Тема .Вимова і правопис слів із ненаголошеними е,и у корені,що не перевіряються наголосом Мета:вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними е,и в коренях ,що не перевіряються наголосом;збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення учнів;виховувати культуру мовлення,шанобливе ставлення до людей різних професій, бережливе ставлення до хлібу. Обладнання:мультимедійна система,предметні малюнки,індивідуальні картки (е,и),словники.
Відкритий урок
з української мови
вчителя 3- А класу
КЗО «СЗШ № 80»
ДМР
Гуляйло Галини Миколаївни
Тема .Вимова і правопис слів із ненаголошеними е,и у корені,що не перевіряються наголосом
Мета:вчити учнів користуватися орфографічним словником
для перевірки написання слів із
ненаголошеними е,и в коренях ,що не перевіряються
наголосом;збагачувати словниковий запас;
розвивати зв’язне мовлення учнів;виховувати культуру
мовлення,шанобливе ставлення до людей різних професій,
бережливе ставлення до хлібу.
Обладнання:мультимедійна система,предметні малюнки,індивідуальні картки (е,и),словники.
ХІД УРОКУ
1.ОРГХВИЛИНА
Ділення на групи «Корінь», «Префікс», «Суфікс», «Основа», «Закінчення»
Повторення правил
На екрані телевізора діти читають девіз уроку: «Слід урок розпочинати,
мову краще буду знати.»
2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
КОДУВАННЯ .ГРА «ТАК ЧИ НІ»
1.Корінь це спільна частина споріднених слів (так)
2. Слова, корені в яких тільки звучать однакова, але мають різне значення – спільнокореневі (ні)
3. Частина слова без закінчення – основа слова (так)
4. Частина слова, яка змінюється, називається суфіксом (ні)
5. Слова, які мають спільний корінь, називаються спільнокореневими (так)
6. Частина слова, яка стоїть після кореня, називається префіксом (ні)
ПЕРЕВІРКА КОДУВАННЯ
3. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Не ні на оло ше го на лос
4. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Як перевірити ненаголошені [е], [и] в коренях слів?
РОБОТА В ПАРАХ З ВИКОРИСТАННЯМ КАРТОК (Е, И)
-Змінити слова і дізнатися, яку букву треба писати в корені
Зелений, жита, тепло, червоніє, високий, синіє, стежинка, крикливий, великий, весна, зимовий.
Що таке орфограмма?
- А тепер самостійно треба списати з екрану слова, вставляючи пропущену букву з перевіреним словом. Поставити наголос, підкреслити ненаголошену голосну.
С.ло - …, в.шневий - …, л.сточки-…, пш.ниця-…, ст.пи-…
Яке слово ви не змогли змінити, чому?
5. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні ми провжимо вивчати вимову і правопис слів з ненаголошеними [е],[и] в коренях,що не перевіряються наголосом.
- Як називаються такі слова? Де можна перевірити написання таких слів?
6.ГРУПОВА РОБОТА
На партах лежать слова.Треба в кожній групі вибрати тільки слова на задану тему.
Тема «Рослини»(абрикос,айстра,кукурудза,пшениця,черемха,черешня,очерет)
Тема «Професії»(агроном,депутат,комбайнер,космонавт,президент,фермер,банкір)
Тема «Природа» (вогнище, горизонт, гриміти, грім)
Тема «Школа» (бібліотека, коллектив, спасибі, учитель, коридор, сантиметр, дециметр, хвилина)
Тема «Місто» (бензин, асфальт, бетон, велосипед, вокзал)
- Скласти речення. Записати. Розібрати за членами речення.
- Перевірка заселених будинків.
7. ГРА «ХТО БІЛЬШЕ?»
Перевірка (кип’яча, кип’яток, кип’ятильник, накип, закипіти, читати, читач, перечитати, читальний, прочитана, дочитати)
Розібрати за будовою слово прочитана.
8. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
9. СКЛАСТИ АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ ДЛЯ СЛОВА
пшениця
-Пригадайте усі слова, які вспливають у пам’яті, почувши слово пшениця. (Комбайн, паляниця, злак, рослина, хліб, зерно, коровай, поле, борошно, торт)
- Що таке пшениця?
- Як ми повинні відноситися до хліба? Чому?
- Люди яких професій приймають участь у створенні хліба?
- Виховна хвилина про бережливе ставлення до хліба.
10. РОБОТА ІЗ ОРФОГРАФІЧНИМ СЛОВНИКОМ
К.шеня, м.даль, тр.вога, ч.твер, д.сципліна, ч.р.вики, т.атр.
11. РОЗГАДУВАННЯ КРОСВОРДІВ (Для кожної групи окремо)
1-ша група.
1. На колесах їде хата,
а у ній людей багато.
2. Зачепився він за дріт:
– Їду, їду в далеч-світ!
Їду, їду не трясу –
пасажирів я везу.
3. Маленьку будиночки
по місту біжать.
Хлопчики й дівчатка
В будиночках сидять.
4. Залізний кінь фарбований
і гумою підкований.
5. Під землею є перони,
під землею мчать вагони,
всюди там вогні палають…
Як це диво називають?
2-га група
1. Ті, у ким ти дружиш.
2. Рослина другого ярусу в лісі.
3. Антонім слова лінь.
4. Квітка-зірка.
5. Столиця нашої Батьківщини.
6. На ній ростуть яблука.
7. Нею зашивають одяг, вишивають.
3-тя група
1. Жовта, чубата, довга, зубата,
На полі зростає, качани-початки має.
2. Зубчики має та довге волосся,
Зубці в землю ховає –
Так вже повелося.
3. Сам на дереві виростає,
Кістяну сорочку має.
4. Що дерево весною одягає,
А восени скидає?
5. Плід, як мишка,
Сховався серед листя,
Огудини тримається,
На «О» починається.
6. Густо в полі колоситься
Стиглим колосом…
7. У стручках, а не горох і не біб,
А вживаємо на обід…
8. Дівкою була – зелена, молода.
А бабою стала – сто кожухів дістала.
Хто її роздягає, той сльози проливає.
4-та група
1. Комаха, запилювач квіток.
2. Довговухий боягуз.
3. Його сірий ворог.
4. Чим грається маленька дитина.
5. Те, чим ріжуть папір.
6. Подарунок у суп від городу (одним словом).
7. Звідкіля у селі беруть воду, якщо нема водопроводу?
5-тя група
1. Довгі вуха, куцих хвіст
Він чкурнув чимдуж у ліс.
2. Сірий, зубастий, виє у хащі.
3. Любить мед, малину,
Коринці, ожину.
Взимку спать лягає,
Кожен його знає.
4. Щіточки на вухах
У плямах, не у смугах.
Шубку вона має,
Хвіст свічкою тримає.
5. Живе на дереві в дуплі
І спить о зимовій порі.
А гризе горішки,
І гриби, і шишки.
- Перевірка
12. СКЛАДАННЯ СЛОВА З БУКВ СЛОВА КОСМОНАВТ
Яка група складе більше слів? (Сон, мак, сом, коса, кома, сова, так, мова, сам, танк, вона, станок, танок, там, на)
13. ПІДСУМОК УРОКУ
- Які слова вивчали на уроці?
- Що сподобалось робити на уроці?