Літературне читання. Робота з дитячою книжкою. Найкраща в цілім світі

Про матеріал

Робота з дитячою книжкою "Найкраща в цілім світі" розроблений на основі використання збірки "Золотий віночок" видавництва "Ранок". Тема даного уроку - любов до Батьківщини. Для його проведення можна використати презентацію з аналогічною назвою.

Перегляд файлу

Тема:  Найкраща в цілім  світі

Мета:    удосконалювати навички свідомого виразного читання творів різних  жанрів, учити  аналізувати  прочитане, порівнювати та  доводити  власну думку, виділяти  головне,оцінювати  вчинки дійових         осіб,розвивати зв’язне      мовлення,          комунікативну компетентність учнів, формувати соціальні навички, здатність  до самооцінювання; 

розвивати  творчу уяву, пізнавальний інтерес;

виховувати патріотів рідної держави,  повагу до її символів, почуття взаємоповаги,  уміння   працювати у команді.  Хід уроку.

І.Організація та психологічне налаштування учнів на урок. навчальної діяльності. 1) Привітання класу. Добрий день, шановні гості, Добрий день, у добрий час. Ми запрошуєм ласкаво

На урок в четвертий клас.

 

ВЧ

В школі справу хоч яку Починаєм по дзвінку. Тож хвилинки не втрачаєм, Все нове запам’ятаєм .

 

2)   Аутотренінг – налаштуємося на урок.

 

Я прийшов до школи вчитися,

Міркую швидко,

Висловлююсь точно,  Читаю правильно!

 

3)   Вправа «Долоня друга» - психоемоційне налаштування.

Прикладіть долоню до долоні товариша по парті. Що ви відчули?

(Тепло долоні)

Хай це тепло супроводжує вас протягом уроку, допомагає вам.  Подивіться в очі один одному і побажайте успіхів у роботі на уроці. 

 

ІІ.Актуалізація опорних знань

 

Мовленнєва розминка

1.    Розчитка

image

Додай до слів голосні та прочитай спочатку в повільному, а потім – у швидкому темпі.

 

 

2.    Пірамідки слів.

 

3.    Написане злито, прочитати, розділивши слова. Красивийщедрийріднийкрай Імованашасолов’їна. Любишануйоберігай,

усещозветьсяУкраїна

 

4.    Акровірш

Наш чекає ще один незвичний вірш, прочитайте.

image

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніша їм своя пустиня, 

Аніж земний казковий рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, - без Батьківщини.

-Де бачимо назву нашої вітчизни? 5. Складання «асоціативного грона» до слова Україна.

 

 

ІІІ   Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.

-Прочитайте тему уроку:

Н_йкр_щ_ в ц_л_м_ св_т_      Найкраща в цілім світі

 

Батьківщина – це найрідніше місце на Землі, де живете ви з своїми рідними.(Демонстрація світлин проєкту «Моя Україна») Ми будемо продовжувати опрацьовувати твори з теми. Ще більше дізнаємося про свою Батьківщину, про її минуле.

Поетична хвилинка.

Читання хором вірша «Найкраща в цілім світі» Лідії Компанієць.

 

 

 ІVЗасвоєння та усвідомлення знань, умінь та навичок. 

Читаємо, думаючи і думаємо, читаючи.

Діти, ми продовжуємо роботу над нашим проєктом «Моя Україна» і до сьогоднішнього уроку ви вибрали особливі ролі. У нас присутні: літописці; філологи; статисти; 

артексперти журналісти; кобзарі.

 

1)Група «ЛІТОПИСЦІ». 

image 

Перша згадка про Україну датована 1167 роком. В давньоруському літописі пояснюється назва «Україна», як країна, де жили слов’яни. 

image 

Група «ЛІТОПИСЦІ» підготувала текст «Перші київські князі».

Виразне читання .Робота  над  твором

У нас є 6 груп. Кожна група обирає собі колір і отримує завдання.

 

1. Білий

Попрацюйте із словниками і поясніть слова із тексту: данина - хозари - далекоглядний -

родовий герб – 2. Червоний

На скільки частин можна поділити текст? Запишіть заголовок до кожної частини.

План:

 

3.    Жовтий

Як можна охарактеризувати князя Володимира «Великого». Знайдіть у тексті речення на підтвердження своєї думки.

4.    Чорний

Чи мирно і щасливо жили наші предки – слов’янські племена? Свою думку обґрунтуйте  словами тексту.

5.    Зелений

Згадайте раніше вивчений матеріал. Кого з перших київських князів ви знаєте?

6.    Синій

Що нового ви дізналися з оповідання «Перші київські князі»? Зробіть висновки.

 

2)Група «ФІЛОЛОГИ»

Представляють текст «Наша мова».

РОМАШКА ЗАПИТАНЬ (ромашка Блума)

«Філологи» пропонують кожній групі вибрати одну пелюстку і підібрати відповідне питання по тексту.

1.    Прості «Що?», «Де?», «Коли?».

2.    Уточнюючі «Чи правильно я зрозумів…»

3.    Пояснювальні «Чому?» (причиннонаслідкові зв’язки)

4.    Творчі «Що змінилося б…»

5.    Оціночні «Що добре?», «Що погано?»

6.    Практичні «Де в звичайному житті можна спостерігати?»

3)Музична  фізкультхвилинка

Діти виконують  вправи з піснею «Я  малюю синє небо» сл. 

і муз. Красуляк З.

4)  Група «СТАТИСТИ»

Оповідання «Яка ж вона, наша Батьківщина?» - самостійне читання мовчки. 

Методичний прийом «Читання із зупинками».

Зупинка 1

Якою була кількість населення України в 2001 році?

Зупинка 2

Яке місце в Європі посідає Україна по кількості населення.

Зупинка 3

Яка площа України?

Зупинка 4

Що означає слово «столиця».

Зупинка 5

Коли було прийнято Конституцію України?

 

5) Група «ЖУРНАЛІСТИ»

image 

Робота над текстом «Герб, прапор, гімн».

Словникова робота : тлумачення слів «герб, прапор, гімн» за словником..

Самостійне  читання  тексту.

image 

Відповіді на питання учасників  групи . Вправа«Мікрофон»

6)

Група «АРТЕКСПЕРТИ»

image 

На уроці образотворчого мистецтва ми з вами освоїли техніку Петриківського розпису. Чудова виставка малюнків прикрашає наш клас. Група «Артексперти» познайомлять нас детальніше з народними промислами за текстами «Петриківський розпис» та  «Опішнянські майстри».

Словникова робота за слайдом презентації.

image 

Кожен з учасників групи повідомляє  заздалегідь  підготовлену  інформацію

.Читання учнями тексту ланцюжком.

Бесіда за змістом твору:

-Про що  цікаве, на вашу думку, не  сказали «Артексперти» ?

-Які нові знання ви отримали ?

Група «КОБЗАРІ»

image 

В давнину кобзарі ходили від села до села, співаючи історичні пісні, розповідаючи легенди. З однією з них нас познайомлять наші «Кобзарі»

Опрацювання тексту «Легенда про солов’я».

Завдання. Розмістити речення так, щоб вони відображали правильний хід подій у тексті. 

-Ця пташка – соловей.

-Але пісні були сумними.

-Таких пісень цар ще не чув- і велів тому солов’ю співати день і ніч.

-   Український народ дуже співучий. 

-   Забули люди про втому.

-   Ця пташка не жила на наших землях. Гніздилася в далеких краях і не знала дороги на Україну.

Доберіть слова , що найвлучніше охарактеризують солов’я. В яких рядках легенди міститься  головна думка ? 

Згадайте прислів’я про Батьківщину, де  згадано солов’я.(Людина без Вітчизни, як соловей без пісні).

-    

VРефлексивно – оцінювальний етап.

1.    Самооцінювання. (тестове)

2.    Метод «Рюкзак». Кожен учень стисло на папірці записує які знання і уміння, що набули на уроці, він візьме із собою для використання. І покладіть у наш рюкзак.

3.Хорове читання вірша  М. Сингаївського «Земля дитинства». 

-   На завершення уроку хочеться почути чудове поетичне слово про наш рідний край. 

Яка головна думка цього вірша?

image 

VІ. Домашнє завдання

За вибором. Прочитати один із творів  теми «Найкраща в цілім світі» 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСИК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Бурлакова С.М. Формування життєвих компетентностей молодших школярів засобами технології розвитку критичного мислення та проектної діяльності. – Харків: Вид. група «Основа». 2018. – 109 с.

Забродська С.Г. Уроки читання. 4 клас. – Тернопіль. Навчальна книга – Богдан. 2006. – 304 с.

Мордвінова Н.В. Система вправ для розвитку правильного, виразного, чистого мовлення. // Початкове навчання та виховання. – 2014. - №31-32.

Одинцова Г.П. Цікавинки на уроках рідної мови. – Тернопіль: підручники і посібники. 2013. – 128 с.

Савченко О.Я. Я люблю читати: навчальний посібник з літературного читання для учнів 3 класів. - Київ: Вид. дім «Освіта». 2014. 

Золотий віночок. 4 клас: хрестоматія для додаткового читання/ упоряд. І.П.Агаркова, В.А.Мірошниченко, Н.М.Попова, Н.Л.Цепочко. – Харків: Вид-во «Ранок». 2018 – 208 с.

світі» збірки «Золотий віночок»,з яким не познайомились на уроці.

pdf
Додано
10 жовтня 2022
Переглядів
487
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку