Викладено методику проведення нетрадиційного заняття, спрямованого на активне сприйняття інформації з теми «Спирти».
Вид заняття: семінар
Тип заняття: заняття-суд.
Методи навчання: інтерактивний (технологія ситуативного моделювання, судове слухання).
Форми проведення заняття: тестування в програмі Kahoot,фронтальне опитування, бесіда, створення проблемної ситуації, виконання проектів, рольова гра, лабораторний дослід, коментування візуальних матеріалів.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КРАМАТОРСЬКИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ТЕХНІКУМ
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
відкритого нетрадиційного заняття
на тему: «Суд над етанолом»
з предмету: «Хімія»
Галузь знань 14 Електрична інженерія
Спеціальність 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
Спеціалізація «Обслуговування та ремонт електропобутової техніки»
2018
Методична розробка відкритого заняття з дисципліни «Хімія». Підготувала Осадча Л. В. – викладач кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» Краматорського технологічного технікуму – 2018.
Викладено методику проведення нетрадиційного заняття, спрямованого на активне сприйняття інформації з теми «Спирти».
Для викладачів хімії вищих навчальних закладів 1-2 рівнів акредитації.
Рецензент:
Гуляєва Л. П. викладач вищої кваліфікаційної категорії Краматорського технологічного технікуму, завідувач денного відділення;
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії природничо-математичних дисциплін (протокол № ___ від __________2018р.).
Голова циклової комісії О.В. Позднякова
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Група 18, 1 курс 28 листопада 2018 р.
Галузь знань 14 Електрична інженерія
Спеціальність 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
Спеціалізація «Обслуговування та ремонт електропобутової техніки»
Навчальна дисципліна: хімія
Тема заняття: Суд над етанолом
«П’яна людина – не людина,
тому що вона втратила те, що відрізняє її від тварини – розум»
Т. Пейн
Мета заняття:
методична: продемонструвати методику проведення нетрадиційного заняття з використанням інноваційних методів навчання та мультимедійного супроводу;
дидактична:
виховна:
Вид заняття: семінар
Тип заняття: заняття-суд.
Методи навчання: інтерактивний (технологія ситуативного моделювання, судове слухання).
Форми проведення заняття: фронтальне опитування, бесіда, створення проблемної ситуації, виконання проектів, рольова гра, лабораторний дослід, коментування візуальних матеріалів.
Міждисциплінарні зв’язки:
Методичне забезпечення: таблички з написами ("секретар", "суддя", "обвинувачений", "адвокат", "прокурор"), презентація, відео-сюжети, плакати з прислів'ями і висловлюваннями письменників:
Кабінет оформлений як судова зала.
Учасники судового процесу: суддя, прокурор, адвокат, секретар, незалежні експерти, свідки обвинувачення, свідки захисту.
Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійна установка, телевізор.
Література:
1 Попель П. П. Хімія (рівень стандарту) : підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти / П. П. Попель, Л. С. Крикля. — Київ : ВЦ «Академія», 2018. — 256 с. : іл.
Хід заняття
1 Організаційна частина.
Відмітка в журналі відсутніх; перевірка готовності до заняття студентів, аудиторії, обладнання.
2 Повідомлення теми та мети заняття. Актуалізація опорних знань студентів. (Слайд 1)
Сьогодні наше заняття буде незвичайним, на тему «Суд над етанолом». Ми визначимо причини вживання алкогольних напоїв, їх шкідливу дію та наслідки. Але ви будете не просто слухачами, а активними учасниками, бо пройде заняття у формі суду.
Фронтальне опитування.
1 Що таке насичені одноатомні спирти? (Слайд 2)
2 Яка загальна формула насичених одноатомних спиртів? (Слайд 3)
3 Як складається назва спиртів? (Слайд 4, 5)
4 Опишіть фізичні властивості спиртів. (Слайд 6, 7)
Тестування в програмі Kahoot за темою «Насичені одноатомні спирти». (Слайд 8)
3 Повідомлення плану заняття, мотивація навчальної діяльності.
План вивчення нового матеріалу (Слайд 9)
Суд над етанолом:
1 Проблема вживання алкогольних напоїв в Україні.
2 Наслідки впливу етилового спирту на живі організми.
3 Підлітковий алкоголізм в Україні.
4 Значення етилового спирту в сучасному житті.
Шкода алкоголю вже давно є доведеним фактом, проте й до сьогодні ведуться суперечки: наскільки руйнівною є його дія на організм і чи існують безпечні дози його вживання? Проблема сучасного суспільства полягає в тому, що шкода спиртних напоїв ніяк не афішується, навіть зовсім навпаки – існує безліч реклами, яка демонструє, як приємно випити «чарку» горілки або келих пива, наприклад, дивлячись футбольну трансляцію. Але врешті решт, алкоголь чинить згубний вплив як на фізичне здоров'я людини, так і на моральне, руйнуючи особистість зсередини. Сьогодні ви підготували багато інформації про етиловий спирт, щоб знайти відповіді на всі запитання. То ж розпочинаємо наше заняття.
4 Викладання нового матеріалу
Секретар:
Суд іде!Прошу всіх піднятись. (Судді входять і розсаджуються).
Прошу сідати!
Суддя:
Засідання суду оголошую відкритим. (Суддя ударяє молотком).
Попереджую усіх учасників судового засідання, що дача завідомо неправдивих показань або відмова від дачі показань карається штрафом від п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
Сьогодні , 28.11.2018 року, у відкритому судовому засіданні слухається цивільна справа № 21-1 «Про відповідальність етанолу за шкоду, заподіяну людині». Прошу доповісти про явку учасників процесу.
Секретар:
Ваша честь, доставлений обвинувачуваний, присутній адвокат підсудного. Усі учасники повідомлені про правила поводження в суді.
Суддя:
Слово надається стороні обвинувачування.
Прокурор:
Шановні панове Судді! Етанол (етиловий спирт, він же винний спирт, він же алкоголь), формула С2Н5ОН, веде антигромадський спосіб життя, чинить серйозні злодіяння проти людини.
Подана сьогодні на розгляд справа є дуже непростою і надзвичайно важливою. Її актуальність загострюється напруженим становищем, що склалося в нашій країні. Збіднення населення і невпевненість в завтрашньому дні, прагнення віддалитись від вирішення проблем, знайти заспокоєння в одурманенні власного мозку, штовхає все більшу кількість людей в обійми страшного зла, ім'я якому АЛКОГОЛЬ. (Слайд 10)
Алкоголізм, або алкогольна залежність — характерна психофізична залежність від алкоголю, основою якої є його наявність в обмінних процесах людського організму, яка розвивається внаслідок хронічного зловживання спиртними (алкогольними) напоями. (Слайд 11)
Непомірне споживання алкогольних напоїв сприяє загальному зниженню морального й інтелектуального рівня осіб, полегшує і прискорює виникнення злочинного наміру, а також зумовлює переважання негативних, антисоціальних мотивів над почуттям відповідальності за законом, сприяє егоїстичним, цинічним проявам, що, зрештою, завершується формуванням наміру до вчинення злочину.
Алкоголізм батьків має згубний вплив на психічний розвиток дітей, розбещує їх свідомість, позбавляє дітей батьківського авторитету, ганьбить і дискредитує значення основних етичних принципів, наявність яких необхідна для правильного формування підлітка. Алкоголізм батьків безпосередньо впливає на злочинність неповнолітніх. (Слайд 12)
Негативний вплив алкоголізму виразно позначається і на конкретних обставинах вчинення злочину, посилює жорстокість насильницьких злочинів, тяжкість злочинних наслідків.
Звичка до алкоголю ускладнює соціалізацію особи; алкоголізм перешкоджає боротьбі зі злочинністю.
(Демонстрація фільму «Алкоголізм в Україні»)
Багато говорять і пишуть про алкоголізм як про важке захворювання, яке нелегко піддається лікуванню. А причиною цього є етиловий спирт. Прийшов час діяти і прийняти суворі заходи до цієї страшної речовини.
Шановний суд! На підставі викладених фактів, я наполягаю на визнанні провини звинувачуваного Напою Алкоголю і винесенні йому найсуворішого покарання. Прошу суд заборонити виготовлення етанолу та алкогольних напоїв! Даровані людині розум і совість вимагають від нас цього.
Суддя:
Обвинувачуваний, чи визнаєте себе винним у вчиненні злодіянь по відношенню до людини?
Обвинувачуваний:
Не визнаю.
Суддя:
Слово надається свідкам обвинувачення.
Слово надається свідку історику. (Слайд 13)
Історик:
Етанол використовувався людством ще з давніх-давен. Він відігравав роль складової частини напоїв, ліків, як заспокійливе, а також мав місце в проведенні релігійних обрядів.
У Стародавньому Єгипті його добували ферментацією рослинної сировини. Таким способом отримували тільки розведений розчин спирту. З метою збільшення концентрації в Китаї винайшли спосіб перегонки. Як свідчать розписи на китайській кераміці, напої з ферментованої суміші рису, фруктів та меду виготовляли ще 9000 років тому. Приблизно в цей же час на Близькому Сході спирт отримували з винограду та ячменю, про що свідчать записи на глиняних табличках.
У Середньовіччі етиловий спирт відігравав роль основи для приготування численних ліків та настоїв. Алхіміки повсякчас використовували етанол у своїх роботах, давши йому назву лат. aqua vitae, тобто жива вода.
"Викрадач розуму" ‒ так називали алкоголь з давніх часів.
Суддя:
Слово надається свідку лікарю-терапевту. (Слайд 14)
Лікар-терапевт:
Хочу ввести Вас, шановний Суд, в курс справи й відкрити Вам істинне обличчя звинувачуваного Алкоголю.
Потрапляючи до тіла людини через стравохід, етанол швидко всмоктується. У шлунку поглинається 20% початкового етанолу, а у тонкому кишечнику — 80%. Після поглинання він потрапляє у кров уже за 5 хвилин, розповсюджуючись із кровотоком по всьому організму. Токсична концентрація в крові 1,5 г/л, смертельна ‒ 3,5 г/л. (Слайд 15)
Центральна нервова система. Найбільшому впливу піддається нервова система людини і в першу чергу головний мозок. Причому зміни в роботі даної системи спостерігаються вже навіть після невеликої кількості випитого спиртного. Потрапивши в головний мозок етанол впливає на різні центри регуляції, що призводить до порушення функцій центральної нервової системи. Первинні симптоми ураження нервової системи виникають із-за посилення процесів збудження і ослаблення гальмування в корі головного мозку. Інтелектуальні здібності змінюються в гіршу сторону. Різко змінюється мова і зір. Мова стає незв’язною і нерозбірливою. Зір погіршується, зазначається двоїння зображення.
Під впливом алкоголю відбувається порушення нейронних зв’язків, утворення пустот в тканинах головного мозку (це відбувається в тому випадку, коли гинуть ділянки головного мозку), зменшення розмірів головного мозку і згладжування звивин.
Дихальна система. Етанол має яскраво виражену токсичну дію на органи дихання. Ураження легень позначається розвитком бронхолегеневої інфекції внаслідок зменшення захисних функцій організму. Негативна дія алкоголю пов'язана з пригніченням фагоцитозу та утворення антитіл, сприянням проникненню бактерій у дихальні шляхи тощо. Бронхолегеневі патології можуть перерости у появу гострої пневмонії, котра має значний відсоток летальних випадків. (Слайд 16)
Серцево-судинна система. Під дією етанолу розчиняються ліпіди клітинних мембран, зокрема, у клітин міокарду. Внаслідок цього збільшується проникність мембран і порушується обмін іонів натрію, калію, магнію та кальцію. Це послаблює скорочувальну здатність серцевого м'яза. (Слайд 17)
Травна система. Одноразовий прийом зумовлює гострий геморагічний ерозивний гастрит; аналогічною є дія етанолу і на слизову оболонку дванадцятипалої кишки. Вже за хвилину після потрапляння у шлунок щурів етанол спричинював дифузну гіперемію слизової шлунка.
Печінка. Ступінь ушкодження печінки етанолом безпосередньо залежить від кількості спожитого алкоголю. Внаслідок його дії можуть з'являтися стеатоз, фіброз, алкогольний гепатит і цироз, що нерідко закінчується розвитком гепатоклітинної карциноми. Так, за даними Міжнародного агентства з дослідження раку етанол має канцерогенну дію. (Слайд 18).
Одним з результатів тривалого впливу на організм етанолу є зміна об'єму еритроцитів — макроцитоз, спричинений токсичною дією ацетальдегіду, дефіцитом фолієвої кислоти та гіперліпідемією.
Як доказ шкідливого впливу на організм людини пропоную переглянути фільм «Як вбиває алкоголь».
Суддя:
Слово надається свідку лікарю-гінекологу. (Слайд 19).
Лікар-гінеколог:
Ризик виникнення відхилень у розвитку плоду є прямо пропорційним кількостям спожитого під час вагітності алкоголю.
Етанол легко проникає крізь плаценту, тому його вміст у крові матері і плоду швидко досягає однакового рівня. Він накопичується в тканинах плоду, багатих на фосфоліпіди, у головному мозку, а також еритроцитах. Виведення алкоголю з організму здійснюється за допомогою ферментів печінки, а в майбутньої дитини вона формується лише в другій половині вагітності матері. Шкідливий вплив етанолу на плід пов'язаний з незрілістю захисного механізму й підвищеною проникністю судин тощо. (Слайд 20). Особливе значення мають критичні періоди ембріонального розвитку, коли чутливість ембріону й плоду до чужорідних речовин досягає максимального рівня. Токсична дія етанолу є причиною сповільнення розвитку або навіть загибелі ембріону.
Споживання матір'ю етанолу під час вагітності пов'язане з появою фетальних (плідних) тератогенних ефектів. Вплив алкоголю проявляється у порушенні загального розвитку плоду, народженні дитини з меншими, ніж у нормі, масою тіла і зростом, психічною неповноцінністю. Зокрема, уражені тератогенною дією етанолу діти мають видозмінені риси обличчя: вужчі очні щілини, тоншу верхню губу та різні вушні аномалії. (Слайд 21). Фізичні видозміни доповнюються недорозвиненістю головного мозку, схильністю до судомних нападів, набряків головного мозку, поганою координацією рухів, зниженням інтелекту і вродженими пороками серця. Таку дію етанолу названо фетальний алкогольний або алкогольний синдром плоду.
Суддя:
Слово надається свідку лікарю-наркологу. (Слайд 22).
Лікар-нарколог:
Етанол є основою спиртних напоїв. Їхнє тривале вживання спричинює появу алкоголізму.
Хронічне отруєння етиловим спиртом називається алкоголізмом, який характеризується різновидністю клінічних проявів: знижуються працездатність, інтелект, увага, пам'ять, можуть виникати психічна і фізична деградація особистості.
Існує три стадії алкоголізму.
Перша стадія алкоголізму характеризується тривалістю 1-5 років. Людина відчуває потребу випити, щоб випробувати задоволення, підняти настрій. З’являється психологічна залежність і тяга влаштувати свята з будь-якого приводу, щоб випити. Толерантність зростає, інакше кажучи, дози спиртного для отримання задоволення з кожним разом стають більше. Втрачається почуття міри і контроль над собою, але при цьому залежність від алкоголю ще відсутня. (Слайд 23).
Друга стадія алкоголізму характеризується патологічним потягом до спиртного з приводу і без приводу, тривалість захворювання складає 5-15 років. Толерантність, тобто кількість випитого алкоголю, підвищується, досягаючи максимуму. Частішають провали пам’яті, амнезії, багато епізодів під час сп’яніння забуваються. Починаються запої, які можуть тривати кілька днів або тижнів. На відміну від першої стадії, на другій стадії захворювання вже з’являється залежність від алкоголю. Якщо пацієнт кине різко випивати, то з’являється похмільний синдром. Мучать нудота, блювання, безсоння, головні болі. Друга стадія характеризується психопатією, появою маревних і нав’язливих ідей. Людина втрачає творчий потенціал, знижується інтелект. (Слайд 24).
Третя стадія алкоголізму – найбільш загрозлива для життя людини, тривалість захворювання складає 5-10 років. З’являються клінічна картина – абстинентний синдром, алкогольна амнезія, втрата здатності контролювати свою поведінку. Толерантність до алкоголю знижується, і алкоголік п’яніє від менших доз. Настає непереносимість алкоголю, організм зношується і при передозуванні можливий летальний результат. На останній стадії хворий стає безпорадною, не може подбати про себе.
Помітити пристрасть до алкоголю можна на початкових стадіях, коли людина намагається забути про проблеми, беручи алкоголь, випиває поодинці або вранці, втрачає самоконтроль і потребує підвищення доз. Змінюються цінності, коло спілкування, з’являються депресія і агресія. Крім того, ускладненням алкоголізму є ураження внутрішніх органів.
Цироз печінки, панкреатит, гастрит, виразка шлунка, психоз, розлади нервової системи і порушення роботи серця. Тому при симптомах алкоголізму хворого необхідно показати лікарю. В наш час існують сучасні методи лікування, що дозволяють домогтися гарних результатів у боротьбі з алкоголізмом.
Для успішного лікування хворого, обов’язково вимагається його бажання і віра в себе.
Алкоголізм – чума 20 століття впливає на моральний вигляд нації, тому пропаганда здорового способу життя є важливим завданням суспільства.
Суддя:
Слово надається свідку інспектору у справах неповнолітніх. (Слайд 25).
Інспектор у справах неповнолітніх:
Проблема дитячого алкоголізму має глибоко культурне, політичне і соціально-економічне коріння. Вироблення та вживання алкоголю в нашій країні зростає кожного року. Згідно за даними Всесвітньої організації з охорони здоров'я, вживання алкоголю більше 8 літрів на душу населення в рік веде до зміни генофонду нації, так як дітей з психічними та фізичними відхиленнями від норми при такому положенні народжується більше, ніж здорових. Особливо тривожним фактором являється раннє і швидке звикання до спиртного дітей та підлітків.
Пияцтво серед неповнолітніх тісно пов'язано з їх відхиленням в поведінці. В основі цього зв'язку лежить найголовніша для підлітків загроза алкоголізму ‒ він різко послаблює самоконтроль. Встановлено взаємозв'язок пияцтва зі злочинністю серед неповнолітніх.
Більшість злочинів неповнолітні здійснюють в нетверезому стані (22% крадіжок власності, 76% хуліганських дій, 61% зґвалтувань, 56,6% побоїв). Найбільш частіше в стані сп'яніння здійснюються насильницькі (агресивні) злочини. Це обумовлено тим, що сп'яніння знімає діючі в звичних умовах навички соціально-адаптованої поведінки; багато злочинів здійснюється з метою отримання спиртного або засобів для його купівлі (40,5% підлітків, засуджені за майнові злочини, здійснили крадіжку для купівлі спиртних напоїв).
Пияцтво спричиняє формування у неповнолітніх мотиву на здійснення багатьох злочинів, є засобом втягнення неповнолітніх в злочину діяльність, організаторами яких зазвичай виступають дорослі.
Дитячий алкоголізм сьогодні є однією з найсерйозніших соціально-педагогічних проблем.
Як доказ сказаного пропоную переглянути фільм «Експеримент ТСН…»
Суддя:
Слово надається свідку працівнику поліції. (Слайд 26).
Працівник поліції:
За останні півтора року в ДТП на мирних дорогах загинуло вчетверо більше українців, ніж за той же період у зоні бойових дій на сході країни.
Основними причинами зростання кількості дорожніх лих у Нацполіції називають перевищення швидкості руху, невміле маневрування, керування у нетверезому стані. (Слайд 27).
Пияцтво все впевненіше виходить на перші ролі в статистиці дорожніх пригод. Національна поліція за першу половину 2018 року зафіксувала понад дві тисячі аварій на дорогах України, які сталися з вини нетверезих водіїв. З них 349 – з важкими або трагічними наслідками. І це при тому, що загальна кількість ДТП, у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року, знизилася на 10%.
Керування автомобілем у стані сп'яніння взагалі потрібно криміналізувати. Кримінальна відповідальність повинна передбачати величезний штраф, арешт, громадські і виправні роботи. І навіть обмеження свободи.
В Україні з серпня цього року Верховна Рада збільшила штрафи для водіїв-пияків: якщо раніше вони могли відбутися переляком і штрафом в 3 тис. грн., то тепер покарання доходить до 40 тис. грн., до того ж їх позбавлять прав на рік. За повторне порушення від водіння відлучать на два роки, а потім – і на десять років.
У поліції проблему керування транспортними засобами у стані сп’яніння вважають критичною.
Пропоную переглянути фільм «Водії у стані сп’яніння» та «1 літр пива за кермом…»
Суддя:
Слово надається свідку біологу. (Слайд 28).
Біолог:
Вплив алкоголю на зародкові тканини рослин і тварин.
Алкоголь-отрута, згубно діє на живі клітини різних тканин і органів. Переконливий приклад шкідливого впливу алкоголю на живі клітини, зокрема, на зародкові.
В одному господарстві гнали самогон . Робили це в сараї, в якому на горищі лежали 160 яєць, призначених для закладки в інкубатор. Яке ж було здивування , коли з них вивелось всього лише 78 курчат, причому 40 незабаром загинули, а 25 виявилися з різними каліцтвами.
Таким чином, тільки 13 курчат з 160 вилупилися здоровими. Пояснення цього факту може бути одне ‒ пари спирту під час самогоноваріння піднімалися догори та отруїли яйця, скалічили зародкові клітини, загубили потомство.
Досліди на рослинах, жуках, птахах, тваринах показали, що алкоголь шкідливий для живих організмів.
Спирт послаблює ріст насіння рослин і вбиває в них життєздатність.
Про вплив алкоголю на зародкові клітини ми переконалися на досліді.
В першу посудину додали чистої води, в другу і третю в воду додали етиловий спирт в зростаючих кількостях − 10 мл та 20 мл.
У першій посудині все насіння проросло, в другій ‒ насіння проросло, але не все, а в третій посудині насіння не проросло. Звідси слід зробити висновок, що, чим вище концентрація алкоголю, тим гірше йде проростання насіння.
Суддя.
Слово надається свідку хіміку-лаборанту. (Слайд 29).
Хімік-лаборант:
Дослід №1: У дві склянки з водою помістили насіння гороху. У першу склянку у воду додали спирт. У другій склянці насіння проросло, а в першій ‒ ні.
Дослід №2: У склянку зі спиртом влили білок сирого яйця. Він став білим. Сталася денатурація білка. (Слайд 30).
Дослід №3: У склянку зі спиртом помістили шматочок сирого м'яса. Через деякий час м'ясо стало виглядати, як варене.
Висновок: етиловий спирт шкідливий для живих організмів.
Суддя:
Слово надається свідку журналісту.
Журналіст:
Було проведене анкетування студентів 18 та 68 групи стосовно досвіду вживання спиртних напоїв.
Опитано 44 студента: 18 група 1 курс ‒ 21 студент (усі хлопці), 68 група 1 курс ‒ 23 студента 2 хлопці та 21 дівчина.
Результати анкетування. (Слайд 31, 32).
На запитання «Чи вживаєте ви алкоголь?» в 18 групі «Так» відповіли 17, «Ні» ‒ 4; в 68 групі «Так» ‒ 14, «Ні» ‒ 9. Тобто, 70 % студентів вживали і вживають різні алкогольні напої. (Слайд 33, 34).
Бажаним елементом проведення часу алкоголь вважають 45 % опитаних. Серед алкогольних напоїв, яким віддають перевагу опитані, є вино, пиво, слабоалкогольні напої, лікери. Найчастіше студенти вживають алкоголь вдома, на вулиці, на дискотеках, з друзями, родичами та сім’єю. Така статистика нас дуже засмутила. Єдине, що дає надію на краще, те, що на запитання «Як часто ви вживаєте алкоголь?» студенти в більшості відповіли, що дуже не часто, іноді, до свята.
То ж сподіваємося, що кожен сьогодні замислиться над згубним вплив алкоголю на людину.
Ми дізнавалися, що знають про етиловий спирт студенти та викладачі нашого технікуму. Пропоную переглянути відео. (Відео «КТТ»).
Суддя.
Слово надається свідкам захисту.
Слово надається адвокату.
Адвокат:
Шановний Суд. Ми маємо воістину страшну картину руйнівної дії алкоголю на людське суспільство. І, хоча я не сумніваюся в достовірності наведених фактів, я все ж візьму на себе сміливість заперечити. (Слайд 35).
Етанол має широкий спектр застосувань, серед яких найбільш значущими є використання його як розчинника, палива, а також для синтезу інших хімічних речовин.
Шановний Суд, дозвольте надати слово свідкам захисту.
Суддя:
Слово надається хіміку органічного синтезу.
Хімік органічного синтезу:
З етанолу виробляють паливо. Нині, маючи технології для виробництва дешевого етанолу, заміна традиційного бензинового чи дизельного палива етанолом, або використання його як добавки, набула в світі значного поширення. Світове виробництво етанолу для потреб паливної промисловості у 2014 році склало 24,75 млрд. галонів (1 гал = 4,55 л)
Етанол є найбільш важливим розчинником після води. Його основним застосуванням є виробництво косметики, парфумів, поверхнево-активних речовин та дезінфектантів, фармацевтичних препаратів, різних покриттів. Для цих потреб застосовується етанол як синтетичного, так і ферментативного походження.
Широко застосовують етанол в хімічній промисловості. Він служить сировиною для виробництва таких речовин, як діетиловий ефір, оцтова кислота, хлороформ, етилен, ацетальдегід, етилацетат. У лакофарбовій промисловості етанол широко використовують як розчинник. Застосовується спирт і в побутовій хімії. Він входить до складу миючих засобів. Особливо часто він зустрічається в якості компонента в рідинах для догляду за сантехнікою і склом.
Суддя:
Слово надається технологу заводу з виробництва каучуку.
Технолог:
У промисловості із етилового спирту шляхом одночасної дегідрогенізації і дегідратації в присутності оксидів алюмінію і цинку (Al2O3 і ZnO) як каталізаторів при нагріванні до 400—500°С одержують бутадієн.
Шляхом полімеризації з бутадієну отримують каучук.
Каучуки — це еластичні матеріали, з яких методом вулканізації (нагріванням із сіркою) дістають гуму. Із каучуків виготовляють покришки і камери для коліс літаків, автомобілів і велосипедів, їх застосовують для електроізоляції, виробництва промислових товарів і медичних приладів.
Слово надається менеджеру з реклами парфумно-косметичної фабрики.
Менеджер:
Спочатку спирти використовували виключно для виготовлення парфумів, проте в XX столітті їх стали активно додавати в креми, шампуні, тоніки та інші засоби, призначені для догляду за обличчям і тілом. Подібне поширення даних компонентів виникло в результаті їх певних властивостей:
Існує міф, що використання спирту в косметиці шкідливо. Однак ці органічні з’єднання необхідні для виробництва продукції стабілізатори, носії активних речовин, емульгатори.
Спирти (особливо жирні) роблять засоби по догляду кремоподібними, пом’якшують шкіру і волосся. Етанол в шампунях і кондиціонерах зволожує, швидко випаровується після миття голови, полегшує розчісування, укладання.
Суддя:
Слово надається фармацевту.
Фармацевт:
Етанол є найдавнішим антисептиком, відомим людству. Його здатність знезаражувати поранення була відзначена давньогрецьким лікарем Клавдієм Галеном.
Етанол проявляє бактерицидні дії при концентрації 30% і вище, в залежності від типу бактерій, вмісту води та часу дії. Згідно досліджень найбільш ефективною є дію етанолу при його концентрації 60-70% ‒ як у присутності води, так і за її відсутності. Саме такий вміст етанолу мають побутові антисептики для рук. Використання вищої концентрації (наприклад, 90% розчину) для дезінфекції шкіри недоцільне, оскільки при таких концентраціях етанол проявляє свої дубильні властивості, в той час як антисептичні властивості падають.
Етанол ‒ розчинник лікарських препаратів. Він широко застосовується для виготовлення настоянок і екстрактів з лікарських трав та іншого рослинної сировини. Мінімальна концентрація спирту в подібних речовинах не перевищує 18 відсотків. Часто етанол використовують як консервант.
Етиловий спирт прекрасно застосовується і для розтирань. Під час лихоманки він справляє охолоджуючий ефект. Дуже часто спирт використовують для зігріваючих компресів. При цьому він абсолютно безпечний, на шкірі не залишається почервоніння і опіків.
Слово надається технологу харчової промисловості.
Технолог:
Етиловий спирт ‒ гарний розчинник. Ця властивість дозволяє використовувати його в харчовій промисловості. Етанол є розчинником для ароматизаторів. Крім того, він може використовуватися в якості консерванту для хлібобулочних виробів. Він зареєстрований як харчова добавка Е1510. Етанол має енергетичну цінність 7,1 ккал / гр.
Суддя:
Слово надається звинувачуваному Напою Алкоголю.
Я Напій Алкоголь, народжений ще до нашої ери, винайдений людством. Працюю розслаблювачем людського організму. Не хвалюсь, але завдяки мені люди створюють гарний настрій і забувають повсякденні турботи. Услід за італійським алхіміком Валентіусом можу сказати про себе так: Я – «еліксир, що робить старця молодим, стомленого бадьорим, сумуючого веселим". Я набагато полегшую людське життя.
Та і чи так вже я страшний. При правильному поводженні я навіть корисний. Наскільки мені відомо, я менш шкідливий, ніж наркотики чи нікотин. Відповідно до сказаного мною, прошу визнати мене невинним.
Прокурор:
Шановні пані та панове! В ході судового розгляду Вам були представлені досить аргументовані і переконливі докази провини підсудного Алкоголю. Тому я настоюю на суворому покаранні.
Суддя:
Завершальне слово надається Адвокатові!
Адвокат: (Слайд 36).
Я абсолютно згоден з моїм колегою відносно достатньої кількості доказів, що прозвучали тут, проте, прошу шановний Суд, взяти це до уваги те, що доля людини в її руках!
Не сперечаюся, надмірність у будь-якій справі призводить до негативних, а нерідко і плачевним результатам. Що занадто, то не здорово. І в цьому сенсі захоплення алкоголем очевидно може дати той ефект, на який нам вказав пан Прокурор та свідки. Але винен в цьому, я вважаю, не сам Алкоголь, а ті конкретні люди, які піддаються його підступній харизмі. Самі люди, що втратили пильність і волю, передусім винні у своїй долі. Я повторюю, людина має знати міру у всьому. Стриманість та самоконтроль ‒ досить серйозні заходи боротьби проти негативної дії Алкоголю.
Секретар:
Суд відправляється приймати рішення. Прошу встати.
(Суддя і Присяжні відлучаються і оформляють вирок)
Секретар:
Суд іде! Прошу встати.
Суддя:
Громадянин Напій Алкоголь, Ви визнаєтеся винними за усіма пунктами пред'явленого звинувачення і будете покарані пожиттєво тяжкими виправними роботами на користь суспільства.
Суд хоче зробити особливе зауваження:
1)Забороняється будь-яка пропаганда вживання Алкоголю.
2) Потребується серйозна роз'яснювальна робота в суспільстві про згубний вплив алкоголю.
3) Боротьба з пияцтвом повинна здійснюватися як засобами громадської дії, так і особистими зусиллями кожної людини.
Суд оголошується закритим. (Стукає молотком).
(Слайд 37).
5 Узагальнення та систематизація знань
1 Назвіть причини вживання алкогольних напоїв.
2 Як впливає вживання алкогольних напоїв на організм людини?
3 Якими є наслідки вживання алкоголю?
6 Підсумки заняття
6.1 Висновки щодо вивчення теми та досягнення мети заняття.
6.2 Оцінка роботи групи та виставлення оцінок студентам.
7 Домашнє завдання
1 Попель П. П. Хімія, 10 кл. с. 83-89, вправа 98-100 (письмово).
(Слайд 38).
Додаток А
Анкета
1.Чи вважаєте Ви алкоголь бажаним елементом проведення часу?
а) так;
б) ні.
в) за обставинами;
2. Чи вживайте ви алкоголь?
а) так;
б) ні.
3. Яким алкогольним напоям ви віддаєте перевагу?
а) пиво;
б) вино;
в) горілка;
г) коньяк;
д) лікери;
е) інше.
4. При яких обставинах вживання алкоголю приносить Вам найбільше задоволення?
а) в самоті;
б) в інтимній обстановці;
в) на заняттях;
г) з друзями;
д) все одно.
5. Де ви віддаєте перевагу вживанню алкоголю?
а) на природі, на вулиці;
б) в кафе, вдома;
г) у технікумі;
д) все одно.
6. Як часто Ви вживаєте алкоголь?
а) рідко, від випадку до випадку;
б) два рази на тиждень і частіше;
в) іноді;
г) коли є кошти.
7. Чи впливає по-вашому, невелика кількість алкоголю на засвоєння навчального матеріалу?
а) так, сильно впливає;
б) в деякій мірі;
в) ні.
8. Чи вважаєте ви, що студенти технікуму вживають алкоголь частіше за інших студентів?
а) так;
б) ні.
Додаток Б