Ненаголошені звуки [е], [и]

Про матеріал
Забезпечити засвоєння учнями вміння вимовляти слова зі звуками [е],[и] в ненаголошених складах, перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними звуками [е],[и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова; формувати вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [е],[и], що не перевіряються наголосом; вчити спільно визначати цілі діяльності, планувати, розробляти, реалізовувати проект, брати на себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання, формувати соціальну компетентність.
Перегляд файлу

Тема. Ненаголошені звуки [е],[и]

 

Мета.  Забезпечити засвоєння учнями вміння вимовляти слова зі звуками [е],[и] в ненаголошених складах, перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними звуками [е],[и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова; формувати вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [е],[и], що не перевіряються наголосом; вчити спільно визначати цілі діяльності, планувати, розробляти, реалізовувати проект, брати на себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання, формувати соціальну компетентність.

 

Обладнання. Мультимедійний проектор (слайди), таблиця "Дешифрувальник", кубик                 ( до технології " Кубування" ), конверти із завданням для групової та парної роботи.

Хід уроку.

  • Слайд 1. Заставка

І. Мотивація, оголошення теми уроку та очікуваних результатів.

1. Урок розпочинається з гри.

  • Слайд 2.

Узвар, автобус, берег, суниця, акація, вишня, пиріг.

Завдання. У словах поставити наголос. У перший стовпчик записати слова з наголосом на другому складі, а у другий стовпчик - слова з наголошеним першим складом. У кожному слові підкреслити другу букву і прочитати речення  — тему уроку.

  • Слайд 3.

Узвар              берег

автобус           вишня

суниця                   

акація

пиріг

  • Слайд 4.Тема уроку

2. Слово вчителя.

   Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про звуки [е],[и] : як вони вимовляються і позначаються на письмі в ненаголошених складах. У нас незвичайний урок, урок у формі проекту. На попередніх уроках ви розділилися на пошукові групи : мовознавці, лексикологи, літератори, митці.

Ви зібрали необхідний матеріал, опрацювали його і зараз на уроці ви будете представляти продукт своєї діяльності - захищати проект. Результатом вашої пошукової роботи буде виготовлення довідника.

Отож, розпочинаємо захист проекту.

 

ІІ. Основна частина уроку

1. Звіт пошукової групи "Мовознавці" (три підгрупи)

Перший мовознавець

Наша група отримала дуже відповідальне завдання. Ми працювали з підручниками, довідниками, словниками і хочемо представити результат нашого пошуку.

Другий мовознавець

Українська мова - це наша рідна мова. Це золотий запас голосу душі народної. Це шлях, яким кожен із нас іде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Мову потрібно не тільки любити, а й берегти, вивчати і знати.

Перший мовознавець

  • Слайд 5. Слова:  з…мля, в…сна, землі, весни (перевірка – земля, весна) 

Спробуйте вимовити слова "земля", "весна".

Який голосний звук ви чуєте в ненаголошених складах?

(одні учні говорять, що чують звук [и], інші - [е] )

Який голосний звук ви чуєте в словах "землі", "весни" ? (звук [е] ).

Отже, наголошений звук [е] вимовляється чітко, виразно, а ненаголошений звук [е] у вимові наближається до звука [и] .

Другий мовознавець

  • Слайд 6.  Слова:  кр…ло,  ч…сло, крила, числа (перевірка – крило, число)

Давайте разом промовимо слова "крило", "число".

Який звук чуємо у ненаголошених складах ? (середній звук між [и] і [е])

Замініть слова так, щоб наголос падав на перший склад. ( крила, числа ).

Який звук чуємо? ( звук [и] ).

Отже, ненаголошений звук [и] у вимові наближається до звука [е] .

Перший мовознавець

Що ж треба зробити зі словом, щоб дізнатися, яку букву - е чи и - писати в ненаголошеному складі ?

( Треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний звук став наголошеним )

Другий мовознавець

Щоб ви краще засвоїли правило, наша група підготувала вірш Д.Білоуса

"Яку писати літеру : Е чи И ? "

Все важливе в нашій мові,

Ось, приміром, річ така :

Е чи И писати в слові -

Часто сумнів виника :

Село чи сило ?

Якщо ясно, то не дуже.

Щоб уникнуть зайвих мук,

Ти під наголос, мій друже,

Зразу став сумнівний звук :

Село - села.

Звук виразно зазвучить -

Як писать тебе навчить.

 

  • Технологія " Мікрофон ". Розшифруйте магічний квадрат
  • Слайд 7

Р

 

Е

З

О

Л

И

О

 

Р

О

Л

К

С

М

 

А

Е

Б

О

Т

И

 

С

Т

Б

А

О

Д

 

Л

О

Р

К

Л

С

 

Е

В

Е

Р

И

 

                  

 

                        

 

 

                 

 

          

 

 

                

 

 Учні почергово отримують мікрофон, чітко і швидко читають слово і пояснюють його правопис .

        ( Озеро, димар, стебло, село, верба, крило, листок )

Третій мовознавець

Наша група провела дослідження і з'ясувала, що в українській мові є слова з двома ненаголошеними звуками.

  • Слайд 8

Наприклад :  з...л...ніє

                      в...с...литись

                      б...р...зняк

                      б...р...говий

                      д...р...в'яний

                      щ...б...тати

Як ви гадаєте, що потрібно робити в таких випадках ?

( Треба дібрати 2 перевірних слова )

Четвертий мовознавець

Давайте всі разом виконаємо це завдання. 

  • Слайд 8. Перевірка завдання

Зеленіє - зелень, зелений.

Веселитися - весело, веселий.

Березняк - березень, береза.

Береговий - берег, прибережний.

Дерев’яний - дерево, дерева.

Щебетати - щебет, защебече.

  • Слайд 9
  • Технологія " Дешифрувальник "

За цифрами відгадати назву солодкої страви, яку подають на десерт.

 

        1                 2                3                    4                  5

     А Б В       Г Ґ Д Е       Є Ж З           И І Ї Й           К Л М

 

                                                                                                             

        6                 7                 8                   9                   0

   Н О П Р      С Т У        Ф Х Ц         Ч Ш Щ         Ь Ю Я

 

(5,4,7,4,5,0 – кисіль)

  • Технологія " Кубування "

Завдання на гранях кубика :

1) Кількість складів у слові.        4) Кількість звуків.

2) Наголос.                                    5) Голосні звуки.

3) Кількість букв у слові.            6) Приголосні звуки.

П'ятий мовознавець

Наша група також добре попрацювала і підібрала цікавий матеріал. Виявляється, що існують слова з ненаголошеними звуками [е],[и], до яких не можна дібрати перевірних. Наприклад, до слів "лимон", "редиска" не можна підібрати жодного перевірного слова, в якому б ненаголошені звуки [е],[и] стали наголошеними. Правопис таких слів треба перевіряти за словником. ( Демонстрація словників )

Шостий мовознавець

Але щодня носити з собою словник незручно. Тому правопис найбільш уживаних слів необхідно запам’ятати :  левада, цибуля, герой, кефір, кишеня, тривога, черемха ...

Для запам’ятовування деяких з них ми пропонуємо заучити слова за римою :

  • Слайд 10.

Очерет, лимон, диван,

Черешня, дятел, океан.

Апельсин, ведмідь, криниця,

Килим, череда, пшениця.

  (Учні запам’ятовують слова, застосовуючи прийом «ейдетика»)

  • Слайд 11. Заставка
  • Слайд 12. Повтор слайда 10.

Інформація з Інтернету.

Левада - присадибна ділянка із сінокосом, городом і плодовим садом.

Череда - група сільськогосподарських тварин одного виду, найчастіше худоба, що разом пасеться.

Череда - болотна трав’яниста рослина із білими і жовтими квітками, що використовується для лікування алергічних захворювань шкіри.

  • Слайд 13. Малюнки: череда корів, рослина череда
  • Технологія " Сенкан ". Робота в парах

За опорною таблицею скласти сенкан до слова                     "череда ".

 

2. Звіт пошукової групи " Лексикологи ".

Перший лексиколог

Наша група працювала з різними словниками : орфографічними, тлумачними, словниками синонімів і антонімів та виявила, що в нашій мові є слова, які розрізняються тільки буквами Е, И і мають зовсім різні значення.

Лив, лев.

Лив - дієслово чоловічого роду минулого часу.

Лев - великий хижий звір родини котячих з короткою жовтуватою шерстю і довгою патлатою гривою у самців.

Другий лексиколог

Скрипка, скрепка.

Скрипка — смичковий чотириструнний музичний інструмент.

Скрепка — канцелярське приладдя.

Перший лексиколог

Клин, клен.

Клин - загострений з одного кінця і розширений з протилежного боку плоский шматок дерева, металу. Трикутна вставка в одязі. Частина земельного угіддя, що виділяється за якою-небудь ознакою.

Клен - дерево з широким фігурним листям.

  • Гра " Біном ". Робота в групах
  • Слайд 14.

1 група - дитина, килим

2 група - ведмідь, черешня

3 група - телевізор, диван

4 група - медаль, кермо

Кожна група повинна скласти якнайбільше асоціацій, пов’язаних із двома словами.

Наприклад :

Ведмідь сидить під черешнею.

Очі у ведмедя блискучі, як ягідки черешні.

Лапи у ведмедя схожі на стовбур черешні ...

 

3. Звіт пошукової групи " Літератори "

Перший літератор

Наша група отримала, мабуть, одне з найцікавіших завдань. Ми підбирали літературний матеріал, в якому є слова з ненаголошеними звуками [е],[и]. До вашої уваги загадки, у відгадках яких є ця орфограма.

 На рік Новий прийшов у дім     

 Він і рум'яним і товстим.        

 А як отой скінчився рік,          

 Тоненьким став і зовсім зник.

 ( Календар )            

 

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний маю,

Шкідників ним здобуваю. ( Дятел )

 

У червоних чобітках,

В білому халаті,

Він весною прилетів

І сидить на хаті.  ( Лелека )

 

Влітку медом ласував,  

Досхочу малини мав.     

А як впав глибокий сніг,   

Позіхнув і спати ліг.                                                                                                                                                                                                                

Бачив чи не бачив сни,                      

А проспав аж до весни.   ( Ведмідь )

 

Другий літератор

      А я підготував прислів’я і народні прикмети.

  • Під лежачий камінь вода не тече.
  • Весна ледачого не любить.
  • Скрипуче колесо довго їздить.
  • Писать - не язиком чесать.
  • Ремесло - не коромисло, плеч не відтягне.
  • З кривого дерева крива і тінь.
  • Як сироті женитися, так і ніч мала.
  • Кого почитають, того й величають.

 

  • На полях сніг хвилястий - будуть рясні хліба.
  • Сніг надворі - зерно в коморі.
  • Багато зимою інею - на врожай.

 

Третій літератор

    А я відшукала скоромовки і образні порівняння. 

Летів горобець

через безверхий хлівець,

Вхопив гороху

без червотоку.

На одній сосні високій                             

Десь колись жили сороки.

Дві сороки-білобоки,

Одинокі дві сороки.

 

  • Вчепився, як рак.
  • Гарна, як свиня у дощ.
  • Така правда, як на вербі груші.
  • Розуміється, як теля на пирогах.
  • Спритний, як ведмідь до горобців.
  • Наївся, аж лоб твердий.
  • Сердите, аж у роті чорно.

 

Четвертий літератор

       А я хочу зачитати вам вірші, підібрані до теми.                      

Любіть Україну у сні й наяву,                            

вишневу свою Україну.                                                                     Красу її вічно живу і нову,                                  

і мову її солов’їну                                                 

                     ( В. Сосюра )                                    

За сонцем хмаронька пливе,

Червоні поли розстилає,

І сонце спатоньки зове,

У море синє.

                    ( Т. Шевченко )                                          

На зеленому горбочку,                                        

у вишневому садочку,                                        

притулилася хатинка,                                          

мов маленькая дитинка                                       

стиха вийшла виглядати                                                                           

чи не вийде її мати.                                                                                               

                  ( Леся Українка )           

 

Небо ясне, степ - як море,

трава зеленіє,                             

льон синіє,гречка пахне,    

пшениця жовтіє.

      ( Леонід Глібов )  

  • Робота в групах. Складання вірша за опорними словами
  • Слайд 15. Опорні слова

................ синички      Під вікно моє прилетіли синички,

.................                     Птахи крихітні, невеличкі.

................кринички     — Де б його відшукати кринички,

................                      Щоб напитись смачної водички?

 

4. Звіт пошукової групи " Митці ".

   Наша група працювала творчо. Ми малювали малюнки, на яких зобразили предмети, у назвах яких є ненаголошені звуки [е],[и]. ( Дятел, лимон, апельсин, диван, килим, ведмідь, дитина ) А ще ми принесли ліплення, вишивки, вироби з бісеру, в яких ви можете відшукати слова з теми. А ще ми хочемо проінсценізувати українську народну казку " Лисиця та їжак ".

Завдання. Під час інсценізації відібрати слова з ненаголошеними звуками [е],[и].                                                    ( Лисиця, тихенько, легенько, верба...)

  • Слайд 16. Дитячі малюнки

 

ІІІ. Рефлексивно - оцінювальний етап.

Учитель.

   Зверніть увагу, який цікавий матеріал ви підібрали для довідника. Потрібно тільки його естетично оформити, щоб ним могли скористатися інші.

  • Технологія " Інтерв’ю". Робота в парах

   Кореспондент складає три запитання щодо теми уроку, а респондент відповідає на них.

- Як дізнатися, яку букву Е чи И писати в ненаголошеному складі ?

- Що ти будеш робити, якщо в слові два ненаголошених звуки ?

- Як треба діяти, якщо не вдається підібрати перевірного словам ?

(Потім учні міняються ролями).

  • Самооцінка роботи на уроці і оцінювання роботи товаришів у групах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Кісенко Ніна
Додано
9 грудня 2022
Переглядів
2172
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку