Михайло Стельмах "Гуси-лебеді летять"

Про матеріал
У перезентації подано короткі відомості про автора та аналіз твору "Гуси-лебеді летять".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Михайло Стельмах "Гуси-лебеді летять"

Номер слайду 2

Народився 24 травня 1912 року в селі Дяківцях (тепер Літинського району Вінницької області) у родині селянина, ветерана російсько-японської війни Панаса Стельмаха. Мати — білоруска. У дев’ять років, його віддали до школи. Михайла одразу прийняли до другого класу, оскільки добре читав. Після закінчення початкової сільської школи вступив до школи колгоспної молоді, а в 1928 році оголосив молодіжну бригаду, з колишніх наймитів. Потім майбутній письменник навчається у Вінницькому педагогічному технікумі. У 1933 році закінчив літературний факультет Вінницького педагогічного інституту. У 1936 році було надруковано його перші поезії. Михайло Стельмах

Номер слайду 3

До 1939 вчителював у селах Київщини.1939 року в перші дні війни він був мобілізований до Червоної армії, став учасник німецько- радянської війни. Як солдат-артилерист воював у Білорусі, був двічі поранений.1941 року побачила світ збірка віршів молодого поета – вчителя «Добрий ранок». З 1944 був військовим кореспондентом, працював у редакції газети 1-го Українського фронту «За честь Родины». Під час війни у Воронежі та Уфі вийшли під редакцією М. Рильського дві збірки фронтових віршів Михайла Стельмаха:«Провесінь», «За ясні зорі» (1942); в 1943 році — в Уфі надрукована книжка оповідань «Березовий сік» під редакцією Юрія Яновського.

Номер слайду 4

У 1949 році був опублікований роман про українське село «Велика рідня». У романах Стельмах «Дума про тебе» та «Чотири броди»(1978) вперше заговорив про український голодомор 1932-1933 р. А враження воєнних років було пізніше описано Стельмахом в романах «Велика рідня», «Правда і кривда». Після війни, на запрошення поета Максима Рильського, ставспівробітником Інституту фольклору, етнографії та мистецтва АН УРСР (1945–1953 роки). Обирався депутатом Верховної Ради СРСР 6-9 скликань, був заступником голови Ради Національностей. У 1963 році Михайло Стельмах почав працювати над повістю —«Гуси-лебеді летять», що розповідала про його дитинство. А у 1966 році з’явилася ще одна автобіографічна повість — «Щедрий вечір».1972 – був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці. Помер 27 вересня 1983 у Києві. Похований на Байковому цвинтарі

Номер слайду 5

Цікаві факти з життя автора. Першим у селі отримав вищу освіту, закінчивши літературний факультет. Вінницького педагогічного інституту і потім до 1939 року вчителював на Київщині. 1939 року був мобілізований до Червоної армії, став учасником німецько- радянської війни. На війні був двічі поранений. Після війни, на запрошення поета Максима Рильського, став співробітником Інституту фольклору, етнографії та мистецтва АН УРСР (1945–1954 роки). Жив у Києві, у будинку письменників Роліті по вулиці Леніна (нині Богдана Хмельницького), 68.Є свідчення стосовно зв’язків Стельмаха з українським підпіллям. Окрім прози та поезії, він займався написанням п’єс та сценаріїв для фільмів. Був одружений та мав трьох дітей. Діти обрали дотичні професії до батькової.

Номер слайду 6

Гуси-лебеді летять. Михайло Панасович Стельмах написав повість про власне дитинство — «Гуси-лебеді летять» у 1963 році. Він розповів про людей і обставини так, як їх запам'ятав, зрозумів. Повість «Гуси-лебеді летять» присвячена батькам письменника — «з любов'ю і зажурою». М. Стельмах показав сільське життя з його порядками, етикою в 1921—1922 роки. Назва повісті символічна, гуси-лебеді символізують прекрасні роки дитинства.

Номер слайду 7

«Гуси-лебеді летять…» історія створення. У 1963 році Михайло Панасович Стельмах написав повість про власне дитинство — «Гуси-лебеді летять», де показує людей і обставини так, як він їх побачив, запам’ятав, зрозумів. Повість «Гуси- лебеді летять» М. П. Стельмах присвятив своїм батькам — «з любов’ю і зажурою».

Номер слайду 8

Герої твору. Михайлик, його мати та батько, дід і баба, попова наймичка Мар’яна,дівчина Люба, кобзар Левко,майстер на всі руки дід Дем’ян,дядько Себастіян — це полюс добра. А полюс зла — улізливий кар’єрист Юхрим Бабенко, «скупий рицар» дядько Володимир, дядько Сергій з його «темною душею»…

Номер слайду 9

Особливості твору«Гуси-лебеді летять»розповідь від першої особи;автобіографічність;символічний образ гусей-лебедів;зв’язок з народознавством;наявність ліричних відступів (розмірковування хлопчика над власними вчинками,поведінкою інших людей, сприйняття ним оточуючого світу; розповідь про минуле життя інших героїв).

Номер слайду 10

pptx
Додано
19 листопада 2022
Переглядів
1817
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку