Методична розробка практичного заняття з використанням ігорвих та інтерактивних технологій навчання як ефективних рушійних засобів пізнавальної діяльності.Тема "MUSIC around us"

Про матеріал

Розробка уроку«Music around us» з використанням сучасних технологій навчання, а саме - ігрових технології та інтерактивних технологій.

В даній розробці представлені різноманітні ігрові завдання, як групові так і індивідуальні, які допоможуть ефективніше засвоїти учбовий матеріал за темою МУЗИКА

Перегляд файлу

1

 

 

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД  «КАМ'ЯНСЬКИЙ ФАХОВИЙ МУЗИЧНИЙ КОЛЕДЖ ІМЕНІ МИРОСЛАВА СКОРИКА» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка

 

практичного заняття з використанням ігорвих та інтерактивних технологій навчання  як ефективних рушійних засобів пізнавальної діяльності здобувачів осіти

 

Тема:  «Music around us»

 

 

Рівень освіти - фахова передвища освіта

  галузь знань 02 «Культура та мистецтво»

спеціальність 025 «Музичне мистецтво»

освітня кваліфікація: Фаховий молодший бакалавр з музичного мистецтва

 

 

 

 

 

 

Викладач англійської мови:

Іваницька Г.В.

 

 

 

 

 

 

Кам’янське,

2024

 

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\NewsletterPinterest.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Theme: Music

 

 

Form: 11(2 grade)

 

Objectives:

to revise student’s vocabulary on the topic Music;

 to develop speaking ,reading and listening skills

to develop student’s quick reaction;

to teach pupils to co-operate in group work;

to develop student’s ability to learn and understand  English language

to develop creative competence

 

Outcomes:

 Student will be able to demonstrate the ability to apply knowledge

Student will be able to use  knowledge of vocabulary on the topic Music

Students will  be able to understand and operate vocabulary

Students will be able to practice and develop listening,  speaking and reading skills

Students will be able to get  skills working in groups

 

Мета: Створити умови для розвитку самостійної, творчо мислячої особистості;

активізувати мовленнєву діяльність;

Формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.

Корегувати вимову,збагачувати словник

Задачі:

Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма. Навчати презентувати свою роботу, працювати в команді

Розвиваючі: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.

Виховна: сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.

Корекційна: збагачувати словник, коригувати вимову

Тип уроку: комбінований

 

Обладнання

Materials: cards with tasks, picture of musical instruments, video of song Abba Dancing Queen,  the pieces of music,  Pencils and sheets of paper.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

PROCEDURE

 

Good day!  Dear pupils and guests! You are welcome at our lesson! Today the topic of our lesson is music. . Music  is the source of our inspiration!  And today we  will  enjoy  the best  pieces of music. Communicate with each other.  And also  we have a great opportunity to  compete!

  I  Введення в іншомовну атмосферу

Фонетична зарядка.

But first do some phonetic exercises

Учні за вчителем повторюють  неправильні дієслова в стилі РЕП

https://www.youtube.com/watch?v=OfEm3iEgRDQ

To write - wrote - written,
to eat - ate - eaten,
to speak - spoke - spoken,
and to break - broke - broken.

To come - came - come,
to become - became - become,

To run - ran - run,
To swim - swam - swum.

To know - knew - known,
To throw - threw - thrown,
To blow - blew - blown,
To fly - flew - flown.

                     To sing - sang - sung,
To ring - rang - rung,
To hide - hid - hidden,
To bite - bit - bitten.

                     To send - sent - sent,
To spend - spent - spent,
To sleep - slept - slept,
To keep - kept - kept.

To cut - cut - cut,
To shut - shut - shut,
To cost - cost - cost,
To lose - lost - lost.

 

  Look at the blackboard. And tell me please, what  associations you have with the word  Music( на дошці цитати з висловами про музику)

II  MUSIC. (Brain storm. The circle of  the associations)

На дошці написано слово  MUSIC вчитель під диктовку учнів записує, які асоціації  виникають з цим словом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You have   seen  all the wealth and diversity  of music

 

 

The time to  get to know each  other better.

III    ICE BREAKER

Get to know students – and helps students get to know one another!

They  have cards .  Fill  this cards and represent. (у кожного учня картик,  які вони заповнюють,  а потім  презентують)

 

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\NewsletterIceBreaker.jpg

 

 

We have had  a great  pleasure to know about each other  such interesting details.

 

And I have an offering to  check our team work.  Let’s compete with  each other.

First of all   divide into two  teams.

The team  of treble clef

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\загружено (1).png 

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\загружено.pngAnd the team  of Bass clef

 

Учні на осліп обирають  картку з ключем і поділяються на команди

Pupils  get cards with the CLEFS –

-         who  has treble  clef is the first team,

-         who  has bass   clef is the second team.

 

 I    And first task :    Your command must   make up your  name and Motto  and choose the captain.


 


   II     The second task :  Match the words from each column to make style of music.

You  have 20  seconds

 


  1. Heavy                               a) blues
  2. Techno                             b) roll
  3. Hard                                 c) western
  4. Rock’n                              d) pop
  5. Rhythm and                    e) metal
  6. Country                            f) rock

 

(Кожна команда має  декілька примірників завдань. Час на виконання обмежений . хто  перший і правильно  виконує завдання –отримує бал)

 

Keys: 1-e; 2-d; 3-f; 4-b; 5-a; 6-c;

 

 III    The third task :

You will listen to  some pieces of music and must say what style of music is it.

 

Вчитель включає учням  музикальні фрагменти –завдання кожної  команди назвати стиль музики. За правильну відповідь  учні отримують  бали.

 

 1.Beethoven “The Moonlight sonata”

2. The Beatles “Yellow submarine”

3. Vivaldi “The four season”

4. Elvis Priestley “Love me tender”

5. Pink “What about us”

6. Common “Capone”

7. Eminem “River”

8. Louis Armstrong “Let my people go”

What style :Classica (1.3)l, rock and rol(4)l, bea(2)t, rock(5), blue(8)s, rap(7), pop(6)

IV   Task. Training Vocabulary

 

Put the words in the box into the correct columns. Then add more words of your own to each column. (who will have right and more answers- is winner )

 

rock and roll, musician, punk, pop, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, heavy metal, songwriter, drums, blues, singer, pop star, guitarist, rock, producer

Instruments

People

Types of music

 

 

 

 

(Учні розташовують  слова в правильну колонку і додають  свої  слова,  пов’язані з темою.  В кого правильні відповіді та більше слів – перемогає)

 

 

  V. Grammar

You have cards with the sentences/ your task is to fill the gaps with the right form of verbs in PASSIVE VOICE

1.“The Moonlight sonata” ______(to write) by Beethoven

2. The concert hall ______(to built) next year

3. This song is popular now and it ______(to listen) to by everyone

4. The piano _____(to buy) for this school  last year

5. Music ____ (to create) by talented people

6. The concert  of this band _____(to attend) by many people yesterday

7. I  ____ (to inspire) by music

8. Tina Karol _____(to award) as the best singer last year

Хто виконує завдання першим і правильно –отримує бал

 

 

 VI Reading

Читання тексту

Pre-reading activity

T: Now, we’re going to read the text ‘Pop styles’

 

POP STYLES

Blues traditional black American music. "Blue" means "sad", and many blues songs are about how hard life was for black people.

Gospel religious music sung in churches in the southern USA.

Rhythm and Blues black workers in the USA moved from the farms to the Cities. They played the blues with electric guitars — this became "rhythm and blues".

Country and Western the music of poor white Americans in the 1930 and 1940s. It is still the most popular music in the southern USA.

Rock'n'Roll many radio stations in the USA in the 1950s would not play "black" music. Elvis Presley was one of the first white singers to mix "rhythm and blues" and "country and western". The result was rock'n'roll.

Soul a mixture of "gospel" and "rhythm and blues". The most successful soul singers are probably Stevie Wonder and Michael Jackson.

Heavy Metal a style based on "rhythm and blues", but with the instru­ments amplified so that they are extremely loud. Led Zeppelin was one of the first group to do this.

Reggae this started in Jamaica. It is a mixture of American styles "rhythm and blues". Bob Marley made it popular.

Rap in the 1980s, disc-jockeys in dance clubs began half singing and half talking over instrumental music — and "rap" music was born.

House 1990s dance music based on very fast rhythms and modern elec­tronic sounds. There are now various sub-styles of "house music", such as "techno pop", "trance" and "jungle".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 After-reading activity  Гра “Noughts and Crosses”

На дошці – основа для гри

 

 1  2  3

 

 4  5  6

 

 7  8  9

 

Кожна команда по черзі обирає цифру запитання, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають правильно, то вчитель замість цифри ставить їхній значок. Перемагає команда, яка має 3 скрипичних  або 3 басових  ключа підряд.

 

  1. What kind of music is gospel music?
  2. Who starts rhythm and blue music?
  3. When did the country and western music start?
  4. Which two styles of music influences rock'n'roll?
  5. Which styles of music did Led Zeppelin develop?
  6. Who made reggae music popular?
  7. When did rap music originate?
  8. What are the various sub-styles of "house music"?
  9. What kind of music is soul music?

 

 

VII. Listening and relaxing

Pre-listening activity

T: Let’s plunge into the atmosphere of music. You’ll listen to a piece of music. Relax and use your imagination. (Music by Chopin sounds.)

While-listening activity

While listening you are to write down the words/phrases which come to your mind or try to draw a  picture.

What have you imagined while listening to the music?

(Pupils read the words/phrases they have written and describe the pictures they’ve drawn.)

Учні прослуховують  музику і малюють  картини  з асоціаціями,  потім презентують їх і отримують  бали.

 

 

 

VIII Listening.

We will  listen to (watch video) the song and each  team  must  do  the tasks.(Students have cards with the tasks)

1. Listen to the song once (Have you ever heard this song? Who  sings? )

 

http://www.isabelperez.com/songs/dancingqueen.htm

Dancing queen
By ABBA

You can dance, you can jive, having the time of your life
See that girl, watch that scene, diggin'* the dancing queen

Friday night and the lights are low
Looking out for the place to go
Where they play the right music, getting in the swing
You come in to look for a king
Anybody could be that guy
Night is young and the music's high
With a bit of rock music, everything is fine
You're in the mood for a dance
And when you get the chance...

2. Listen to the first part of the song again and choose the right word for each blank.

You can dance / chance, you can jive, having the time of your life
See that girl, watch that scene/ film, diggin' the dancing queen

Friday night and the lights are go /low
Looking out for the place to go /low
Where they play the right music, getting in the swing / king
You come in to look for a swing / king
Anybody could be that guy/buy
Night is young and the music is high/guy
With a bit of rock music, everything is fine/right
Youre in the mood for a dance/chance
And when you get the dance/chance...

And now check your answers

Команди по черзі зачитують  по 2 рядки з  пінсні,  якщо відповіді правильні – отримують  бали.

 

 

VIII Mime

You have cards with  different  musical instruments, the task  of your team guess what  instrument is being shown. You must do it  without words.

Учні отримують  картки з зображенням  музичних  інструментів.

З  кожної команди обирають  два учасники,  які без слів повинні зобразити музичний інструмент.  Хто вгадує – отримує  бал.

-Is this a ……?

-Yes, it is  \ No?  it is not.

 

 

IX  And the final  task.  You Have the staff  and notes express your impression (write on the note and hang on the staff. If you mark  is low- hang on the lower line. If your mark is high- hang on the higher line)

 

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\staff.png 

 

 

 

 

 

 

While pupils  are  expressing their impressions, the scores are  being summed up. The winner are announced.

Останнє завдання – учні на нотному стані за допомогою нот  повинні виразити емоції  від уроку – гарні на верхніх рядках,  погані  -внизу. Доки  учні виконують  завдання – вчитель підбиває підсумки і оголошує переможця.

 

 

 

 

Х  SUMMERING

Підведення підсумків. Домашнє завдання

 

Our lesson is over and as you  see. We have got only positive emotions. We have done all our tasks with  pleasure.

Your home task to create the poster “Music in my life”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          Додаток 1

 

Малюнки для гри Міми

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\загружено (1).jpgDRUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\загружено (2).jpgViolin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\загружено (3).jpgguitar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\загружено (4).jpgCello

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

ICE BREAKER

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\user\Мои документы\NewsletterIceBreaker.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

Завдання 2

 

Match the words from each column to make style of music.

You  have 20  seconds

 


 

  1. Heavy                               a) blues
  2. Techno                             b) roll
  3. Hard                                 c) western
  4. Rock’n                              d) pop
  5. Rhythm and                    e) metal
  6. Country                            f) rock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 4

Завдання 4

 

Put the words in the box into the correct columns. Then add more words of your own to each column. (who will have right and more answers- is winner )

 

rock and roll, musician, punk, pop, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, heavy metal, songwriter, drums, blues, singer, pop star, guitarist, rock, producer

Instruments
_____________
_____________

People
_____________
_____________

Types of music
_____________
_____________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 5

 

Завдання 5

 

You have cards with the sentences/ your task is to fill the gaps with the right form of verbs in PASSIVE VOICE

1.“The Moonlight sonata” ______(to write) by Beethoven

2. The concert hall ______(to built) next year

3. This song is popular now and it ______(to listen) to by everyone

4. The piano _____(to buy) for this school  last year

5. Music ____ (to create) by talented people

6. The concert  of this band _____(to attend) by many people yesterday

7. I  ____ (to inspire) by music

8. Tina Karol _____(to award) as the best singer last year

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 6

Завдання 8

 

LISTENING

 

 

You can dance / chance, you can jive, having the time of your life
See that girl, watch that scene/ film, diggin' the dancing queen

Friday night and the lights are go /low
Looking out for the place to go /low
Where they play the right music, getting in the swing / king
You come in to look for a swing / king
Anybody could be that guy/buy
Night is young and the music is high/guy
With a bit of rock music, everything is fine/right
Youre in the mood for a dance/chance
And when you get the dance/chance...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

(Оформлення дошки)

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\m5.pngC:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\m6.jpgC:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\загружено (11).jpgC:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\im2.jpgC:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\m11.jpgC:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\JANA\цитаты\m9.png 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Несвіт А.М.)
Додано
12 березня
Переглядів
68
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку