Навчальний проект виконано в рамках міського проекту"Щаслива Лапа". Розробка містить загадки, прислів'я та цікавий матеріал про наших чотирилапих друзів, підібраний учнями 3-А класу Миколаївської загальноосвітньої школи №1 імені Олега Ольжича. Матеріал проекту можна використовувати на уроках і в позаурочний час.
Навчальний проект
Тема проекту: «Наші чотирилапі друзі»
Керівник: Н.А. Чернега
Мета проекту :
Епіграф:
«Мало хто може прожити без братів наших менших,
яких треба любити і за якими потрібно доглядати
і всіляко їм допомагати»
Тип проекту:
Об’єкт пізнання:собаки та коти, їхнє місце в житті людини.
Навчальні цілі та очікувані результати:
Групи та завдання для груп:
1.Коли і як людина приручила собаку,котів.
1.Собаки- рятівники, собаки-помічники.
1.Оповідання про собак, котів.
2.Загадки, прислів'я, приказки, крилаті вирази про тварин.
1.Породи собак.
2. Збір світлин домашніх улюбленців.
1.Породи котів.
2. Збір світлин домашніх улюбленців.
1.Собаки і коти в дитячій творчості. Виставка поробок та малюнків.
І етап
Підготовчий етап.
ІІ етап
Вибір методів дослідження:
План виконання проекту
ІІІ етап
Дослідницький.
ІV етап.
Презентація отриманих результатів.
Коли людина приручила собак
Раніше вважалося, що першими людина приручила тварин, від яких можна було мати практичну користь - взяти шерсть, м'ясо, молоко. Але, як виявилося, стародавні люди навчилися приручати худобу набагато пізніше, ніж собак. На думку фахівців, предками собаки були вовки, що перебралися до людського житла, де можна було прогодуватися. Ті, хто хотів вижити, повинен був навчитися не тільки не нападати на людей, але і добре відноситися до них, завойовувати їх довіру, а потім і симпатію. Вовк, що навчився “спілкуватися” з людьми, перетворився на собаку.
З даної точки зору представляється цікавою також наступна обставина. Ще недавно вважалося, що собака був приручений людиною близько 10—15 тисяч років назад, проте порівняння ДНК собаки і вовка показало, що собака відокремився від генеалогічної лінії свого дикого предка приблизно 135 тисяч років назад. Приблизно в той же час з’явилися і перші люди.
Звичайно, собаки були прекрасними охоронцями та помічниками під час полювання, але набагато важливішим було те, що з ними можна було спілкуватися. Вони були віддані хазяїнові і розуміли його краще, ніж інші тварини
Собаки- рятівники
«Собаки, бережи їх Господь, вважають, що людина – істота слабка, беззахисна і потребує постійної любові та турботи»
Мері Мак Грорі
Рятувальникам-людям часто допомагають спеціально навчені собаки, які також рятують життя людей.
Їх підготовка – процес доволі непростий. Він триває близько року. Але результати того варті.
Цікаво дізнатися!
Завдяки сенбернарам вижили тисячі замерзаючих подорожніх.
Деякі випадки стали легендарними. Так, є сумна історія про Баррі, він врятував від холоду 44 людини.
Пам’ятник цій знаменитій собаці знаходиться в Единбурзі. Даний паризький пам’ятник є одним з найвідоміших у світі. На ньому зображений сенбернар, якого обіймає маленька дитина. Пам’ятник має досить таки філософський напис: «Баррі, який врятував 40 чоловік і був убитий 41». Як розповідають легенди, пес по кличці Баррі, якого тримали в альпійському монастирі, зміг врятувати сорок чоловік, а ось на сорок першому його життя перервалося. Якщо вірити все тій же легенді, то в ній йдеться про те, що собака знайшла людину, яка дуже сильно замерзла, і для того, щоб він зігрівся, почала облизувати йому обличчя. Коли чоловік прокинувся, він дуже злякався, переплутавши пса з вовком, і вбив його. До речі, навколо цієї собаки ходить ще одна легенда, в якій йдеться про те, що цією сорок першого людиною була дитина, яка зовсім не вбивала собаку. Пес, знайшовши малюка, відтягнув його в монастир і врятував йому життя. Яка з цих легенд правдива, достовірно не знає ніхто, але судячи з напису на самому пам’ятнику, багато істориків схильні до першої версії.
Знаменитий пес по кличці Співр, якому ще за життя звели пам’ятник з написом: «Захиснику і рятівникові міста Коринфа».
Історія сталася ще в четвертому столітті до нашої ери під час облоги міста Коринф. Після тривалих боїв ворожі війська відступили від стін міста, а армія Коринфа, разом з радісними жителями цього міста, приступили до святкування перемоги. Стомлені війною і бурхливим святом воїни лягли спати. Але ворог не хотів просто так здавати свої позиції і, дочекавшись приходу ночі, підійшов до стін міста, сподіваючись на швидку перемогу. Сонні воїни, зовсім нічого знаючи про підступний план противника, спокійно відпочивали, не спав тільки пес Співр. Саме він і розбудив своїм гавкотом військо Коринфа і врятував місто від ворожих сил. Воїни миттєво відбили ворожий напад. Жителі Коринфа, в честь подяки за своє визволення від ворога, встановили спеціальний кам’яний монумент і присвятили його вірному псові.
В даний час, крім сенбернарів, ліквідувати наслідки землетрусів та снігових завалів і знаходити зниклих допомагають і німецькі вівчарки. Їх вважають найбільш слухняними і здатними до найскладнішого дресирування.
Популярні серед рятувальників і такі породи, як ретривер, ротвейлер, лабрадор.А ось потопаючих рятують найчастіше ньюфаундленди. Вони не бояться навіть штормових хвиль. Тому, ньюфаундлендів цілком справедливо можна назвати почесними членами Товариства порятунку на водах.
Прислів'я та приказки
Собака - це тварина, яка одним з перших була приручена людиною. Її вважають найвідданішою і розумною твариною серед домашніх вихованців. Тому не дивно, що в колекції влучних образних виразів найбільш часто зустрічаються прислів'я про собак.Читаючи такі прислів'я, можна зрозуміти, як формувався уклад життя людини, які правила і звички були вироблені протягом багатьох століть у різних народів.
Собака і кішка
Ці дві тварини дуже часто в творах народної творчості протиставляються один одному - так несхожі їх повадки, характер, ставлення до людини. Особливості цих тварин не могли бути не відображені в прислів'ях і приказках. Прислів'я про кішок і собак найчастіше носять іронічний характер.
Роль кішки у сучасному світі
Коли людину просять назвати домашню тварину, то у багатьох перше, що приходить на думку – це кішка. Вчені вважають, що людина приручила кішок приблизно 5 тисяч років тому. У Древньому Єгипті коти вважались священними тваринами, тому кішки жили в розкішних храмах, харчуючись найкращою їжею.У кішок є своя мова, що складається з більш ніж 15 «слів» і безлічі інтонацій.Стародавні єгиптяни високо цінували видатні здібності кішки знищувати гризунів. Кішки корисні, віддані, люблячі, охайні, порівняно невибагливі, високорозвинені, «інтелігентні», красиві тварини. Виявляється котяче плем'я, відчуває потяг до класичної музики . Людина не повинна зраджувати своїх маленьких друзів, залишати їх без даху і їжі Домашня кішка в господарстві людини здавна відіграє не останню роль. Її високо цінують за здатність знищувати шкідливих гризунів.Вони рятують зерносховища, склади, наші будинки від мишей. Кішка, полюючи на мишей, рятує в рік до 10 тонн зерна. А в Австрії кішці, що прослужила на охороні складів кілька років, покладена довічна пенсія, яка видається молоком, м'ясом і бульйоном. Багато говорять про інтуїцію кішок. Вони передбачають погоду, передбачають землетрус, виверження вулкана.
Ось як змінюється поведінка кота до зміни погоди
Деякі кішки проявляють незвичайну чуйність до хворих господарів, зігріваючи їх своїм тілом і навіть, за словами багатьох власників, "відтягують біль". Як правило, кішка влаштовується поруч із хворим, дрімає, мурчить, дозволяє себе гладити. Від цього знижується частота пульсу і кров'яний тиск, падає вміст холестерину в крові, швидше йдуть на поправку люди, які перенесли інсульт. Пухнастим лікарям вдається виводити дітей із стану глибокого стресу.
Яка б кішка не жила в будинку, вона гарно впливає на сімейний клімат.
Породи кішок
Манчкін — коротконога порода кішок.
Впреше такий тип кішок помітили в 1930 році в Англії, але через деякий час вони зникли по невідомій причині. В 1983 році в США, в штаті Луїзіана якась луізіанка знайшла на вулиці маленьку кішечку з немислимо короткими ніжками . Їй стало шкода нещасну тварину, вона вважала що кішці в цьому житті довелося так важко, що вона не змогла лапок собі відростити. Коротколапу кішку стали любити, годувати, назвали Ежевичка і знайшли їй гарного чоловіка з нормальними лапами. І яким було загальне здивування, коли виявилося, що у всіх дітей Ежевичка ніжки були коротші, ніж треба! Отже наша Ежевичка була носієм природної мутації! Пройшло всього кілька років, і чудова порода коротколапих кішок офіційно визнана в усьому світі. А своє ім'я - манчкін - вона отримала в честь маленьких чоловічків, які фігурували в книзі про чарівну країну Оз.
Є два варіанти манчкінів: стандартні й нестандартні. Стандартний — це коротколапий манчкін, що відповідає стандарту щодо довжини. Нестандартний — це довголапий манчкін, народжений від обох коротколапих, або одного коротколапого, батьків. Він має родовід про своє походження, може використовуватися надалі у розведенні, але не може брати участь у виставках. Манчкіни дуже рухливі, можуть досить швидко бігати (швидше, ніж їхні довгоногі родичі), добре лазять по деревах. Вони здатні пробратися навіть у дуже вузькі щілини. Кішки життєрадісні, люблять людей, охоче граються й гуляють із господарями. Люблять збирати й нести до себе на улюблене місце речі, що сподобалися. Добре ладять з іншими тваринами, доброзичливі, миролюбні.
Сноу шу
Сноу шу - кішка з сіамськими мітками, що нагадують елегантні білі туфельки. Порода була створена близько 30 років. Своє незвичайне забарвлення порода придбала в результаті схрещування сіамів класичного забарвлення і супер імпозантних американських короткошерстих біколірного (двоколірного) забарвлення. При схрещуванні гібридів між собою були отримані перші кішки нової породи. Був написаний стандарт і зареєстрована нова порода. Сноу шу – кішка від середнього до великого розміру, яка успадкувала силу від американської короткошерстої і граціозність від сіамської. Це гармонійна тварина з добре розвиненою мускулатурою. Ідеальний окрас - короткий білий трикутник у вигляді букви V на морді, який доходить до носа і перенісся. Такими ж чисто білими повинні бути "туфельки" на передніх і задніх ногах. Голова Cноу шу має форму рівностороннього трикутника, вона не така довга, як у сіамських предків. Очі повинні бути блакитними, ясними і блискучими, великими, овальної форми. Вуха великі і широкі біля основи. Тіло середнього розміру з не дуже міцним кістяком і чудово розвиненою мускулатурою. Шерсть коротка, блискуча, пружна, злегка грубувата на дотик.
Блакитна порода сірої кішки
Це розумна, віддана кішка з тихим голоском. У неї середня витягнута статура, довга шия і хвіст. Окрас вона має рівномірно блакитний з сріблястим відливом.
Ці коти люблять свободу, але віддають перевагу рідному дому. Блакитні коти володіють мисливськими інстинктами – можуть годинами вичікувати на сіреньку мишку. Є й інші жертви полювання цієї породи – мухи і метелики, ці коти часто стрибають аби зловити їх.
Сіамський кіт
Сіамські коти – це порода маленьких легких котів з довгою клинопо-дібною головою. Завдяки особливому забарвленню кінцівок, яке не власти-ве більше жодним породам котів, сіамського кота практично неможливо не впізнати. Батьківщиною сіамських котів є Таїланд. Там ця порода раніше вважалася священною, її шанували в храмах та охороняли законом. В Європі порода почала поширюватися в кінці 19-го століття, коли англійський консул привіз перших кішок, які були подарунком самого тайського короля Сіама.Сьогодні сіамські коти бувають близько 40 різновидів. Порода сіамських котів середньої величини з струнким і мускулистим тілом. Шия довга і струнка, плечі та грудна клітка на ширині стегон. Кінцівки довгі і стрункі, лапи овальні, витончені. Хвіст дуже довгий і тонкий, на кінчику гострої форми. Голова клиноподібна, ніс довгий і прямий, лоб плоский. Сіамські коти вважаються одними з найрозумніших і допитливих серед собі подібних домашніх улюбленців. Представники цієї породи в цілому є здоровими котами і за умови хо-рошого догляду часто доживають аж до 20-ти років.
Турецька ангора
Турецька ангора – одна з найстаріших порід котів, свій початок бере з тварин, які ще в давнину мешкали на території Туреччини. Ці коти дуже цінувалися, а тому їх власниками були тільки важливі персони, як от турецькі султани чи європейські монархи. Порода котів середнього розміру. Тіло струнке, розтягнуте. Кінцівки довгі, лапи округлі, витончені. Хвіст довгий, на кінці звужується. Голова клиноподібної форми, мордочка середньої довжини, сильне підборіддя. Вуха великі, поставлені досить високо. Зовнішні контури вух прямі на початку та трохи звужені на кінчиках, самі кінчики гості. Очі великі, мигдалеподібної форми. Колір очей однорідний і гармонійно поєднується з кольором шерсті. Шерсть середньої довжини, тонкої текстури, без підшерстя. Шия, груди та хвіст наділені довшою шерстю. Оригінальне забарвлення тільки біле, однак зараз визнаються і багато інших кольорів.
Творчі роботи учнів
Прислів'я та приказки про собаку
Відомо, що собака була приручена людиною багато тисячоліть тому. Вона виконувала важливі функції в повсякденному житті людей. Собака охороняла житло, була помічницею на полюванні, разом з людиною пасла худобу. Про повсякденному присутності собаки поруч з людьми говорять численні прислів'я про людину і собаці.
Про відданість собаки людині
Сенс висловлювання полягає в тому, що небезпека не завжди виходить від того, хто має загрозливий вигляд. Людині потрібно вчитися відрізняти дійсну небезпеку від уявної.
Собака і кішка
Ці дві тварини дуже часто в творах народної творчості протиставляються один одному - так несхожі їх повадки, характер, ставлення до людини. Особливості цих тварин не могли бути не відображені в прислів'ях і приказках.
Прислів'я про кішок і собак найчастіше носять іронічний характер.
Загадки
Він стояв хвостом махав.
- Хто такий? - питаю.
- Гав!
І відтоді, всім скажу,
Я із ГАВОМ тим дружу!
(Собака)
Хто з хвостиком і з вушками,
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від...
(Кішки)
У клубок скотившись, няв
Між клубками ниток спав.
Я йому погладив спинку,
Хай співає вуркотинку.
(Кіт)
* * *
Давно відомий він тобі:
Коли на сонечку дрімає,
Він колискову сам собі
Під ніс тихесенько співає.
Що в пісні тій — ніхто не зна,
І ми про це тут не напишем.
Ми тільки знаєм, що вона
Не до вподоби мишам!
(Кіт)
Полюбляє він ковбаску,
Розгризає маслаки
І отримує він ласку
Від хазяйської руки.
Якщо друга захищає,
Про життя своє не дбає.
Хто твій вірний помічник?
Хто сміливий захисник?
(Собака)
* * *
Коло бабусі
Сидить у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється.
(Котик)