Де зустрічається мотивація та стимулювання?… скрізь. Озирніться! Стимулюють \ мотивують всі: Батьки стимулюють дітей спочатку ходити до садочку, потім до школи, здобуваючи освіту,Вчитель мотивує учнів гарно навчатися, приймати участь в олімпіадах, конкурсах,Роботодавець мотивує \ стимулює працівників ефективно працювати тощо.2 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
МОТИВАЦІЯ ПЕРСОНАЛУ (MOTIVATION) Для того, щоб мати вмотивованих працівників важливу роль відіграє ефективна компенсаційна політика. Як Ви розумієте терміни “Ефективна компенсаційна політика” та “Компенсаційний пакет”???Компенсаційний пакет і соціальний пакет – однакові поняття? 9 Запитання Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
11 Приклад KPMG Компенсаційний пакет включає:- Конкурентоспроможна зарплата і бонусна схема, яка відповідає індивідуальному професійному рівню,- Медична страховка,- Стоматологічний план;- Програма оздоровлення (відвідування спортзалів і басейнів, вакцинація від грипу, медогляд, перевірка зору, дні фруктів тощо)- Страхування життя та втрати працездатності;- Страхування критичних захворювань. Крім фінансових винагород:- Просування по кар'єрних сходах;- Навчання та розвиток;- «Нагорода Браво» – програма визнання KPMG, яка нагороджує співробітників, що продемонстрували особливі успіхи;- Гнучкий графік роботи;- Години “волонтерства” – години, що оплачуються, коли ви допомагаєте спільнотам. Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
До соціального пакету можна віднести:страхування: медичне, пенсійне, життя, від нещасних випадків, майна тощо,оплата або дотації на харчування, оплата навчання, путівки на санаторно-курортне лікування та оздоровлення, компенсація транспортних витрат, мобільного зв'язку, надання пільгових кредитів та позик, додаткова оплачувана відпустка, вихідна допомога у разі припинення трудового договору,соціальні допомоги та виплати, що несуперечать законодавству і встановлені роботодавцем самостійно. 13 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад. У процесі дослідження, проведеного працівником агенції «Шведські економічні й фінансові консультанти з міжнародного розвитку» К. Ферлінгом, було з’ясовано, що для шведських працівників першочергове значення мають:командний дух, дружба, партнерство й колектив. На другому місці – цікава робота, на третьому – самостійний характер праці та відповідальність за результат. Розмір заробітної плати посідає 7 місце. Отже, важливою є нематеріальна складова мотивації…15 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 1. Візуалізація результатів. Можна використовувати графіки або таблицю для того, щоб показати результати роботи працівників. Чудово, якщо є можливість обладнати мотиваційну дошку, де кожен співробітник відділу кольоровим маркером відображає свої показники роботи. Такий підхід викликає азарт, відчуття здорової конкуренції. А щоб співробітники не втратили інтерес, потрібно ввести заохочення, наприклад, номінацію «Кращий співробітник місяця / року» з врученням призу.17 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 2. Корпоративна валюта. Наприклад, кращим співробітникам за підсумками тижня видається заохочення у вигляді корпоративної валюти. В кінці певного періоду (місяць, квартал) співробітник, який «заробив» більше всіх корпоративних грошей, може обміняти їх на подарунок або національну валюту.18 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 3. Ранкові «інтелектуальні розминки»Співробітників потрібно час від часу підбадьорювати, а також нагадувати важливі моменти спілкування з клієнтами. З цією метою можна використовувати ранкові п'ятихвилинні розминки у вигляді невеличких завдань. Під час таких ранкових розминок найактивнішим співробітникам можна видавати фішки. Той співробітник, який за результатами певного періоду назбирає більше фішок, отримує заохочувальний приз: квиток в театр, можливість на годину раніше піти з роботи тощо.19 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 4. Книжковий клуб відділу продажів. Формується бібліотека з книг по професійному та особистісному розвитку. Раз на місяць організовуються збори клубу. Кожен учасник готує презентацію по книзі, що прочитав: ідея книги, чим вона буде корисна колегам, що з прочитаного почав використовувати у своїй роботі. Основна мотивація учасників клубу - саморозвиток. 20 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 5. Розширення професійного кругозору. Можна запропонувати співробітникам брати участь в нових проектах (це може бути продаж нового продукту, послуги, створення інформаційного матеріалу для новачків). Багато людей не можуть тривалий час робити одне і те ж. Потрібно “оберігати” працівників від монотонності, робити їм виклик, давати їм можливість реалізувати себе.21 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Приклад 6. Карта розвитку. Можна скласти з співробітником карту його розвитку у компанії. Показати перспективи, розказати, які знання він отримає, як в перспективі він зможе їх застосовувати. Чудово, якщо є можливість створити у відділі кілька посад. Наприклад: стажист - помічник менеджера з продажу - менеджер з продажу - старший менеджер - провідний менеджер - керівник відділу / напрямку або стажист - продавець - старший продавець - адміністратор. Таким чином утримуються сильні співробітники і мотивуються на кращі результати. До того ж такі співробітники будуть лояльні до компанії.22 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Для забезпечення ефективної системи нематеріального мотивування відповідні методи мають ґрунтуватися на індивідуальному підході. Для цього варто знати, які потреби є домінантними для певної групи працівників та використовувати відповідні методи мотивування для забезпечення потрібної трудової поведінки і досягнення цілей. 23 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В. Замість висновку…
Замість висновку…Мотивація будь-якого співробітника компанії - це щоденна праця керівника відділу і індивідуальний підхід до кожного. Неможливо раз створити систему мотивації, загальну для всього відділу, презентувати її співробітникам і розраховувати на позитивний ефект. Система мотивації буде працювати тільки в тому випадку, якщо вона буде гнучкою, прозорою, зрозумілою для всіх і буде враховувати потреби і цінності співробітників, для яких вона створювалася.24 Викладач – к.е.н., доцент Вонберг Т. В.
Дякую за увагу25 Якщо Вам сподобалася тема, спробуйте себе у ролі HR!Сторінка кафедри управління персоналом та економіки праці на сайті КНЕУhttp://fm.kneu.edu.ua/ua/depts3/k_upravlinnja_personalom. Сторінка у Фейсбуці факультету управління персоналом, соціології та психологіїhttps://www.facebook.com/fupstap/