Тема уроку: «Мистецтво чути»
Мета уроку: Ввести дітей у світ музики, захопити творчими завданнями, музичним матеріалом.
Завдання:
- ознайомлення дітей з українським народним танцем "Козачок", з піснею О. І. Савченка-Гнатюка "Друзі";
- засвоєння поняття "шумові" і "музичні" звуки, "ударні інструменти";
- ознайомлення дітей з казкою "Музична історія осіннього лісу".
- розвиток музичної пам'яті, уваги, уяви, мислення.
- виховання у дітей інтересу до музики та почуттів товариськості.
Хід уроку
На урок перший раз
Музика зібрала нас.
Заспіваємо щораз,
Ми тепер - музичний клас.
2. Правила співу.
Вчит.: Ось так ми будемо з вами вітатися на початку кожного уроку.
Які красиві, виховані і привітні діти. Я гадаю, ви знаєте правила співу. А якщо не знаєте, то обов'язково запам'ятаєте:
На урок ви будете приходити на зустріч з музикою.
Вчит.: А де ви чули музику раніше?
(Відповіді учнів)
Вчит.: Її виконували на інструментах чи голосом?
(Відповіді дітей)
Вчит.: Музика така різна:
(імпровізація на кожну музичну характеристику, або підбір музичних творів з музичної фонотеки).
Вчит.: Музика виражає різні почуття і створює різні настрої. Послухайте український народний танець "Козачок".(Звучить музика).
Який настрій створює музика цього танцю, поміркуйте?..
Перед вами картки із характеристиками різних настроїв. Підкресліть ті, які створює цей танець: веселий, сумний, мрійливий, похмурий, святковий.
Вчит.: А тепер розкладіть картки з кольорами веселки перед собою. Піднімайте ті кольори, якими б ви хотіли намалювати цю музику.
Вчит.: Все те, що ми чуємо навколо себе - це звуки.
А які звуки ви чуєте навколо?
(Відповіді учнів)
Учит.: Звуки бувають шумові і музичні
Шумові звуки - це гуркіт грому, шелест листочків, шум водоспаду, гомін лісу.
Які ще шумові звуки ви можете назвати?
(Відповіді дітей)
Вчит.: А ось музичні звуки живуть в музичних інструментах та людському голосі. Вони з'являються під час співу, під час гри на музичних інструментах.
А які музичні інструменти вам відомі?
(Відповіді учнів)
Вчит.: Звуки якого інструменту з названих вами схожі на:
(Відповіді учнів)
Вчит.: Всі ці інструменти, які ви щойно перелічили, називаються ударними. Звуки з них видобувають за допомогою ударів.
Вчит.: А зараз ви допоможете мені створити справжню історію осіннього лісу. На ваших столах лежать ударні музичні інструменти. Назвіть їх.
(Відповіді дітей)
Вчит.: Ви їх будете використовувати, коли почуєте у моїй розповіді про різні звуки. І тоді наша казка оживе і стане "Музичною історією осіннього лісу."
Музична історія осіннього лісу
В тихому зеленому лісі на залитій сонцем галявині росла собі маленька квіточка. Раділа вона від того, що жила на білому світі. Сонячне проміннячко лагідно пестило її. Вересневий дощик накрапав і живив її вологою (гра на бубнах). Легкий, теплий вітерець наспівував їй колискові (учні імітують подих вітру). На гілках дерев цілий хор маленьких пташок виконував свою пісню (гра на дзвіночках під акомпанемент учителя). Все було таким чудовим і прекрасним. Але раптом лагідне сонечко кудись зникло, його накрила темна хмара. Легкий і теплий вітерець змінився і став поривчастим і холодним (діти відтворюють звуки сильного, поривчастого вітру). Пташечок вже не чути, вони замовкли і заховалися. Пішов холодний дощ і раптово посипав град (діти грають на мара касах і відбивають на бубнах рівний ритм короткими тривалостями разом із вчителем). Так холодно стало беззахисній, маленькій квіточці, так боляче від стукоту холодних білих кульок. Невідомо, скільки так могла б протриматися маленька квіточка… Та хтось дуже обережно струсив з неї льодинки, обігрів її своїми теплими пальчиками. Це маленька Катруся ходила з батьками на прогулянку. Та коли розпочався дощ, вони розкрили парасольки і зупинилися, вирішивши перечекати непогоду.
Залунала радісна і весела пісня, слухаючи яку, знову захотілося жити маленькій квіточці і радіти кожному дню. (Вчитель виконує пісню О. І. Савченка-Гнатюка "Друзі").
Вчит.: Чи сподобалась вам казка?
(Відповіді учнів)
Вчит.: В цій казці були різні звуки і музичні і шумові. Назвіть шумові звуки (накрапання дощу, стукіт граду, подих вітру).
(Відповіді учнів)
Вчит.: А які музичні звуки лунали в казці? (спів пташок, спів дівчинки).
(Відповіді учнів)
6. Розучування пісні
Вчит.: Прослухайте ще раз пісню "Друзі". Про що в ній співається?
(Відповіді учнів)
Вчит.: А який настрій вона створює?
(Відповіді учнів)
Вчит.: Пригадайте правила співу, прийшов час співати.
Розучуємо слова 1 куплету пісні у ритмічному малюнку пісні. Звертаємо увагу на чітку артикуляцію, на одночасний вступ.
Співаємо 1 куплет з акомпанементом. Слідкувати за правильним звукоутворенням, за диханням, співом в ансамблі. Розучуємо 2 куплет пісні.
Висновки
На уроці сьогодні ми зустрічалися з музикою.
Розкажіть, яка вона?
(Учні відповідають)
На кожному уроці ви будете подорожувати музичною країною, дізнаєтеся багато цікавого і нового, зустрінете багато друзів - це пісні, які будуть з вами завжди поряд. Ви навчитеся слухати і розуміти музику.