Урок з української мови: «Правопис не з дієсловами» для учнів 3 класів

Про матеріал
Дана розробка уроку з української мови: «Правопис не з дієсловами» призначена для учнів 3 класів
Перегляд файлу

Комунальний заклад освіти

«Середня загальноосвітня школа №91»

Дніпровської міської ради

 

Виконала: вчитель початкових класів

Кохановська Віта Олексіївна

 

 

 

 

 

 

Дніпро-2020

Урок з української мови в 3 класі

 

Тема: Правопис не з дієсловами

Мета: Ознайомити дітей  з правописом не з дієсловами; вчити правильно писати частку не з дієсловом; вдосконалювати вміння висловлювати власні

судження; збагачувати словниковий запас учнів.

Розвивати увагу, спостережливість, творчу уяву, логічне мислення. Виховувати турботливе ставлення до найріднішої людини – мами.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки , таблиця, проектор, ноутбук.

Хід уроку

І. Організація класу.

Всі за парти ми сідаєм.

До роботи приступаєм.

Щоб помилок уникати,

Треба мову добре знати.

 

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку і мотивація навчальної діяльності

учнів.

  1.               Вправа «Самопрезентація».

Ось і настала чудова пора року – весна. З'являються перші квіти, а згодом й  інші і так до самих заморозків. І кожна з них по – своєму мила і приємна для людей. Тож я хочу, щоб ви подумали, якою квіточкою ви хотіли б стати. Назвіть себе  і квітку з якою ви себе асоціюєте. Наприклад, «Я – Валентина  Миколаївна – хризантема».

(Самопрезентація учнів)

- З квітів можна скласти букет. Він тоді вдалий, коли квіти гармонійно

поєднані.

- Щоб досягти гармонії у нашій роботі треба повторити правила

співпраці, взаємодопомоги, якими ми будемо керуватись:

  •  слухати і чути;
  • бути доброзичливими;
  • бути активними;
  • говорити лише по темі;
  • говорити лаконічно;
  • не перебивати один одного;
  • не критикувати: кожен має право на власну думку.

- Прохання виконувати і дотримуватись їх.

2.Хвилинка релаксації.

(Демонстрація  на екрані квітів та супровід  звуків природи. Учні спокійно переглядають  та слухають музику протягом хвилини)

3. Слово вчителя.

-Діти, а кому б ви подарували букет, який ми склали? (Мамі).

4. Вправа  «Асоціативний кущ»

Вчитель пропонує назвати дітям слова, які асоціації виникають у  них, коли чують слово мама. Записує на дошці.

 Як ви розумієте прислів’я?

Без  матері і сонце не гріє.

(Відповіді дітей)

- Записуючи дане прислів’я, як ви напишете не гріє?

- Чому?

- Сьогодні ми будемо вивчати новий матеріал. Тема не важка і ви самі

зможете вивести правило.

Вузлик ще один сьогодні

Будемо в’язати.

На уроці нову тему

Будемо вивчати.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. «Мозковий штурм».

- Давайте повернемось до прислів’я. Що називається дієсловом? Визначте де тут дієслово.  Яке слово стоїть біля дієслова? Якою частиною мови являється це слово? До якого слова відноситься частка не? Як вона пишеться з дієсловом? Яке правило ми можемо з вами вивести? (Правило ст. 176)

2. Каліграфічна хвилинка

Записати дане прислів'я

3. Робота в парі.

- Із слів, які написані у вас на картках, відтворіть знайомі прислів’я.

- Записуючи прислів’я, не забувайте, як пишемо частку не з

дієсловом.

3. Творча робота.

- Ваші мами не байдужі до шкільного життя. Вони завжди радіють

вашим успіхам і хвилюються невдачам. Але ви інколи робите так …

(на екрані   – текст)

Ми ___ забуваємо застелити  зранку постіль. ___ спізнюємось на

уроки. ___ забуваємо виконувати домашнє завдання.

- В кого таке буває?

- Що потрібно зробити, щоб текст  змінився? Зачитайте текст, який у

вас вийшов. Запишіть і не забувайте ці правила.

4. Фізкультхвилинка «Мама і я»

5. Хвилинка емоційного відпочинку.

Не, матір, не, купити, заслужити, не.

Материні, дарма, не, сльози, пропадуть.

Матір, не, рідну, ніким, заміниш.

(Розтлумачити значення третього прислів’я)

- Я хочу, щоб визнали, що серце матері завжди вболіває за долю своїх

дітей. За звичаєм нашого народу, коли син вирушав у далеку дорогу,

мати давала йому вишитий рушник. (Прослуховування пісні на слова А.

Малишка «Пісня про рушник», показ ілюстрацій.)

 

5. Вибірковий диктант.

- Я хочу, щоб ваші мами ніколи не сумували. А якщо хтось хоч

трішечки відчуває провину перед матусею, то попросіть у неї

вибачення.

- З диктанту випишіть дієслова з не. Як будемо писати?

 Сьогодні ввечері я помітила, що моя мама дуже засмучена. І

чому б це? Може тому, що вранці я не сказала: «Доброго ранку», а

коли прийшла із школи, нічого не розповіла про свій день. Може

тому, що я не прибрала у своїй кімнаті, не помила посуд, не полила

вчасно квіти?

 Мабуть ось чому мама сьогодні сумна. Я обов’язково виправлюсь.

(Учні зачитують виписані дієслова)

6. Фізкультхвилинка для пальчиків

Оцей пальчик  - наш дідусь.

Оцей пальчик – баба.

Оцей пальчик – це татусь.

Оцей пальчик  - мама.

А цей пальчик, звісно, я –

Ось і вся моя сім'я.

7. Робота над віршем

Попрацюйте разом! Прочитайте вірш «Своїми руками». Відшукаємо  дієслова з часткою не.

Хоч як не вигадуй,    
хоч як не крути —    
самі не приходять    
поштові листи.    
Саме не спроможне        
змолотись зерно,    
із пряжі саме    
не зітчеться сукнно.

Самі не позводяться

вірші чудові.

Ми все це так само,

як тата і мами,

повинні робити

своїми руками.
              (Володимир Лунін)

-Отже, ви повинні наслідувати своїх батьків і брати з них приклад.

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань

- На закінчення хочу порадити вам в ставленні до мами не відкидати

часточку не від слів: хвалися, смітити, ображай, зазнавайся,  сперечайся, лінуйся , обманюй, кричи.

1. Вправа «Мікрофон».

- Пригадаємо  ще раз як пишуться дієслова із часткою не.

 

V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

- Поділіться враженнями про наш урок.

 

VІ. Д/з Впр.445,  ст 177, вивч. правило.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Рубаненко Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 січня 2021
Переглядів
852
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку