«Мова – коштовний скарб народу». Онлайн - захід до Дня української писемності та мови

Про матеріал
Розробка позакласного заходу, присвяченого Дню української писемності та мови. Містить матеріали з історії свята, причину, чому цей день змінив дату, цікаві завдання з української мови.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Мова – коштовний скарб народу» Онлайн - захід з української мови для учнів 6 класу

Номер слайду 2

Рідне слово Мова — краса спілкування, Мова — як сонце ясне, Мова — то предків надбання, Мова — багатство моє. Мова — то чиста криниця, Де б'є, мов сльоза, джерело, Мова — це наша світлиця, Вона як добірне зерно. Мова — державна перлина, Нею завжди дорожіть: Без мови немає країни — Мову, як матір, любіть! Ф. Пантов

Номер слайду 3

Номер слайду 4

З історії… День української писемності та мови – державне свято. Це свято щороку відзначалося в Україні 9 листопада. Встановлено воно було 9 листопада 1997 року Указом президента Л. Д. Кучми № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

Номер слайду 5

З історії… У 2023 році дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця.

Номер слайду 6

З історії https://youtu.be/SaJcIL4Cqx0

Номер слайду 7

Нестор Літописець Письменник-агіограф, перший історик Київської Русі, мислитель, вчений, ченець Києво-Печерського монастиря, з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови. Нестор Літописець: хто він?

Номер слайду 8

Із біографії Нестора Літописця(близько 1056- близько 1113) Нестор Літописець народився у 1056 р. в м. Києві. У 17-річному віці прийшов до Києво-Печерської лаври, явив навики у всіх чернечих чеснотах: дотриманні чистоти тілесної і духовної, в добровільній бідності, глибокому смиренні та покорі, безперервній молитві... Яскравим прикладом були два світила Православ’я, засновники лаври – подвижники Антоній і Феодосій Печерські. Головним послухом преподобного Нестора у монастирі стала книжна справа.

Номер слайду 9

Брати Кирило і Мефодій Коли з'явилася писемність в Україні? Брати Кирило і Мефодій – просвітителі, творці слов'янської абетки, перших пам'яток слов'янської писемності й старослов'янської мови, проповідники християнства. Слов'янська писемність була створена в IX столітті, приблизно у 862 році.

Номер слайду 10

Іван Котляревський «Енеїда» − перший твір, написаний живою розмовною українською мовою. Поема започаткувала становлення нової української літератури, яка базувалася виключно на розмовній українській мові. Хто був основоположником української мови?

Номер слайду 11

Тарас Шевченко є основоположником нової української літератури і родоначальником її революційно-демократичного напряму. Саме в його творчості повно розвинулися ті начала, які стали провідними для передових українських письменників другої половини ХІХ – початку ХХ століть.

Номер слайду 12

Цікаві факти в українській мові існує близько 250 тисячі слів; у світі українською мовою володіє близько 45 мільйонів людей; у 448 р. н.е. візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли (на території сучасної України) записав перші слова українською мовою – «мед» і «страва»; українська мова належить до найдавніших зі слов'янських мов, яка сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е.; перший український друкований буквар вийшов у Львові (1574 р.);

Номер слайду 13

Цікаві факти українська мова багата на синоніми. У слова «горизонт» 12 синонімів, а у слова «бити» – 45; найчастіша перша буква в словах в українській мові – буква «П». Найменше слів починається на букву «Ф» (не враховуючи букву «И» та м’який знак); найдавнішими українськими піснями вважають: баладу «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?», «Дума про козака Голоту», «Засвіт стали козаченьки»; українські народні пісні (співанки), як різновид україномовної народної музики зародився в ІХ ст.;

Номер слайду 14

Цікаві факти найбільший переклад серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали 147 мовами народів світу; українську мову встановили державною – 26.10.1989. Пізніше, у 1996 році статус української мови було закріплено у Конституцією України; з 2000 року, на честь Дня української писемності та мови,  на радіо щороку зачитується диктант, і кожен охочий може перевірити свої знання.

Номер слайду 15

Мова – це не просто засіб спілкування, а й культурне обличчя нації. Тож цілком логічним, є той факт, що народ, який недбало ставиться до своєї рідної мови, культури, не має незалежності, розвиненої та стабільної держави.

Номер слайду 16

«Спочатку було Слово»… У Святому письмі сказано: «Спочатку було Слово». Тож мова має божественне походження, вона подарована людям як вище благо. Ми зібралися сьогодні, щоб ще раз переконатися в тому, що ми любимо і шануємо рідну мову.

Номер слайду 17

Мовні намистинки Підібрати епітети до слова «мова»

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Одним словом… Скільки букв в українському алфавіті? Які знаки в українській мові не є розділовими? Перекладіть українською мовою слово «торжественное мероприятие» Що означає фразеологізм «побити глеки»? Назвіть одним словом слова іншомовного походження. Масове інфекційне захворювання. Музичний супровід. Людина, яка знає багато мов. Розмова двох осіб. Домашній учитель. Музичний ансамбль із двох виконавців.

Номер слайду 20

Хто швидше? Весело – Мороз – Високий – Білий – Сміється – Важкий – Цікаво – Ворог –

Номер слайду 21

Так/Ні Чи правда, що Борисфен – це давньогрецька назва Дніпра? Чи правда, що бурмило – це столярський інструмент? Чи правда, що когут – це гуцульський капелюх? Чи вірите ви, що цямрина – це гірські луки? Чи правда, що слово «собака» чоловічого роду?

Номер слайду 22

Відновити прислів'я

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Розшифруйте ребуси

Номер слайду 26

Розшифруйте ребуси

Номер слайду 27

Фразеологізми Кури не клюють. Хоч греблю гати. Як кіт наплакав. Не за морями. Робити з мухи слона. Пекти раків. Гнути спину.

Номер слайду 28

Редактор 1)Не сиди на полу. 2)Хрустальний світильник. 3)Я не получаю газет. 4) Шевченко народився у березні місяці. 5)Грошовий перевод. 6)Тут нема печаті. 7) У лікарні є вільна вакансія терапевта.

Номер слайду 29

Пісня «Батьківська мова» https://youtu.be/rLBf3fqdbII

Номер слайду 30

Висновки За час свого існування українська мова пережила не менше пів тисячі циркулярів та указів, постанов і ухвал, розпоряджень та наказів про заборону. Але вона вистояла! І сьогодні, маючи вагому підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Кожен, говорячи українською, наближає Перемогу! 

Номер слайду 31

Справжня людина виростає саме з любові до рідного краю, до рідної мови та культури. Користуйтесь мовою, плекайте, шануйте цей найдорожчий скарб!

ppt
Додано
24 жовтня
Переглядів
164
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку