Мета уроку: 1) з'ясувати основні тенденції розвитку СРСР в 1953 – 1964 роках; розкрити причини позитивних і одночасно негативних підсумків реформаторської діяльності М.С. Хрущова;
2) закріпити навики аналізу і зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах, розвивати навики вчаться самостійно мислити, давати лаконічні і обґрунтовані відповіді;
3) виховувати пошану до історичного минулого своєї країни, сприяти вихованню у учнів духу патріотизму і національної самосвідомості.
Тема уроку: « Хрущовська відлига» (1953 - 1964 роках).
Мета: 1) з'ясувати основні тенденції розвитку СРСР в 1953 – 1964 роках; розкрити причини позитивних і одночасно негативних підсумків реформаторської діяльності М.С. Хрущова;
2) закріпити навики аналізу і зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах, розвивати навики вчаться самостійно мислити, давати лаконічні і обґрунтовані відповіді;
3) виховувати пошану до історичного минулого своєї країни, сприяти вихованню у учнів духу патріотизму і національної самосвідомості.
Тип уроку: вивчення нових знань.
Обладнання: підручник, хрестоматія, атласи для учнів, стінна карта "Політична карта миру", схема "Економічні реформи Хрущова", табличний матеріал для індивідуальної роботи: "Альтернативні програми розвитку СРСР після смерті Й.В. Сталіна" та "Основні показники економічного розвитку СРСР", телевізор, відеомагнітофон, відеокасети з сюжетами із життя М.С. Хрущова, бейджики з прізвищами політичних лідерів 50-60 років ХХ століття.
Основні поняття і терміни: наддержава, відбудова, сталінізм, культ особини, "відлига", десталінізація, реабілітація, реабілітація, реформи М.С. Хрущова.
Основні дати: 5 березня 1953 – смерть Й.В. Сталіна;
1953 – 1964 – перебування при владі М.С. Хрущова;
в 1956 р. – ХХ з’їзд КПРС (критика культу особини Й. Сталіна);
13-14 жовтня 1964 – засідання Президії ЦК КПРС (відставка Хрущова).
План
1. Суспільно-політичне життя в країні напередодні ХХ з'їзду КПРС.
2. ХХ з'їзд КПРС і засудження культу особи Сталіна.
3. Економічні реформи Хрущова.
4. Зміни в зовнішній політиці, спроби діалогу із Заходом.
5. Причини відставки Хрущова.
"Пошана до минулої – ось межа, відрізняюча утворена нинішнього покоління на шляху великих досягнень майбутнього". Дістервейг.
Хід уроку
Вступне слово викладача: Сьогодні ми продовжуємо роботу над розділом всесвітньої історії, який присвячений розвитку СРСР в роки, після ІІ Світової війни. Тема нашого уроку: "СРСР в 1953 – 1964 роки". Я б визначила цей період як перехідний етап від сталінізму до перших паростків демократії. Сьогодні ми з вами поговоримо, а може, і подискутуємо про неординарну людину, таку ж суперечливу, яким був і його час. Ця людина – М.С. Хрущов. В історії він відомий як керівник Радянської держави, успішно що почав свою діяльність в багатьох галузях господарства: економічної, політичної, соціальної, військово-космічної. Проте, в результаті так званого "великого десятиріччя" країна виявилася втягнутою в численні, в першу чергу, економічні труднощі. Виникає питання: чи міг М.С. Хрущов, як свого часу президент США Фр. Рузвельт, привести свою країну до процвітання? Це питання одночасно стає одним з ключових проблемних завдань нашого уроку. А для того, щоб його вирішити, нам належить з'ясувати ступінь закономірності приходу М.С. Хрущова до влади, охарактеризувати позитивні і негативні результати його діяльності, визначити умови, при яких його реформи безумовно, мали б шанси на успіх. Чи навряд, звичайно за 45 хвилин уроку нам вдасться глибоко і повноцінно дозволити всі ці питання. Але я думаю, буде дуже добрий, якщо ми хоча б сформулюємо основні точки зору, обґрунтуємо їх і спробуємо відшукати те, що їх об'єднує. До цього уроку разом зі мною готувалася група аналітиків, які вибрали для себе вподобану ділянку роботи, бажаючи відчути себе в ролі політолога, дипломата-міжнародника або економіста. І тепер у кожного з них є шанс поділитися результатами своєї роботи для того, щоб спільно з вами вирішити задачі, поставлені в темі нашого уроку. Отже, 1 питання: Була яка суспільно-політична ситуація в країні після смерті Сталіна, напередодні ХХ з'їзду КПРС?
Виступи групи політологів:
1 учень - міні-повідомлення (1-2 хвилини) за матеріалами посібника Я.М.Бердичевського "Всесвітня історія" с. 237-238.
Альтернативні програми розвитку СРСР після смерті Й. Сталіна
Програма Л. Берії (голова МВС) |
Програма Г. Маленкова (голова Ради міністрів) |
Програма М. Хрущова (секретар ЦК КПРС) |
Виступав проти культу особи Й. Сталіна. Припинення видання повного зібрання творів Й.Сталіна. Амністія 1,2 млн. осіб. Припинення "справи лікарів". Ставив під сумнів ефективність колгоспної системи. Обмеження асигнувань на воєнно-промисловий комплекс. Повернення до політики "коренізації" в Україні, Білорусії. Литві. Виступав за порозуміння з лідерами національно-визвольних рухів у західних районах СРСР. Зменшення ролі партійних органів. Виступав за об’єднання ФРН і НДР. Нормалізація відносин з Югославією. |
Скасування культу особи Сталіна, лібералізація існуючого режиму. Колективне керівництво країною, хоча фактично мав необмежену владу. Реабілітація незаконно репресованих. Розвиток легкої, харчової промисловості та сільського господарства; інтенсифікація виробництва. Зменшення ролі партійних органів. Недопущення світової війни в умовах існування ядерної зброї. |
Скасування культу особи Й. Сталіна, лібералізація існуючого режиму. Реабілітація незаконно репресованих, у тому числі й репресованих народів. Розширення прав союзних республік. Децентралізація управління економікою. Прийняття курсу на розгорнуте будівництво комунізму. Зміцнення партійного апарату. Повне зрощення партійного і державного апаратів. Скорочення армії. Зняття міжнародної напруги. Підтримка національно-визвольних рухів у країнах, що знаходились у колоніальній залежності. |
2 учень - дає характеристику Хрущову.
(одночасно демонструються кадри з життя і діяльності Хрущова)
3 учень - дає характеристику виступу Хрущова на ХХ з'їзді КПРС.
з 14 по 25 лютого в Москві працював ХХ з'їзд КПРС, якому судилося зіграти доленосну роль в історії не тільки М.С. Хрущова, але і всієї країни. В звітному докладі ЦК з'їзду, з яким виступив М.С. Хрущов все було як завжди: задачі зростання промисловості, підйом сільського господарства, проведення пенсійної реформи, задачі житлового будівництва і т.д. Кожний з що змінили його ораторів як завжди починав з вихваляння ЦК КПРС, а закінчував самозвітом, без якої-небудь серйозної критики недоліків. Але була і інша частина роботи з'їзду. Після виконання порядку з'їзду Хрущов денний виступив 25 лютого із закритим докладом "Про культ особи Сталіна і його наслідки". Більше 1400 делегатів з'їзду, вийшовши за стіни Кремля, не могли, звичайно, стримати своїх відчуттів – було дуже велике потрясіння. І хоча в докладі було сказано, що це питання "ми не можемо винести за межі партії, Президія ЦК КПРС, враховуючи очевидну нереальність секретності", прийняла ухвалу про ознайомлення з докладом Хрущова всієї організованої громадськості. Проте вперше доклад був опублікований тільки в березні 1989 року в журналі "Звістки ЦК КПРС". Доклад починався з цитат з Маркса і Енгельса про культ особи і з цитат Леніна про те, яким повинен бути вождь і комуністичне суспільство. Приводилися документи, що свідчили про негативне відношення Леніна до Сталіна, засуджуючі грубість Сталіна відносно старої партійної гвардії. Детально розказувалося про репресії проти партійних і радянських кадрів в другій половині 30-х років, про фальсифікацію слідчих справ, про тортури і катування, яким піддавалися ув'язнені під час слідства. В докладі Хрущова прозвучали звинувачення Сталіна в грубих помилках допущених або напередодні війни. Хрущов поклав на Сталіна відповідальність за крупні поразки в 1941 році.
