Народні обереги. Виготовлення ляльки-мотанки

Про матеріал
МЕТА: познайомити з історією появи народної ляльки, з обрядами і традиціями, пов’язаними з виготовленням ляльок; прищепити інтерес до культури своєї батьківщини, до витоків народної творчості; розвивати образне мислення, творчі здібності; зацікавити учнів вивченням історії розвитку ляльки-мотанки, прищепити повагу до культурних традицій родини й країни. Домогтися глибокого осмислення учнями значення ляльки-мотанки в житті людини. Вироблення духовної потреби берегти її як сімейний скарб, як оберіг. Виховувати любов до праці майстринь-лялькарів. Виховувати любов до матері-трудівниці, до своєї Батьківщини
Перегляд файлу

Вихована годна у 5-6 класах

ТЕМА: Народні обереги. Виготовлення ляльки-мотанки

МЕТА: познайомити з історією появи народної ляльки, з обрядами і традиціями, пов’язаними з виготовленням ляльок; прищепити інтерес до культури своєї батьківщини, до витоків народної творчості; розвивати образне мислення, творчі здібності; зацікавити учнів вивченням історії розвитку ляльки-мотанки, прищепити повагу до культурних традицій родини й країни. Домогтися глибокого осмислення учнями значення ляльки-мотанки в житті людини. Вироблення духовної потреби берегти її як сімейний скарб, як оберіг. Виховувати любов до праці майстринь-лялькарів. Виховувати любов до матері-трудівниці, до своєї Батьківщини

ОБЛАДНАННЯ: виставка мотанок, презентації «Оберіг душі й родини», « Майстер-клас», шматки тканини, ножиці, нитки,голки для проведення майстер-класу

ПЕРЕБІГ ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

Новенька  іграшка,  нова  омана,
Ти  недосяжна  й  невідома.
Усім  ти  рідна  і  кохана,
А  декому  лише  знайома.

              (Федір Дмитренко)

Слово вчителя

Незмінним залишається мистецтво, що пройшовши крізь роки, не занепало, а відродилося в серцях багатьох українців. Іграшка-мистецтво, яке вселяється в людину з моменту її народження, з раннього дитинства.

  Українці повинні знати про історію виникнення іграшки. Особливо про ляльку-мотанку, яка несла в собі не тільки значення гри, а й духовне значення всього українського народу. Виготовлення ляльки-мотанки - це свого роду психотерапія,  яка бере свої витоки в глибокій давнині,  яка допомагає зняти певні психологічні травми. Наприклад,  помічено, що діти-сироти,  які пройшли майстер-класи по виготовленню ляльки,  стають більш  врівноваженими , і разом з тим,  вони , роблячи свою лялечку,  формують образ своєї майбутньої матері. Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі,  символ предків.

Опитування учнів

  •                   Я говорила що ви познайомитеся з тим, як люди себе оберігали. А яке споріднене слово ви почули в цьому вірші з словом оберігати? Підберіть ще споріднені слова.

Оберіг – оберігати – Берегиня

  •                   Як ви розумієте слово « оберег»?
  •                   Іще для наших прабабусь і бабусь хрест, молитва, великодня крашанка, як і рушник, паляниця, вогонь у печі, обручка, пучечок певного зілля, пов’язаного навхрест, а також слова « добрий день!», «з Богом!», «бувайте здорові!», як і « не убий», « не украдь», - були не просто предметами і словами, а знаками добра і сили, заступниками від нещасть, були – оберегами.
  •                   Які обереги є в нашому класі? Назвіть їх.
  •                   Та про все це ми говорили неодноразово. А от з одним з давніх оберегів ми познайомимось сьогодні вперше. ( Демонструю ляльку-мотанку).
  •                   Що, на вашу, у мене в руках? ( Лялька)
  •                   Це мотана, або вузлова лялька, виготовлена з м’якого матеріалу – шкіри або тканини і з ниток.

Ознайомлення учнів з різновидами ляльок мотанок.

 Розділяють вузликові ляльки на такі види: Лялька На здоров'я  таЛялька-Лихоманка. Остання - це комплекс захисних ляльок, які не дають хворобі вселитися в людину.

Лялька На здоров'я - помічник людини у битві з хворобою. Це лікувальна лялька. Виготовляється цілком з лляних ниток. Стародавні слов’яни вважали, що льон за своїми природними властивостями здатний взяти на себе хворобу, і тим допомогти людині видужати. Допомагає лялька ще й добрими побажаннями рідної людини, яка виготовляє цю ляльку для хворого. Тобто таку ляльку можна зробити для себе чи для близьких людей. Придбати її в крамниці не можна. Вірніше  можна, але як сувенір. При виготовленні ляльки бажано прочитати молитву «За здравіє». Після закінчення роботи  ляльку потрібно покласти під подушку хворому і знову побажати здоров'я. А коли хворий видужає - лялечку обов'язково спалити.

Лялька Доля . Технологія виготовлення схожа на попередню ляльку, але сама лялечка зовсім інша. Це одна з  найулюбленіших ляльок майстринь. Цю ляльку не може зробити навіть найближча  людина. Її потрібно робити власноруч. Це так звана «ліктьова лялька».Цю ляльку ніколи не роблять з тканини, тільки з ниток, тому що це допомагає Макоші прясти нитку. Макош (Мокш) - Богиня Долі , старша з богинь, а також покровителька рукоділля, родючості та врожайності, хазяйновитості та достатку у сім'ї. Пряжу долі Макоші допомагають прясти Богині Доля та Недоля, з'єднують покутними нитками людину з плодами його праці - добрими чи злими. Традиційними кольорами для ляльки вважаються: жовтий, білий та жовтогарячий. Виготовляють її з вовняних ниток. Нитки для ляльки намотуються через лікоть і великий палець долоні. Можна зробити ляльку одного кольору , потім нарядити її.

Ляльки-княгині  - пишні красуні, ткання яких, вимагає

особливо великої уваги, вони в яскравих кольорах, з намистом .

Ляльки-зерновушки - більш скромні, виконані в пастельних тонах. Їх, як правило, ткали на Різдво, і вони символізували багатство і добробут, тому що в голову такої ляльки треба було покласти монету на гроші, зерно на добробут і пучок шерсті на тепло.

Калитку-травницю, в яку згорнуті лікувальні трави, дарували з побажаннями здоров'я і тримали біля ліжка .

Ляльку-берегиню (мама з немовлям) - дарували на поповнення сім'ї.

Ляльку-пеленашку робили за кілька днів до народження дитини і клали в колиску, щоб нагріла місце немовляті. Колись всі ці тонкощі мала знати кожна дівчина, а вміти робити ляльку-мотанку було обов'язком, таким же як вишивати. ДОДАТОК 1

  •                   Що ви знаєте про ляльку-мотанку?

Доповідь учнів

Учень 1

Ця сакральна істота з хрестом замість обличчя, символізує гармонію вертикалі (духовності) і горизонталі (земного розвитку людини) і допомагає гармонізувати простір. Такі іграшки повинні стояти на покуті з того боку, де сходить сонце, висіти над ліжечком дітей (оберігає дитину), над дверима (зустрічає і проводжає гостей)... 

Учень 2

 Існувала традиція, коли для новонародженої дитини робили колиску, то першою у неї клали ляльку-мотанку, а потім уже дитя. Коли ж малеча виростала, ляльку залишали в колисці, щоб вона її оберігала від усього лихого, до народження наступного немовляти.  

Учень 3

 Берегиням — іншому різновиду — на обличчі намотували хрести. І виготовляли їх на різні потреби: аби людина одужала, аби пішов дощ чи навпаки — припинилася злива, вщух буревій... 

Учень 4

 Усі елементи одягу мотанки символічні: спідниця уособлює землю; сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір — очіпок, стрічка чи хустка — зв’язок із небом... 

Учень 5

 Українська лялька тим унікальна, що вона — така ж, яка була тисячі років тому!  

Учень 6

 Головне призначення ляльки – берегти людську душу від зла, нечистих помислів, вроків, порчі, недоброго ока. Саме тому, у мотанці дуже багато червоного кольору та хрест на обличчі.

  • А чи знаєте ви вірші про цих загадкових ляльок?

Учениця 1

Покинута й забута,
В минувшину закута,
Внизу життя на сходинках
Маленька лялька – мотанка.

Та не іграшка вона -
Душа вона народна.
Геть викинутий за поріг
Наш український оберіг.

А до рук її візьміть
І до серця пригорніть
Ляльку прадідів забуту -
Це дорога у майбутнє.

Учениця 2

Лялька - мотанка – не просто іграшка, забава,

В ній живе історія віків;

Символ людяності, мудрості, а ще – краса прадавня;

Оберіг душі людської з глибини років.

Хоч безликий образ – хрест оберігає,

Символ щастя, сонця і тепла,

Мудрість українського народу

Лялька-мотанка нащадкам зберегла.

 

 

  • А чи хочете ви сьогодні навчитися виготовляти цих прекрасних ляльок?

Насправді ляльку-мотанку може зробити кожен. Для цього необхідно лише трішки часу, фантазія, та мінімальні знання вишивки свого регіону. І пам’ятайте, лялька, зроблена власними руками, значно тепліша та добріша, ніж куплена-пластмасова, адже вона наша – автентична…лялька-мотанка!
Перед кожним із вас найпростіший набір необхідних матеріалів для виготовлення ляльки-мотанки.Тож розпочнемо майстер – клас по виговленню оберега.( Послідовність роботи показую на власному прикладі).

Увага!

Ляльку-мотанку виготовляють без голки, без ножиць. Але матеріали для роботи ви будете підбирати, використовуючи ножиці. Про що слід пам’ятати при роботі з ножицями?  Пригадайте культуру праці під час практичної роботи.

 

І.Голівка
Складаємо шматок ситцю у смужку .Орієнтовна ширина смужки – 8-9 см. Скручуємо смужку «рулетиком». Шматок тканини розриваємо навпіл. Одну смужку відкладаємо, іншу розриваємо на дві половини. В одну із таких половинок вкладаємо «рулетик» ,щільно обгортаємо його тканиною та стягуємо ниткою.
Викладаємо хрест.Послідовність кольорів може бути такою, як вам заманеться. Хрест за вашим бажанням може бути тоншим чи ширшим.

ІІ. Тулуб
Складаємо шматок ситцю у смужку довжиною 15–25 см.Скручуємо.Примотуємо голову ляльки нитками до тулубу («рулетик», довжина якого є висотою тулуба).

ІІІ. Оформлення, прикрашання ляльки
Робимо косички з шерстяних ниток. Кріпимо до голівки.
Одягаємо спідницю, обмотавши тулуб. Кріпимо фартушок. Остання деталь – нанизуємо кілька намистин на стрічку і закріплюємо бантом.    

Тепер кожен з вас має свою захисницю. Лялька-берегиня має стояти на видному місці.Ляльку в жодному разі не можна підвішувати за голову. Найкраще ставити її на підставку, так, щоб вона оглядала кімнату. В крайньому разі її можна почепити на стіну за спеціальну петельку ззаду на поясі.

Коли ви вносите ляльку в дім і ставите її на призначене для неї місце, можна їй «розказати», для чого вона прийшла у ваш дім. Не варто у присутності ляльки-берегині лаятися або з’ясовувати стосунки. І не вартоляльку, зроблену для вашого дому, передаровувати іншим людям. Разом з нею може піти ваша домашня гармонія …

 

Підсумок виховної години.

  1.                            Чому народна лялька безлика?
  2.                            Чому ми цінуємо і поважаємо ляльку-мотанку?
  3.                            Які види ляльок-мотанок ви запам’ятали?
  4.                            У чому особливості оздоблення ляльки?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Меланія

 

меланія

 

Додаток 2

Христя

(святкова  лялька)

 

христя

 

Додаток 3

Регіна

(княгиня-льон)

 

регіна

Додаток 4

Одарка

(лялька з діточками)

 

одарка

Додаток 5

Лялька «На здоров'я»

 

 

на здоровя

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 6

 

Лялька «Лихоманка»

 

лихоманка

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

Лялька «Доля»

доля

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

 

Богиня Макоша

(богиня «Доля»)

Додаток  8

Лялька-княгиня


 

княгиня

 

 

 

Додаток 9

 

Лялечки-Зерновушки

 

 

зерновушки

 

 

 

Додаток 10

 

Берегиня-Пеленашка

 

 

пеленашка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мойсеєнко Світлана Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 жовтня 2022
Переглядів
1326
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку