Методична розробка заняття гуртка "Юні бджолярі" на тему: Продукти бджільництва та їх використання в побуті (народна медицина, косметологія, кулінарія). Класифікація, види меду ...

Про матеріал
Розробка гурткового заняття може стати в нагоді не тільки керівнику гуртка"Юні бджолярі", але й вчителям початкових класів, вчителям предмету "Пізнаємо природу", а також студентам педагогічних вузів. В розробці розписані мета, завдання, методи та прийоми, та інше за новітніми стандартами позашкільної освіти. Заняття розраховане на 2 академічні години.
Перегляд файлу

Заняття гуртка «ЮНІ БДЖОЛЯРІ»

 

Тема. Продукти бджільництва та їх використання в побуті (народна медицина, косметологія, кулінарія). Класифікація, види меду та їх характеристика. Визначення якості меду

Мета.

Навчальна мета:

1. Забезпечити засвоєння знань про класифікацію видів меду та їх характеристики.

2. Узагальнити знання гуртківців про властивості меду.

3. Продовжити формувати уявлення про продукти бджільництва та їх використання в побуті.

Розвивальна мета:

1. Розвивати творчу активність, пізнавальні ін­тереси гуртківців.

2. Продовжити формувати вміння

  • застосовувати знання з отримання бджолопродуктів та використання їх в побуті.
  • працювати з бджоло продуктами.
  • проводити досліди, робити вис­новки.

Виховна мета:

• світоглядна: сприяти формуванню в гуртківців уявлення про  традиції та звичаї нашого народу.

• екологічна : виховувати любов до природи

• профорієнтаційна: ознайомити учнів із про­фесіями сільського господарства.

• етична: розвиток уміння пошуку шляхів вирішення проблем.

•  естетична: розвивати в гуртківців почуття пре­красного, уміння пізна­вати.

Завдання заняття: Дегустація різних видів меду, за допомогою простих домашніх способів визначити якість меду і не бути ошуканим на ринку при купівлі меду у незнайомого виробника для того, щоб лікувальні властивості меду обов’язково допомагали дітям і дорослим.

Методи та прийоми:

  1. Інформативно-рецептивні:

-    Словесні: розповідь, бесіда, пояснення, інструктаж

-    наочні: демонстрація різних видів меду, зміна його зовнішнього виду під час дослідів,

-    практичні: практична робота, навчальні вправи, лабораторні досліди.

3. Пошукові (евристична бесіда, творчий, гру­пові форми роботи, взаємопов’язані запитання).

4. Навчально-дослідницькі (дослідницька ро­бота, спостереження, самостійна творча робота – реферати, статті, доповіді).

Міжпредметні зв’язки: «Біологія», «Основи здоров’я», «Здоров’я. Безпека та добробут», «Технологія», «Українська мова та література», «Хімія»

Тип заняття: комбінований.

Форма заняття: групова, з урахуванням індивідуальних можливостей і потреб кожної дитини.

Обладнання: таблиці, роздатковий матеріал: зразки меду, дистильована вода, оцтова есенція, розчин йоду, шматочок хліба, сталевий дріт, лист паперу, чайна ложечка,;демонстраційний матеріал:.

Хід заняття

  1.        Організаційна частина

Перевірка присутніх за журналом.

Перевірка всього необхідного до заняття.

  1.     Вступна частина

Повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів.

Актуалізація опорних знань, Мотивація навчальної діяльності гуртківців.

Як ви вважаєте, мед корисний?

Як ви гадаєте, мед може застосовуватися в медицині?

Як ви думаєте, мед використовують в косметології?

Як ви гадаєте, мед – це лікувальний засіб чи продукт харчування? (продукт харчування і лікувальний засіб)

Здоров'я – це одна з головних цінностей у нашому житті. А здоров'я підростаючого покоління ще більш цінне. Тому слід стежити за здоров'ям малюка, щоб він ріс здоровим і сильним, а не слабким і хворобливим.

