Тема: Життя дано на добрі справи.
Михайло Конончук «Гірке морозиво»
Мета: - формувати навички правильного, виразного, свідомого
читання, вчити учнів розуміти текст, виділяти головне,
аналізувати, оцінювати вчинки дійових осіб;
Методично-дидактичне забезпечення уроку: слайди, музичний запис, картки з анаграмами, малюнки хлопчика
і дівчинки, сонечко з промінцями.
Хід уроку
Я всміхаюсь сонечку!
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюсь я!
Зичу їм добра!
- Поглятьте на наших гостей, привітайтеся, усміхніться. Із цих промінчиків добра, що засвітилися на ваших обличчях, ми розпочнемо урок.
Сьогодні кожен з вас прийшов на урок з різним настроєм. Це я бачила по ваших обличчях. Давайте подивимось на ваше обличчя зі сторони.
- Яким має бути наш урок? (цікавим, навчальним, світлим, веселим, продуктивним)
- Якими повинні бути ви на уроці? (уважними, активними, вихова-ними, зібраними, дисциплінованими )
Я маю надію, що сьогодні на уроці ви будете:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Я пропоную вам речення, що складається з двох слів. Ви повинні доповнити його щоразу новим словом.
Ми читаємо .
Ми читаємо на уроці . …………
Вправа на інтонування
Прочитати відповідно до розділових знаків:
Весна . Весна ? Весна !
Кіно - кінотеатр, він – дзвін,
сто – століття, парк – паркет,
так – літак, крок – крокодил,
зір – зірка, квас – квасоля,
жир – жираф, світ – світанок.
Одорбта – доброта
ийдорб – добрий
бодрочлизивий – доброзичливий
душдобнийро – добродушний
чироннийдоб – доброчинний
Все життя воно в нас б`ється,
Бува радіє, бува сміється,
Інколи плаче, часом сумує,
Світить, як сонце і всіх нас дивує.
- Це людське серце.
- Серце і доброта – ці слова будуть основними на нашому уроці.
- А що ви знаєте про серце? ( Серце є у кожної дитини. Без серця людина не може жити. Серце людини працює, як мотор у машині. Серце завбільшки, як стиснутий кулачок.)
- Які ще чесноти живуть у людському серці?
6. Повідомлення теми і мети уроку.
- Чи повинно бути місце в серці для злості, байдужості, жадібності, ми дізнаємось, прочитавши оповідання Михайла Конончука.
6.1. Робота над заголовком твору
- Щоб дізнатися назву оповідання, пограємо у гру «Павутинка»
- «Гірке морозиво». Дивна назва. Яким буває морозиво насправді? (солодким, смачним, ванільним, шоколадним)
- Що у житті буває гірким? (гірчиця, цибуля, часник, перець, хрін)
- У нашому житті гіркими можуть бути слово, образа, біль, вчинок)
Саме про це піде мова сьогодні на уроці.
7.1. Слухання оповідання. (аудіозапис)
- Хто дійові особи оповідання?
- Де вони зустрілися?
- Кого зустріли Петрик з Оленкою?
- Як вчинив хлопчик?
7.2. Словникова робота
А) Довідкове бюро
Онде – ось поряд, близько
Почимчикував – повільно пішов
Мерщій – швидко
Зашарілася – почервоніла
Провалитися крізь землю – дуже неприємно, незручно, соромно
Коструб – груба палиця, на яку спираються при ходьбі
Б) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем; скоромовкою в парах.
гроші піджаку
штурхав жаднюга
недобачає обличчя
почимчикував зашарілася
Як ви оцінюєте вчинок Петрика?
Чи зрозумів Петрик ставлення Оленки до свого вчинку?
Гра «Доведи, що….» (речення з тексту)
чесність
доброта
ПЕТРИК жадібність ОЛЕНКА
справедливість
хитрість
підступність
- Підготуйтесь до читання оповідання в особах. Вчитайтесь у текст. Як змінюється настрій мовців ?
- Чому Оленка відмовилась від морозива?
8. Підсумок уроку
- У житті треба не тільки чекати добрих вчинків від інших, а й віддавати тепло своєї душі людям, що нас оточують. Адже людина живе для того, щоб творити добро. Творячи добро, вона стає чистішою, духовно багатшою. Її можна порівняти з чистим джерельцем, яке всіх радує своєю прохолодою, всі п`ють його чисту воду, а джерельце від цього не міліє. Тож творіть добро, і воно повернеться до вас сторицею!
- Я надіюсь, сьогодні ваші маленькі сердечка і душі наповнились добротою. Тож засвітимо Сонечко Доброти тими чеснотами, які звеличують людину.
У грудях сонечко любові засвіти.
Для себе, для родини й України.
Пильнуй вогонь добра від зла і марноти,
Бо ти на світі білому – Людина …
(учні виконують пісню на мелодію «Если добрый ты…»
з мультфільму про кота Леопольда)
Доброта душі – сонця промінець,
Має людям у серця світити.
Доброті людській не прийде кінець,
Якщо будуть добрими діти.
Людям усміхнись, подаруй тепло –
Стане із зими літо.
Щоби на землі смутку менш було,
Добрими повинні бути діти.
Тож давайте всім дарувать тепло,
Усмішки прості й щирі.
І на всій землі відразу зникне зло –
Будем жити в злагоді і мирі.