Причини виникнення: Наявність зброї масового знищення: ядерної, хімічної, бактеріалогічної. “Ядерний клуб” – 5 офіційних ядерних держав: США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай. Неофіційні члени: Індія, Пакистан, Ізраїль. Мають технології: Японія, ПАР, КНДР, Іран, Ірак, Бразилія, Тайвань. Існування в минулому великих колоніальних імперій, що не враховували етнічних меж.
Збройні конфлікти у світі Збройні конфлікти і війни - потужна світова проблема. Сотні тисяч людей в усьому світі щороку стають учасниками й очевидцями збройних конфліктів, роками живуть у зонах бойових дій або на територіях, що не контролюються законною владою, в обстановці боротьби і стресу. Додаток 1.
Більшість конфліктів припала на країни, що розвиваються. За кількістю міжнародних конфліктів, у яких брала участь та чи інша країна, лідирують розвинуті держави. Найбільш «войовничими» виявилися Велика Британія і Франція (брали участь у 21 і 19 конфліктах відповідно), а також США, колишній СРСР (нині Росія), Австралія, Нідерланди, Ізраїль, Єгипет, Китай тощо
Країни, які мають найбільші запаси паливних мінеральних ресурсів: Нафта Саудівська Аравія, Кувейт, Ірак, Іран, ОАЕ, Венесуела, Росія, Мексика, США, Лівія. Природний газ Росія, Іран, ОАЕ, Саудівська Аравія, США, Катар, Алжир, Іран, Венесуела, Канада, Туркменістан, Нігерія, Велика Британія, Нідерланди, Норвегія.
Кам'яне вугілля Буре вугілля Росія, Китай, США, ПАР, Австралія, Україна, Казахстан, Німеччина, Велика Британія, Індія, Польща, Канада, Колумбія. Уранові руди Австралія,Південна Африка, Канада, Нігер, Бразилія, США. Торф Росія, Ірландія, Шотландія, на півночі Німеччини, в Скандинавії, Канаді та США.
Вічні двигуни, на жаль, неможливі… Світових запасів нафти та газу вистачить не більше, як на півстоліття, а вугіллям ми користуємося близько 3-х століть. Людству потрібна енергія, причому потреби в ній збільшуються з кожним роком. Разом з тим, запаси традиційних природних палив (нафти, вугілля, газу і ін.) кінцеві. Нам слід погодитися з тим, що сказав вчений мудрець, : "Немає простих рішень, є тільки розумний вибір".
Шляхи розвязання прблеми: Підвищувати ефективність використання енергії; Ресурсозберігаючі та енергозберігаючі технології; Збільшення використання альтернативної енергії; Енергозберігаюча політика; Пошук матеріалів – замінників; Використання відходів. Додаток 3. Учнівська публікація «Альтернативні види енергії»
Відомо, що вчені розробили чимало глобальних прогнозів щодо розвитку людства на найближчу та віддалену перспективу. В них простежуються два принципово різних підходи, які можна назвати песимістичним і оптимістичним. Складіть свій власний прогноз розвитку людства у ХХІ ст. за: а) песимістичним сценарієм; б) оптимістичним сценарієм.