Україна
Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації
Відділ освіти виконавчого комітету Зайцівської сільської ради
Майська філія І-ІІ ступенів
КОЗО «Кислянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
Методична розробка уроку
з біології у 8 класі
Будова та функції
органів дихання людини
Вчитель біології:
Ніколенко С.П.
МЕТА: ознайомити учнів із процесом дихання, з’ясувати значення дихання для живих організмів; встановити зв’язок між будовою та функціями органів дихання.
ОБЛАДНАННЯ: муляж гортані та легенів,таблиця «Органи дихання»
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Постановка проблемного запитання
Людина без їжі витримує 40 діб, без води-до трьох днів, а без повітря-лише кілька хвилин. Чому?
ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ
1.ЗНАЧЕННЯ ДИХАННЯ.
Наше життя нерозривно пов’язане з окисленням молекул складних органічних речовин,розпад та окислення яких є джерелом енергії,яка в свою чергу дуже потрібна для життєдіяльності людського організму. Оскільки в процесах окислення приймає участь кисень,то клітини його постійно потребують. А надходження кисню в організм забезпечує процес дихання. Внаслідок окислення органічних речовин утворюються в організмі вода та вуглекислий газ,вони повинні виводитися з організму. Таким чином в процесі дихання із зовнішнього середовища поглинається кисень та виділяється вуглекислий газ. Кисень входить до складу повітря і це ще раз підтверджує важливість його для існування живих організмів.
2.БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ОРГАНІВ ДИХАННЯ
(РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ З ПОСТУПОВИМ ЗАПОВНЕННЯМ ТАБЛИЦІ В РОБОЧОМУ ЗОШИТІ ТА ДЕМОНСТРАЦІЄЮ ТАБЛИЦІ)
ОРГАНИ ДИХАННЯ
ОРГАН ДИХАННЯ |
ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ |
ФУНКЦІЇ,ЩО ВИКОНУЮТЬСЯ |
Носова порожнина |
Простір складної форми,покритий слизовою оболонкою,що містить нюхові Рецептори |
Нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання,нюх |
Гортань |
Початковий відділ дихального горла,утворений рухомо сполученими хрящами і при- кріпленими до них м’язами і зв’язками |
Забезпечує проходження повітря до трахеї,захищає ди- хальні шляхи від по- падання їжі,забезпечує генерацію звуків |
Трахея |
Трубчаста частина дихальних шляхів,розташована між гор- танню і бронхами.Складається з хрящових напівкілець,сполу- ченихзв’язками |
Забезпечує проходження повітря до бронхів
|
Бронхи |
Повітропровідні шляхи.щовід- ходять від трахеї.Складаються з хрящових напівкілець.Сукуп- ність бронхів,що багато разів діляться,утворюють бронхіальне дерево.Бронхи закінчуються альвеолярними ходами,на стінках яких розта- шовані альвеоли. |
Забезпечують транспорт повітря між трахеєю і альвео- лами,беруть участь у терморегуляції орга- нізму
|
Легені |
Парні органи дихання.Права легеня складаються з трьох час- ток,а ліва-з двох.На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень,якими проходять бронхи,судини і нерви.Легені вкриті плеврою. |
Забезпечують газообмін між кров’ю І атмосферою
|
(демонстрація таблиці)
V.УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І КОНТРОЛЬ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
ПИТАННЯ ДО УЧНІВ.
1.Чим відрізняються зовнішнє та внутрішнє дихання?
2.Чому легені людини більше пристосовані до життя на суходолі,ніж легені земноводних та рептилій ?
3.Які функції виконують бронхи?
САМОСТІЙНА РОБОТА УЧНІВ.
(Виберіть правильні твердження)
1.Дихання-це сукупність процесів,внаслідок яких відбувається поглинання організмом вуглекислого газу і виділення з нього кисню.
2.Легені відносять до повітроносних шляхів.
3.Легені-парні органи,які вкриті плеврою.
4.Газообмін відбувається у носовій порожнині.
5.Під час ковтання вхід у гортань закривається хрящовим надгортанником,тому їжа до неї не потрапляє.
6.В гортані розташовані мигдалики.
7.Гортань є органом голосоутворення.
8.Бронхіоли мають хрящові півкільця.
9.Альвеоли –це легеневі пухирці.
10.Повітроносні шляхи починаються глоткою.
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ
При диханні через трубочку вапнякова вода,яка знаходиться в склянці,мутнішає. Внаслідок чого це відбувається? Чим пояснити ,що після уроку вода в результаті аналогічного досліду мутнішає більше,ніж до уроку?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити § за темою. Робота з інтернет ресурсами