В даній мультимедійній презентації показано методику проведення заняття -дослідження з використанням інтерактивних, проектних та інформаційних технологій навчання, які розкривають нетрадиційний підхід до процесу навчання, сприяють вихованню загальнолюдських цінностей засобами літератури.
ПЛАН Історія написання соціально-психологічної повісті Ольги Кобилянської «Земля». Тема, ідея, жанр, композиція твору. Образ землі в повісті. Характеристика сюжетних ліній: лінія життя старих Івоніки та Марійки Федорчуків; лінія Михайла й Анни; лінія Сави і Рахіри. 5. Проблематика та конфлікт повісті.
«Земля... Недалеко од Богуслава, коло Росі розкинулось село Семигори. Яр в'ється гадюкою між крутими горами, на дні того яру блищать рядочками ставки в очеретах, в осоці, зеленіють левади, греблі, обсаджені столітніми вербами. На високих гривах гір, кругом яру зеленіє старий ліс, як зелене море, вкрите хвилями. Глянеш з високої гори на той ліс і здається, ніби на гори впала оксамитова зелена тканина».
«Їхали ми цілий день. «Чия земля?» - питаємо. – «Терентія Гавриловича Пузиря». На другий день знову питаємо: «Чия земля?» - «Терентія Гавриловича». І тільки на третій день, надвечір, почалася земля Гаврила Афанасійовича Чобота. Ха-ха! Княжество! Ціле княжество! Німець, що зо мною їхав, дивувався, хитав головою, цмокав губами, а на третій день, сміючись, сказав: «У цього хазяїна більше землі, ніж у нашім герцогстві.»».
«А всього маєтку лишив йому тато букату горба щонайвищого і щонайгіршого над усе сільське поле. На тім горбі копали жінки пісок, і звав він ярами та печерами під небеса, як страшний велетень. Ніхто не орав його і не сіяв, і межі ніякої на нім не було. Лиш один Іван узявся свою пайку копати і сіяти. Оба з конем довозили гною під горб, а сам уже Іван носив його мішком наверх.».
РЕАЛІЗМ (з латинської — суттєвий, дійсний) — художній метод, що полягає у правдивому, об'єктивному і всебічному відображенні дійсності засобами, властивими тому чи іншому виду мистецтва. ТИПОВИЙ ОБРАЗ (з грецької «тип»— відбиток, образ, зразок) — 1.яскравий художній образ-персонаж, у якому багатство індивідуальних рис органічно поєднане з характерними рисами людей певної епохи, групи; 2. це велике узагальнення, що подається у вигляді конкретної особи, літературного образу.
4. Сава ворогував з батьками і Михайлом. Чи поглиблювала цей конфлікт Рахіра? З якою метою? 5. Рахіра вічно почувала себе ображеною Марійкою. Чи була правда на її стороні? Як ви думаєте, чи справедливо ставилась Федорчучка до своєї сліпої на одне око сестри, Рахіриної матері? 6. Чому Михайло втаював свої стосунки з Анною? Як ви оцінюєте його поведінку, коли Анна опинилася на становищі покритки?
7. Є така думка, що кожна жертва певною мірою винна в своїй смерті. Чи стосується це Михайла? Чому? Куди він мав іти в ту ніч, коли знайшов причину йти з братом в ліс? 8. Як село поставилося до смерті Михайла? Чи знали люди, хто вбивця? Чому мовчали? Як ви оцінюєте це? 9. Чи показано страждання Сави-злочинця? Як показано? Чи викликає молодший брат співчуття?
Тема. Влада землі над селянами. Ідея. Ольга Кобилянська стверджує думку про те, що тільки знищення приватної власності над землею приведе людину до визволення з-під влади землі. Земля повинна бути для людини, а не людина для землі, бо коли трапляється навпаки, то це може призвести до такого страшного гріха як братовбивство.
Експозиція Опис села Д., де будуть відбуватися події, зображені у творі. Зав’язка Весілля Парасинки, доньки Докії та Василя Чоп’яків. Розвиток дій Висвітлення кохання між Савою і Рахірою, Анною та Михайлом, їх принципи життя, похід Михайла до війська та довгоочікуване повернення. Кульмінація Вбивство Михайла Савою. Розв’язка Заподіяний злочин відвертає Саву від землі і жене на заробітки в Молдавію. Анна виходить заміж за Петра, Івоніка і Марійка залишаються самі.
Михайло Федорчук 1. Виняткова зовнішність. 2. Втручання у братове життя. 3. Відраза до зброї. 4. Задоволення від праці на землі. 5. Щирість почуття любові до Анни. 6. Несвідоме передбачення смерті. 7. Непристосованість до змін у житті. 8. Слабкодухість. 9. Постійно під опікою батьків. 10. Поблажливо-зверхнє ставлення до брата.
Сава Федорчук 1. Всепоглинаюча любов до Рахіри. 2. Неврівноваженість вдачі. 3. Захоплення зброєю. 4. Відчуття, що брата люблять більше. 5. Постійні докори батьків і брата. 6. Схильність до навіювання чужими людьми. 7. Злодійкуватість. 8. Приховування справжніх почуттів і намірів. 9. Страх перед покутою.
«У романі Кобилянська справді якнайповніше виявила риси свого таланту, але, на мою думку, досягла його меж. Концепція роману задумана тонко і добре викладена, персонажі твору окреслені чітко, і хоч, змальовуючи події, письменниця не виходить за межі одного села, щоб дати картину широкого рівня буковинського народу, цілісність його пройнята таким емоційним настроєм, що це надає «Землі» особливого гонору».
«Пишу до Вас під свіжим враженням од Вашої повісті «Земля». Я звичайно багато читаю, але признаюся, що давно читав щось таке гарне, таке захоплююче, як «Земля». Я просто зачарований Вашою повістю,— все: і природа, і люди, і психологія їх — все це робить таке сильне враження, все це виявляє таку свіжість і силу таланту, що, од серця дякуючи за пережиті емоції, я радів за нашу літературу».