд вчителя результати конкурсів можна повідомляти після кожної гри або ж оголосити загальну кількість балів наприкінці уроку.                                                                      Визначається команда – переможниця.                                                                                                                                           

       Оцінюється діяльність учнів. Вчитель звертає увагу на слабкі та вдалі етапи уроку.                                                                                                                Учитель. Як епілог я пропоную послухати вам чудову пісню «Київська Русь» (слова В. Коваль, музика Л. Остапенко).                                                                      

       На моніторах або екрані демонструються культурні та історичні пам’ятки міст: Києва, Львова, Чернігова (пам’ятник Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либіді, Софія Київська, фрагмент мозаїки, Золоті Ворота в Києві, картина В. Шаталіна «Оборона Києва від монголів 1240 р.», пам’ятник Данилу Галицькому у Львові, Успенський Собор у Володимирі, Михайлівський Золотоверхий собор у Києві, Борисоглібський та Спасо – Преображенський собор у Чернігові тощо).   

docx
Додано
3 травня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку