Тема уроку: Написання складних прикметників разом і через дефіс
Мета:
навчальна: повторити і поглибити знання учнів про способи творення прикметників; ознайомити з основними правилами написання складних прикметників, формувати вміння позначати відповідні орфограми та пояснювати їх;
розвивальна: розвивати мовлення, увагу, пам’ять, спостережливість;
виховна: виховувати ціннісне ставлення до себе як члена колективу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, новий український правопис, таблиці, картки, проектор.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
- Щоб перевірити, як засвоїли вивчений матеріал, проведемо „ мозковий шторм”.
- Що називається прикметником?
- На які питання відповідає прикметник?
-З якою частиною мови узгоджуються прикметники?
- Якими членами речення найчастіше виступають?
- На які групи за значенням поділяються прикметники?
- Прикметники якої групи мають ступені порівняння?
- На які групи поділяються прикметники?
Робота в групах:
1 група
- Випишіть спочатку прикметники твердої групи, а потім м` якої.
Рідний, останній, весняний, завтрашній, модний, безробітний, новий, телячий, майбутній, Сергіїв, зелен, доччин, обідній, ладен, освітній, глухий, західний, Маріїн, сизий, житній, обідній, присутній.
2 група
Утворіть від поданих прикметників усі можливі форми ступенів порівняння.
Глибокий, гарний, малий, близький, здоровий, тяжкий, красивий, гладкий, високий, довгий, рідний, чужий, солодкий, швидкий, блакитний красивий, далекий.
3 група
Утворіть відносні прикметники за допомогою суфікса –ськ-. Поясніть орфограми у прикметниках
Зразок: Прилуки - прилуцький
Рига, Запоріжжя, Збараж, Острог, Париж, Золотоноша, Миколаїв, Абхазія, Львів.
Робота біля дошки
Установіть відповідність між цифровими та літерними добірками слів:
III. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, сьогодні розпочнемо роботу над темою „Написання складних прикметників разом і через дефіс”. Такі прикметники часто вживаються у нашому мовленні.
Спробуйте сформувати очікувані результати (декілька пунктів).
IV. Сприймання і засвоєння нових знань, умінь та навичок
Спостереження над мовним матеріалом
- Проаналізуйте сполуки слів, з яких утворені прикметники, за зв’язками:
Західна Україна - західноукраїнський, високий урожай - високоврожайний, зовнішня політика – зовнішньополітичний (поєднуються незалежні слова).
Любити волю - волелюбний, обробляти дерево - деревообробний, будувати машини - машинобудівний (поєднуються головне і залежне слова).
- Давайте пригадаємо, що таке складні слова. Наприклад: лісостеп – лісостеповий.
Слово утворилося поєднанням основ (ліс + степ).Суфіксальним способом утворюємо прикметник лісостеповий.
Робота зі спроектованою таблицею
РАЗОМ ПИШЕМО:
- складні прикметники, утворені від словосполучення прикметника з іменником: важка атлетика- важкоатлетичний, східна Європа -східноєвропейський;
- складні прикметники, першою частиною яких є числівник, написаний буквами: дев’ятиповерховий, семизначний;
- прикметники, що перейшли в іменники: військовополонений, військовозобов’язаний;
- глухонімий, хитромудрий, зловорожий.
ЧЕРЕЗ ДЕФІС ПИШЕМО:
-прикметники, утворені від складних іменників, які також пишуться із дефісом: івано-франківський (Івано-Франківськ), монголо-татарський (монголо-татари);
- складні прикметники, що складаються із незалежних прикметникових основ ( можна вставити сполучник і): навчально-виховний, військово- спортивний, спинно-черевний;
- означають відтінки кольорів або поєднання кількох кольорів в одному предметі: жовто-блакитний, темно-зелений ( але: жовтогарячий, червоногарячий- окремі кольори);
- назви сторін світу: південно-західний, північно-східний;
- складні прикметники з першою частиною на –ико, -іко: історико-культурний, механіко-математичний, фізико-технічний; військово-, воєнно- : військово-морський, воєнно-стратегічний;
- першою частиною є числівник, написаний цифрами: 9- поверховий, 30- кілограмовий ( у вимові з являється и), 40-градусний, 40- денний (у вимові з`являється а).
Робота з підручником. Вправи 409, 411
V. Узагальнення і систематизація знань
Орфографічний практикум
Запишіть правильно слова
Ліво/ бережний, професійно/ технічний, червоно/ гарячий, військово/ зобов` язаний, три/ кутний, українсько/польський, вогне/ небезпечний.
Спроектована вправа. Виберіть рядок, у якому всі прикметники пишуться з дефісом:
а) сіро(зелений), дво(поверховий), прозоро(жовті);
б) кисло(солодкий), зелено(білий), північно(західний);
в) науково(дослідний0, круто(рогий), двохсот(тонний);
г) сліпучо(білий), рожево(блакитний), широко(плечий).
Гра „Я- вчитель”. Виправити орфографічні помилки :
Сліпо- глухонімий, червоно- зелено синій, нордостовий, кислосолодкий, жовто- гарячий.
VI. Рефлексивно-оцінювальний етап
1.Рефлексія (бесіда).
2. Оцінювання діяльності учнів на уроці (словесне самооцінювання).
VII. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал підручника 49. Скласти словниковий диктант (20 слів) з теми „Написання складних прикметників разом і через дефіс”.
За бажанням: написати мінітвір на тему „Краю милішого,ріднішого, як Україна,- в світі нема” (М.Підгірянка).