Великий розділ був присвячений розповіді про те, як Сталін створював культ своєї особи. Він редагував підготовлену до друку свою власну біографію, вписуючи туди цілі сторінки, непарні вихваляння, що містили, на свою адресу, де називав себе вождем народів, великим полководцем, найвищим теоретиком марксизму, геніальним ученим і багато чим іншим. Сам Хрущов, виступаючи з цим докладом, проявив цивільну мужність. Багато за це що можна пробачити. Проте Хрущов і його оточення були людьми системи. Зробивши доклад, він відчув, що далі йти небезпечно – викривати витоки сталінізму, його причини в плани Хрущова не входило. Він був не в змозі це зробити в цей період, а можливо і не прагнув. Доклад Хрущова носив викривальний, а не аналітичний характер. Повного викриття культу особи не відбулося перш за все тому що дуже глибокі і ґрунтовні засади бюрократії і насильства – як головні елементи створеної Сталіним системи.
Викладач: (формує висновок) Наші політологи дуже детально розкрили 1 і навіть 2 питання плану уроку. Але я хотіла б трохи уточнити відносно 2 питання: була дійсно велика роль ХХ з'їзду в житті радянського суспільства, оскільки він назавжди розколов суспільство на ярих захисників сталінізму і його непримиренних супротивників. Одні з них заперечували сам факт існування репресій, інші – визнаючи беззаконня і свавілля, лицемірно дивувалися – навіщо було це публічно обнародувати. Проте, це був початок катастрофи КПРС, яка відбудеться в серпні 1991 року. Як показала історія, КПРС не піддалася реформуванню. Діяльність керівного ядра була направлена на зміцнення влади партії в суспільстві і на подолання крайнощів в зовнішній і внутрішній політиці СРСР, але не на саму відмову від цієї політики. В травневому номері журналу "Прапор" за 1954 рік була опублікована повість письменника И. Эринбурга "Оттепель", яка і дала прозивне ім'я цьому історичному періоду. Автор чуйно уловив зміни в політичному кліматі і свіжий вітер оновлення, що почалися.
А боротьба за владу завершилася повною перемогою Хрущова. І в цьому йому багато в чому допоміг доклад розгрому на ХХ з'їзді КПРС і початок масової десталінизації.
Мільйони в'язнів ГУЛАГа отримали свободу, були реабілітовані, були зняті звинувачення в пособництві з гітлерівцями в роки другої світової війни. Це були паростки демократії в нашій країні. За це американський журнал "Таймс" назвав Хрущова "Людиною 1957 року". Але процес десталінизації, тобто розвенчання культу особи Сталіна, виправлення його помилок в радянському суспільстві в цілому був суперечливим і не зачіпав суті комуністичного режиму.
А зараз давайте звернемося до 3 питання нашого плану. Отже, 1953 рік. Менш 10-річчя пройшло після того, як відгриміли останні залпи війни. Яке ж був стан економіки в період приходу до влади Хрущова. Чи прийшов він на готове або на цій ділянці йому належала велика робота в плані економічного розвитку країни? Давайте звернемося до матеріалів домашнього завдання.
(Йде фронтальна робота за матеріалами домашнього завдання і матеріалами попередніх уроків).
1. В чому полягали особливості відновного періоду 1945 – 1953 років в СРСР?
2. Що використовувалося як основні джерела відновного періоду економікою в СРСР?
Наслідки Другої світової війни
Показники |
Характеристика |
Людські втрати |
Загинуло 27 млн. осіб. За іншими джерелами – понад 40 млн. осіб |
Матеріальні збитки |
Становили третину національного багатства країни. Було зруйновано 1710 міст, 70 тис. сіл, 32 тис. промислових і 100 тис. сільськогосподарських підприємств, 1135 шахт, 65 тис. км залізниць, 16 тис. паровозів, 428 тис. залізничних вагонів тощо |
Територіальні зміни |
Закріплено приєднання Західної України та Західної Білорусії, Бессарабії, Північної Буковини, Прибалтики, частини Фінляндії, здійснене у 1939 – 1940 рр. Приєднання у 1944 р. до СРСР Тувінської народної республіки. За договором 1945 р. із Чехословаччиною до СРСР було приєднано Карпатську Україну. За рішенням Потсдамської конференції до СРСР відійшла частина Прусії і місто Кенігсберг (з 1946 р. – Калінінград) із прилеглою територією. За мирним договором із Фінляндією визнавались кордони 1940 р., а також до СРСР відійшла область Петсамо (Печенга) та деякі інші прикордонні території. Після розгрому Японії до СРСР відійшли Південний Сахалін і Курильські острови, Порт-Артур. У 1951 р. був остаточно узгоджений кордон із Польщею. |
Соціально-економічні наслідки |
Значне зниження і до того невисокого життєвого рівня населення. Заробітна плата залишилася на рівні 1940 р., ціни зросли в 3 рази. До 1947 р. зберігалася карткова система. 25 млн. осіб залишилися без даху над головою. Звичайним явищем була дитяча безпритульність. Гострою була проблема влаштування демобілізованих з армії (8,5 млн. осіб), а також тих, хто повернувся з полону і з примусових робіт (понад 5 млн. осіб). Нова хвиля депортацій із західних регіонів СРСР. Значні втрати працездатного населення. Нестача робочої сили. Промислове виробництво в регіонах, що зазнали окупації, складало близько 30% довоєнного. У роки війни було створено нову промислову базу на Сході СРСР. Сільськогосподарське виробництво складало 60% довоєнного. На 2/3 скоротилося виробництво зерна. |
Політичні зміни |
Патріотичне піднесення, сподівання населення на зміни в політичній та економічній сфері. Відновлення і посилення репресій, нове ідеологічне забезпечення режиму (поєднання російського націоналізму, шовінізму з антисемізмом і марксизмом-ленінізмом). Боротьба з антирадянським повстанським рухом у західних районах СРСР (Україна, Білорусія, Прибалтика). |
Викладач: Таким чином ми з вами бачимо, що командно-адміністративна система вступила в чергову фазу своєї кризи: продовжувалася розбалансованість економіки, хронічно відставало сільське господарство, багато проблем нагромадилося в соціальній сфері. Люди мали право сподіватися після другої світової війни на поліпшення життя, чекали реформ. І реформи не забарилися з'явитися. Укріпивши свою владу на ХХ з'їзді КПРС, Хрущов почав цілий комплекс соціально-економічних перетворень. Головними гаслами цих реформ сталі гасла: "Наздогнати і перегнати Америку", як головного конкурента в особі супердержав і "Нинішнє покоління радянських людей житиме при комунізмі. Але новий політичний курс не народжується в готовому вигляді. Від цього свого часу застерігав Хрущова під час його візиту до Великобританії в 1956 році прем'єр-міністр Уїнстон Черчилль: "Пан Хрущов, ви затіваєте великі реформи. І це добре! Хотів би тільки порадити вам не дуже поспішати. Нелегко подолати пропасти в два стрибки. Можна впасти в неї". "А коли ще не можна подолати пропасти?" – з усмішкою запитав Хрущов. "Коли не відаєш, на який берег збираєшся стрибнути", - відповів Черчилль.
А зараз давайте проаналізуємо хід економічних реформ в СРСР під керівництвом Хрущова. Чого було в них більше: позитивного або негативного для країни? Чи вдалося Хрущову подолати пропасти, відділяючу зруйновану війною країну від процвітаючого в майбутньому держави?
Робота з підручником і таблицею. Робота йде по варіантах. 1 варіант відшукує матеріал, підтверджуючий, що реформи, перераховані на плакаті, носили позитивний характер. 2 варіант – відшукує негативні їх риси.
Формується висновок: Досягнуті успіхи були тимчасовими, реформи непослідовними, багато хто з них не доводився до кінця, так і не встигнувши початися.
Викладач: Боротьба за владу у внутрішній політиці, складнощі в економіці, суперечності в словах і вчинках. Таким ми бачимо з вами на даний момент Хрущова. Можливо у відносинах із західними партнерами це шикувалося інакше: простіше?, легше? Чи ні? Слово нашим міжнародникам:
Робота з атласом і картою, виступи учнів.
Учень: Суперечливий характер керівництва Хрущова виявився у відношенні і своїх партнерів і своїх супротивників на міжнародній арені.
1) Кремль в особі Хрущова поводився в країнах – сателітах як господар:
а) влітку 1953 роки було пригнічено народне повстання в ГДР;
б) восени 1956 – потопили в крові революцію в Угорщині;
в) напруженість у відносинах з Югославією зберігається тривалий період.
2) Зовні радянського блоку виявилися Китай і Албанія, де встановлюються культ Мао Цзедуна і Енвера Ходжі.
3) З країн Сходу союзниками вважалися лише ті, хто виступав з антиімперіалістичних позицій.
4) СРСР підтримував зброєю і грошима національно-визвольний рух в країнах Азії і Африки, одночасно виступаючи за мир у всьому світі.
5) В боротьбі за мир і роззброєння показав себе в наступних прикладах:
а) 1955 – висновок військ держав-переможців з Австрії за наполяганням СРСР;
б) Москву відвідала делегація ФРН на чолі з Аденауером. Встановлені дипломатичні відносини;
в) 1956 – відновлення дипломатичних відносин з Японією (вперше після закінчення 2 світової війни);
г) 5 серпня 1963 – СРСР, США, Англія підписали в Москві договір про заборону випробування ядерної зброї в 3-х сферах;
д) візити Хрущова в багато країн говорять про деяке потеплення на фронті "холодної війни".
Проте в 1962 році напруженим моментом в післявоєнних відносинах стає Карибська криза. Мир вперше виявився на порозі ядерної війни. Протягом декількох годин спостерігалося протистояння СРСР і США, де перший намагався розмістити на острові Куба ядерні ракети (з відома уряду Куби), а США вимагали їх прибрати з-під боку Сполучених Штатів. В останню мить Хрущов І Кеннеді проявили здоровий глузд: в обмін на висновок радянських ракет, Кеннеді гарантував безпеку Куби. Криза була подолана. Проте імпульсна і грубість Хрущова не раз виявлялися в зовнішній політиці, що ставило радянських дипломатів в ніякове положення.
(Відеокасета виступу Хрущова в ООН).
Викладач: Дати остаточну оцінку реформаторської діяльності Хрущова і визначити причини його усунення від влади нам дозволить епізод засідання ЦК КПРС 13-14 жовтня 1964 року. Я пропоную вам по бути присутній на цьому засіданні і проаналізувати виступи його учасників.
(Сцена засідання ЦК КПРС)
Викладач:
- Які головні звинувачення були висунуті Хрущову? Чи були вони справедливими?
- Як ви вважаєте, обговорення діяльності Хрущова було спонтанним або спланерувало розподілом ролей?
- Чого у виступах членів ЦК було більше: критики політичної діяльності або особових якостей?
- Чому Хрущов не став боротися за владу?
Висновок уроку:
1. "Пройде зовсім небагато часу – і забудеться і манеж, і кукурудза, а люди довго житимуть в його будинках, звільнені їм люди", - писав І. Еренбург. Хрущов – це рідкісна, хоча і суперечлива фігура, втілює собою не тільки добро, але і відчайдушну особисту мужність, якій у нього не гріх повчитися і нам.
2. Хрущовські реформи так і не внесли кардинальних змін в розвиток країни. Вони лише ліквідовували найяскравіші негативні прояви сталінського режиму.
Хрущов це той, хто після смерті Сталіна витримав боротьбу проти могутніх і впливових суперників, у тому числі таких, які стояли у фундаменту держави мало не з ленінських часів. Той, чиє ім'я в брежнєвські часи якщо і згадували, то тільки із зневагою. Але пригадаємо слова Дістервейга. Завжди існує той поріг, за яким недостатньо продумані і часто зміняли один одного реорганізації приводять до нестабільності, зниженню життєвого рівня. В цьому політичні і інтелектуальні можливості Хрущова виявилися вичерпаними. Чи тільки Хрущов був в цьому винуватий? Якщо за вашими сучасними уявленнями Хрущов не дотягує в дещо до ідеального політичного лідера, то його відсутність в шістдесятих роках виглядає цілком органічною. За порогом цього десятиріччя починався вже інший час – час інших рішень, інших підходів до економіки і політики, управлінні. Хрущов не зміг переступити цей поріг: це його особиста драма. Але пізніше стане ясно, що у того ж порогу зупинилося все суспільство. І виявилося, що головні висоти позаду.
Пояснення домашнього завдання.
Виставляння оцінок за урок.