ВСП «Немішаївський фаховий коледж НУБіП України»
Тестові завдання та виробничі ситуації на тему
«Хвороби жуйних»
З дисципліни: «Епізоотологія з мікробіологією»
Розглянуто на засіданні
Циклової комісії дисципліни
Ветеринарної медицини
Протокол «__»
Від «__»____ 2021 року
Голова циклової комісії:
____________Овчарук Н.П.
Автор: Слободчик Валентина Семенівна, старший викладач вищої категорії, викладач з дисципліни «Епізоотологія з мікробіологією»; Пташник Ганна Олексіївни, викладач другої категорії.
План
1.Тестові завдання на тему «Хвороби жуйних»
2. Виробничі ситуації на тему «Хвороби жуйних»
Вступ
Хвороби жуйних: Емфізематозний карбункул ( Емкар), кампліобактеріоз, паратуберкульоз, інфекційний ринотрахеїт, парагрип, вірусна діарея, лейкоз, губчастоподібна енцефалопатія, реєструється в багатьох країнах світу, в тому числі й в Україні. Хвороби характеризуються масовою захворюваністю, високою летальністю, значними матеріальними збитками, лікуванням та профілактикою, а також з витратами пов'язаними з карантином та проведенням ліквідаційних заходів.
Для зниження економічних збитків, зумовлених хворобами жуйних потрібно вчасно та регулярно проводити планові профілактичні щеплення вакцинами.
В Україні для активної імунізації використовують концентровану гідроксиалюмінієву формолвакцину проти емкару, суху вірусвакцину проти інфекційного ринотрахеїту та суху культуральну асоційоване вакцину проти інфекційного ринотрахеїту і парагрипу, полівалентну концентровану вакцину гідроксидалюмінієву вакцину проти інфекційної ентеротоксемії. Імунітет певних хвороб не вивчено, або ж імунітет формується у вже перехворілих тварин.
Тестові завдання на тему «Хвороби жуйних» Перевір свої знання!
Виробничі ситуації на тему « Хвороби жуйних»
1. На фермі серед корів виникло захворювання емфізематозний карбункул. Діагноз підтверджено лабораторно. В корівнику серед 100 голів виявлено 5 голів хворих. Необхідно визначити потребу в гіперімунній сироватці проти емкару в мл.хворим 150-200мл \голову,іншим-50мл./гол., в вакцині проти емкару 2мл./гол.
2. На фермі серед корів виникло захворювання емфізематозний карбункул, діагноз підтверджено лабораторно.В корівнику серед 150 голів виявлено 3 голови хворих. Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи проти емкару.
3. На фермі серед корів виникло захворювання емфізематозний карбункул ,діагноз підтверджено лабораторно.В корівнику серед 200 голів виявлено 7 голів хворих. Необхідно визначити економічну шкоду від емфізематозного карбункулу, коефіцієнт витрат становить на 1 корову 10 000 грн.
4. На фермі серед корів виникло захворювання емфізематозний карбункул. В корівнику серед 200 голів виявлено 6 голів хворих. Необхідно визначити і обгрунтувати заходи з особистої гігієни та техніки безпеки при проведенні міроприємств проти емкару
5 В стаді корів виникло захворювання Лейкоз, підтверджено лабораторно. В стаді всього 300 голів, з них 15 голів мають позитивну реакцію по ІФА. Необхідно намітити і обгрунтувати основні заходи по оздоровленню стада від лейкозу.
6.В стаді корів виникло захворювання Лейкоз, підтверджено лабораторно. В стаді всього 200 голів корів, з них 10 голів мають позитивну реакцію по ІФА. Корівник пристосований. Загальна площа 300 м2 Визначити потребу: а) в 2% -ому робочому розчині їдкого натру в літрах на пристосоване приміщення – 2 л./м2; б) їдкого натру в кг.
7.В стаді виникло захворювання Лейкоз . Всього корів 400 голів,з них 20 голів дали позитивну реакцію по ІФА. Необхідно визначити і обгрунтувати заходи з особистої гігієни та техніки безпеки при взятті проб крові від корів для серологічного дослідження.
8. В стаді виникло захворювання Лейкоз. Всього 200 голів корів. Необхідно обгрунтувати методи взяття проб крові з підхвостової вени для серологічного дослідження по ІФА наЛейкоз.
9. В стаді виникло захворювання Лейкоз. Всього 300 голів корів. Необхідно обгрунтувати методи взяття проб крові з яремної вени для серологічного дослідження на Лейкоз.
10. В стаді корів виникло захворювання Лейкоз. Всього 400 голів, з них 20 голів дали позитивну реакцію по ІФА. Визначити економічну шкоду від Лейкозу, коефіцієнт витрат на 1 корову становить 10 000 грн.
11. В стаді 200 голів корів, благополучному по Лейкозу, виникла небезпека появи захворювання. Визначити порядок взяття проб крові від корів та методику гематологічного дослідження крові на Лейкоз.
12. В стаді 150 голів корів, виникла небезпека появи захворювання Лейкоз. Необхідно перечислити всі необхідні матеріали, які слід приготувати ветспеціалістам для взяття крові для гематологічного і серологічного досліджень на Лейкоз.
13. Стадо корів благополучне по інфекційних хворобах. Але є небезпека занесення і поширення Лейкозу великої рогатої худоби. В стаді 200 голів корів. Необхідно визначити можливу економічну шкоду в разі ураження лейкозом всього стада, збитки на корову становлять третину ринкової вартості корови.
14. В стадо корів занесено інфекційну хворобу, діагноз- підозра на Паратуберкульоз. В стаді 4 голови хворі та є труп корови. Необхідно визначити порядок постановки первинного та заключного діагнозів на Паратуберкульоз корів, обгрунтувати їх.
15. В стадо корів занесено інфекційну хворобу, діагноз- підозра на паратуберкульоз. Необхідно обгрунтувати проведення алергічного дослідження великої рогатої худоби на паратуберкульоз.
16. В стадо корів занесено інфекційну хворобу, діагноз-підозра на паратуберкульоз. В стаді 7 голів хворих та є 2 трупи корів. Необхідно визначити економічну шкоду від паратуберкульозу, якщо ринкова вартість корови 30 000 грн., а економічна шкода на 1 хвору корову становить третину її ринкової вартості.
17. На фермі серед корів виникло захворювання Кампілобактеріоз, діагноз підтверджено лабораторно. В корівнику серед 180 голів виявлено 5 голів хворих. Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи.
18. В стадо корів занесено інфекційну хворобу, діагноз-підозра на кампілобактеріоз. 5 корів абортували. Необхідно визначити порядок постановки первинного та заключного діагнозів на Кампілобактеріоз, обгрунтувати їх.
19. В стадо корів занесено інфекційну хворобу, діагноз- підозра на Кампілобактеріоз. В стаді 10 голів хворих та є один труп корови. Необхідно визначити економічну шкоду від Кампілобактеріозу, якщо ринкова вартість корови – 30 000 грн, а економічна шкода на 1 хвору корову становить третину її ринкової вартості.
20. На фермі серед телят виникло захворювання Інфекційний ринотрахеїт.Діагноз підтверджено лабораторно. В приміщенні серед 100 голів виявлено 10 голів хворих. Необхідно визначити потребу в гіперімунній сироватці проти ІРТ в мл. ,хворим 2 мл на 1 кг маси тіла.
21. На фермі серед молодняку великої рогатої худоби виникло захворювання Інфекційний ринотрахеїт, діагноз підтверджено лабораторно. В приміщенні серед 90 голів виявлено 8 голів хворих. Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи.
22. В стаді молодняку великої рогатої худоби виникло захворювання Інфекційний ринотрахеїт. Всього 80 голів, з них 7 голів хворих. Приміщення пристосоване. Загальна площа -2000 м2. Визначити потребу в 2%-му робочому розчині їдкого натру в літрах на приміщення (пристосоване- 2л./м2), їдкого натру в кг.
23. На фермі серед молодняку в.р.х. виникло захворювання Вірусна діарея. В приміщенні серед 60 голів виявлено 6 голів хворих. Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи.
24. На фермі серед молодняку в.р.х. виникло захворювання-вірусна діарея. В приміщенні серед 70 голів виявлено 7 голів хворих. Необхідно визначити економічну шкоду від вірусної діареї, коефіцієнт витрат на 1 голову становить- 8 000грн.
25. В стадо молодняку в.р.х. занесено інфекційну хворобу, діагноз- підозра на вірусну діарею, 5 голів хворих. Необхідно визначити порядок постановки первинного та заключного діагнозів на вірусну діарею, обгрунтувати їх.
26. На фермі серед телят виникло захворювання – Парагрип-3. В приміщенні серед 50 голів виявлено 5 голів хворих. Необхідно визначити потребу в гіперімунній сироватці проти Парагрипу-3 в мл., хворим в дозі 2мл. на 1кг маси тіла підшкірно.
27. На фермі серед телят виникло захворювання Парагрип-3. В приміщенні серед 60 голів виявлено 6 голів хворих. Необхідно визначити економічну шкоду від Парагрипу-3, коефіцієнт витрат на 1 голову становить 7 000 грн.
28. На фермі серед телят виникло захворювання Парагрип-3. В приміщенні 50 голів, виявлено 7 голів хворих. Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи.
29. На ферму в.р.х. занесено інфекційну хворобу , діагноз- підозра на Парагрип-3, 7 голів хворих. Необхідно визначити порядок постановки первинного та заключного діагнозів на Парагрип-3, обгрунтувати їх.
30. На ферму в.р.х. занесено інфекційну хворобу, діагноз- підозра на Губчастоподібну енцефалопатію, 1 корова хвора. Необхідно визначити порядок постановки первинного та заключного діагнозів на Губчастоподібну енцефалопатію, обгрунтувати їх.
31. На фермі серед корів виникло захворювання Губчастоподібна енцефалопатія. В приміщенні 100 голів, виявлено 1 тварину хвору .Необхідно розробити і обгрунтувати лікувально-оздоровчі та профілактичні заходи.
32. На фермі серед корів виникло захворювання Губчастоподібна енцефалопатія. В приміщенні серед 200 голів виявлено 3 хворих тварини. Необхідно визначити економічну шкоду, коефіцієнт витрат становить 30 000 грн. на 1 голову.
Висновок
Тестові завдання та виробничі ситуації на тему «Хвороби жуйних» з дисципліни: «Епізоотологія з мікробіологією» передбачають підготовку компетентних фахівців ветеринарної медицини, які володіють фундаментальними знаннями і практичними навичками з діагностики, лікування і профілактики хвороб дрібних тварин, організації управління та економіки ветеринарної справи, ветеринарної фармації, здатних застосовувати отримані знання для в сфері ветеринарної медицини.
Тестові завдання та виробничі ситуації на тему «Хвороби жуйних» з дисципліни: «Епізоотологія з мікробіологією» дає можливість використання їх на заняттях з дисципліни «Епізоотологія з мікробіологією» під час опанування нового матеріалу, повторення, закріплення, підготовки до контрольної та самостійної роботи, що містить 30 тестових запитань по хворобам дрібних тварин та розв’язання виробничих ситуацій. Студенти можуть самостійно перевірити свої знання використовуючи QR-код., а також отримати завдання для виконання виробничих ситуаціїй Online.