Конспект уроку з української мови у 4-А класі
Дата: 26.10.2022рік
Тема: Написання слів з префіксами пре- і при-. Складання і записування речень з поданими словами.
Мета: формувати вміння учнів правильно вживати префікси пре- та при-; розрізняти значення цих префіксів при їх уживанні в словах; закріплювати вміння складати та записувати речення з поданими словами; розвивати вміння виконувати вправу за зразком, зв’язно висловлювати власні думки; удосконалювати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; формувати здатність спілкуватися рідною мовою; прищеплювати любов до рідної країни, викликати інтерес до вивчення культури інших країн; виховувати взаємоповагу.
Очікувані результати: учні вміють:
Формування очікуваних компетентностей:
Обладнання: технології ІКТ, підручник, зошит, ручка, олівець, презентація.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, здоров’язбережувальна
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Емоційне налаштування.
Дзвенить струмочком
рідна мова,
Усі слова знайомі в ній,
Але писати кожне слово
У мові правильно зумій.
Вправа «Подаруй усмішку і тепло своїх долоньок».
2. Вправа «Вилучи “зайву” літеру»
— Вилучіть «зайві» літери та прочитайте слово.
НННІМНЕЧЧЧИЕНЕАА
— Що означає слово «Німеччина»? — Як гадаєте чому саме було зашифроване це слово?
3. Повідомлення теми уроку
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
— Складіть з поданих хмаринок слова.
— Назвіть у цих словах префікси.
— Визначте, до яких слів замість префіксів можна підставити слово «дуже».
— Слова з яким префіксом ви змогли замінити?
— Назвіть слова, у яких не змогли замінити префікс. (Приїхати, прийти, приліпити.)
— Який префікс вони мають?
— Що вони означають? (Наближення, приєднання.)
— Тож коли пишемо префікс при-? А префікс пре-?
2. Робота за підручником (с. 29–31)
1) Прийом «Перевір себе».
— Прочитайте правило про правопис префіксів при- та пре-.
— Чи правильний висновок ви зробили?
2) Тренувальна вправа. (вправа 2).
Учитель читає словосполучення вправи
Учні говорять яку букву, необхідно писати у відповідних префіксах.
— Спишіть словосполучення, вставляючи букви, які пропущені.
— Із двома із них складіть і запишіть речення.
3) Вправа «Скажи одним словом» (вправа 3).
— Замініть виділені словосполучення одним словом. Запишіть.
4)Фізкультхвилинка
5) Списування з орфографічним завданням (вправа 4).
— Прочитайте повідомлення Щебетунчика.
— Що приваблює туристів до Німеччини?
— Які моря омивають Німеччину? Чи є на території цієї країни гори?
— Про які річки Німеччини ви дізналися? Чим цікава річка Ельба?
- Спишіть виділену частину тексту вправи, уставляючи пропущені букви.
6) Творча вправа (вправа 5)
— Розгляньте карту України. Пригадайте, які моря, гори й річки є на території нашої країни.
— Напишіть текст з 3–4 речень про моря, гори й річки України.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
— Яка частина мови пишеться переважно з префіксом пре-?
— Який префікс пишемо, якщо замість нього можна підставити слово «дуже»?
— Послухайте вірш. Якщо звучить слово з префіксом пре-, то у долоні плескають дівчата, якщо при- — то хлопці.
Коли в небі залюбки сонечко пригріло,
придорожні будяки нижче трав присіли.
Як на грядці залюбки горобці кричали,
преколючі будяки преспокійно спали.
Сонях голову задер і кричав у небо:
— Препоганих будяків в прірву кинуть треба!
Г. Чубач
4. Домашнє завдання С. 31, вправа 6 або 7.