Тема. Многочлени. Дії з многочленами
Мета: контроль засвоєння знань та вмінь з перетворення суми, різниці, добутку многочленів у многочлен стандартного вигляду та розв'язування задач, пов'язаних із цими вміннями.
Тип уроку: контроль засвоєння знань та вмінь.
Хід уроку
І. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1 |
Варіант 2 |
№ 1. Перетворіть вираз у многочлен: |
№ 1. Перетворіть вираз у многочлен: |
1) (5х2 + 6х – 3) – (2х2 – 3х – 4); |
1) (7х2 – 4х + 8) – (4х2 + х – 5); |
2) 3х(х3 – 4х + 6); |
2) -5а(а4 – 6а2 + 3); |
3) (х + 3)(2х – 1). |
3) (х + 4)(3х – 2). |
№ 2. Розкладіть на множники: |
№ 2. Розкладіть на множники: |
1) 5а2 – 20ab; |
1) 18ху – 6х2; |
2) 7х3 – 14х5 + 21х2; |
2) 15а6 – 3а4 + 9а2; |
3) 3а – 3b + ах – bх. |
3) 4х – 4у + сх – су. |
№ 3. Спростіть вираз та обчисліть його значення: |
№ 3. Спростіть вираз та обчисліть його значення: |
4m(3 + 5m) – (m + l)(т – 2) |
7b(2b + 3) – (b + 6)(b – 5) |
при т = -0,2. |
при b = -0,1. |
№ 4. Розв'яжіть рівняння: |
№ 4. Розв'яжіть рівняння: |
1) 4х2 – 12х = 0; |
1) 3х2 + 9х = 0; |
2) х(х – 2) + 5(х – 2) = 0; |
2) х(х – 4) + 7(х – 4) = 0; |
3) (2х – 3)(х + 7) = (х – 4)(2х + 3) + 3. |
3) (3х + 4)(4х – 3) – 3х = (2х + 5)(6х – 7). |
№ 5. Доведіть, що вираз 165 – 86 ділиться на 3. |
№ 5. Доведіть, що вираз 274 – 95 ділиться на 8. |
№ 6. Знайдіть 4 послідовних натураль-них числа, якщо відомо, що добуток третього та четвертого чисел більший від добутку першого та другого на 34. |
№ 6. Знайдіть 4 послідовних натураль- них числа, якщо відомо, що добуток другого та четвертого чисел більше за добуток першого і третього на 31. |
№ 7. Додатково. Розв'яжіть рівняння х2 + 8х + 15 = 0 |
№ 7. Додатково. Розв'яжіть рівняння х2 + 7х + 12 = 0 |
II. Розв'язування завдань тематичної контрольної роботи
Варіант 1 |
Варіант 2 |
№ 1. 1) 5х2 + 6х – 3 – 2х2 + 3х + 4 = |
№ 1. 1) 7х2 – 4х + 8 – 4х2 – х + 5 = |
= 3х2 + 9х + 1; |
= 3х2 – 5х + 13; |
2) 3х4 – 12х2 + 18х; |
2) -5а5 + 30а3 – 15а; |
3) 2х2 + 5х – 3. |
3) 3х2 + 10х – 8. |
№2. 1) 5а(а – 4b); |
№2. 1) 6х(3у – х); |
2) 7х2(х – 2х3 + 3); |
2) 3а2(5а4 – а2 + 3); |
3) 3(а – b) + х(а – b) = (а – b)(1 + х). |
3) 4(х – у) + с(х – у) = (х – у)(4 + с). |
№ 3. 12т + 20т2 – т2 + т + 2 = |
№3. 14b2 + 21b – b2 – b + 30 = |
= 19т2 + 13т + 2. |
= 13b2 + 20b + 30. |
Якщо т = -0,2, то |
Якщо b = -0,1, то |
19 ∙ (-0,2)2 + 13 ∙ (-0,2) + 2 = |
13 ∙ (-0,1)2 + 20 ∙ (-0,1) + 30 = |
= 19 ∙ 0,04 – 2,6 + 2 = |
= 0,13 – 2 + 30 = 30,13 – 2 = 28,13. |
= 0,76 – 2,6 + 2 = 2,76 – 2,6 = 0,16. |
|
№4.1) 4х(х – 3) = 0, х = 0 або х – 3 = 0, |
№4. 1)3х(х + 3) = 0, х = 0 або х + 3 = 0, |
х = 3. |
х = 0 або х = -3. |
Відповідь. 0; 3. |
Відповідь. -3; 0. |
2) (х – 2)(х + 5) = 0, |
2) (х – 4)(х + 7) = 0, |
х – 2 = 0 або х + 5 = 0, |
х – 4 = 0 або х + 7 = 0, |
х = 2 або х = -5. |
х = 4 або х = -7. |
Відповідь. 2; -5. |
Відповідь. -7; 4. |
3) 2х2 + 11х – 21 = 2х2 – 5х – 12 + 3; |
3) 12х2 + 7х – 12 – 36 = 12х2 + 16х – 35; |
16х = 21 – 9; 16х = 12; ; . |
-9х = 13; ; . |
Відповідь. . |
Відповідь. . |
№5. 165 – 86 = (24)5 – (23)6 = 220 – 218 = |
№ 5. 274 – 95 = (33)4 – (32)5 = 312 – 310 = |
= 218(22 – 1) = 218 ∙ 3 ділиться на 3, бо |
= 310(32 – 1) = 310 ∙ 8 ділиться на 8, бо |
один з множників 3. |
один з множників 8. |
№ 6. Нехай менше число х, тоді |
№ 6. Нехай найменше з поданих нату- |
наступні натуральні числа: 2-ге — |
ральних чисел х, тоді наступні за ним |
(х + 1); 3-тє - (х + 2); 4-те - (х + 3). За |
числа (х + 1), (х + 2), (х + 3). За умовою |
умовою задачі складаємо рівняння: |
задачі складемо рівняння: |
(х + 3)(х + 2) – х(х + 1) = 34, |
(х + 3)(х + 1) – х(х + 2) = 31, |
х2 + 5х + 6 – х2 – х = 34, |
х2 + 4х + 3 – х2 – 2х = 31, |
4х = 28, х = 7. |
х = 28. |
Отже, шукані числа: 7, 8, 9, 10. |
Отже, шукані числа: 28, 29, 30, 31. |
Відповідь. 7, 8, 9, 10. |
Відповідь. 28, 29, 30, 31. |
№7. х2 + 8х + 15 = 0, |
№7. х2 + 7х + 12 = 0, |
х2 + 3х + 5х + 15 = 0, |
х2 + 3х + 4х + 12 = 0, |
х(х + 3) + 5(х + 3) = 0, |
х(х + 3) + 4(х + 3) = 0, |
(х + 3)(х + 5) = 0, |
(х + 3)(х + 4) = 0, |
х = -3 або х = -5. |
х + 3 = 0 або х + 4 = 0, |
Відповідь. -3; -5 |
тоді х = -3 або х = -4. |
|
Відповідь. -3; -4 |
ІІІ. Підсумки уроку
Самоперевірка (за готовими розв'язаннями), учні самостійно встановлюють теми для корекції.
IV. Домашнє завдання
1) Проаналізувавши помилки, виконати корекцію — умови контрольної роботи видано додому.
2) Випереджальне домашнє завдання. Перетворивши степінь на добуток, виконайте перетворення у многочлен стандартного вигляду:
1) (a + b)2;(a + c)2; (a + d)2; (b + d)2;
2) (a – b)2; (a – c)2; (a – d)2; (b – d)2.
Порівняйте результати, зробіть висновки.