Написання не з іменниками

Про матеріал
Мета: досягти засвоєння учнями правил правопису не з іменниками; розвивати практичні та орфографічні навички написання не з іменниками, логічне й образне мислення; виховувати бажання сумлінно вчитися, прагнути до самовдосконалення.
Перегляд файлу

Тема. Написання не з іменниками

 

Мета:

  • досягти засвоєння учнями правил правопису не з іменниками;
  • розвивати практичні та орфографічні навички написання не з іменниками, логічне й образне мислення;
  • виховувати бажання сумлінно вчитися, прагнути до самовдосконалення.

Обладнання: узагальнююча таблиця « Не з іменниками», « Словник синонімів української мови», « Словник антонімів української мови», медалі « Знайко – Пізнайко», мультимедійні засоби, презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу; урок-гра.

 

Хід уроку

I.Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1.                   Аукціон знань по вивченому матеріалу. Слайд 1.

Учні доповнюють один одного.

За якою ознакою в українській мові поділяються іменники на відміни?

До якої відміни належать іменники жіночого і середнього роду?

Чому при поділі іменників на відміни беруться до уваги рід слова та його закінчення?

Які відміни подібні в українській і російській мовах?

Яка відміна властива тільки українській мові?

 

  1.                   Взаємоперевірка д/з. Слайд 2( правильно виконане завдання)

 

Придумайте « музичні» слова – такі, в яких є сполучення букв, що відповідають назвам нот, позначте відміну.

До – дорога(1), доля(1), домовик(2),дотик(2).,подорож(3).

Ре – ремінь(2), перемога(1), директор(2), море(2).

Мі – місто(2), комісар(2), міць(3).

Фа – фабрика(1),фальш(3)

Соль –

Ля – земля(1), лялька(1), футляр(2), весілля(2), теля(4),орля (4), маля(4).

Сі – сім’я(1), сік(2), сівба(1),сівач(2), сіль(3), сіно(2).

 

  1. Оцінювання. Слайд3. Умови оцінки.

 

4. Емоційно-психологічна настанова до уроку.

 

Сподіваюся, що сьогодні ви зумієте заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом, ближче пізнаєте слово, відкриєте нові його грані. Дослухайтесь до слів Ліліани Арнаутова. Слайд4.

 

 

 

Відкрий. Це чиста сторінка.

На ній нема ані слова.

Мов лілії ніжна пелюстка,

Тремтить білизна загадкова.

Перо між рукою й папером,

Як дощ-між пелюсткою й небом.

Одні тут слова недоречні,

А інших нема, коли треба.

 

III.Оголошення теми, завдань уроку.

Відгадайте загадку: Слайд 5.

 

Довіря мені людина,

Хоч маленька я частина,

Бо без мене, безперечно,

Не буває заперечень.

 

Відповідь: частка не.

 

Мотивація навчальної діяльності школярів. Слайд 6.

 

  • Пропоную вам подивитися невеличкий мультфільм, який доводить, що навіть коли у вас щось не виходить не треба зупинятися, а треба спробувати ще раз.

 

Вправа « Мікрофон». Учитель бере інтерв'ю в учнів.

Питання для інтерв'ю:

 

  1.                   Яка мета нашого уроку?
  2.                   Що повинні знати і вміти після вивчення цієї теми?

 

ІV. Сприйняття та засвоєння нових знань.Слайд 7

1.Мовне дослідження.

 

Робота із тлумачним словником.

А) пишемо разом

  • Поясніть правопис слів: (не)віглас, (не)ук, (не)ґречність.
  • Зясуйте лексичне їхнє лексичне значення за словником.
  • Чому ж вони так пишуться?

 

Самостійна робота з підручником.

 

  • Які ще слова пишуться з НЕ разом
  • Які  ж слова називаються синонімами?
  • Який синонім буде до слова «незгода» (розладдя, розбрат, чвари.)

 

Б) пишемо окремо

- Які слова називаються антонімами? ( Антоніми – слова, різні за звучанням, протилежні за значенням: невдача – успіх. нелад – порядок.)

 

   ( На дошці у дві колонки написані слова.)

 

Неробство

 

Недолік

 

Негайність

Уважність – неуважність – ( розсіяність)

 

Бажання – небажання – ( знеохота)

 

Розум – нерозум – ( глупота, безглуздя)

 

Самостійна робота учнів із підручником.

Завдання:прочитайте тільки те, що стосується іменників. Знайдіть друге правило, коли не з іменниками пишеться окремо.

 

На дошці й у зошитах робиться схематичний запис.

 

Разом:

Окремо:

1. Не вживається без не.

1. Заперечення.

2. Синонім.

2. Протиставлення ( сполучник а, але.)

 

Учитель:

Які іменники заперечує частка не в поданих прикладах? Як пишеться вона з іменниками?

 

Праця не дурниця.                             

Не одежа прикрашає.

 

VI. Практична частина уроку. Тренувальні вправи на осмислення матеріалу, формування практичних умінь і навичок.

1.Коментоване письмо. ( Пояснити правопис не з іменниками та значення прислів'їв.)

 

Неправдою світ пройдеш, а назад не вернешся. Не краса красить, а розум. Чує серце недоленьку, сказати не вміє. Казка була йому не вигадкою, а билицею. Учений іде, а неук слідом спотикається. Грамота не хвороба, літ не збавить.

Ігрове завдання

Відгадати загадки. Записати загадки, розкриваючи дужки. Довести правильність виконаного завдання.

1) Круглий, та (не) місяць; зелений, та (не) діброва; з хвостом, та (не) миша. 2) Кинув (не) палку,піймав (не) галку; скубу (не) пір’я, їм (не) м’ясо. 3) Сам чорен, та (не) ворон; є роги, та (не) бик;шістьніг без копит. 4) Солоне, а (не) сіль; біжить, а(не) річка; блищить, а (не) золото (Нар.творчість).

 

Довідка: кавун, риба, рогатий жук, сльози.

 

Не бійтесь заглядати у словник,

Це пишний яр, а не сумне провалля.

( М. Рильський)

 

Завдання: підібрати до поданих слів синоніми ( за словником).

 

1 група:

Недружелюбність –

Незгода –

непам'ять –

неповага –

непорядок –

непослідовність –

 

2 група:

Непоступливість –

Неправдивість –

Нерішучість –

Неслухняність –

Нещирість –

Несправедливість –

 

3 група:

Неук –

Неуважність –

Нескореність –

Нещастя –

Нежить –

Недолік –

 

Фізкультхвилинка

 

Вставити пропущені букви, підкреслити іменники, зробити морфологічний розбір одного з них.

 

Майже всі діти люблять чіпси, смаж...ну картоплю, піцу. Але це дуже н...здоровий харч для д…тячих шлунків. Краще посмакувати картопляним пюре або тушкованою чи фарш...рованою м'ясом картопл...ю.

 

Вибіркове списування. ( з поданих іменників виписати ті, які без не не вживаються, пояснити правопис.)   

 

1 група:( не)увага, негода, невіглас, невдача, непохитність, нещастя, небезпека.

2 група: немовля, неволя, недруг, невидимка, неміч, невміння.

3 група: невдаха, непорядок, небилиця, невіглас, недружелюбність, неґречність, неввічливість.

 

 

Конкурс «Кмітливі та спритні»

 

Відгадайте кросворд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі:

 

1.Нетямуща, неосвічена, малознаюча людина; профан. ( Неук)

2.Синонім до слів безділля, байдикування. ( Неробство)

3. Бруд, неохайність у зошиті. ( Неакуратність)

 

По вертикалі:

 

  1.                   Обмежена, невихована, некультурна людина. ( Невіглас)
  2.                   Те, чого насправді не буває; вигадка, брехня. ( Небилиця).
  3.                   Того, кому не сидиться на місці, називають… ( Непосида)
  4.                   Синонім до слів нечемність, неґречність. ( Неввічливість)

 

Творча лабораторія.  групи

Скласти алгоритм до написання не з іменниками, підібрати приклади.

VII. Підсумок уроку.

1. Учні робить узагальнюючу розповідь за таблицею.

 

 

Написання НЕ з іменниками.

 

nez

 

  1.                   Рефлексія. « Мікрофон»

 

  1.                   Що вам на уроці найбільше сподобалося?
  2.                   Оцініть свої досягнення, піднявши руку.

 

На слайді показані орієнтовні варіанти відповідей.

Дізналися

Мало нового

Чимало нового

Багато нового

 

 

  • Учитель оцінює діяльність.

 

IX. Домашнє завдання.

 

Вивчити правила §24, вправа 163

 

Скласти і записати казку про життя іменників у країні « Не»*.

1

 

docx
Додано
27 січня 2019
Переглядів
2391
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку