методична розробка уроку

Про матеріал
Розроблено за Програмою для закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання: Українська мова: 5-9 класи –К.: ВД «Освіта» 2013 (зі змінами,затвердженими наказом МОН України від 07.06.2017 №804 )-сайт МОНУ В.В.Заболотний.Українська мова: 6 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів.-.К.: Генеза,2014
Перегляд файлу

Українська мова 6 клас      Урок №             Дата

 

Тема. Написання не з прикметниками.

Мета:формувати предметні компетентності; повторити вивчене про прикметник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, пояснити правила написання  НЕ з прикметниками , домогтися засвоєння цих правил ;ключові: виробляти вміння застосовувати правила на практиці, уміння вчитися впродовж життя : розвивати мовленнєво-комунікативні  вміння правильно писати  прикметники з не, вдосконалювати творчі вміння; загальнокультурні:виховувати в учнів любов  до рідного  слова,  культуру мови та мовлення.

Обладнання: підручник, , індивідуальні завдання

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Аналіз переказу

І.Мотивація навчання школярів.

Учитель. Любі друзі! Вітаю вас!  Ми знову зустрілись, щоб заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом, отримати нові знання.  Я впевнена, що кожен із вас досягне успіху на сьогоднішньому уроці. Тож запрошую до співпраці.

Інтерактивна вправа  «Мікрофон»

Учитель.Як ви розумієте цей вислів?

« Якщо хочеш досягти успіху, продовжуй вірити в себе і тоді, коли в тебе вже ніхто не вірить »

Авраам Лінкольн

Учитель. Пам`ятайте, діти, успіх  приходить до тих, хто не боїться діяти. Тож девіз сьогоднішнього уроку :      

Видумуй, пробуй твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним бувай

І про кмітливість не забувай!

II.Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.

1.Повторення вивченого про прикметник.

III. Повідомлення теми, мети, задач уроку.   Учитель. Діти, ми продовжуємо вивчати прикметник.

Тема сьогоднішнього уроку  - написання  не  з прикметниками .

Отже , записуємо тему уроку у зошити.

1. Вправа «Очікування». «Мікрофон».

- Дозвольте взяти у вас інтерв’ю .  Продовжіть речення На цьомууроці я дізнаюся…На уроці я вивчу…На уроці мене чекає…Від уроку очікую…

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

.1Впр.392.

2.Робота в парах  з таблицею «Не з прикметниками

Порівняємо сказане вами з теорією. Ст. 150

2. Пояснення нового матеріалу

V. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок (тренувальні вправи).

1.Вибірковий диктант. (фронтально)

Завдання: виписати лише ті прикметники, які без не-не вживаються. Нещадний,невисокий,невпинний,некрасивий,недорогий,  невгамовний, нерадісний,  нездарний, непроглядний , немічний,  неширокий , непотрібний, ненависний,  негайний, недорогий.

2. Робота в парахВправа 394 «Чому так?»

3 Робота в парах До наведених слів дібрати синоніми, пояснити правопис прикметників із не. Пояснити лексичне значення слова не/чулий.

Не/яскравий – тьмяний, блідий

не/реальний - вигаданий

 не/звичайний - особливий

не/широкий - короткий

 не/довгий -вузький

 не/цікавий -нудний

 не/чемний -грубий

не/чулий - байдужий

Нечулий- позбавлений чуйності, душевності; байдужий, бездушний

Фіз.хвилинка  Вікторина

1. Той, якого не можнаперемогти, перебороти.
2. Той, якийзаслуговує на осуд, викликаєзапереченнячого-небудь.
6. Той, який не можедовговсидіти на одному місці.
3. Той, якого не можнапобачити.
4. Той, без якого не можнаобійтися.
5. Той, який не міняєсвогоположення.
7. Який не маєвідхиленьвідчого-небудь.

Ключ. 1. Нездоланний. 2. Негативний. 3. Незримий. 4. Необхідний. 5. Непорушний. 6. Непосидючий. 7. Неухильний.

 

 

4. Коментоване письмо

 (Не)високі дерева; ця дівчина (не)висока; його будинок (не)високий, а низький; (не)заможні громадяни; мій брат (не)заможній; (не)гідний учинок; (не)щасний випадок; (не)гайний результат; (не)досяжна мрія; (не)мічний дідусь; рішення (не)справедливе

  • 7. Творче завдання (робота вгрупах) . Складіть і запишіть два речення зі словами своєї групи.
  • 1. Нешвидкий,  не  швидкий.
  • 2. Невисокий , не високий.
  • Творче завдання Сенкан успіх-перемога

V.  Підведення підсумків

Тест «Пишемо разом чи окремо?»

  • 1. Літо (не)тепле.
  • 2. (Не)втомні руки.
  • 3. На (не)добрій землі.
  • 4. (Не)рівна, а крива.
  • 5. (Не)виразні силуети.
  • 6. Цей птах (не)перелітній.
  • 7. (Не) веселий, а сумний.
  • 8. (Не)зграбні рухи.
  • 9. Є протиставлення.
  • 10.Можна замінити синонімом.
  • 11.Без НЕ не вживається.
  • 12.Прикметник є частиною присудка
  • Взаємоперевірка

 

    Учитель .   Наша подорож завершується .  Чи досягли ви очікуваних результатів?

- Над якими навичками та вміннями ще треба працювати?

- Вербальне оцінювання:

Всі ви гарно працювали,

Мову рідну знов вивчали,

Часто руки піднімали,

Всі завдання розв’язали. 
"Головне - це наполегливість і віра в свої сили".

VI. Домашнє завдання

Впр.397 вивчити теорію 47

 

 

 

 

 

 

Разом

Окремо

 

без не не вживається :

 

непохитний, негайний;

 

у реченні є протиставлення:

 

не високий , а низький

додавання не утворю єприкметник із протилежним значенням (антонім); можна дібрати синонім без не

 

сміливий- несміливий (мужній)                  

після слів далеко, зовсім, аж ніяк:

 

 

далеко не досконалий; зовсім не цікавий; аж ніяк не дружній

 

з  префіксом  недо-

 

недопечений, недозрілий. 

прикметник у реченні є присудком:

 

Ця річка не широка.

 

 

Разом

Окремо

 

без не не вживається :

 

непохитний, негайний;

 

у реченні є протиставлення:

 

не високий , а низький

додавання не утворю єприкметник із протилежним значенням (антонім); можна дібрати синонім без не

 

сміливий- несміливий (мужній)                  

після слів далеко, зовсім, аж ніяк:

 

 

далеко не досконалий; зовсім не цікавий; аж ніяк не дружній

 

з  префіксом  недо-

 

недопечений, недозрілий. 

прикметник у реченні є присудком:

 

Ця річка не широка.

 

є префіксом

є заперечною часткою

Разом

Окремо

 

без не не вживається :

 

непохитний, негайний;

 

у реченні є протиставлення:

 

не високий , а низький

додавання не утворю єприкметник із протилежним значенням (антонім); можна дібрати синонім без не

 

сміливий- несміливий (мужній)                  

після слів далеко, зовсім, аж ніяк:

 

 

далеко не досконалий; зовсім не цікавий; аж ніяк не дружній

 

з  префіксом  недо-

 

недопечений, недозрілий. 

прикметник у реченні є присудком:

 

Ця річка не широка.

 

є префіксом

є заперечною часткою

До наведених слів дібрати синоніми, пояснити правопис прикметників із не. Пояснити лексичне значення слова не/чулий.

Не/яскравий –не/реальний -  не/звичайний - не/широкий -  не/довгий - не/цікавий - не/чемний -не/чулий -

До наведених слів дібрати синоніми, пояснити правопис прикметників із не. Пояснити лексичне значення слова не/чулий.

Не/яскравий –не/реальний -  не/звичайний - не/широкий -  не/довгий - не/цікавий - не/чемний -не/чулий -

 

 

 

 

 

 

 « Якщо хочеш досягти успіху, продовжуй вірити в себе і тоді, коли в тебе вже ніхто не вірить »

Авраам Лінкольн

docx
Додано
3 березня 2020
Переглядів
764
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку