Науководослідницька робота Жанрова специфіка та обрядова семантика весілля українців та болгар

Про матеріал
Мета роботи полягає в тому, щоб повніше і глибше зібрати та узагальнити багатовікові культурні традиції українців та болгар на прикладі весільної обрядовості. Показати на цій основі глибину та багатство духовної культури цих народів.
Перегляд файлу

БОЛГРАДСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №2
БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

 

Мандрівка

«Перлина Бессарабії – озеро Ялпуг!»

( до природоохоронної акції

«Всесвітній день водно-болотних угідь»)

 

 

                                                                             

 

 

 

Автор  :

Пармакова Марина Дмитрівна

вчитель початкових класів

Болградського ліцею №2

вчитель вищої категорії

«вчитель  методист»

2024р.

 

    Тема: Мандрівка узбережжям Бессарабії. Озеро Ялпуг.

    Мета: сформувати в учнів уяву про озеро Ялпуг, як одне із найбільших озер України, його походження, рослинний та тваринний світ; гідрологічний режим та екологічні проблеми; розвивати навички роботи з контурними картами; виховувати екологічну свідомість, бережливе ставлення до природи.

   Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація до уроку, карта України, відео репортаж про озеро Ялпуг, групові картки.

Хід заходу

І. Організація класу

 Ранкове коло

Учитель і учні (разом).

Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!»

Я всміхаюсь квіточці ‒ хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов з відра!»

Друзям посміхаюсь я, зичу всім добра!

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація знань

Хвилинка фенологічних спостережень

– Яка зараз пора року?

– Який день і місяць?

-Прочитайте закодовані слова.

ДЛАКПОХМУРО (похмуро);

ХМАРНОДЛЄЖ (хмарно);

УКЕУПЯСНО (ясно);

ЩОДОВІТРЯНОЄЖЛ (вітряно).

‒ Які із слів пов’язані із сьогоднішньою погодою?

2. Створення проблемної ситуації

а) Слухання легенди.

      В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи улетіли. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.» Люди копали день і ніч.

– Що знайшли люди? (Кошик)

Нам Мудрець передав часточку скарбу, щоб ми теж стали мудрішими.

– Що у кошику? ( У кошику пляшка з водою.) І нам треба довести, що вода  в нашому озері         Ялпуг – справжній скарб на  нашій планеті.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

  – Ми сьогодні познайомимося із географічним положенням нашого озера, його історичним значенням для мешканців нашого регіону та в цілому для України, а також послухаємо цікаві доповіді наших дослідників, які підготували розповідь про рослинний та тваринний світ нашої «Перлини».

3. Математична хвилинка.

    Підставте під цифри відповідні літери – і ви дізнаєтеся ім’я нашого героя.

1  2  3  4  5  6  7                            1    4   3   6  2  7  5    1   4 

К  т   п  а  ш і  о                            К   а    п  і   т  о  ш    к   а

  •           Отож, нашого героя звуть Капітошка.

  А хто такий Капітошка? (Відповіді дітей.)

    Капітошка – весела райдужна крапелька чистої води з нашого озера, яка познайомить нас разом із нашими дослідниками із перлинами нашого краю.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Урок сьогодні у нас незвичайний,

Тому берімось до роботи негайно.

Щоб всі знання сьогодні мали

Крапля казкова до нас завітала.

З нею чарівні краплі – сестрички,

Усі загадкові, хоча й невеличкі.

  •           Діти, так хто до нас завітав сьогодні на урок? (Капітошка)
  •           Ми не можемо відправитися у мандрівку не виконавши завдання. Давайте пригадаємо

які властивості має вода.

4. Метод Гронування.

Вода – прозора, текуча, безбарвна, немає форми, немає запаху. Молодці.

На попередньому уроці ви поділились на групи для підготовки теоретичного матеріалу відповідно карткам, які витягли за бажанням (географи, біологи, екологи).

1 група –ГЕОГРАФИ. Готували інформацію про географічне розташування озера Ялпуг та його розміри.

2 група – БІОЛОГИ.  Біорізноманіття рослинного та тваринного світу озера.

3 група – ЕКОЛОГИ. Розповідь про проблеми минулого та стан води в озері Ялпуг на сьогодні.

     Пропоную вам подивитися невеличкий відеоролик про наше озеро Ялпуг та дізнатися цікаві факти про нього. Наш відео матеріал доповнять наші дослідники. Перед нами виступають географи, які приготували для нас цікаві факти про наше озеро.

5. Виступ 1 групи –ГЕОГРАФИ.

     Озеро Ялпуг розташоване в історичному регіоні Бессарабії. Це найбільше прісноводне озеро в Україні. Воно має вигляд подовженої лінзи, з численними затоками і лиманами.      Довжина озера становить близько 42 км, а ширина — до 8 км. Максимальна глибина — близько 5,5 метрів. Площа озера змінюється залежно від сезону та рівня опадів. (Учень 1)

     Озеро використовувалось місцевими народами для риболовлі та судноплавства, а також воно  є частиною історії Бессарабії, яка має складне культурне минуле. (Учень 2)

Дякуємо нашим дослідникам за цікаву розповідь.

А зараз давайте відпочинемо і  проведемо фізхвилинку. 

6.Фізхвилинка Капітошка.

( Повторюємо вправи за Капітошкою)

7. Виступ другої групи. Біологи.

      Після такого веселого відпочинку із Капітошкою, можемо далі продовжувати мандрувати.

Давайте послухаємо наших Біологів, вони нам розкажуть про рослинний та тваринний світ, яким багате наше озеро.

Флора озера.

     Флора озера різноманітна: рослини, які тут можна побачити поділяються на підводні, плавучі і напівпідводні. Серед водної рослинності переважає: очерет, ірис, рогоза, осока.                    Кожне з перерахованих рослин вносить певну роль в життя озера.  На водній поверхні можна побачити великі поля квітучого латаття і болотних рослин. (Учень1)                                         Щоб краще запам’ятати рослини, які ростуть узбережжям нашого озера ми виконаємо наступне завдання.

8. Робота з письмом.   Вода потрібна всім. Полийте квіти, щоб вони не засохли.

Картинки по запросу прописи вода

  Фауна озера.

    Завдяки багатій флорі в озері розвивається безліч молюсків, ракоподібних, личинок і черв’яків. (Учень 1)

    На озері гніздяться велика кількість пернатих. Як правило - це чайки, качки і лебеді. Також поблизу водойми мешкають ондатри і ховрахи. (Учень 2)

     У прибережних зонах зустрічається велика кількість земноводних, серед яких налічується близько десяток видів змій, жаб і ящірок. (Учень 3)

  •           Дякуємо нашим дослідникам за цікаву розповідь.      

     Вода має велике значення в житті людини. Без води людина може прожити лише декілька днів. Воду люди використовують не тільки щоб пити, але й для підтримання чистоти тіла, для прибирання помешкань, поливу, приготування їжі. Без води живий організм гине. Вода необхідна не тільки людині, а й рослинам, тваринам, адже для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Люди повинні берегти воду, економити її. Адже запаси прісної води з кожним роком стає все менше і менше. Чи є хвилювання щодо зменшення рівня води у нашому озері давайте запитаємо в наших екологів.

  9. Виступ Екологів. (3 група)

        Екологічні прблеми Ялпуга почалися дуже давно, коли почали будівництво дороги Ізмаїл — Рені, яка розрізала озеро на дві частини. Був порушений природний водообмін між Дунаєм і Ялпугом.(Учень 1)

      Під час будівництва на протоках спорудили шлюзи, і надходження річкової води з кожним роком скорочувалося. (Учень2)

      Влітку 2016 року рівень води в озері впав до критичної позначки, мало того Ялпуг був забруднений різними видами добрив і хімікатів, які застосовувалися в місцевому фермерстві для обробки полів.(Учень3)

      Щоб зберегти наше озеро люди почали очищати озеро, захищати флору  та фауну, на узбережжі почали саджати дерева, забороняти вилов риби у нерест.(Учень4)

     -Тепер озерна місцевість радує різноманітною та багатою рослинністю, яка має сприятливий вплив на життєдіяльність тварин, птахів, а також молюсків.

      Ялпуг – місце, де краса природи не перестає вражати і дарувати цілу палітру емоцій. Спокій озерної води, різноманіття трав, співи птахів та простір безкрайнього неба, – все це обов’язково знайде відгук у серці того, хто по-справжньому вміє помічати прекрасне та цінувати кожну мить життя.

ІV. Узагальнення та систематизація. 

1.Створення асоціативного куща. 

     Ось і і закінчується наша мандрівка. Діти, чому наше озеро називають «Перлиною Бессарабії?». Якими словами ми можемо охарактеризувати наше озеро? Давайте сакладемо асоціативний кущ.

Перлина Бессарабії                       

   Найбільше  озеро                                                                                                   Туризм

   Багатство флори та фауни                                                                             Краса

                                 Культура                                            Відпочинок

                                                     Життя

                                                                         Вода

V. Підсумок уроку.

   - Вода так міцно увійшла в наш побут, що ми і не уявляємо свого існування без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя. Вода необхідна всім живим істотам, а  Озеро Ялпуг є унікальним та цінним ресурсом для України.

     Збереження та розвиток цієї природної території має велике значення не тільки для людей, а й для тварин і рослин нашого краю і України в цілому.

Тож бережімо воду, бо вода - це життя, а чиста вода то наше здоров’я.

   У вас на столах лежать крапельки веселі – блакитні та червоні - сумні , якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, повісьте поряд з Капітошкою крапельку веселу. Якщо урок був для вас не цікавим, і ви нічого нового не дізналися, повісьте сумну крапельку.

Дякую усім за роботу, ви сьогодні всі молодці !!!

https://fs01.vseosvita.ua/0100f0pp-5387/001.jpg

docx
Додано
2 липня 2024
Переглядів
146
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку