Пропоную авторські презентації до уроків мистецтва у 10 класах. Під час відбору матеріалу для презентації перевага віддавалась визначним світовим шедеврам. Намагалась інтегрувати матеріали з усіх підручників, запропонованих МОН України. Сподіваюсь, що дані розробки стануть у нагоді колегам. За бажанням, учитель може додати відеоролики або інші ілюстрації.
Музична спадщина з Європи. Пуританська мораль вихідців з Великої Британії не давала розвиватися світським жанрам, дозволяючи лише спів псалмів. Релігійні гімни, які масово співали і поза церквою. Виникнення духових оркестрів. Патріотичні пісні («Зоряно-смугастий прапор», «Слався, Колумбіє» та інші). Домашнє музикування: концерти салонного характеру, танці.
Афроамериканська музична культура. У своїй музиці афроамериканці зберегли багатовікові традиції мистецтва своїх пращурів: високий ступінь естетичної обдарованості, сприйнятливість до нової культури, творчу потребу висловлювати своє світовідчуттяв художніх образах, чудове ритмічне чуття, свободу м’язів тіла, специфічну манеру співу та інші вроджені особливості.
Історія джазу. Раби масово гинули під час перевезень: задихалися від нестачі повітря, помирали від хвороб, божеволіли, кидалися в море, віддавши перевагу смерті, ніж рабству. Раби були дешевими. Плантаторам вигідніше за короткий термін замучити раба на непосильній роботі, ніж експлуатувати його довше, але помірковано. Середня тривалість життя раба на плантаціях не перевищувала 6-7 років.
Історія джазу. Увечорі до рабів приходив християнський пастор, який вчив їх молитися, розповідав про те, що якщо будеш старанно молитися, то Бог виконає твої бажання. Саме у Південних штатах тривалий час зберігався національний фольклор негрів, який згодом став підгрунттям для народження джазу.
Музичні особливості джазу: свінг – особливий ритмічний малюнок;синкопи – зміщення сильної долі на слабку;рифи – багаторазове проведення короткої мелодичної фрази;імпровізація – створення музики без підготовки;склад джаз-бенду (джазового оркестру): духові (у тому числі, саксофон), струнні (зокрема, контрабас, банджо), екзотичні шумові інструменти, ударна установка.
Трохи історіїНа хвилях «білого» радіо звучала лише дозволена музика, яка задовольняла потреби поважних білих людей. «Чорна» музика була під офіційною забороною. Для молоді був дефіцит танцювальної музики. У місті Клівленд у 1951 р. диск-жокей Ален Фрід вирішив піти на нечуваний експеримент…
Король рок-н-ролу. Елвіс Преслі (1935 – 1977) – американський співак і актор. Один із найуспішніших музикантів XX століття. Установив чимало досі не перевершених рекордів у царині звукозапису. Став настільки популярним, що більшість людей зазвичай називає його просто «Елвіс» або «Король рок-н-ролу».
Витоки рок-музики. Ритм-енд-блюз. Пісенно-танцювальна розважальна музика. Пісня «Провалюй, Джек» («Hit the Road Jack») Рея Чарльза побудована на діалозі жінки, яка дорікає свого чоловіка в тому, що в нього за душею ні копійки, і вимагає, щоб він зібрав свої речі і покинув її будинок, і відповідей чоловіка, який звинувачує жінку в сварливості та обіцяє надолужити згаяне.
Музичні особливості рок-музики:зміст пісень від легкого до похмурого, глибокого і філософського;одноманітний ритм;гучне звучання;одноманітний ритм з сильним бек-бітом;сольні епізоди на електрогітарі;є продуктом колективної творчості;імпровізація;склад рок-гурту: вокаліст, гітаристи (бас, соло) і ударник, іноді клавішник, саксофон, губна гармоніка, акордеон та ін.
Музичні особливості диско:ритмом 100—120 ударів за хвилину, що вдвічі перевищує частоту серцевих скорочень людини;електронна обробка музики;швидкий темп, танцювальний характер;диск-жокей (DJ) у ролі оператора апаратури та розпорядника танців;структура пісень складається з декількох блоків (зі зміною малюнка баса, мелодії, тональності тощо), що не дозволяє довгим композиціям набриднути слухачеві.
Поп-музика і її Король. Майкл Джексон (1958 – 2009) – американський співак, танцюрист, автор пісень, який досяг міжнародної популярності. Володар численних премій та нагород, «Король поп-музики». У пісні «Give in to Me» —співак розповідає про зраду його колишньої коханої, про біль, який він відчуває.
Музичні особливості поп-музики:розважальна танцювальна музика;середня довжина пісні 2—4 хв., що відповідає радіо-формату;легке для сприйняття мелодії, приспів, повинен легко запам’ятовуватися з першого разу;тексти присвячені особистим переживанням;чіткий, незмінний біт;візуальне оформлення пісень;музичні інструменти: електрогітари, ударні, іноді саксофон та екзотичні інструменти.
Поміркуємо разом. Як ви гадаєте, чому критики порівнювали п'єсу 4'33" з «Чорним квадратом» К. Малевича?Творче завдання Придумати кросворд, що містить назви музичних напрямів американського музичного мистецтва ХХ ст. (спірічуелс, блюз, джаз, свінг, бін-бенд, регтайм, рок-н-рол, рок, поп, кантрі, бібоп, ритм-енд-блюз, фри-джаз, джаз-рок, фьюжн, фанк та ін.)
Метрополітен-операЄ одним з найпрестижніших оперних театрів світу. Розташований у Нью-Йорку. Знаменита оперна трупа, заснована у 1880 р., з 1966 р. працює у спеціально побудованому театрі в Лінкольн-центрі. На сцені Метрополітен-опера виступали й знані українські співаки — А. Солов’яненко, В. Гришко та ін.
Цікаві факти про Метрополітен-опера. Щорічно театр відвідують 800 тисяч глядачів. У глядацькій залі 3900 місць. Унікальна завіса, розшита золотом і шовком, важить більше півтонни. Найдешевші квитки від 17 до 35 доларів за одне стояче місце (вистави тривають до 3-х годин). Найдорожчі квитки – 500 доларів. Здати одяг у гардероб – 3 долари.
Бродвейські театри. Первинна назва «бродвейський» означало місцерозташування того або іншого театру, адже Бродвей – одна з найдовших вулиць Нью-Йорка. Сьогодні у слова «бродвейський» з'явилося абсолютно інше значення, що визначає тип спектаклю або навіть самого театру. Спочатку бродвейські театри створювалися виключно як комерційні проекти, де найважливішим був великий фінансовий прибуток.
Бродвейські театри. Характер сучасного театру Бродвею почав формуватися на межі ХІХ-ХХ ст. Тоді на Бродвеї театральні приміщення здавали в оренду для демонстрації музичних комедій і драматичних спектаклів. Особливістю бродвейських театрів також є відсутність постійних складів: актори і режисери, як правило, запрошуються на певний театральний сезон, та і репертуар постійно оновлюється.
Бродвейські театри. Ще одне правило бродвейської постановки – обов'язкова участь «зірок» (режисерів або акторів), адже ім'я дає відмінний рекламний ефект. П'єса демонструється до тих пір, поки на неї купуються квитки. Якщо спектакль має тривалий успіх, його «копіюють» і постановка гастролює по всій країні.