Як тільки людство дізналося про існування імунітету, воно постійно намагається щось вигадати для того, щоб його зміцнити. Здавна помітили, що пасічники та ті, хто вживає бджолині продукти регулярно і хворіють рідше. В чому ж секрет і як зміцнити імунітет продуктами бджільництва?

Виявилося, що мед та інші продукти, які збирають на пасіках, мають унікальний склад, багатий на корисні речовини і здатний позитивно впливати на людське здоров'я. Легше попередити, ніж вилікувати. Людина, яка веде здоровий спосіб життя, поважає спорт та вживає препарати для покращення імунітету живе довше, а життя її якісніше, ніж у інших. Що ж робити, коли на якісні аптечні ліки не вистачає коштів? Варто згадати про те, що природа вже про все подбала. Вона допоможе завжди залишатися у тонусі, хворіти менше і не травити організм неякісними дешевими вітамінами та імуностимуляторами.

 

  1. Основна частина

Висвітлення керівником матеріалу нової теми.

Одним з найбільш значущих і поширених у світі природних лікувальних і профілактичних засобів є продукти бджільництва - мед, прополіс, маточне молочко, пилок, віск, бджолина отрута. Їх лікувальні властивості відомі з глибокої давнини.

Сьогодні ми успадкували ці знання попередніх поколінь і оформили їх у вигляді цілого напряму в медицині - апітерапії (від лат. Апіс - бджола і терапія - лікування), що інтенсивно розвивається в промислово розвинених країнах. Інтерес до апітерапії - лікуванню захворювань людини бджолами та їх продуктами обумовлений з одного боку великим набором природних сполук, що виробляються бджолами в результаті життєдіяльності і володіють високою фізіологічною активністю, а з іншого - повсюдність проживання бджіл і відносною простотою отримання продуктів бджільництва.

У продуктах бджільництва, особливо в бджолиній отруті, виявлено оптимальне поєднання вітамінів і мікроелементів, що дозволяють отримати вражаючий ефект у лікуванні, особливо там, де інші лікувальні речовини безсилі. У сучасній медицині рік від року зростає потреба в натуральних, природних продуктах, і продукція бджільництва здатна повною мірою задовольнити цю потребу.

Сьогодні продукти бджільництва зайняли міцне місце в медичній промисловості, косметиці, дієтичному харчуванні багатьох країн. Відомі сотні препаратів і лікарських форм, що готуються з їх використанням.

Ще більшу популярність продукт бджільництва починають набувати не як лікарські засоби або їх препарати, а як додаткові компоненти до їжі.

В даний час у великих містах України функціонують пункти апітерапії, кабінети апітерапії при лікувальних установах, що користуються успіхом у хворих. Причому часто в них лікуються пацієнти, у яких звичайні методи лікування виявилися безрезультатними. При всій загальнодоступності продукти бджільництва не можна використовувати необдумано, «наосліп». Невелика кількість протипоказань для апітерапії все ж має бути ретельно виключено перед призначенням процедур і засобів апітерапії.

Лікування медом протипоказано при діабеті та деяких інших захворюваннях підшлункової залози, продукти бджільництва протипоказані при алергії на один з них. Крім того, рак 4 стадії, інсульт, інфаркт є також протипоказанням для апітерапії.

 

СПОСОБИ ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ ПРОДУКТАМИ БДЖІЛЬНИЦТВА

  1. Інгаляції. Медові інгаляції мають куди більший ефект, ніж просто прийом меду. Разом з пором активні речовини потрапляють безпосередньо в кров, міную систему травлення. Для інгаляцій потрібно приготувати 30% водний розчин меду. Процедура триває 15 хвилин.
  2. Оливкова олія з медом. Рівні пропорції оливкової олії і меду змішати. Приймати засіб потрібно 3 рази в день через однакові проміжки часу. Для дорослих разова доза складаємо 1 ст. ложка, для дітей – 0,5 ч. ложки.
  3. Маски. Такий засіб використовується в лазні. У рівних пропорціях змішати морську сіль і мед. Нанести на все тіло і добре пропарити.
  4. Для профілактики застуди. Потрібно залити 1 склянку калини літром окропу, прокип’ятити протягом 10 хвилин. Трохи остудити, процідити, додати 3 столові ложки меду. Приймати 3 рази в день перед їжею по ½ склянки.
  5. Суміш для підняття імунітету. Ця суміш широко використовується як для профілактики, так і для лікування. Свіжозрізане листя алое (5-6 штук), зберігати в холодильнику два тижні. Видавити з них сік (повинно вийти приблизно 100 мл). Розтопити на водяній бані мед (200 гр.), так, щоб його температура не перевищувала 30 градусів. Зняти з вогню і додати Кагор (300 мл), сік алое та прополісу (30 мл). Гарненько перемішати. Приймати протягом дня 3 рази за 30 хвилин до прийому їжі по столовій ложці.

 

Вид (ботаніч-не походже-ння)

ХВОРОБИ

Органів дихання

Серцево-судинної системи

Крові

Органів травлен-ня

Печінки

Сечоста-тевої системи

Шкіри

Нервової системи

Акацієвий

 

 

 

 

 

 

 

 

Гречаний

 

 

 

 

 

 

 

 

Еспарце-товий

 

 

 

 

 

 

 

 

Конюши-новий

 

 

 

 

 

 

 

 

Липовий

 

 

 

 

 

 

 

 

Люцерно-вий

 

 

 

 

 

 

 

 

Соняшни-ковий

 

 

 

 

 

 

 

 

Лісовий

 

 

 

 

 

 

 

 

Польовий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сорти меду

Рідке золото природи — так називають мед, продукт, що збирається бджолами з рослин, один з найбагатших за своїм складом продуктів, які необхідні людині для життєдіяльності. Слово прийшло до нас з Ізраїлю і перекладається як „магічні чари“. На сьогодні у натуральному медові різного походження встановлено більше 400 компонентів, які роблять його висококалорійним продуктом харчування, що зберігає здоров’я і збільшує тривалість активного життя людини, має оригінальний  аромат і чудові смакові властивості. До його складу входять: глюкоза, фруктоза, білок, вода, мінеральні солі, вітаміни, ферменти.

Мед – солодка речовина, що виробляється бджолами з квіткового нектару. Він використовується в медицині (додаток А), кулінарії (додаток Б), косметології (додаток В).

Ми знаємо, що мед може бути квітковим або падевим, залежно від того, з яких рослини бджоли носять взяток. Квітковий мед поділяється на монофлорний (зібраний з одного виду рослин) і поліфлорний (зібраний з різних видів рослин). В Україні поширені сорти монофлорного меду.

Мед буває світлий та темний. Більш високоякісним вважається світлий мед, проте, в темному медові більше мінеральних солей, але він гірше зберігається, швидко закисає.

Смаки у всіх людей різні. Кожен обирає такий мед, який йому найбільше подобається або необхідний для лікування.

Існують різні сорти меду, які відрізняються особливостями та цілющими властивостями

Мед з білої акації. Вважається елітним сортом через високий вміст фруктози. Довгий час не кристалізується, на відміну від інших сортів. Має тонкий аромат та приємний світлий колір. Це заспокійливий та загальнозміцнюючий засіб. Рекомендується для дієтичного харчування діабетикам та дітям.

Мед з липи. Належить до найцінніших сортів меду. Має приємний аромат і блідо-жовтий колір. Містить близько 30% глюкози та 40% фруктози. Часто використовується при застудах, хворобах горла, при захворюваннях шкіри, покращує зір та обмін речовин.

Мед із соняшнику. Соняшниковий мед має насичений золотавий колір. Цей сорт – рекордсмен з кількості глюкози у складі, також він багатий на фруктозу. Мед з соняшнику найкорисніший для тих, хто страждає на хвороби серця, він поліпшує кровотворення, а також лікує нирки.

Мед з каштану. Цей сорт меду темного кольору і гіркуватим присмаком. Наділений протимікробними властивостями. Рекомендується при судинних захворюваннях, підвищеному артеріальному тиску та при діабеті.

Мед з гірчиці. Гірчичний мед буває рідким, золотисто-жовтого кольору. Має приємний аромат, на смак солодкий. Наділений добрими поживними та лікувальними властивостями, рекомендується при захворюваннях шлунку, хворобах суглобів.

Мед із гречки. Гречаний мед належить до темних медів. Його колір темно-коричневий, іноді з фіолетовим відтінком. Має своєрідний гострий смак і сильний аромат. Належить до якісних медів, має особливі лікувальні властивості. Має багато білків, заліза. Рекомендується при малокрів’ї. У народі говорять: „Гречаний мед блідолицим вельми корисний».

Квітковий мед. Квітковий мед бджоли виробляють з нектару квіток багатьох видів рослин. У більшості це суміш з кількох рівних медоносів, що одночасно цвітуть поблизу пасіки. Кожний має своєрідний смак, колір, відрізняється вмістом цілого ряду речовин, проте за хімічним складом всі сорти квіткового меду дуже близькі.

Фруктовий мед. Фруктовий мед збирають з нектару квітуючих фруктових дерев: яблуня, груша, слива. Має приємний смак, аромат.

Гірський мед. Гірський мед — це мед, зібраний з квітуючих рослин, які ростуть в горах, на полонинах. Його склад залежить від медоносної рослини. Гірський мед високо цінується за його екологічну чистоту Він майже завжди гіркуватий за смаком, з сильним ароматом. Застосовують для лікування багатьох захворювань.

 

Правила зберігання та використання меду

Щоб отримати максимальну користь від смачного продукту, варто вживати натуральний мед та зберігати у відповідних умовах. Для цього потрібно дотримуйтеся основних правил і порад.

Основні умови зберігання меду:

  • Уникати сонячних променів (найкраще зберігати мед у темному місці, бо на сонці він втрачає свої цілющі властивості).
  • Стала температура (зберігати мед потрібно при кімнатній температурі, його не можна нагрівати до +50 С °).
  • Мінімальна вологість (місце зберігання має бути сухим.).
  • Уникати поруч продуктів з насиченим та різким запахом (мед добре вбирає запахи).
  • Відповідна тара для зберігання продукту (мед необхідно зберігати в закритій скляній тарі, емальованому посуді. Не підходить посуд із хвойних порід дерева, дуба, посуд із глини, залізний посуд, оцинковані, мідні ємкості: мед в них може стати отруйним).

Корисні поради щодо вживання меду:

  • людині варто з’їдати одну ложку меду двічі на добу;
  • дітям корисні медові чаї, медовий квас і звичайний мед, особливо акацієвий;
  • мед – сильна, активна речовина, його не можна давати дітям до 2 років;
  • не купуйте мед на узбіччі: цей продукт вбирає в себе шкідливі токсини;
  • важливо не запивати мед гарячим чаєм!

 

Як обрати якісний мед?

На жаль, на базарі можна зустріти нечесних виробників, які торгують неякісним медом, використовують підробки. Щоб не помилитися, при купівлі меду слід керуватися наступними правилами:

  • обирайте самий густий мед – саме цей мед буде найзріліший;
  • запах меду повинен бути насичений і „густий“;
  • мед не повинен стікати краплями, він тягнеться безперервною стрічкою майже до кінця;
  • якщо мед натуральний, то він терпкий, при його вживанні злегка „щипає“ горло.
  • мед не повинен пінитися – це ознака його закисання;
  • єдина справжня гарантія якості придбаного меду – особисте знайомство з бджолярем, впевненість в його чесності і порядності

 

Залучення гуртківців до самостійного осмислення нового матеріалу, дослідницька робота гуртківців.

 

Дослідження якості меду в домашніх умовах

Для того, щоб не помилитися у виборі якісного меду, ми вивчимо доступні способи, які в домашніх умовах допоможуть відрізнити натуральний мед від підробки. Для дослідження ми взяли мед з пасіки.

ІНСТРУКТАЖ З ТБ перед проведенням дослідів

 

Дослід з медом і шматочком хліба

Якщо в мед додати сироп, то він буде занадто вогким, а це не є ознакою якісного меду. Потрібно опустити в мед шматочок хліба і через 2 години дістати його. Якщо хліб розпадеться і розм’якне – у мед додавали цукровий сироп, якщо ні – це якісний, природній продукт.

Наш результат: хліб не змінився: не розпався і не розм’як; висновок – у нас якісний мед, а не цукровий сироп.

Дослід на вміст води і цукру

Щоб перевірити, чи містить мед воду і цукор, потрібно взяти аркуш звичайного паперу і капнути на нього мед. Якщо мед розтечеться по листку і залишить вологі плями – у ньому є цукровий сироп, якщо ні – продукт якісний, природного походження.

Наш результат: папір не змок, мед не розтікся; висновок – наш мед не фальшивий.

Дослід на вміст крохмалю або борошна

Для загущення підробки можуть використовувати крохмаль або борошно. Це можна перевірити: покласти в склянку меду і трохи розбавити його з водою, розмішати і капнути 2-3 краплі йоду. Якщо медовий розчин посиніє – у ньому є крохмаль, якщо ні – крохмалю немає.

Наш результат: розчин не посинів; висновок – наш продукт не містить крохмалю.

Дослід на вміст крейди

Якщо для загущення фальсифікату використали крейду, її можна виявити, капнувши у медовий розчин замість йоду кілька крапель оцтової есенції. Якщо мед містить крейду – розчин зашипить.

Наш результат: розчин не шипить; висновок – наш зразок меду не містить домішок крейди.

Дослід на вміст цукру

Ще один спосіб дізнатися, чи є в меді цукор: взяти розпечений на вогні дріт і опустити його в мед. Якщо є цукор, на кінці дроту повисне карамель.

Наш результат: Мед не повис на дроті, не утворилася карамель; висновок – наш мед  не містить домішок цукру.

Щоб перевірити, мед перед вами чи підробка, можна капнути мед на папір, запалити його. Якщо мед горітиме, плавитиметься, папір обгорить і стане коричневим – у вас підробка. Якщо мед не горить і плавиться – це справжній продукт.

Наш результат: мед не горить і не плавиться; висновок – у нас якісний мед, без домішок.

Дослід на якість меду 2

Найпростіший спосіб оцінити якість меду – занурити ложку в ємність з медом. Витягуючи ложку, оцініть, як він стікає з ложки. Якщо мед неякісний, він буде дуже рідким.

Наш результат: мед утворив стрічку і сідав горбочком; висновок – у нас якісний мед.

Використання меду в кулінарії

Мед був основним солодким продуктом майже до кінця 19 століття. На ньому готували прості коржі, пряники, святкові пироги. Випічка з медом більш пишна, соковита і довго не черствіє. З медом також виходять чудові напої: морси, кваси, чаї. Неповторний смак надає мед салатам. Пропоную вам нехитрі рецепти, які добрі на смак і корисні для здоров’я.

Сирна запіканка з медом: 500 г сиру протерти через сито, додати 2 ст. ложки рідкого меду і все перемішати. 2 яйця збити з ¼ склянки цукрового піску, додати 4 ст. ложки манки і змішати з сиром. Цю масу викласти на змащене маслом деко і випікати в духовці.

Салат з морквою і медом: морква прекрасно поєднується з медом, горіхами і яблуком. Мама бере ці компоненти за основу, включає творчість і готує прекрасні вітамінні салати, які чудово впливають на зір.

Яблука з медом: 200 г яблук натерти на крупній тертці, змішати з 40г меду і залити збитими вершками за смаком.

Торт «Медівник»: склянку меду, стільки ж цукру і сметани, 3 яйця розтерти, додати 4 склянки пшеничного борошна, ½ чайної ложки гашеної соди, сіль за смаком, прянощі. Все розмішати, вилити на лист шаром три-чотири сантиметри і пекти 30-40 хвилин.

Додаток В. Використання меду в косметології

Маски з меду зроблять шкіру м'якою і гладкою. Але при їхньому використання потрібно враховувати тип шкіри.

1. Маска з меду для нормальної шкіри.

Натерте на дрібній тертці яблуко змішуємо з 2-ма столовими ложками меду, підігрітими на пару, наносимо на 15 хвилин на обличчя, потім видаляємо за допомогою ватного тампона і споліскуємо обличчя прохолодною водою. Відмінний омолоджуючий і відбілюючий засіб!

2. Медова маска для сухої шкіри.

Змішуємо 1 жовток, 1 столову ложку 10-процентних вершків і чайну ложку меду. Наносимо отриману масу на обличчя, через 20 хвилин змиваємо теплою водою.

3. Маска з меду для жирної шкіри.

Інгредієнти: мед , тепле молоко, картопляний крохмаль і сіль, все по 1 чайній ложці. Все ретельно перемішати і нанести на обличчя за допомогою ватного тампона на 20-25 хвилин. Змиваємо маску теплою водою, а потім споліскуємо обличчя прохолодною водою. Така маска чудово розгладжує і освітлює шкіру обличчя.

4. Скраб для тіла з меду і кави.

На пів-склянки меду беремо дві ложки з гіркою меленої кави і розтираємо отриманою сумішшю тіло. Скраб очищує шкіру, покращує кровообіг, робить її гладенькою, інтенсивно зволожує і живить.

5. Банний пілінг для тіла з меду з сіллю.
Мед в лазні в поєднанні з масажними процедурами знімає фізичне і психологічне напруження, втому, покращує настрій, глибоко очищує шкіру. Сумішшю меду і дрібної кухонної солі розтираємо тіло.

 

ІV. Заключна частина

Працюючи над темою, ми провели досліди, дізналися багато цікавого і корисного про мед. В результаті зробили висновки:

(Висновки роблять учні)

       Мед і його цілющі властивості відомі людям з давніх часів.

       Речовини, які входять до складу меду, відіграють важливу роль в зміцненні здоров’я людини, є джерелом енергії, допомагають зберегти молодість і красу.

       Мед широко використовують в медицині, косметології, кулінарії.

       Люди вживають мед не тільки як солодощі, а й розуміються на його цілющих

       властивостях.

       Ми дізналися, як правильно зберігати мед.

       В ході експерименту дослідницьким шляхом було перевірено різні способи визначення якості меду в домашніх умовах.

       Якість меду з пасіки дуже добра за всіма показниками.

       Окрім меду, є інші корисні продукти бджільництва.

       В майбутньому я планую навчитися доглядати за бджолами.

 

Повідомлення завдань на наступне заняття.

Прибирання робочого місця.

 

Рекомендована література.

1. Грушевський М. Історія України-Русі. – Т. VІІ. – К., 1995.

2. Кукурудза П. Короткий підручник бджолярства. – Ужгород, 1925.

3. Лахно І. Про бджіл. Додаток до № 25 часописі “Хуторяни”. – Полтава, 1906.

4. Юрченко Т. Короткий нарис історії українського пасічництва. – Прилуки, 1926.

5. Поліщук В. Бджільництво. – Л., 2001.

6. Грінченко Б. Під тихими вербами. – К., 1970.

7. М.К Шевчук. Пасіка, бджоли, мед. Ужгород «Карпати», 1974.

8. І.А. Бабич, О.Г. Мегель. Бджільництво. Київ, 1969.

9. В.П. Поліщук. Бджільництво. Київ «Вища школа», 2001.

 

docx
Додано
1 травня
Переглядів
117
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку