Надзвичайні ситуації природного та техногенного характеру
Вступ
Кожна людина у випадку аварій, катастроф і стихійного лиха повинна вміти захистити себе, свою сім’ю і надати допомогу потерпілим. Необхідності цього вимагає саме життя, наша дійсність.
Науково-технічний прогрес значно збільшив можливості виробництва, але приніс з собою техногенну та екологічну небезпеку для людини і довкілля.
Більшість регіонів держави, у тому числі і територія Волинської області, підпадають під вплив небезпечних природних та техногенних явищ. Ось чому кожен з нас повинен багато знати і вміти в ім’я збереження здоров’я і життя.
Значна кількість великих катастроф, що відбулися на території України за останній час (серед яких особливе місце займає Чорнобильська), змістила пріоритети у призначенні Цивільної оборони від захисту населення в умовах воєнного часу на захист населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, від галузевого (відомчого) формування і функціонування на функціональні (із залученням усіх рівнів виконавчої влади) принципи формування і реагування на надзвичайні ситуації.
Прийняті за останні роки Верховною Радою України Закони: «Про Цивільну оборону України», введений в дію Постановою ВР № 2975-XII від 03.02.93 р. із змінами внесеними згідно із Законами № 555-XIV від 24.03.99, № 2470-III від 29.05.2001 та № 1419-IV від 03.02.2004 р., «Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань» № 15/98-ВР від 14.01.1998 р., “Про захист населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй техногенного та природного характеру” № 1809-III від 8 червня 2000 року, а також “Про правові
засади цивільного захисту” № 1859-IV від 24 червня 2004 року чітко визначили призначення і завдання Цивільного захисту України, відповідальність виконавчої влади всіх рівнів щодо захисту життя і здоров'я людини від наслідків надзвичайних ситуацій, державну важливість цієї проблеми.
Організація безпеки і захисту населення України, об'єктів економіки і національного надбання держави повинна розглядатися як невід'ємна частина державного будівництва, як найважливіша функція центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій і виконавчих органів влади.
Рівень національної безпеки не може бути достатнім, якщо у загальнодержавному масштабі не буде вирішене завдання захисту населення, об'єктів економіки і національного надбання від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
Успішне вирішення багатопланових і складних завдань, які покладені на Цивільну оборону України, у значному ступеню будуть залежати від рівня підготовки населення держави до дій у складній обстановці, яка може скластися внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, природного, екологічного та воєнного характеру.
Повінь, паводок
Повінь - це тимчасове затоплення значних ділянок місцевості в результаті підйому рівня води в водоймах, викликане різноманітними причинами (танення снігу, тривалі зливи, урагани, руйнування дамб та інших гідротехнічних споруд).
Паводок – фаза водного режиму річки, що може багаторазово повторюватися в різні сезони року, характеризується інтенсивним збільшенням витрат і рівнів води внаслідок дощів чи сніготанення під час відлиг
Фактори небезпеки повеней та паводків: руйнування будинків та будівель, мостів; розмив залізничних та автомобільних доріг; аварій на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин.
Внаслідок повені, паводку починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.
Дії у випадку загрози виникнення повені, паводка:
Запам’ятайте! Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал ”Увага всім”. Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:
Перед виходом з будинку вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час - закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).
Дії після повені, паводка:
Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому
Сильний вітер, включаючи шквали та смерчі.
Сильний вітер - це рух повітря відносно земної поверхні з швидкістю або горизонтальною складовою швидкості понад 25 м/с. За руйнівною силою може зрівнятися з землетрусом.
Смерч - сильний вихор, який опускається з основи купчасто-дощової хмари у вигляді темної вирви чи хобота і має майже вертикальну вісь, невеликий поперечний перетин і дуже низький тиск у центральній його частині. Обертальна швидкість (проти годинної стрілки) до 100 м/с. швидкість руху 35-60 км/г.
Шквал - короткочасне різке збільшення швидкості вітру, що супроводжується зміною його напрямку.
Сильні вітри, шквали та смерчі – стихійне лихо, яке може статися в будь-яку пору року, але найчастіше - у серпні і вересні. Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому частіше усього вдається оголосити штормове попередження.
Фактори небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів: травмування, а інколи і загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, промислових і житлових будівель, особливо їх верхніх поверхів і дахів; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів та посівів на полях.
Сильні вітри, як правило супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.
Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження:
Закрийте вікна та відійдіть від них подалі.
Дії після стихійного лиха:
Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Землетрус
Землетрус – підземні поштовхи у земній корі чи верхній частині мантії, що викликають коливання земної поверхні, спричиняють деформацію земної кори та деформування чи руйнування інженерних споруд. Землетруси - грізне стихійне лихо природного характеру, яке призводить до катастрофічних наслідків з багатьма жертвами та матеріальними збитками.
Фактори небезпеки землетрусів: руйнування будівельних конструкцій будинків та споруд; руйнування на потенційно небезпечних об’єктах, нафто- та газопроводах; утворення завалів; руйнування систем життєзабезпечення та розлами земної кори. Додатковою небезпекою є повторні поштовхи.
Дії у випадку загрози виникнення землетрусу:
Дії після землетрусу:
Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Сель, лавина
Сель – це стрімкий потік великої руйнівної сили на басейнах гірських річок, що складається із суміші води та крихких, ламких порід і виникає внаслідок інтенсивних дощів чи танення снігу, а також прориву завалів та морен.
Він характеризується різким підйомом рівня води, короткочасним періодом дії та значною руйнівною силою, виникає раптово, рухається зі швидкістю понад 10 м/с і проходить найчастіше хвилями за період від десятків хвилин до декількох годин. Крутий передній фронт селевої хвилі може сягати 15 м заввишки.
Як правило, місця сходу селевих потоків відомі. У більшості випадків населення про небезпеку може бути попереджено, але лише за десятки хвилин, іноді – за 2-3 години.
Лавина - швидкий, раптовий рух снігу та (або) льоду вниз стрімкими схилами гір, який загрожує життю і здоров’ю людей, завдає шкоди об’єктам економіки та довкіллю.
Основна небезпека селевих потоків та снігових лавин проявляється у вигляді безпосередньої ударної дії на людей та на перешкоди (споруди, будівлі, системи життєзабезпечення).
Фактори небезпеки селів та лавин: значна кількість травмувань і людських жертв;
завалювання грязьо-кам’яною або сніговою масою та руйнування будинків і споруд, потенційно небезпечних об’єктів, доріг, мостів, інженерних споруд, систем життєзабезпечення;
знищення лісових масивів та значні збитки сільському господарству.
Ми пропонуємо заходи, необхідні для виконання кожній людині, яка може опинитися у можливій зоні селю або лавини.
Дії населення при загрозі селю, лавини:
Шановні мандрівники, запам’ятайте ці попередження:
не виходьте у гори в снігопад та у негоду;
вивчайте перед мандрівкою у гори маршрут свого руху;
стежте у горах за зміною погоди;
запам’ятайте, що найбільш небезпечний період сходження лавин – весна та літо, від 10-ї години ранку до заходу сонця;
уникайте місць можливого сходження лавин (найчастіше воно трапляється при крутизні схилів понад 300, якщо схил без чагарнику і дерев – при крутизні 200; а при крутизні 450 лавини сходять практично після кожного снігопаду);
Дії населення у разі сходу селевого потоку:
Дії населення у разі сходження снігової лавини:
виконуйте плавальні рухи і тримайтесь, по можливості, з краю лавини, де швидкість руху менша;
спробуйте створити простір навколо лиця і грудної клітини у разі зупинки лавини – це допоможе вашому диханню;
не кричіть, якщо виявились ви всередині лавини, сніг повністю поглинає звуки, а крик та безглузді рухи лише позбавлять вас сил, кисню та тепла;
не панікуйте та не дозволяйте собі заснути;
пам’ятайте, що вас шукають і можуть врятувати протягом деякого часу.
Дії населення після сходження селевого потоку та снігової лавини:
Не поспішайте з оглядом населеного пункту, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.
Зсуви.
Зсув - це зміщення мас гірських порід вниз по схилу під дією сили земного тяжіння без втрати контакту з нерухомою основою на більш низький гіпсометричний рівень.
Причиною зсуву може бути: перезволоження грунту дощовими опадами, танення снігів, землетруси, підмив схилів та непродумана діяльність людини (вибухові та земляні роботи, вирубка лісу на схилах пагорбів та інше). Активізація зсувів залежить від інтенсивності постачання грунту підземними та поверхневими водами. Об’єм грунту, який зміщується під час зсуву, може становити від декількох сотень до тисяч мільйонів кубометрів, а швидкість коливається від декількох метрів на рік до декількох метрів на секунду.
Яких небезпек слід очікувати від зсувів: руйнування і завалення житлових та виробничих будівель, потенційно небезпечних об’єктів, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибель людей. Крім того, зсуви створюють умови для перекриття рік, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні паводки.
Готуйтеся до виникнення зсуву:
Дійте негайно! Терміново евакуюйтесь у безпечне місце при швидкості руху зсуву понад 0,5-1,0 метра на добу.
Дії після зсуву:
З’ясуйте у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Просте знайомство із статистикою ризику доводить, що небезпека поразки по вірогідності індивідуального смертельного ризику в різних сферах діяльності порівняно мала. Але для того, щоб понизити навіть десятимільйонну частку ризику під час грози на відкритій місцевості, потрібно вжити спеціальним заходам. По-перше, не ховатися під високі дерева (особливо, що окремо стоять). Більш небезпечні бук, дуб, тополя, ялина, сосна. Рідше блискавка ударяє в березу і клен, майже неймовірно, щоб ударила в чагарник.
Знаходитися на відкритому просторі не можна - вже краще сісти до сухої ями, траншеї. Тіло повинне мати по можливості меншу площу зіткнення із землею. Не варто бігти, а якщо ви їдете в машині - потрібно зупинитися (але з машини не виходити) і закрити вікна. До речі, в потяг блискавка потрапити не може, оскільки у крайньому разі вибере для удару дроти електричної тяги, а не вагон.
Звичайно можна наперед зрозуміти, що збирається гроза: коли сонце сильно пече, а в повітрі нагромаджується волога, коли потім починає по особливому мінятися небо і навіть відчувається особливий - передгрозове світло.
Якщо в цей час ви в човні, треба негайно гребти до берега (на воді ви - найпіднесеніший предмет). В горах потрібно уникати гребенів, виступів і інших пагорбів. Небезпечно знаходитися поряд із металевими предметами. Не треба і купатися, краще знаходитися на сухій поверхні, наприклад, в наметі.
Стверджують, що є місця, куди блискавки б'ють із завидною постійністю. Існує навіть щось на зразок народного терміну - кубло блискавок. Законам фізики це явище не суперечить - знижений електричний опір таких місць можливий, якщо в землі приховано водне джерело або залежи металу.
В умовах житла, не рекомендується знаходитися на даху і біля токовідводу і заземлення. Якщо у вашого радіо або телеприймача на даху індивідуальна антена, її потрібно від'єднати від приладів. Не стійте біля відкритого вікна. Вітки високих дерев що ростуть поблизу, потрібно підрізати, щоб вони не були ближче двох метрів від наметів.
Метеорологи стверджують, що на нашій планеті безперервно йдуть грози - по сто блискавок встромлюється в землю кожну секунду. Потужність блискавок досягає деколи 200 тисяч ампер, а потенційна потужність пристойної грози може бути в п'ять разів більше атомної бомби, скиненою американцями на Хіросіму. Температура блискавки може перевищувати температуру на поверхні Сонця.
Після таких відомостей може здатися, що у людини немає жодних шансів пережити контакт з блискавкою, але медична статистика говорить, що приблизно три четверті людей, постраждалих від атмосферної електрики, залишаються в живих і багато що тут залежить від швидкої допомоги.
Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає уявні і загальні порушення. В місцях входу і виходу електричного розряду утворюються опіки тканини, що нагадують опіки III-IV ступеню. Рана має кратероподібну форму з краями схожими на мозолі. Іноді на шкірі залишаються деревоподібні розгалужені червоні смуги. При дії електричного розряду може спостерігатися повний відрив кінцівки. Загальні порушення виявляються втратою свідомості, зниженням температури тіла, зупинкою дихання, пригнобленням серцевої діяльності. У момент травми може наступити стан «уявної смерті», при якій не визначається дихання і пульс, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкірні покриви бліді. При легкій поразці спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабість, непритомність.
Надаючи першу допомогу необхідно постраждалому негайно зробити штучне дихання, а при зупинці серця - непрямий масаж; опікову поверхню закрити пов'язкою і всередину дати анальгетик. Постраждалого необхідно доставити в лікарню, якщо це неможливо - напоїти гарячим чаєм і забезпечити спокій. При транспортуванні у будь-який момент може наступити зупинка серця і дихання, у зв'язку з чим супроводжуючи повинні бути готові будь-який момент провести штучне дихання і непрямий масаж серця.
Серед народних помилок є рецепт - закопати постраждалого в землю. У жодному випадку не робіть цього, краще не буде. Навпаки, при цьому значно погіршується стан постраждалого.
Кульова блискавка.
Вірогідність того, що вам “пощастить” постраждати від кухлевої блискавки практично рівна нулю. Статистика свідчить, що більшість людей ніколи навіть не бачили і не побачать цього голубу, зелену, жовту або червону кулю до двадцяти сантиметрів в діаметрі, що світиться та поволі пливе з потоком повітря. З'являється він звичайно в грозу або після грози.
Отже, що робити якщо все ж таки у ваш будинок влетіла така блискавка?
Перш за все мати на увазі, що траєкторія її польоту практично непередбачена. Куля поводиться несподівано, як крапля води на розжареній сковороді. Проте напевно не варто робити різкі рухи і тим більш тікати: можна викликати повітряний потік, по якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами.
Тримайтеся подалі від електроприладів і проводки, не торкайтеся металевих предметів та постарайтеся залишити маловивчене атмосферно-електричне явище в самотності не більше ніж через півхвилини блискавка зникне сама собою - іноді безшумно, іноді з вибухом. Вона може залишити після себе дірку в дверях, а може - лише запах озону.
І не втрачайте пильності: після таких візитів бували пожежі.
Спочатку людина відчуває втому, головну біль, запаморочення, нудоту, спрагу. Пізніше - шум у вухах, задишку, прискорене серцебиття (збільшується почервоніння особи, нерідко бувають носові кровотечі). Якщо в цей час прийняти необхідні заходи, захворювання не буде розвиватися. Але якщо постраждалий продовжує залишатися на сонці та у теплі, розвивається процес, обумовлений ураженням центральної нервової системи: важка задишка, частий і слабкий пульс, галюцинації, температура підвищується до 40оС , судоми, марення, можливий параліч органів дихання і припинення роботи серця.
Небезпека сонячного і теплового удару збільшується при фізичному навантаженні і хибі води. Організм не встигає прохолоджуватися і швидко перегрівається.
Що робити при перегріваннях?
В усіх випадках перегрівання організму треба терміново викликати лікаря.
Попередження перегрівання організму полягає в дотриманні норм прийому сонячно-повітряних ванн, що особливо важливо для дітей та осіб, що мають захворювання серцево-судинної системи.
Уникнути сонячного удару дуже просто: одяг повинен бути з легкої нещільної тканини, світлий, треба носити головний убір. По можливості, дотримуватись питного режиму, не сидіти довго на сонці. Намагатися не зловживати витривалістю свого організму, більше знаходитися у холодку, періодично прохолоджуватися. Тоне людина
На нашій планеті завжди є можливість опинитись у воді: вона покриває 71 відсоток поверхні земної кулі. Тому древні греки уміння плавати вважали таким же обов'язковим, як уміння читати.
Втім, тисячолітні спостереження показують, що тонуть в основному саме ті, хто вміє плавати. І це не дивно: як би не вміла людина бігати, стрибати, плавати або навіть літати, життя його не стане більш захищене без правильного керування своїми можливостями. Більш того, збільшення ступенів свободи веде до збільшення ступенів небезпеки.
Нещасні випадки відбуваються найчастіше при порушенні заходів безпеки на воді. Аналіз узагальнених даних показує, що більшість гине через невміння добре плавати, купання в необладнаних водоймах, при хвилюванні на море, порушенні навігаційних правил, в аварійних ситуаціях на човнах і інших плавзасобах, під час переправ, у період паводків і повеней.
Останнім часом усе більшу популярність набуває підводний спорт. Купивши дихальну трубку, маску і ласти, деякі плавці починають самостійно освоювати техніку підводних занурень, займатися підводним полюванням, фотографуванням і т.і. Часто такі заняття закінчуються трагічно. При тривалому перебуванні під водою, не маючи можливості відновлення запасів кисню в організмі, людина може загинути.
Частою причиною загибелі у воді також є перевтома, перегрівання, переохолодження, алкогольне сп'яніння та інше. Особливу тривогу викликає обставина, що серед потопаючих - четверту частину складають діти до 16 років. Половина з них - малята, залишені без нагляду старшими.
Відпочиваючи, треба додержуватися заходів безпеки на воді. Намагатися якнайшвидше навчитися плавати.
Товариство рятування на водах навчає громадян самим простим заходам безпеки на воді. При настанні теплих сонячних днів люди ринуться до води. При цьому варто пам'ятати, що вода помилок не прощає.
Заходи безпеки при купанні :
Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді. Щороку тоне величезна кількість людей і багато з них в стані сп'яніння.
В тім, називають і іншу головну причину загибелі у воді: спочатку самовпевненість, а потім страх. Причому відомо, що і від того, і від іншого часто рятують знання.
У плавця починає повести ногу. Знаючи, що це звичайна ситуація, ви повинні на секунду зануритися з головою у воду і, розпрямивши ногу, сильно рукою потягнути на себе ступню за великий палець. Якщо не знати цього прийому, легко злякатися, і, гублячи сили і збиваючи подих, намагатися плисти до берега, а там вже - як повезе. До речі, одночасно з умінням плавати цілком необхідно навчитися і відпочивати у воді.
Отже, після відпочинку, треба знову плисти до берега. І знову відпочивати. Але ні в якому разі не втрачати енергії на страх, порадьте собі в крайньому випадку думкою, що боятися вже пізно - треба тільки діяти. Той хто вміє з рештою пропливти десять метрів, пропливе і сто, якщо буде відпочивати, та й людина все-таки легше води.
Існує найпростіший прийом орієнтації під водою. Під час навіть неглибокого занурення (наприклад, із маскою) плавець нерідко втрачає правильне відчуття “верх-низ”, причому часто про цей навіть не догадується. Щоб йти точно нагору, треба випустити декілька пухирців повітря, а уже вони покажуть дорогу.
Зрозуміло, усі ці поради потрібні, якщо ви узагалі вмієте плавати. Навчити плавати свою дитину - обов'язок, такий же, як навчити переходити вулицю. Впевнено триматися на воді можна навчити за 5- 7 днів, і це вже перший крок до безпеки: діти тонуть не тільки в ставках і річках, але й у бочках із водою, і в домашніх ваннах.
Що робити, якщо на ваших очах тоне людина?
Насамперед дати собі секунду на міркування. Чи немає поруч рятувального засобу? Їм може бути усе, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до нього докинути. Рятувальне коло можна кинути на 20- 25 метрів. Чи є човен? Чи можна покликати когось ще на допомогу?
Уміння надати допомогу при нещасливих випадках необхідно кожній людині. Володіння прийомами і засобами надання допомоги утопаючій людині - винятково важлива спеціальна навичка. Особливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів і т.п.). У цьому випадку рятувальники повинні вміти добре плавати, володіти прийомами надання першої допомоги постраждалим, діяти швидко і рішуче. Крикнувши потерпілому, ви йдете йому на допомогу. Якщо ви добираєтеся до потопаючого плавом, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега і т.д. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинний триматися за плечі рятувальника. Якщо немає - обертатися з ним треба жорстко і безцеремонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб спасти його і своє життя.
Коротко техніка рятування виглядає так. Підпливши до потопаючого, треба підпірнути під нього і, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортувати до берега. У випадку, якщо тому хто тоне, вдалося схопити вас за руки, шию або ноги, звільняйтеся і негайно пірнайте - інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити.
Якщо людина вже занурилася у воду, не кидайте спроб знайти його в глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити, якщо той хто потонув, був у воді близько 6 хвилин.
Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, його необхідно швидко і старанно оглянути. Основну увагу звернути на колір шкірних покровів, подих, серцеву діяльність, очні рефлекси, ширину зіниці. Допомога надається в залежності від його стану. Ознаки клінічної смерті: зіниці розширені, пульс відсутній, серце не чутно, подиху немає. Зіниці не реагують (Якщо зіниці звужені, те людина в непритомності і штучному диханні робити не треба. Треба дати нашатирний спирт і поплескати по щоках). Приступати до надання допомоги потрібно якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Будь-які сумніви повинні вклонятися на користь життя!
Доти, поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо його рятування.
При клінічній смерті людину ще можна повернути до життя. Без подиху і серцебиття, у постраждалого клітини мозку починають гинути через 4-5 хвилин. Але якщо йому надають допомогу (штучне дихання і непрямий масаж серця), настання біологічної смерті можна запобігти. Але треба пам'ятати, що першими руйнуються клітини кори великих півкуль головного мозку.
Як тільки потопаючого витягли з води, відразу приступають до надання долікарської допомоги.
Правила надання першої допомоги:
- Витягнувши на берег, оглянете потерпілого: рот і ніс можуть бути забиті тинню або піском, їх треба негайно прочистити (пальцями, повернувши голову людини на бік). Потім покладете постраждалого животом на своє коліно (голову звісити особою униз) і сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Все це треба робити швидко і також швидко укласти постраждалого на спину, розстебнути йому пояс і верхні гудзики і почати робити штучне дихання;
- Підведіться на коліна зліва, максимально закиньте голову постраждалого (це дуже важливо!) і, змістивши щелепу униз, розкрийте йому рот. Зробіть глибокий вдих, прикладете свої губи до губів постраждалого (рекомендується через хустку або марлю) і із силою видихніть повітря. Ніздря постраждалого при цьому треба затиснути рукою. Видих відбудеться самостійно;
- Якщо в постраждалого не б'ється серце, штучне дихання треба сполучити з непрямим масажем серця. Для цього одну долоню покладете поперек нижньої частини грудини (але не на ребра!), іншу долоню - поверх перший навхрест. Надавите на грудину зап'ястями так, щоб вона прогнулася на 3-5 сантиметрів, і відпустите. Прогинати потрібно сильно, поштовхом, використовуючи вагу свого тіла;
- Через кожне вдихання повітря робіть 4-5 ритмічних надавлювань.
Добре, якщо допомогу надають двоє. Тоді один робить штучне дихання, другий за ним - масаж серця. Не зупиняйте заходи по реанімації до прибуття “швидкої допомоги”: завдяки вашим діям організм ще може жити.
Загибель у воді більше чим у багатьох інших екстремальних ситуаціях залежить від поводження самої людини. Зрозуміло, прийоми пожвавлення і рятування зовсім не просто застосовувати без практики, але навіть якщо у вас немає ніякої підготовки - дійте! Треба використовувати будь-який шанс.
Прогулянка у ліс.
Підготовка до подорожі у ліс:
Повідомте про те, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає - залишіть записку з повідомленням (дата, час відправлення, кількість людей, що йдуть разом з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення).
Одягніть зручний одяг та взуття. Вони повинні підходити для місцевості та погодних умов. Запам'ятайте – погодні умови можуть змінитися дуже швидко.
Одягніть дітей в яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним у разі розшуку їх.
Встановіть між собою сигнали, щоб не загубити один одного у лісі, особливо на випадок несподіванок - свистом або голосом.
Якщо ви заблукали у лісі:
Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.
Негайно зупиніться і присядьте. І не робіть більше жодного кроку, не подумавши. Думати можна тільки про одне, як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.
за допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;
за положенням Сонця: в основі приблизного визначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно знаходиться: о 7 годині – на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині – на південь, тіні від предметів найкоротші і їх напрям завжди показує на північ; о 19 годині – на заході.
за Сонцем та годинником - тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинна стрілка була направлена на сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинною (малою) стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру “1” циферблата, покаже напрямок на південь
за Полярною зіркою - напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір’я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки “ковша” і відкладіть на ній приблизно п’ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками. Наприкінці лінії і буде зірка, що майже нерухомо “висить” цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ.
за Місяцем. Опівночі у своїй першій чверті “)“ Місяць знаходиться на заході, у повний Місяць - на півдні, в останній чверті “(“ - на сході;
існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати вірний напрямок. Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташовані нерівномірно - із південної сторони вони звичайно товщі. Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у напрямку північ – південь або схід – захід.
Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.
Використовуйте навички та вміння будування схованок (буда, навіс, намет і інші) або користуйтесь природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.
Пам`ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах тому:
- знайте приблизно свій шлях мандрівки;
- майте при собі засоби визначення напрямків сторін горизонту;
- майте одяг придатний для будь-яких погодних умов;
Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.
Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов’язаних із вживанням грибів.
Основні причини отруєнь:
Симптоми отруєння: нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.
Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо Вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.
УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:
“Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.
Застерігаємо!
Коли Ви отруїлися грибами.
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.
Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
Перша допомога:
1. Викличте “Швидку медичну допомогу”.
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
4. З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
Забороняється:
Вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.
Запам’ятайте:
Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров’я, а інколи й життя своєї родини та своє власне життя. Непритомність
Непритомність - це короткочасна втрата свідомості через гостру нестачу кровообігу у мозку. Причини такого стану – різні.
Трапляються непритомності на вулиці, в громадському транспорті, на роботі. Першу медичну допомогу може надати будь - хто з оточуючих.
А робити потрібно таке:
Натовп – це особливий біологічний організм. Він діє за своїми законами і не завжди враховує інтереси окремих осіб, в тому числі і їх життя.
Досвід підтверджує, що досить часто натовп стає небезпечнішим від стихійного лиха, або аварії, які його створили.
Почуття страху, що охоплює групу людей, миттєво передається іншим і переростає в некерований процес — паніку. У людей різко підвищується емоційність сприйняття того, що діється навкруги, знижується відповідальність за свої вчинки. Людина не може розумно оцінити свою поведінку і обстановку, що склалася. В такій атмосфері досить тільки одному висловити, виявити бажання втекти з небезпечного району, як людська маса починає сліпо копіювати його дії. Тому люди найчастіше гинуть не від самої небезпеки, а від страху і паніки, що виникають у натовпі. Про це треба завжди пам’ятати і передбачати можливу небезпеку.
Правила поведінки по збереженні власного життя у натовпі під час масових заходів:
Ожеледиця.
Щорічно Міністерством охорони здоров’я України реєструється сумна статистика травмувань, пов'язаних з ожеледдю: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали на льоду.
Перед виходом із будинку:
прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;
наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один – два дні вистачає);
натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано або пізно обсипаються);
намажте на підошву клей типу “Момент” та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.
Як можна зменшити ризик травм у ожеледицю:
Будьте обережними, коли виходите на вулицю. Пам'ятайте, що у ожеледицю найчастіше трапляються струси, переломи, вивихи, розтяги та розриви.
Снігові замети
Сильна хуртовина з випаданням великої кількості снігу може викликати:
- перемети на автошляхах, вулицях населених пунктів, деяких ділянках залізниці та на аеродромах з частковим або повним припиненням руху автомобільного, залізничного та авіаційного транспорту;
- утворення кучугурів у низовинах, місцях, які розташовані з підвітряного боку будівель, споруд та інших перешкод, занесення ярів, котлованів, ям що є небезпечним при пересуванні цими ділянками;
- накопичення на окремих ділянках покрівель будівель великої (критичної) маси снігу з можливим руйнуванням нестійких конструкцій;
- пошкодження у системі електромереж та лініях електрозв’язку із знезструмленням (частковим або повним) населених пунктів, припиненням водо- та теплопостачання, телефонного та телеграфного зв’язку;
- руйнування опор, дерев, рекламних щитів та інше, що є небезпечним для людей, які в цей момент знаходяться поряд з ними;
- накопичення великої кількості снігу у горах з заметами на перевалах та припинення руху через них, а також можливим сходом снігових лавин.
Про можливість великих снігопадів та снігових заметів людина дізнається з прогнозу погоди Гідрометеоцентру та з попереджень територіальних органів ЦО через засоби масової інформації.
З отриманням попередження доцільно:
- повідомити про це родичів, сусідів та колег по роботі;
- створити необхідні запаси хліба, води та інших продуктів харчування, а для хронічних хворих – необхідних ліків;
- підготуватись до аварійного освітлення квартири (будинку), для чого запастись відповідними засобами (свічками, лампами, ліхтарями), та підготувати їх до використання;
- в міських будинках з електроплитами підготувати до роботи примуси або інші засоби для приготування їжі в умовах відсутності електропостачання;
- загерметизувати житлові приміщення – це допоможе зберегти тепло і зменшити витрати палива.
В умовах непогоди необхідно:
- обмежити пересування, особливо в сільській місцевості;
- по можливості відмовитись на період стихійного лиха від виїздів на власному автомобілі, а при необхідності користуватись громадським транспортом;
- виходити з будинку (квартири) тільки якщо це вкрай необхідно, використовуючи при цьому відповідні взуття та одяг (взуття повинно бути у справному стані, сухим та не стискати ногу, одяг щільним, легким, не заважати руху), змастить лице і руки не солоним салом, риб’ячим жиром, або жирним кремом, відмовтесь на цей період від прогулянок, полювання, риболовлі, туристичних походів та ін.;
- при пересуванні пішки рухатись розчищеними доріжками, не наближатись в притул до будинків та споруд, з даху яких може впасти велика маса снігу, а також до рекламних щитів та інших небезпечних конструкцій; переходити вулицю тільки у місцях пішохідних переходів у встановленому порядку і бути при цьому дуже уважним, враховуючи, що в складних погодних умовах значно збільшується ймовірність дорожньо-транспортних пригод;
- бути обережним в зоні роботи дорожньої техніки, яка здійснює снігоочисні роботи (краще за все цю ділянку вулиці перейти в іншому місці);
- вдома під час використання аварійних засобів освітлення, опалення, приготування їжі дотримуватись відповідних правил безпеки;
- при необхідності користування власним автомобілем провести його відповідну підготовку (замінити воду в системі охолодження двигуна на антифриз, перевірити наявність автомобільного та шанцевого інструменту, буксировочного тросу, засобів запобігання ковзанню машини на слизьких ділянках дороги та ін.);
- у випадку затору на дорозі і неможливості рухатись вперед розвертатись (якщо це можливо) тільки в такому місці де машина гарантовано не застряне;
- якщо машина застряла — виставити сигнал допомоги для чого повісьте на жердину (антену) яскравий шматок матерії, не виходьте з автомобіля, якщо не впевнені, що поряд знайдете допомогу;
- з початком робіт дорожніх підрозділів (формувань ЦО) по ліквідації наслідків заметів виконувати розпорядження організатора робіт та діяти за його вказівками. Все працездатне населення зобов’язане брати активну участь у виконанні робіт з розчистки снігу;
- якщо ви залишились на холоді і найближчим часом не в змозі дістатись до населеного пункту або теплого приміщення, розпаліть вогнище, уникайте відмороження та замерзання! Для цього – рухайтесь! Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла. Не торкайтесь оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження;
- якщо ви не один, слідкуйте за тими, хто поряд з вами (перш за все за дітьми, людьми похилого віку та хворими), при необхідності допоможіть їм.
Відмороження.
Відмороження - це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Відмороження може статися: взимку - при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени - при температурі вище нуля. Небезпека одержати відмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість)та інших причин.
Ступені відмороження:
I ступінь - почервоніння, набряк тканин;
II ступінь - утворення пухирів, заповнення каламутною рідиною;
III ступінь - омертвіння шкіри та утворення струпа;
IV ступінь - омертвіння частини тіла.
Як можна уникнути відмороження:
Перша медична допомога при відмороженнях:
Переохолодження організму.
Основні причини переохолодження організму - тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді.
Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губів, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява “гусячої шкіри”, позіхання, гикавка, затемнення свідомості. У постраждалого наступає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури води та адаптації організму до холоду. Запам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 260С.
Попередження переохолодження організму:
- 5-8 хвилин при температурі води нижче 20С;
- 10-15 хвилин при температурі води 2-30С;
- 210-270 хвилин при температурі води 10-150С;
- 420-540 хвилин при температурі води 240С.
Перша медична допомога при переохолодженні:
Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп'янінні.
Симптоми замерзання - спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25оС. Пам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 260С.
Перша медична допомога при замерзанні:
Тонкий лід
Деякі небезпеки наче дозрівають до сезону, у кожної з них - свій термін. Лід може підвести нас восени, взимку і навесні.
Ми пропонуємо заходи, необхідні кожній людині, яка може опинитися у екстремальній ситуації. Вони дозволять вам знизити ризик від небезпеки на льоду.
Заходи безпеки на льоду:
лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;
тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів;
для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів);
масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.
не пробивайте поруч багато лунок;
не збирайтеся великими групами на одному місці;
не пробивайте лунки на переправах;
не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера:
Пам'ятайте: відправлятися на водойми поодинці небезпечно!
Авіакатастрофа.
Існує декілька основних типів аварійних ситуацій. У повітрі, щоб вірно діяти в них, треба не тільки знати правила поведінки, але і заздалегідь уявляти шляхи до порятунку. Про розміщення усіх виходів із салону, розміщення кисневих приладів, правила поведінки у аварійних ситуаціях розповідає у стислій інструкцій стюардеса. Обов'язково уявіть свій шлях до найближчого виходу. А якщо ви сидите поруч з аварійним люком, то прочитайте усі таблички на запорах, оскільки на вас покладається додаткова відповідальність - відчиняти його. Це дає більше шансів, що при виникненні небезпеки ваші дії будуть вірними.
Декомпресія.
Декомпресія – різке падіння повітряного тиску внаслідок розгерметизації літака. Швидка декомпресія звичайно починається з оглушливого ревіння повітря, яке входить з салону, який наповняється пилюкою і туманом. Одночасно з’являється дзвін у вухах і біль у кишечнику (розширюються гази).
Не чекаючи команди негайно надягайте кисневу маску. Маску треба саме надіти, а не просто притиснути до носа і рота - навіть при кисні, який надійшов, ви ще можете знепритомніти і випустити маску.
Допомогу іншим слід надавати тільки після того, як ви самі одягнули маску і закріпили її як слід, навіть якщо поруч ваша дитина, якщо ви не встигнете допомогти собі, без кисню загинете ви обидва. Потім пристебніть ремені і підготуйтеся до різкого зниження або “твердої” посадці.
Аварії при зльоті і посадці.
Про аварію такого роду вас навряд чи зможуть попередити заздалегідь. Тому сама розумна тактика попередні заходи особистої безпеки перед кожним зльотом і посадкою.
Бажано бути у верхньому одязі: пальто або куртка (не синтетика!) можуть захистити вас від опіків. Залишайтеся у взутті, навіть якщо воно на високому каблуці, - на випадок, якщо вам прийдеться йти по осколках, які горять, пластику і т.д. Туфельки на “шпильках” жінкам варто зняти лише перед надувним трапом, не загороджуючи при цьому шлях до евакуації іншим пасажирам, і не випускати взуття з рук, щоб на землі негайно озутися.
Безумовно, треба зняти краватку, шарф, очки, шпильки і т.д. - в екстремальній ситуації небезпечна навіть авторучка в бічній кишені піджака.
Перед кожним зльотом і посадкою старанно підганяйте ремінь безпеки. Він повинний бути щільно закріплений якнайнижче у ваших стегон. Перевірте, чи немає у вас над головою важких валіз.
При наявності часу рекомендується зігнутися і щільно зчепити руки під колінами (або схопитися за щиколотки). Голову треба укласти на коліна, а якщо це не утворюється, нахилити її якнайнижче. Ноги варто виставити у стать, висунувши їх якнайдалі (але не під переднє крісло, яке при аварії може заклинити).
У момент удару варто максимально напружитися і підготуватися до значного перевантаження. Його напрямок при більшості аварій - вперед і, може бути, униз.
Проте ні при яких обставинах не покидайте свого місця до повного припинення літака, не піднімайте паніку.
Пожежа у літаку.
Досвід показує, що після приземлення, щоб покинути літак ми можемо розраховувати на одну-дві хвилини. В цьому випадку важливо пам'ятати розташування виходів, тому, що дим мішає не тільки дихати, але і бачити покажчики.
Головне при пожежі - негайно після зупинення літака направитися до найближчого виходу.
При цьому:
- захистіть свою шкіру - на вас повинні бути пальто, шапка, ковдра;
- не дихайте димом, захищайтеся одягом, пригніться або навіть пробирайтеся до виходу поповзом — насподі диму повинно бути менше; пам'ятаєте - дим, а не вогонь - перша небезпека;
- не стійте в натовпі у виходу, якщо черга не рухається, пам'ятаєте, що є інші виходи; якщо прохід завалений, пробирайтеся через крісла, опускаючи їх спинки; не беріть із собою ручну поклажу, це може коштувати вам життя;
- не відчиняйте запасні люки в тому місці, де зовні вогонь і дим, будьте рішучі і дисципліновані, боріться з панікою на борту будь-якими засобами, зробіть максимальну поміч стюардесі;
Катастрофічні ситуації на літаках показують два небезпечних типи поведінки пасажирів - паніка та апатія. Пам’ятайте, що ні при яких обставинах не припиняйте боротьбу за свій порятунок, єдиною причиною припинення боротьби може рахуватися фізична смерть.
Залізнична аварія.
Підрахунки показують, що пересуватися поїздом приблизно в три рази безпечніше, ніж літаком, і в 10 разів безпечніше, ніж автомобілем. На жаль, щороку на залізницях у всьому світі трапляється теж велика кількість катастроф.
З погляду безпеки найкращі місця поїзду - у центральних вагонах, у купе з аварійним виходом - вікном або розташованому ближче до дверей, на нижніх полках, спиною по ходу прямування.
При аварії страждають у першу чергу головні вагони - на їх зруйнування іде основна сила інерції. Коли потяг зійде з колії, центральні вагони скоріше утримаються, навіть якщо перевертаються і відриваються хвостові. Тому м'які (СВ) вагони традиційно тяжіють до центру поїзду не лише тому, що там розташований ресторан.
Можливість врятуватися при аварії багато в чому залежить від точних дій самого пасажира. При аварії або екстреному гальмуванні найважливіше - закріпитися, перешкодити своєму переміщенню вперед або кидкам у боки (рекомендація чинна в будь-який транспортній аварії). Для цього можна схопитися за поручні й упертися в що-небудь ногами (у стіну або сидіння).
Аварія трапляється швидко. Але не сподівайтеся, що після першого удару все скінчиться. Треба не розслаблятися і тримати всі м'язи напруженими доти, поки не стане остаточно ясно, що руху більше не буде.
Відразу після аварії необхідно діяти дуже швидко: велика можливість пожежі, особливо, коли зіткнення було з товарним потягом. Як вибиратися з вагона, треба дивитися по обстановці. Наприклад, якщо він залишився на рейках, але є запах диму, а в коридорі юрбляться інші пасажири, розумніше використовувати вікна - аварійні виходи. Біля вагонного бачка з питною водою повинен бути такий приблизно напис: “Вагон обладнаний додатковими аварійними виходами через вікна 3-го і 6-го купе” (звичайне розташування виходів). Зрозуміло, цей напис треба прочитати заздалегідь, як і відзначити про себе, де вогнегасники - як тільки ви виявилися у вагоні. Саме такі навички і називаються культурою побутової безпеки.
Якщо напису немає, не соромтеся запитати провідника, чи є у вагоні аварійні виходи і як ними користуватися. Якщо з вами дитина, задати таке питання ви просто зобов'язані.
Біля важеля кожного аварійного виходу (їх ще називають “опускне вікно”) є коротка інструкція: “При аварії ручку повернути на себе до упора, попередньо зірвавши пломбу. Натиснути на себе ручку-засувку вікна.” Коли ви так зробите, віконна рама опуститься, відчинив отвір шириною 66 х102 сантиметра.
Вибратися можна і розбивши вікно свого купе. Проте скла в нього тривкі, тому перед тим , як витрачати на боротьбу з ними дорогоцінні секунди, з'ясуєте, чи їсти у вас підручні засоби. Вибив скло, не забувайте про осколки - у паніці можна серйозно поранитися, навіть не помітивши.
Обираючись з аварійного вагона, безумовно треба дотримувати правила, універсальне для подібних евакуацій - із літака, автобуса, корабля: речі не брати. Виняток робиться для документів, грошей і одягу або ковдр.
Евакуюють пасажирів при задимленні або пожежі (хоча, зрозуміло, першою справою треба скористатися стоп-краном і вогнегасником) у сусідні вагони і на польову сторону залізничної колії. Перед тим , як вийти в коридор, підготуйте захист для подиху: шапки, шарфи, будь-які ганчірки треба намочити любою рідиною.
Матеріал, яким облицьовані в нас вагони - малминіт - рахується важкогорючим. Але при температурі 200°С він виділяє токсичний газ, вдихнувши який два-три разу, ви не зможете боротися за своє життя. При пожежі в потязі особливо дорога кожна секунда ще і тому, що простір замкнутий і температура там підвищується миттєво. Навіть без диму одного ковтки розпеченого повітря достатньо, щоб обпалити легені і знепритомніти.
Опинившись зовні, негайно включайтеся в рятувальні роботи: при необхідності допоможіть пасажирам інших купе розбити скло, витягайте постраждалих і т.д. Потягу повезло, якщо знайдеться професіонал, що управляє ситуацією, узгодьте свої дії і підпорядковуйтеся йому.
Дуже важливо не забувати про власну безпеку: але сусідньому шляху може йти зустрічний потяг, що розлився при аварії паливної цистерни рідина може виявитися бензином або кислотою обірваний провід, що звисає, може бути під напругою.
При розливі палива потрібно відходити на безпечну відстань - майже гарантовані пожежа і можлива об'ємний вибух. Проте не варто втрачати з виду місце аварії: поміч прийде саме сюди. Якщо провід, що під напругою, нежить на землі, віддалитися від нього треба стрибками або короткими (із ступню) шажками - щоб зберегти себе від дії напруги. Відстань, на який розтікає тік по землі, може бути від 2 метрів (суха земля) до 30 метрів (волога).
Купляючи квиток, кожний пасажир автоматично сплачує страховий збір. Якщо ви постраждали в потязі (не тільки при аварії, але й упавши, наприклад, із полки при різкому гальмуванні), ви повинні одержати компенсацію від державного залізничного страхового товариства. Але перед цим у пункті прибуття необхідно одержати довідку в залізничників і медиків.
У значних катастрофах, винуваті бувають звичайно зовнішні обставини. Але і від самого пасажира часом залежить початок екстремальної ситуації. От декілька необхідних заходів безпеки:
До цих правил хочеться додати побажання пасажирам, що коли вони вийшли з потягу стають пішоходами і водіями, не перетинати залізничні переїзди на червоне світло. Щороку через машини і трактори на переїздах трапляються сотні аварій із людськими жертвами.
Пожежа.
Пожежа - це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.
Щорічно в дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей.
Будь-яка пожежа починається з загорання, яке інколи може ліквідувати одна людина, якщо відповідні навички та знає заходи поведінки під час пожежі. Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати де і які засоби пожежегасіння розміщуються та як ними користуватися.
Не панікуйте! Відомо, що паніка серед людей навіть під час невеличкої пожежі є причиною значних жертв.
Під час пожежі остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Небезпечно входити в зону задимлення.
Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять та під час гасіння пожежі:
Пожежа застала вас у приміщенні:
У всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте “01” і викличте пожежну команду.
Пожежі в лісах, степах та на торфовищах.
Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати спалах будівель в населених пунктах, дерев’яних мостів, дерев’яних стовпів ліній електромереж та зв’язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять, а також ураження людей та тварин.
Ви опинилися у осередку пожежі:
Якщо людина знає правила поводження під час пожежі, вона в змозі не лише вистояти за будь-яких обставин і врятувати своє життя, але й надати допомогу у рятуванні інших людей та врятувати матеріальні цінності від вогню.
Перша допомога при опіках:
Запам’ятайте! Не чіпайте нічого, що пристало до місця опіку!
Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!
Запам’ятайте! Дотримання і своєчасне проведення профілактичних протипожежних заходів знизить можливість виникнення пожеж та зменшить ймовірність їх швидкого розповсюдження.
Якщо ви відчули запах газу в приміщенні:
Категорично забороняється:
Неухильно дотримуйтесь правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб вони були чистими і справними.
Правила користування газовими приладами:
Будьте уважні при користування газом – у цьому запорука вашої безпеки.
Хімічна небезпека.
Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті і продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і навколишнє середовище сильнодіючих отруйних речовин (СДОР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид і інші. Це представляє серйозну небезпеку для населення, заражене повітря вражає органи дихання, а також очі, шкіру і інші органи.
Чинники небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів і інше.), крім того, у наслідок можливого хімічного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.
Дії у разі загрози виникнення хімічної небезпеки:
Дії у разі раптового виникнення хімічної небезпеки:
Не панікуйте. Після отримання повідомлення (по радіо або інших засобах сповіщення) про викид (розлив) в атмосферу СДОР і про небезпеку хімічного зараження, вживіть необхідні заходи.
СДОР (пару, аерозолю) в приміщенні: щільно закрийте вікна и двері, димарі, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон і дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання і погасить вогонь в пічках. Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв'язку.
* Знайте, що вражаюча дія конкретної СДОР на людину залежить від його концентрації в повітрі і тривалості, тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
* Швидко позбирайте необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води і інші необхідні речі в герметичний чемодан і підготуйтеся до евакуації.
* Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації передусім.
* Залишаючи приміщення (квартиру, будинок) відключить джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, надягніть засоби захисту.
* Виходьте із зони хімічного зараження, перпендикулярно напряму вітру і обминаєте тунелі, яри, лощини - в низинах може бути висока концентрація СДОР.
* При підозрі на поразці СДОР уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, воду) і звернутися до медичної установи.
* Після виходу із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс і рот, по можливості прийміть душ.
* З прибуттям на нове місця перебування з’ясуйте у місцевих органів державної влади і місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Надання першій допомозі при ураженні СДОР:
Передусім негайно захистите органи дихання від подальшої дії СДОР.
Надягніть на потерпілого протигаз або ватяно-марлеву пов'язку, заздалегідь змочивши її водою або 2% розчином питної соди у разі отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком - водою або 5% розчином лимонової кислоти. Винести потерпілого із зони зараження і забезпечити йому спокій і тепло.
Запам'ятайте! Перша медична допомога ураженим СДОР в осередку хімічної ураження полягає в захисті органів дихання, видаленні і обеззараженні стійких СДОР на шкірі, слизових оболонках очей та одягу і негайної евакуації за межі зараженої зони.
При отруєнні хлором винести потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою.
При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30% альбуцида, в ніс - оливкове масло.
Аварія з викидом (розливом) радіоактивних речовин - аварія на радіаційно-небезпечному об’єкті, яка спричинила викид (розлив) радіоактивних речовин за межі встановлених захисних бар’єрів і (чи) потужність дози іонізуючого випромінювання перевищує встановлені норми і загрожує довкіллю.
Радіаційне забруднення - забруднення поверхні землі, атмосфери, води, продуктів харчування, харчової сировини, кормів та різних предметів радіоактивними речовинами у кількості, що перевищує рівень, встановлений стандартами, нормами і правилами радіаційної безпеки.
Виникнення аварій (катастроф) на транспорті, підприємствах та енергетичних установках з викидом радіоактивних речовин являє серйозну небезпеку.
Фактори небезпеки викиду (розливу) радіоактивних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого атомного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.
Ми пропонуємо заходи, необхідні кожній людині, яка може опинитися у районі можливої аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин. Досвід ліквідації аварій на АЕС показав високу ефективність цих заходів.
Дії у випадку загрози виникнення аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин:
Дії під час раптової аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин:
Запам’ятайте необхідні для виконання правила:
Сподіваємося, що наші рекомендації вам не знадобляться, але дисципліна, організованість та їх виконання значно зменшать променеве навантаження і будуть сприяти збереженню вашого здоров’я.
Де підстерігає небезпека нас і наших дітей? Найкраще на це питання можуть відповісти лікарі опікових центрів. Саме їм припадає доводиться ліквідовувати наслідки батьківської безтурботності.
Коли дитина тільки пізнає світ, її увагу притягають і такі предмети, як розетка, вилка, проводка. Намагаючись “дійти” до фізичної суті електрики, діти засовують у розетки цвяхи, дріт. Або граючи з ввімкненим приладом, можуть ушкодити ізоляцію та одержати найтяжкі опіки. Звичайно дорослі, побачивши це, або ціпеніють, або відразу кидаються на допомогу, ризикуючи теж стати постраждалими. Тоді допомога знадобитися вже обом.
Що робити кили людина потрапила під дію електричного струму?
Як надати першу медичну допомогу постраждалому при електротравмуваннях ?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно від електротравм гине до 25 тисяч чоловік. Ще більше залишаються інвалідами. Але ці травмування трапляються не тільки в квартирі. Трапляються вони і на виробництві.
Способи надання першої медичної допомоги універсальні. І про них ми вже розповіли.
А от у заходів безпеки є особливості:
Той, хто не знає таких прийомів, може сам стати жертвою.
Щоб нещастя не застало вас несподівано - ці поради треба пам'ятати.
Обережно – ртуть!
До отрут, без яких поки що ніяк не може обійтися людство, належить і ртуть.
Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - +38,90С. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні.
З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.
Встановлено максимально допустима концентрація парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.
Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головна біль та підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.
Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам’яті і головна біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з’являються - головна біль, апатія й емоційна нестійкість; починає порушуватись мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.
Ми пропонуємо Вам рекомендації, які включають основні запобіжні заходи, що, можливо, допоможуть Вам захистити себе від наслідків розливу ртуті, а також позбавитись деяких неприємностей.
Дії населення при розливі ртуті у приміщенні.
Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:
негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті – забороняється.