Урок розвитку зв'язного мовлення "Зайчик"

Про матеріал
Урок розвитку зв’язного мовлення «Зайчик». Усний переказ тексту за запитаннями та опорними словами. Складання тексту на основі ілюстрації. Метою уроку є формування ключових компетентностей: • уміння вчитися: формувати навички самоорганізації, самонавчання, вдосконалювати вміння співпрацювати з однокласниками тощо; • комунікативної: вчити складати текст та переказувати його, розвивати зв’язне усне мовлення, формувати культуру мовлення, поповнювати словниковий запас дітей; • інформаційної: вчити знаходити інформацію про диких тварин, доцільно використовувати отриману інформацію; • здоров’язбережувальної: формувати навички правильної посади дітей під час уроку, збагачувати позитивний емоційний стан учнів; • соціальної/громадянської: виховувати любов та повагу до природи рідного краю, виховувати прагнення піклуватися про тварин. Тип уроку- комбінований, з елементами інсценування. Матеріал уроку можна використовувати також для проведення письмових переказів, навчальних діалогів, при роботі з групами учнів, різними за рівнями навчальних досягнень ( особистісно орієнтоване навчання). Урок для учнів 2 - 3 класів НУШ.
Перегляд файлу

Відділ освіти і науки Нікопольської міської ради

Комунальний заклад «Нікопольський навчально – виховний комплекс №7 «Загальноосвітній заклад І ступеня - гімназія»

Урок розвитку мовлення

2 клас НУШ

«Зайчик»

Усний переказ тексту за запитаннями та опорними .

Заяц. Картинки, фото, видео Складання тексту на основі ілюстрації.

 

                                                                   

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      Підготувала                                                                    

                                                                                вчитель початкових класів                                                                                                            вищої категорії

                                                                                КЗ «Нікопольський НВК №7»

                                                                                Гук Раїса Миколаївна

 

http://newsoftek.at.ua/c/RAZDELITELI/a518a0c09c6dd1e221feec7f9a7282c2.gif                    

                                                          

                                           

 

 

 

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення «Зайчик».  

Усний переказ тексту за запитаннями та опорними словами. Складання тексту на основі ілюстрації.

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити із етикетом мовленнєвого спілкування (без вживання терміну);   навчити складати текст за запитаннями та опорними на основі ілюстрації,  актуалізувати словник учнів,  систематизувати,  узагальнити знання про текст, розвивати уяву, увагу, пам'ять, усне зв'язне мовлення, мислення тощо.

формування  ключових компетентностей:

  • уміння вчитися:  формувати навички самоорганізації, самонавчання, вдосконалювати вміння співпрацювати з однокласниками тощо;
  • комунікативної: вчити складати текст та переказувати його, розвивати зв’язне усне мовлення, формувати культуру мовлення, поповнювати словниковий запас дітей;
  • інформаційної: вчити  знаходити інформацію про диких тварин, доцільно використовувати отриману інформацію;
  • здоров’язбережувальної: формувати  навички правильної посади дітей під час уроку,  збагачувати позитивний емоційний стан учнів;
  • соціальної/громадянської: виховувати любов та повагу до природи рідного краю, виховувати прагнення піклуватися про тварин.

 

Обладнання:

  • ілюстрації до тексту (медіо, ілюстрації на дошці та на індивідуальних картках);
  • дитячі групові та індивідуальні малюнки «Зайчик в лісі» (готуються заздалегідь, організовується виставка дитячих робіт);
  • маски – шапочки  «зайчики» для тих, хто переказує підготовлений усний текст;
  • виготовлені учнями плакати – листівки «Тиша в лісі» (готуються заздалегідь на уроках курсу «Я досліджую світ»);
  • картки на столах учнів (картки варіант - І, варіант – ІІ, варіант – ІІІ, В - IV), (вчитель може використовувати їх індивідуально для дітей з різними рівнями підготовки до школи, різними рівнями навчальних досягнень,  за висновками своїх педагогічних спостережень; крім того,  надані карточки можна використовувати для складання письмових творів – описів, діалогів);
  • записаний на дошці текст «Зайчик», як зразок;
  • «Словничок»: невеликий розмір, кольору, прислухаються, спостережливо зауважують, навкруги;
  • Мультимедійні  засоби  навчання; записи голо­сів звірів, птахів;  музична  заставка    «Вихід зайчика».

Тип уроку. Комбінований. Урок  з елементами інсценування.

Робота учнів у парах:

  1. навчання умінню задавати запитання один одному;
  2. навчання умінню переказувати текст один одному;
  3. інсценізування діалогу.

Методи мовленнєвого розвитку: вправляння, пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий.

Хід уроку:

І. Організація класу.

http://galina3000.ru/wp-content/uploads/2014/12/44729006.gif1. Психогімнастика

Хід уроку

І.Організація класу до уроку, привітання.

Релакс.

- Побажаємо собі успіху! Посміхнімося! Нехай гарний настрій допоможе нам міркувати, бути розумними, кмітливими.

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слухання запису голосів звірів, птахів.

Вчитель пропонує дітям спробувати впізнати голоси звірів, птахів.

2. Відгадування загадок.

http://ostriv.in.ua/images/publications/4/13839/1352379956.jpg

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст,                             

Як намисто оченята...

Хто це? Спробуй відгадати!(Білка)

                                                                

 

http://subject.com.ua/textbook/nature/2klas/2klas.files/image224.jpg

 

 

 

                                   В мене є великий хист,

                                   Я співаю, як артист.

                                   Спів мій радісний усюди

                                   Дуже люблять слухать люди. (Соловей)

 

 

http://nosiki.ucoz.ru/_ld/14/14993959.jpg

Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.                                          
Весь із тонких голочок.

Як він зветься?...
(Їжачок)

                           

        Картинки по запросу Зображення звірів лісу           Я руда, низького росту,
                  Хитра я і довгохвоста.
                        На курей я вельми ласа – 
                                В них таке смачненьке м'ясо…
                    Вовку-брату я сестриц

         А зовуть мене…
(Лисиця)

http://katyaburg.ru/sites/default/files/pictures/zabavnie_jivotnie/givotnye_zveri_zimoy_foto_01.jpg

 

 

Сірий, ікластий,
Хоче вівцю вкрасти.                                                      
(Вовк)

 

 

 

 

http://i055.radikal.ru/1105/81/9ecc47705bbc.jpg

 

        Це що за звір лісовий

        Встав, як стовпчик, під сосною?

        І стоїть серед трави -

        Вуха більше більшголо                                                                  

         (Заєць)

 

 

 

 

 

3. Повідомлення теми уроку.

Зчитування теми уроку, яка записана на дошці.

Запитання:

-  Чому тварин називають нашими меншими братами?

- Як треба відноситися до лісових мешканців?

- Про що ви написали у своїх плакатах – листівках «Тиша в лісі»?

- Як гадаєте, чому вам було запропоновано завдання для нашої виставки намалювати саме зайчика?

- Які особливості його поведінки?  Його зовнішності?

- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про текст, будемо вчитися  складати текст про зайчика за запитаннями, встановлювати послідовність частин тексту, до­бирати   заголовок, вдосконалювати та поповнювати свій словниковий запас, вчитися переказувати текст, розвивати уяву, увагу, пам'ять, усне зв'язне мовлення,  формувати культуру усного мовлення, сприяти формуванню етики мовленнєвого спілкування, вміння працювати парами.

 

 

III. Основна частина уроку.

Завдання 1. Усно

- Пригадайте, що таке текст?

- Які типи текстів ви знаєте?

- З яких частин складається текст?

Завдання 2.

 (робота учнів у парах)

- Прочитайте текст, записаний на дошці. Доберіть заголовок. З’ясуйте, який це тип тексту. Визначте його частини.

 

________________

      Із малюнка на мене дивиться зайчик. 

    Ця тваринка є невеликого розміру. Має шерсть сірого кольору. Шерсть коротка та густа і зігріває його від холоду. На невеличкій мордочці добре видно два вуха, що прислухаються до кожного звуку у лісі. Два маленькі ока спостережливо зауважують все, що відбувається навкруги. Позаду є хвостик. Він маленький, пухнастий та круглої форми. Задні лапи довші за передні. Це дозволяє йому швидко стрибати, рятуючись від ворогів.

     Звірятко гарне та прудке.

 

Завдання 3.

  • Попрацюємо із «Словничком» (невеликий розмір, кольору, прислухаються, спостережливо зауважують, навкруги)

Завдання 4.

(робота у парах; у кожної пари – картка)

  • Роздивіться, будь ласка, у своїх картках ілюстрацію до тексту.  Чи співпадає

опис тваринки у тексті  з реальним  виглядом зайчика? Доведіть це реченнями тексту.

Завдання 5.

  • Прочитайте запитання, які записані на картках. Що разом складають

запитання? (План до тексту).

  •  У вас буде завдання знайти у тексті відповіді і усно скласти твір - опис. Але

спочатку пригадаємо, як правильно скласти речення - відповідь? 

  •  Я пропоную пригадати правила спілкування у групі (парі).

 

Фізкультхвилинка (супроводжується музикою)

  

                   Зайчик, зайчик, пострибай,

  Свої лапки виставляй.

  Почав заєць танцювати,

  Малих діток забавляти.

  Вийшли діти у лісок,

  Заглянули за дубок.

  Побачили зайчика,

  Поманили пальчиком.

  Разом з зайчиком скоріше

  Потанцюєм веселіше.

Завдання 6.

- Настав час самостійної роботи. Будь ласка, підготуйте усний переказ тексту – опису «Зайчик», використовуючи план, опорні слова, які є у вашій карточці – завданні. Працюйте у парі.

     Самостійна робота учнів по підготовці до усного переказу тексту за картками.   (На роботу відводиться 10 хвилин. Учні по черзі або разом складають речення, використовуючи план, запитання, опорні слова тощо. За завданням вчителя це може бути складання – ведення діалогу).

    (Картка – завдання  В - І  (додаток 1) розрахована для виконання завдання учнями, які  за допомогою плану та опорних слів   можуть самостійно скласти та переказати текст).                                                                    

     ( Із картки – завдання В-ІІ  (додаток 2) видно, що при складанні пунктів плану учитель надає  такий набір слів, які можуть бути використані учнем при складанні усно (написанні) речень – відповідей. Це облегшує роботу учнів і дає їм можливість   самостійно скласти  та переказати текст. Картка розрахована на учнів з високим/ достатнім рівнем навчальних досягнень).

     ( Із картки – завдання В-ІІІ (додаток 3) видно, що  інший допоміжний засіб для учнів у роботі за карткою - це наявність питання з набором слів для складання речення - відповіді та набір опорних слів. Це облегшує роботу учнів, які мають достатній  рівень навчальних досягнень,  і дає їм можливість   самостійно скласти  та переказати текст).

     (У роботі використовуються картки – завдання В-ІV  (додаток 4). У цих картках – завданнях повніший набір опорних слів, обернена увага на написання важливих орфограм; слова з питань плану учні можуть використовувати для складання речення - відповіді, надано варіант початку речення,  виділені заголовні букви, крапка в кінці речення. Картка розрахована на учнів, які мають початковий  рівень навчальних досягнень).

 

Завдання 7.

   Усний переказ тексту, розігрування діалогу (використовучи картки). Робота відбувається у парах. Учні вдягають на голівки шапочки – маски. За можливістю – інсценізують свій виступ.

IV. Підсумок уроку.

- Що найбільше запам’яталося на уроці?

- Чому наш текст ми назвали текстом – описом?

- Як треба ставитися до «братів наших менших»? Чому?

V. Домашнє завдання.

Знайти  і записати три загадки про диких тварин. За бажанням – зробити ілюстрації до загадок.

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1.

 

Картка 1    В - І                                                                         

                                                                                                

         Текст – опис

        Зайчик

 

Заяц. Картинки, фото, видео

 

                План

  1. Малюнок.

 

  1. Розмір тваринки.

 

 

  1. Хутро зайчика.

 

  1. Зайчикові вуха.

 

  1. Спостережливі оченята.

 

 

  1. Пухнастий хвостик.

 

  1. Лапки зайчика.

 

 

  1. Гарне звірятко.

 

 

дивиться зайчик

 

невеликого розміру

 

 

сірого кольору, зігріває

 

на невеличкій мордочці, прислухаються

 

зауважують все, відбувається навкруги

 

 

 

позаду, круглої форми

 

довші за передні, швидко стрибати, рятуючись

від ворогів

 

прудке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.

 

Картка 1  В-ІІ.                                                                 

                                           

 

Текст – опис

Зайчик

 

План

 

  1. Заяц. Картинки, фото, видео Яка тваринка дивиться на мене із малюнка?

 

  1.  Ця тваринка якого розміру?

 

  1.  Має шерсть якого кольору? Шерсть яка зігріває його від холоду?

 

 

  1. На невеличкій мордочці добре видно що таке, що прислухаються до кожного звуку у лісі?

 

  1. Два маленькі ока як зауважують все, що відбувається навкруги?

 

 

  1. Позаду є що? Хвостик  який та якої форми?

 

  1. Які  лапи у зайчика довші?  Це дозволяє йому як стрибати, рятуючись від   кого?

 

 

  1. Зайчик яке звірятко?

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3.

Заяц. Картинки, фото, видеоКартка 3    В - ІV                                                                                 

                                                                                    

                                  Текст – опис

Зайчик

 

 

 

                     План

  1. Малюнок.

 

  1. Розмір тваринки.

 

 

  1. Хутро зайчика.

 

 

  1. Зайчикові вуха.

 

 

  1. Спостережливі ока.

 

 

  1. Пухнастий хвостик.

 

 

  1. Лапки зайчика.

  

     8.  Гарне звірятко.

 

Із … на … дивиться зайчик. 

 

Ця …   є невеликого … .

 

 

Має …  сірого кольору.

Шерсть коротка   та густа … його від холоду.

 

На невеличкій    добре видно … …, що

прислухаються  до звуків у лісі.

 

Два спостережливі ока     все, що відбувається … .

 

Позаду є … . Він …  та  круглої форми.

 

Задні довші  … за передні. Це дозволяє йому швидко  , рятуючись від … .

 

Зайчик  - …  гарне та прудке.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4.

 

Заяц. Картинки, фото, видеоКартка 3    В - ІV                                                                                 

                                                                                    

                                  Текст – опис

Зайчик

 

 

 

                     План

  1. Малюнок.

 

  1. Розмір тваринки.

 

 

  1. Хутро зайчика.

 

 

  1. Зайчикові вуха.

 

 

  1. Спостережливі ока.

 

 

  1. Пухнастий хвостик.

 

 

  1. Лапки зайчика.

 

 

    

 8.  Гарне звірятко.

 

Із … на … дивиться зайчик. 

 

Ця …   є невеликого … .

 

Має …  сірого кольору.

Шерсть коротка   та густа … його від холоду.

 

 

На невеличкій    добре видно … …, що прислухаються  до звуків у лісі.

 

Два спостережливі ока     все, що відбувається … .

 

Позаду є … . Він …  та  круглої форми.

 

 

Задні довші  … за передні. Це дозволяє йому швидко  , рятуючись від … .

 

Зайчик  - …  гарне та прудке.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 5.

 

Заяц. Картинки, фото, видео

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ілюстрація до тексту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
12 січня 2021
Переглядів
1618
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку