Комунальний заклад освіти
«Середня загальноосвітня школа №91»
Дніпровської міської ради
Виконала: вчитель початкових класів
Кохановська Віта Олексіївна
Дніпро-2020
Мовний турнір 3-4 класи.
Тема: Значення слова. Синоніми. Антоніми.
Мета: Вчитися використовувати у мовленні синоніми, антоніми, слова з переносним значенням, фразеологізми, виробляти практичні навички, розвивати зв’язне мовлення , виховувати цікавість до вивчення рідної мови, вчити учнів любити і шанувати рідну мову.
Хід заняття
Учитель: Діти, сьогоднішнє наше заняття з теми « Значення слова» ми проведемо у формі мовного турніру. Позмагаємося у вмінні добирати антоніми, синоніми, використанні слів з переносним значенням, фразеологізмів. У нас є дві команди, які складаються з учнів 3-4 класів.
1 команда: «Синоніми»
Девіз: « Люби і шануй, піднось до зір,
Прекрасну нашу мову».
2 команда : «Антоніми»
Девіз: « Зі слова починається людина,
Із мови починається мій рід!»
Учитель: Для проведення турніру оберемо журі і попросимо оцінити наш перший конкурс. До уваги береться правильність виконання завдань, оригінальність, організованість, чистота мови. Всі учасники команд зайняли свої місця за столами, розпочинаємо наш турнір!
Завдання № 1: Яке значення можуть мати слова?
(Командам по-черзі задаються питання)
- Що таке синоніми?
- Що таке антоніми?
- Що таке багатозначні слова?
- Що таке слова з переносним значенням?
- Що таке фразеологізми?
- Що таке епітети?
Завдання № 2: Відгадайте загадку. Яка команда зробить це першою?
З братом я живу у парі.
Та не в злагоді, у сварі.
Робимо все навпаки.
Я збираюся лягати,
Брат лише почав вставати.
Я почну відпочивати,
Він рушає працювати.
Як він може веселитись,
Коли мушу я журитись?
Я стою, а брат біжить.
Як нас люди звуть , скажіть?
Учитель: Ваше завдання підкреслити пари антонімів.
Завдання № 3: Добери антоніми.
1 команда: Свіжий хліб -
Свіжа білизна –
Свіжа газета –
Свіже повітря -
2 команда: Легкий пух –
Легке завдання –
Легке покарання –
Легкий характер -
Завдання № 4: Фразеологічна розминка
Змагання між командами. І команда називає фразеологізм, ІІ пояснює. Потім навпаки. 1 команда:
- Байдики бити.
- Брати бика за роги.
- Бути на коні.
- Ведмежа послуга.
- Висолопивши язика.
- Воду решетом носити.
- Гнути спину.
- Заговорювати зуби.
2 команда:
- Бачити наскрізь.
- Бісики пускати.
- Бути на сьомому небі.
- Вилами по воді писано.
- Вивести на чисту воду.
- Втерти носа.
- Душа в душу.
- Зарубати на носі.
Завдання № 5: Дай відповідь антонімом – фразеологізмом.
1 команда:
Засукавши рукава – (спустивши рукава)
Задирати носа – (повісити носа)
2 команда:
Впасти в очах – (вирости в очах)
Душа в душу – ( як кіт з собакою)
Завдання № 6: Синонімічна стежина
Потрібно дібрати якнайбільше синонімів за 1 хвилину.
1 команда: Іти -
2 команда: Завірюха –
Завдання № 7: З’єднай правильно.
- Які вислови з правого стовпчика є синонімами до висловів з лівого?
1 команда:
Ламати голову – не звертати увагу.
Золоті руки – напружено думати.
Дивитися крізь пальці - майстер на всі руки.
2 команда:
Крапля в морі – запам’ятовувати.
Чесати язика – мало.
Мотати на вус - багато говорити.
Завдання № 8: Кросвордний бар’єр.
1 команда: Антоніми. Відповіді:
1. Фініш. 1.Старт.
2. Ніч. 2. День.
3. Темрява. 3. Світло.
4. Спека. 4. Прохолода.
5. Вечір. 5. Ранок.
6. Ледар. 6. Працелюб.
7. Плач. 7.Сміх.
8. Гомін. 8. Тиша.
2 команда: Синоніми. Відповіді:
1. Хазяїн. 1.Господар.
2. Багаття. 2. Вогнище.
3. Сім’я. 3. Родина.
4. Лелека. 4. Бусол.
5. Вівчар. 5. Чабан.
6. Буква. 6.Літера.
7. Крамниця. 7.Магазин.
8. Хуртовина. 8. Заметіль.
Завдання № 9. Хвилинка Творчості . Гуморина.
Скласти гумористичний діалог, використовуючи фразеологізм ( на вибір).
Ноги гудуть
Кіт наплакав
Дрова ламаєш
Ноги в руки
Учитель: Перш, ніж почати працювати, згадаємо, що таке діалог?
Завдання № 10: Будівельний тур.
Учитель: «Кожна пригода – до мудрості дорога» - говорить українська народна приказка. Зараз вам потрібно зібрати всю увагу, кмітливість, наполегливість.
У вас є кілька фігур, поділених на клітинки. До кожної клітинки вписано літеру. Складіть з цих фігур прямокутник 4 клітинки на 9 клітинок. Коли закінчите, спробуйте прочитати народне прислів’я. Ви ніколи не жалкуватимете, якщо будете чинити так, як говорить прислів’я.
Життя навчає тебе , і ти навчайся все життя.
Учитель: Ось і закінчився Мовний турнір, доки наше жюрі підраховує результати, ми з вами підведемо підсумки нашого заняття.
- Для чого ж нам потрібно вивчати рідну мову?
- Давайте пригадаємо прислів’я, вислови відомих людей про мову.
(Учні говорять прислів’я, приказки , вислови )
Учитель: А тепер слово надається журі.
Прислів’я про мову
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові.
Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш.
Для кожного його мова — найкраща й найсолодша.
Слово до слова — зложиться мова.
Рідна мова дорога людині, як саме життя.
Нагла мова, правда готова.
Пуста мова не варта доброго слова.
По цій мові будьмо собі здорові.
Слово до слова, та й зложиться мова.
Слово старше, ніж гроші.
Рідна мова — це музика й малювання душі людської.
Антоніми
Синоніми