Ордена «Знак Пошани» Вище Професійне Училище № 75
Методична розробка
на тему:
«Оприбуткування та видаток готівки»
Виконала: майстер в/н
Цикало Юлія Миколаївна
Олександрівка 2020
План уроку №
Спеціальність: Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних.
Тема програми: Облік грошових коштів
Тема уроку: Оприбуткування та видаток готівки.
Тип уроку: Урок формування складних умінь
Кількість годин: 6
Мета уроку:
Навчальна: Вдосконалення прийомів роботи з документацією при розрахунках готівкою..
Розвиваюча: Формування в здобувачів освіти уміння роботи з касовими документами.
Виховна: Формування культури виробничої діяльності при роботі з готівкою.
Матеріально-технічне забезпечення: Обчислювальна техніка
Методичне забезпечення: Бутинець Ф.Ф. «Бухгалтерський фінансовий огляд» Житомир ПП «Рута» 2008р. План рахунків бухгалтерського обліку.
Методи і прийоми навчання: робота здобувачів освіти із дидактичними та інструкційно-технологічними картками, виконання завдань.
Хід уроку
І. Організаційна частина:
- перевірка наявності здобувачів освіти;
- перевірка готовності здобувачів освіти до заняття;
- допуск здобувачів освіти з правил безпеки праці перед виконанням лабораторних та практичних робіт.
ІІ. Вступний інструктаж:
2.1. Актуалізація знань:
- повідомлення теми програми і уроку;
- цільова установка уроку;
- перевірка (закріплення) знань, умінь і навичок за матеріалами попередніх занять, взаємопов’язаних з цілями та задачами даного уроку фронтальна бесіда
Що таке готівка?
На яких рахунках ведеться облік грошових коштів?
На яких рахунках ведеться облік грошових коштів у касі?
Що являє собою касова книга?
Як документально оформляють касові операції?
Хто встановлює ліміт каси підприємству?
Порядок розрахунку ліміту каси підприємства.
Кому здається розрахунок ліміту касу?
Які наслідки перевищення ліміту в касі?
Хто відповідає за розрахунок ліміту каси?
- пояснення характеру і призначення роботи здобувачів освіти, запланованої на уроці.
2.2. Пояснення нового матеріалу:
- пояснення нової інформації з демонстрацією нових операцій і прийомів професійної діяльності;
- пояснення характеру і послідовності виконання учнями запланованих робіт;
- попередження про типові помилки, яких припускаються учні: заповнення необхідних реквізитів не в повному обсязі, не відображення залишків в касовій книзі на початок робочого дня, невірно виконані арифметичні підрахунки.
- опитування деяких здобувачів освіти за новим матеріалом:
1.На підставі яких документів оформляються касові операції з надходження грошових коштів?
2.На підставі яких документів оформляються касові операції з виплати грошових коштів?
3. Коли здійснюється запис в касову книгу та журнал реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів?
4. Який строк і порядок здачі звіту касиром головному бухгалтеру?
5. На яких рахунках відображається видача та оприбуткування готівки?
6. В якій відомості відображаються операції по розрахунках готівкою?
- пробне виконання ними показаних прийомів для перевірки доступності нового навчального матеріалу: заповнити прибутковий ордер,видатковий ордер, відомості, касову книгу, журнал реєстрації прибуткових та видаткових ордерів та журнал реєстрації господарських операцій.
- відповідь на запитання здобувачів освіти.
ІІІ. Поточний інструктаж:
IV. Заключний інструктаж:
V. Домашнє завдання.
Видача домашнього завдання: повторення теоретичного матеріалу з бухгалтерського обліку, Повторити рахунки класу 3 «Кошти, розрахунки та інші активи».
Майстер в/н _______________________Ю.М. Цикало
Конспект уроку
Тема уроку: Оприбуткування та видаток готівки.
Оприбуткування готівки здійснюється на підставі прибуткового касового ордеру (ПКО), підписаного головним бухгалтером або уповноваженим на це особам .
При цьому, особі, яка здала гроші, після отримання їх касиром видається квитанція, підписана головним бухгалтером та касиром. ПКО в залежності від цілей використання коштів, які надходять до каси, повинен мати юридичне обґрунтування. В прибутковому касовому ордері зазначають, від кого прийнято гроші, на якій підставі, сума (цифрами і прописом), підпис головного бухгалтера і касира.
Підприємства й індивідуальні підприємці, які здійснюють розрахунки з споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за готівку з допомогою ,належним чином, зареєстрованих електронних касових апаратів (ЕККА), повинні обов’язково видавати споживачеві касовий чек, як документ, що підтверджує оприбуткування готівки. Готівкові рахунки з покупцями і замовниками через ЕККА здійснюються, як правило, в операційних касах. Електронні контрольно-касові апарати товарно - касові книги не застосовуються при проведенні розрахунків у касах на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, де проводяться ці операції з оформлення прибуткових ордерів з виданням відповідних квитанцій, підписаних і звірених печаткою у встановленому порядку.
Товарний чек використовується при розрахунках з покупцями і замовниками по реалізації продукції, товарів, робіт або послуг під час виходу з ладу ЕККА або на період тимчасового відключення електроенергії, коли видача касового чеку не можлива. Виписку товарного чека, його відображення в товарно-касовій книзі (ТКК) і його видання покупцеві здійснює матеріально відповідальна особа (касир).
Отримання грошей з банку здійснюється через касира або іншу уповноважену на те особу по грошовому чеку, виписаному на її ім’я.
Для одержання в банку чекової книжки необхідно заповнити заяву, в якій зазначається прізвище, ім’я, по-батькові касира і зразок його підпису. Заява повинна бути завірена печаткою підприємства, підписами керівника та головного бухгалтера. За цією заявою касир одержує чекову книжку на 25 або 50 чеків. Зберігається чекова книга в касі підприємства. Жодних виправлень у чекових не допускається. На корінці чеку вказується прізвище, ім’я, та по батькові особи, якій доручено одержання готівки.
Витрачання готівки з каси оформляється видатковим касовим ордером.
Він підписується керівником і головним бухгалтером підприємства або особами, ними уповноваженими. Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах – заявах, рахунках, інших розрахункових документах присутній дозволяючий надпис керівника підприємства, то його підпис на видаткових ордерах не є обов’язковим. У випадку видачі грошей окремій особі за видатковим касовим ордером касир вимагає пред’явлення документу, який засвідчує особу отримувача і містить фотокартку та особистий підпис власника
На операцію по здачі грошей до банку, касир крім видаткового касового ордеру, також оформлює об’яву на внесок готівкою, в якій вказує дату операції, хто здає кошти і через кого, банк та назву одержувача, суму цифрами і прописом, призначення внеску, номер власного рахунку. Об’ява складається з трьох частин. Перша частина залишається в банку, друга (квитанція) – передається касиру, третя (ордер) – повертається підприємству з випискою банку після зарахування грошей на поточний рахунок.
Оплата праці, виплата допомог по тимчасовій непрацездатності, стипендій, премій тощо проводиться касиром за платіжними відомостями, без складання видаткового касового ордера на кожного отримувача. На титульному аркуші платіжної відомості робиться надпис про видачу грошей за підписами керівника та головного бухгалтера або осіб, уповноваженими, із зазначенням строків видачі грошей і суми прописом. В аналітичному порядку може оформлюватись і разова видача грошей на оплату праці (у випадку відпустки, хвороби, тощо), а також видача підзвіт на витрати, пов’язані із службовими відрядженнями, декільком особам. По закінченні трьох робочих днів, які встановлені для виплати заробітної плати, бухгалтер випускає ВКО на загальну виплачену за платіжною відомістю суму.
Прибуткові та видаткові касові ордери чи документи, що їх замінюють, до передачі в касу реєструються бухгалтерією в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів (форма № КО-3). Журнал реєстрації побудованого таким чином, що за його даними здійснюється контроль за цільовим призначенням готівки, отриманої і витраченої підприємством. Після реєстрації касові ордери передаються бухгалтером в касу підприємства для виконання. Видаткові касові ордери, оформлені за платіжними відомостями на виплату заробітної плати, реєструються після видачі.
Всі факти надходження і вибуття готівки на підприємстві відображаються в касовій книзі.
Касова книга – обліковий регістр, призначений для обліку касових операцій касиром підприємства.
Кожне підприємство, що має касу, веде тільки одну касову книгу в національній валюті, яка повинна бути пронумерованою, прошнурованою і опечатаною сургучною або мастичною печаткою. Кількість аркушів в касовій книзі підтверджується підписами керівника і головного бухгалтера цього підприємства або вищестоящого органу.
На кожну іноземну валюту відкривається окрема касова книга.
Записи в касовій книзі здійснюються у 2-х примірниках через копіювальний папір кульковою ручкою темного кольору або чорнилами. Перші примірники аркушів залишаються в касовій книзі. Другі примірники повинні бути відривними і є звітами касира. Перші і другі примірники нумеруються однаковими номерами. Приписки та необумовлені виправлення в касовій книзі забороняються. Зроблені виправлення завіряють підписами касира і головного бухгалтера підприємства або особи, яка його замінює.
Записи в касовій книзі здійснюються касиром одразу ж після отримання або по замінюючих його документах. В кінці кожного робочого дня касир підбиває підсумки операцій за день, виводить залишок грошей на наступне число і передає до бухгалтерії звіт касира.
Звіт касира – це документ, який передається касиром підприємства в бухгалтерію, і представляє собою відривний листок касової книги з додатком прибуткових та видаткових касових документів.
Надходження і видача грошових документів оформлюються прибутковими та видатковими касовими ордерами або накладними, що їх замінюють. Касир складає звіт про рух грошових документів.
Здача виручки інкасатору оформлюється супровідною відомістю, яка складається в трьох примірниках через копіювальний папір: перший примірник (супровідна відомість) вкладають в інкасаторську сумку, другий (накладна) – віддають інкасатору при отриманні ним сумки, третій (копія супровідної відомості) – залишається в касі підприємства (інкасатор розписується на цьому примірнику і ставить відповідний штамп) і служить підставою для списання коштів з касира, який підтверджує здачу грошей до каси банку. На зворотному боці першого і другого примірників вказаних документів матеріально відповідальні особи заповнюють покупюрний опис грошей, що здаються.
Підставою для прийняття сум грошових коштів в дорозі облік є:
Критерії оцінювання для теми
Бали |
Знає |
Бали |
Уміє |
1 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні знання з основних відомостей оперативного обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Знання потребують постійної підтримки. |
1 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні навички і здатний виконувати прості завдання, пов’язані з оперативним обліком, записами, документами за видами обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Навички навчання потребують структурованої підтримки. Без присвоєння кваліфікації. |
2 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні знання з основних відомостей оперативного обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Знання потребують постійної підтримки. |
2 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні навички і здатний виконувати прості завдання, пов’язані з оперативним обліком, записами, документами за видами обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Навички навчання потребують структурованої підтримки. Без присвоєння кваліфікації. |
3 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні знання з основних відомостей оперативного обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Знання потребують постійної підтримки. |
3 |
Здобувач освіти (слухач) має незначні базові загальні навички і здатний виконувати прості завдання, пов’язані з оперативним обліком, записами, документами за видами обліку під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Навички навчання потребують структурованої підтримки. Без присвоєння кваліфікації. |
4 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг знань з основних відомостей оперативного обліку, які є в основному конкретними і загальними за характером. Несе часткову відповідальність за своє навчання. Знання потребують постійного контролю. |
4 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг навичок і більш широкі компетенції щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів; ведення відповідних записів у первинних документах, підбиття підсумків, які є в основному конкретними і загальними за характером. Застосовує навички під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Кваліфікація присвоюється, але потребує подальшого удосконалення через досвід роботи або навчання. |
5 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг знань з основних відомостей оперативного обліку та його організації, які є в основному конкретними і загальними за характером. Несе часткову відповідальність за своє навчання. Знання потребують контролю. |
5 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг навичок і більш широкі компетенції щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів; ведення відповідних записів у документах за видами обліку в журналах або на картках, підбиття підсумків, які є в основному конкретними і загальними за характером. Застосовує навички під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Кваліфікація присвоюється, але потребує подальшого удосконалення через досвід роботи або навчання. |
6 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг знань з основних відомостей оперативного обліку та його організації, які є в основному конкретними і загальними за характером. Несе часткову відповідальність за своє навчання. Знання потребують контролю. |
6 |
Здобувач освіти (слухач) має обмежений обсяг навичок і більш широкі компетенції щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів; ведення відповідних записів у документах за видами обліку в журналах або на картках, підбиття підсумків, складанні встановленої звітності, відомостей і зведень, які є в основному конкретними і загальними за характером. Застосовує навички під прямим керівництвом у структурованому середовищі. Кваліфікація присвоюється, але потребує подальшого удосконалення через досвід роботи або навчання. |
7 |
Здобувач освіти (слухач) має широкі загальні та базові теоретичні знання з одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; основних відомостей видів оперативного обліку, форм його організації. Відповідає за своє власне навчання. |
7 |
Здобувач освіти (слухач) має конкретні практичні навички щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиванні підсумків, складанні встановленої звітності, відомостей і зведень. Здатний виконувати завдання під керівництвом. Має обмежений досвід практики у конкретному аспекті роботи чи навчання. |
8 |
Здобувач освіти (слухач) має широкі загальні та базові теоретичні знання з одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; основних відомостей видів оперативного обліку, форм його організації. Має широкі загальні знання. |
8 |
Здобувач освіти (слухач) має конкретні практичні навички щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, обсягу готової продукції, відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиванні підсумків, складанні встановленої звітності, відомостей і зведень. Здатний виконувати завдання під керівництвом. Має обмежений досвід практики у конкретному аспекті роботи чи навчання. |
9 |
Здобувач освіти (слухач) має широкі загальні та базові теоретичні знання з одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; основних відомостей видів оперативного обліку, форм його організації. Має широкі загальні та базові теоретичні знання. |
9 |
Здобувач освіти (слухач) має конкретні практичні навички щодо оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, обсягу готової продукції, витрат сировини, відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиванні підсумків, складанні встановленої звітності, відомостей і зведень. Здатний виконувати завдання під керівництвом. Має обмежений досвід практики у конкретному аспекті роботи чи навчання. |
10 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні, теоретичні знання, щодо видів оперативного обліку, його організації, форм первинної документації, порядку їх заповнення; одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; правил експлуатації обчислювальної техніки, основ організації праці, трудового законодавства, формування прибутків. Має здатність застосовувати спеціальні знання і здатен до самокерування при навчанні. |
10 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні практичні навички та компетенції щодо ведення роботи з оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, обсягу готової продукції, витрат сировини, ведення відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиває підсумки, складає встановлену звітність, відомості і зведення. Визначається здатність застосовувати спеціальні навички та компетенції вирішувати проблеми незалежно. Має практичний досвід у роботі як у простих так і виняткових ситуаціях. |
11 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні знання щодо видів оперативного обліку, його організації, форм первинної документації, порядку їх заповнення; одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; правил експлуатації обчислювальної техніки, основ організації праці, трудового законодавства, формування прибутків. Має здатність застосовувати спеціальні знання і здатен до самокеруванні при навчанні. |
11 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні практичні навички та компетенції щодо ведення роботи з оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, обсягу готової продукції, витрат сировини, ведення відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиває підсумки, складає встановлену звітність, відомості і зведення. Визначається здатність застосовувати спеціальні навички та компетенції вирішувати проблеми незалежно. Має практичний досвід у роботі як у простих так і виняткових ситуаціях. |
12 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні теоретичні знання, щодо видів оперативного обліку, його організації, форм первинної документації, порядку їх заповнення; одиниць вимірювання обсягів продукції, яка виробляється підприємством; правил експлуатації обчислювальної техніки, основ організації праці, трудового законодавства, формування прибутків. Має здатність застосовувати спеціальні знання і здатен до самокерування при навчанні. |
12 |
Здобувач освіти (слухач) має значні конкретні, практичні навички та компетенції щодо ведення роботи з оперативного обліку грошових коштів, матеріалів, обсягу готової продукції, витрат сировини, ведення відповідних записів в первинних документах за видами обліку (нарядах, матеріальних та прибуткових ордерах, вимогах, накладних тощо), в журналах або на картках, підбиває підсумки, складає встановлену звітність, відомості і зведення. Визначається здатність застосовувати спеціальні навички та компетенції вирішувати проблеми незалежно. Має практичний досвід у роботі як у простих так і виняткових ситуаціях. |
Інструкційно – технологічна картка
Завдання 1
Таблиця 1
Дата здійснення операції |
Зміст операції |
Найменування та номер документа |
01 вересня |
Касиром Іванченко Н.П. 01.09 по чеку № 0712300 одержано з рахунку в банку 920 грн., в т. ч. для виплати заробітної плати – 320 грн.; авансу на відрядження – 400 грн.; матеріальної допомоги – 200 грн. |
Прибутковий касовий ордер № 125 |
01 вересня |
Менеджером Ткаченко П.В. внесений до каси невикористаний залишок підзвітної суми – 65 грн. |
Прибутковий касовий ордер № 126 |
01 вересня |
Водію Остапенку В.І. 01.09. видано у підзвіт на відряджувальні витрати – 400 грн. При одержанні коштів водій Остапенко В.І. пред’явив паспорт: серія БК, № 256726, виданий Печерським ВВС м. Києва 12.02.96. |
Видатковий касовий ордер № 450 |
01 вересня |
Закрійниці Ніконенко В.М. 01.09. видано заробітну плату у сумі 320 грн. При одержанні коштів Ніконенко В.М. надала паспорт серії 4-БК № 239475, виданий Дніпровським ВВС м. Києва 18.03.90. |
Видатковий касовий ордер № 451 |
01 вересня |
Швачці Левченко М.М. 01.09. видана матеріальна допомога в сумі 200 грн. При одержанні коштів робітниця надала паспорт серії 7-БК № 442714, виданий Радянським ВВС м. Києва 14.12.89. |
Видатковий касовий ордер № 452 |
Таблиця 2
Журнал реєстрації господарських операцій по касі за вересень
№ п/п |
Дата |
Зміст господарської операції |
Сума, грн. |
Дт |
Кт |
1. |
01.09. |
Отримано по чеку з рахунку в банку:
Всього |
320,0 400,0 200,0 920,0 |
|
|
2. |
01.09. |
Менеджером Ткаченко П.В. повернуто невикористаний залишок підзвітної суми |
65,0 |
|
|
3. |
01.09. |
Видано в підзвіт водію Остапенку В.І. аванс на відрядження |
400,0 |
|
|
4. |
01.09. |
Видано заробітну плату закрійниці Ніконенко В.М. |
320,0 |
|
|
5. |
01.09. |
Видана матеріальна допомога швачці Левченко М.М. |
200,0 |
|
|
6. |
05.09. |
Отримано по чеку з рахунку в банку на виплату:
Всього |
4450,0 200,0 4650,0 |
|
|
7. |
05.09. |
Видано в підзвіт на відряджувальні витрати Ткаченку П.В. |
200,0 |
|
|
8. |
05.09. |
Виплачена робітникам і службовцям заробітна плата за серпень |
4250,0 |
|
|
9. |
10.09. |
Внесена на рахунок в банку сума депонованої заробітної плати |
200,0 |
|
|
10. |
15.09. |
Внесено до каси завідуючою складом Єгоровою О.П. сума виявленої нестачі ТМЦ |
63,36 |
|
|
11. |
15.09. |
Отримана по чеку з рахунку в банку готівка на:
Всього |
500,0 230,0 730,0 |
|
|
12. |
17.09. |
Видана в підзвіт готівка менеджеру Ткаченку П.В. на господарські потреби |
200,0 |
|
|
13. |
17.09. |
Видана в підзвіт готівка на відрядження директору Дорошенку В.П. |
300,0 |
|
|
14. |
18.09. |
Виплачені по виконавчих листах аліменти:
Всього: |
95,0 135,0 230,0 |
|
|
15. |
18.09. |
Одержано готівку від ПП Макаренко О.М. за реалізовану продукцію |
5280,0 |
|
|
16. |
19.09. |
Повернено до каси невикористану підзвітну суму Ткаченком П.В. |
140,0 |
|
|
17. |
20.09. |
Внесено готівку до каси від батьків за утримання дітей у дитячому садку |
320,0 |
|
|
18. |
20.09. |
Внесено з каси на рахунок в банку повернений залишок підзвітних сум та суму відшкодування нестачі ТМЦ |
268,36 |
|
|
19. |
23.09. |
Внесено на рахунок в банк з каси суму, одержану за утримання дітей у дитячому садку |
320,0 |
|
|
20. |
25.09. |
Одержано готівку в касу за раніше відвантажену продукцію від магазину “Одяг” |
1200,0 |
|
|
21. |
27.09. |
Сплачено АТ “Укртелеком” за послуги зв’язку |
800,0 |
|
|
22. |
29.09. |
Внесено з каси на рахунок в банку залишок виручки від реалізації продукції |
400,0 |
|
|